České státní dluhopisy tehdy a dnes

Emise státních dluhopisů je jedním ze způsobů, jak může stát získat finance na investice do řady svých projektů. Dále může sloužit k financování státního dluhu. V historii sloužili dluhopisy k financování nákladů ve válkách.

Současná ministryně financí Alena Schillerová také uvádí, že jedním z cílů současných emisí je zvýšit podíl domácností na držení státního dluhu, což by mělo zajistit větší stabilitu ve finančním sektoru.

Po poslední emisi dluhopisů ministerstvem financí je dobré se podívat zpět a porovnat ji s emisí z roku 2011, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek. Výplaty kupónů byly v obou případech v čase rostoucí, nicméně průměrné výnosy dluhopisů obou emisí se lišily.

Pamětní dluhopisy republiky mají průměrný roční výnos 2,08 %, zatímco první emise z roku 2011 měly průměrný výnos 3,09 %.

Dvoutýdenní repo sazba, kterou ČNB dlouhodobě sleduje, se v obou letech též významně lišila. Konkrétně v roce 2011 byla na hodnotě 0,75 % a v roce 2018 byla 1,75 %. Při rostoucí referenční sazbě by se spíše očekával růst úrokových výnosů z nových dluhopisů.

Nové dluhopisy však i přes postupně rostoucí úrokovou sazbu nepřinášejí vyšší výnosy. Poslední hodnotu, kterou bychom se měli v tomto porovnání zabývat, je inflace. V obou letech byla v okolí 2 %, v roce 2011 1,9 % a v roce 2018 2,1 %.

Pokud vezmeme tato čísla do souvislosti, pak budou mít pamětní dluhopisy v případě, že se inflace nesníží, dokonce záporný čistý výnos.

Státní dluhopisy jsou velmi bezpečná investice, výnosy okolo dvou procent však stačí jen k pokrytí inflace a může tak být lepší se porozhlédnout po jiných, více výnosných cenných papírech.

Bc. Adam Čižmař

Bc. Adam Čižmař

Adam vystudoval bakalářský obor Matematické metody v ekonomii na VŠE a v současné době je studentem navazujícího magisterského oboru Ekonometrie a operační výzkum. Na střední škole strávil roční pobyt na Sydney Academy v Novém Skotsku a ukončil jej s nejvyšším vyznamenáním. Ve skupině CFG pracuje od března 2018 na pozici analytika.

Další články

Nová vlna podřízených dluhopisů

Tuzemská banka Air Bank emitovala tento měsíc nové podřízené dluhopisy. První emise proběhla již v roce 2014 a byla kótovaná na pražské burze. Nejnovější emise sice není veřejně obchodovatelná, i tak se ale Air Bank podařilo prodat dluhopisy v hodnotě

Číst více

Rozmach investic do realitních fondů

Deník E15 včera informoval o enormním rozmachu kapitálu v nemovitostních podílových fondech. Aktuálně činí celkové investice výše 36 miliard korun, zatímco před pěti lety tomu bylo kolem 5 miliard. Rostoucí apetit je způsoben “celkovou oblibou investování do nemovitostí jako investičního aktiva

Číst více

Úspěšný prodej zelených korporátních dluhopisů

Tuzemská realitní společnost CPI miliardáře Radovana Vítka se může pochlubit velkým úspěchem. Firma, jejíž emise je zcela unikátní nejen na českém trhu, ale i mezi zeměmi střední a východní Evropy, úspěšně prodala všechny emitované tzv. zelené dluhopisy. Celková výše dosahovala

Číst více

Investice do start-upových společností

Objem investic do evropských start-upových společností se vyšplhal v první polovině letošního roku na maximum. Dosáhl výše 16,9 miliardy eur představující 62% navýšení oproti předchozímu období. Na samotné špičce stojí Londýn, kde „každé třetí euro rizikového kapitálu investovaného v první polovině roku

Číst více

Pokrizový fenomén záporných úrokových sazeb

Více než čtvrtinu světového dluhopisového trhu tvoří dluhopisy nabízející zápornou úrokovou sazbu. Vyjádřeno v nominálních částkách se jedná o více než 17 bilionů amerických dolarů (asi 400 bilionů korun). Přitom ještě na počátku letošní roku se tento objem pohyboval kolem 8 bilionů.

Číst více

Dividendy, kupony, nebo oboje?

Dividenda neboli podíl na zisku z výnosu na akcii je mnohdy nezbytnou součástí dividendové politiky akciových společností. Obzvláště firmy kótované na pražské burze cenných papírů (BCPP) nabízejí velmi atraktivní dividendovou výnosnost. Průměrný výnos u 9 z uvedených společností vyplácející dividendu,

Číst více