člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h

Cena zlata v kontextu obchodní války

Historicky nejznámější komodita za několik posledních měsíců zažila velký nárůst na ceně a opět se dostává do hledáčku jak menších investorů tak i států a centrálních bank. Od začátku roku 2019 se zlato zhodnotilo o 20% a v současnosti se pohybuje okolo 1500 USD. (Pro představu cena zlata se v průběhu krize v roce 2008 pohybovala okolo 1800–1900 USD).

Zlato, stejně jako dluhopisy, nebo například dolar, považují investoři obecně jako bezpečný přístav, což získává na významu zejména v době velkých tržních výkyvů a s tím spojené nervozity. Ruku v ruce s tímto faktem jde jiný, a to že zlato je již od pradávna považováno za ochranu proti inflaci a centrální banky vlastní velké množství zlatých cihel jako rezervu. Tato skutečnost přímo potvrzuje vlastnost zlata jako bezpečného a konzervativního aktiva, jelikož centrální banky ze své podstaty nepodstupují spekulativní operace.

V dnešní době si investor nemusí pořizovat trezor pro úschovou zlata, ale může investovat skrze ETF do indexu, který kopíruje cenu zlata. (ETF, neboli exchanged traded fund, je nízkonákladový fond, který kopíruje cenu podkladových aktiv) ETF se těší oblibě již posledních 20 let, kdy se jejich celková tržní kapitalizace dostala do bilionů amerických dolarů. Ještě výnosnější, ale zároveň rizikovější jsou ETF, které kopírují zlaté těžařské společnosti. Podle výkazů 13F největší hedgový fond Bridgewater Raye Dalia pomalu přikupuje zlaté ETF pro zmírnění volatility jeho portfolia. 

Donald Trump, Čína a zlato

Donald Trump a jeho twitter patří mezi nejsledovanější média současnosti. Zajímavé je, že jsou dokonce vytvořeny obchodní algoritmy, které buď nakoupí, nebo prodají podle určitých slov v jeho tweetu. Každý tweet ohledně Číny má velmi výrazný vliv vývoj trhů v daný moment. Při posledním tweetu, že samotné jednání s Čínou se nikam nepohlo a jednání ztroskotalo se indexy propadly až o 3 % a zároveň cena zlata vzrostla okolo jednoho procenta. Zlatu tedy prospívá především eskalace obchodní války.

Podle veškerých informací, které nám trh nabízí můžeme sledovat kapitálové transfery z rizikovějších aktiv do bezpečných přístavů. Následná makrodata i celkový postoj Donalda Trumpa vůči Číně nám může lehce nastínit sentiment na trhu. I přes případné uklidnění by měl každý investor zvážit umístění aktiv do bezpečnějších vod. Mimo zlata lze obecně říci, že vůči výkyvům trhu jsou rezistentní aktiva s fixním výnosem, jako například dluhopisy.