člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h

Jak vybrat kvalitního emitenta?

Mezi aspekty při výběru dluhopisu, do kterého chce investor vložit své peníze bezpochyby patří jeho úrok, doba splatnosti, pravidelnost výnosů a samozřejmě také to, od kterého emitenta si dluhopis zakupuje. My si zde představíme několik důležitých parametrů, které by se měly před výběrem emitenta dluhopisu prozkoumat.

Stabilní firma

V první řadě hleďte na, jestli je podnik ve finanční rovnováze. Firma, která žádnou finanční stabilitu nemá, je pro investora malým lákadlem. Především je u takových firem důležité sledovat její zadluženost a také její vlastní kapitál.

Výkazy & historie

Dalším důležitým faktorem jsou firemní výkazy a její historie. Před investováním je dobré si okouknout firemní finanční výkazy a zjistit, jak si na tom firma stojí. Čím novější výkazy budou, tím lepší. Naopak je tomu u historie firmy. Tady je lepší, když už podnik má něco za sebou.

Detaily dluhopisu

Prozkoumejte podrobně také emitentův dluhopis. Zaměřte se především na to, jaký výnos dluhopis přinese, jakou má kupón frekvenci, v jaké je měně, jakou má formu a typ úroku nebo za jakým účelem byl dluhopis emitován. Nezanedbatelnou věcí také je, jestli má firma na dluhopisovou emisi prospekt schválený Českou národní bankou. 

Samozřejmě kvalitní emitenty nenajdeme pouze mezi velkými firmami. Kvalitní mohou být i menší podniky. Stačí jen aby splňovali určitá kritéria jako je například schopnost dostát svým závazkům, být finančně zdraví a transparentní.