Největší ropná společnost světa upsala dluhopisy

Saudskoarabská státní společnost Saudi Aramco, která je největším světovým těžařem surové ropy jak podle vytěženého objemu, tak i podle zásob nevytěžené ropy, se rozhodla poprvé ve své historii vstoupit na dolarový trh dluhopisů a získat tak další finanční prostředky.

V rámci prezentace pro investory mohla veřejnost poprvé nahlédnout do účetních knih společnosti. Vyplývá z nich, že Saudi Aramco vykázalo za loňský rok zisk 111 miliard USD, což je 4 násobek celého aktuálního dluhu společnosti. Cíl emise může být spolufinancování akvizice 70% podílu v jiné státem vlastněné saudské společnosti. Konkrétně se jedná o společnost Sabic, která patří mezi největší světové petrochemické koncerny.

Celková výše objednávek atakovala hranici 100 miliard USD, což z ní dělá nějvětší poptávku po dluhopisech na rozvíjejících se trzích v historii. Výnos dluhopisu je položen o 105 bazických bodů výše než u benchmarkového amerického vládního dluhopisu a zároveň o 12,5 bodů níže, než byl výnos emise saudských vládních dluhopisů v loňském roce. Celková výše emise nakonec dosáhla 12 miliard USD. Dolarové a eurové dluhopisy začaly státy a společnosti v Perském zálivu vydávat historicky teprve nedávno. Hlavním důvodem je dlouhodobě nižší cena ropy. Psali jsme například o velkém zájmu o dluhopisy emirátu Abu Zabí.

Z hlediska ratingu byly dluhopisy společnosti Aramco zařazeny společností Moody’s do pásma A1. Toto hodnocení stále spadá bezpečně do investičního pásma. Jedním z hlavních otazníků ohledně společnosti je míra kontroly vlády nad hospodařením společnosti. Západní ropné koncerny Exxon, Shell nebo třeba Chevron všechny spadají do vyššího pásma a mohou si tak půjčovat levněji.

EPH vydává další dluhopisy

Pokud opustíme oblast Blízkého východu, zjistíme, že i na českém trhu došlo v poslední době k zajímavé emisi dluhopisů. Společnost EP Infrastructure, jedna z firem Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského vydala obligace v celkové hodnotě 70 milionů EUR se splatností 8 let. Výnos dluhopis je pohyblivý a prostředky budou využity na různé korporátní účely. Obchodovány budou na vídeňské burze. Tato emise není zdaleka první, ke které firmy pod hlavičkou EPH přistoupily. Holding patří na tuzemském dluhopisovém trhu k jednomu z nejaktivnějších hráčů, dále třeba se společností CPI.

Bc. Adam Čižmař

Bc. Adam Čižmař

Adam vystudoval bakalářský obor Matematické metody v ekonomii na VŠE a v současné době je studentem navazujícího magisterského oboru Ekonometrie a operační výzkum. Na střední škole strávil roční pobyt na Sydney Academy v Novém Skotsku a ukončil jej s nejvyšším vyznamenáním. Ve skupině CFG pracuje od března 2018 na pozici analytika.

Seznam dluhopisů

Na Dluhopisomatu.cz máte nejlepší podmínky pro tyto dluhopisy.