České státní dluhopisy tehdy a dnes

Emise státních dluhopisů je jedním ze způsobů, jak může stát získat finance na investice do řady svých projektů. Dále může sloužit k financování státního dluhu a v historii sloužili dluhopisy k financování nákladů ve válkách.

 

Současná ministryně financí Alena Schillerová také uvádí, že jedním z cílů současných emisí je zvýšit podíl domácností na držení státního dluhu, což by mělo zajistit větší stabilitu ve finančním sektoru.

 

Po poslední emisi dluhopisů ministerstvem financí je dobré se podívat zpět a porovnat ji s emisí z roku 2011, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek. Výplaty kupónů byly v obou případech v čase rostoucí, nicméně průměrné výnosy dluhopisů obou emisí se lišily.

 

Pamětní dluhopisy republiky mají průměrný roční výnos 2,08 %, zatímco první emise z roku 2011 měly průměrný výnos 3,09 %. Dvoutýdenní repo sazba, kterou ČNB dlouhodobě sleduje, se v obou letech též významně lišila, konkrétně v roce 2011 byla na hodnotě 0,75 % a v roce 2018 byla 1,75 %. Při rostoucí referenční sazbě by se spíše očekával růst úrokových výnosů z nových dluhopisů, nové dluhopisy však i přes postupně rostoucí úrokovou sazbu nepřinášejí vyšší výnosy. Poslední hodnotu, kterou bychom se měli v tomto porovnání zabývat, je inflace. V obou letech byla v okolí 2 %, v roce 2011 1,9 % a v roce 2018 2,1 %.

 

Pokud vezmeme tato čísla do souvislosti, pak budou mít pamětní dluhopisy v případě, že se inflace nesníží, dokonce záporný čistý výnos.

 

Státní dluhopisy jsou velmi bezpečná investice, výnosy okolo dvou procent však stačí jen k pokrytí inflace a může tak být lepší se porozhlédnout po jiných, více výnosných cenných papírech.

Emise státních dluhopisů pokračuje

Během první emise státních dluhopisů určených pro fyzické osoby, která byla zahájena začátkem prosince si lidé objednali dluhopisy o celkové hodnotě 2,92 miliardy korun. Přičemž splatnost těchto dluhopisů je šest let a roční výnos činí 2,07% před zdaněním. Největší zájem

Číst více

Jak vybrat firemní dluhopis

Úvod Existuje více způsobů, jak analyzovat společnost, od které bychom potenciálně koupili dluhopisy. Zde si popíšeme v několika bodech, jak postupovat a na co nezapomenout. Pokud nás například zaujme společnost, která nabízí úrokový výnos 7 % na pět let, měli bychom

Číst více

Seznam dluhopisů

Na Dluhopisomatu.cz máte nejlepší podmínky pro tyto dluhopisy.