Jaký byl z pohledu investorů rok 2018?

Přehled roku 2017

Po roce 2017, který byl z pohledu investorů velmi příznivý, jsme byli v roce 2018 svědky jistého ochlazení. Velká část akciových a dluhopisových indexů se ocitla ve ztrátách a nikterak dobrých výsledků nedosáhly ani zlato a ropa. V této souvislosti se začíná mluvit o tom, že doba zotavování z finanční krize roku 2008 pomalu končí. Je otázkou, zda případně kdy se tato skutečnost promítne také do poklesu ekonomiky.

Jednou z nejsledovanějších událostí na trzích byl vývoj na amerických akciových trzích. Ten po letech relativně kontinuálního růstu vykázal v loňském roce výraznou volatilitu. Nejprve na začátku roku dosáhl svého tehdy historického maxima, aby následně prošel více než 10 % korekcí. Nicméně poté dále rostl, až 20. září dosáhl svého historického maxima, kdy při uzavření trhu dosáhl hodnoty 2 930.75 bodu. Zbytek roku byl více méně ve znamení poklesu. Na přelomu roku se pohyboval na hodnotách kolem 2 500 bodů. Hlavním tahounem růstu i propadu trhů byl technologický sektor a zejména akcie firem ze skupiny FAANG.

Významný propad v roce 2018

Pozitivně neskončil rok 2018 ani pro evropské trhy. Významný propad zaznamenal například německý akciový index DAX, který se za rok 2018 propadl o 18 %. Velký pokles zaznamenala také německá banka Deutsche Bank, které krom zhoršující se nálady na trzích nepomohla ani skutečnost, že někteří její zaměstnanci byli vyšetřováni kvůli podezření z praní špinavých peněz. Je však nutné dodat, že Deutsche bank se s problémy potýká již delší dobu a za posledních několik let skončila vždy ve ztrátě.

Vůbec nejhorších výsledků dosáhly finanční trhy v Asii. O tom dostatečně vypovídá skutečnost, že nejlépe si vedl japonský index Nikkei, který ztratil meziročně 12 %. Nejdramatičtější byla naopak situace v Číně. Index SZSE Component se propadl o neskutečných 33%. Právě o čínské ekonomice se v poslední době stále častěji mluví jako o možném spouštěči příští globální krize. Tomu všemu příliš nenahrávají ani obavy z narůstající obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.

Cena zlata výrazně roste

Co se týká komodit, tak například cena zlata poměrně výrazně klesala v období mezi květnem a srpnem 2018. Na rozdíl od akciových indexů však zlato zaznamenalo vcelku výrazný nárůst své ceny na přelomu roků 2018 a 2019. V současné době však cena zlata výrazně roste. Podobný vývoj můžeme sledovat také u ropy. Její pokles začal v říjnu a skončil na konci roku. Aktuálně, podobně jako u zlata, můžeme u ropy pozorovat poměrně významný nárůst její ceny.

V souvislosti se světem dluhopisů se v roce 2018 upínala největší pozornost na chování centrálních bank. Americká federální banka (Fed) v roce 2018 čtyřikrát zvýšila úrokové sazby do současného pásma 2,25 až 2,5 procenta. Pozadu nezůstala ani Česká národní banka (ČNB). Ta v minulém roce hned pětkrát zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba se tak zastavila na 1,75 %. Tato zvýšení úrokových sazeb se mohou projevit v ceně úvěrů poskytovaných komerčními bankami. Naopak úrokové sazby u desetiletých amerických dluhopisů ke konci roku zaznamenaly poměrně výrazný propad výnosů. Na konci roku spadly až na 2,66 %.

V České republice největší rozruch vyvolalo ministerstvo financí, které se ke 100. výročí vzniku Československa rozhodlo emitovat Dluhopisy Republiky určené pro občany. Roční výnos těchto dluhopisů činí 2,07 %. Je nutné dodat, že tyto dluhopisy vzhledem k nízké úrokové míře nenabízejí investorům příliš velké reálné zhodnocení.

Rok 2018 byl přelomový

Závěrem tedy můžeme říct, že rok 2018 byl z pohledu finančních trhů v mnoha ohledech přelomový a výhled na začínající rok 2019 je plný otazníků. Tím největším je asi otázka, zda se pokles trhů, kterého jsme byli v minulém roce svědky projeví v následujícím roce do poklesu reálné ekonomiky.

Příští týden pro vás v návaznosti na tento článek chystáme další, který bude zaměřený na výhled vývoje trhů v roce 2019.

Bc. Adam Čižmař

Bc. Adam Čižmař

Adam vystudoval bakalářský obor Matematické metody v ekonomii na VŠE a v současné době je studentem navazujícího magisterského oboru Ekonometrie a operační výzkum. Na střední škole strávil roční pobyt na Sydney Academy v Novém Skotsku a ukončil jej s nejvyšším vyznamenáním. Ve skupině CFG pracuje od března 2018 na pozici analytika.

Další články

Dividendy, kupony, nebo oboje?

Dividenda neboli podíl na zisku z výnosu na akcii je mnohdy nezbytnou součástí dividendové politiky akciových společností. Obzvláště firmy kótované na pražské burze cenných papírů (BCPP) nabízejí velmi atraktivní dividendovou výnosnost. Průměrný výnos u 9 z uvedených společností vyplácející dividendu,

Číst více

Jak vybrat správný korporátní dluhopis?

Je to jednodušší, než si myslíte a vyplatí se to. Korporátní dluhopisy vždy představovaly velmi zajímavou investiční příležitost. Investory láká zejména pravidelně vyplácená kuponová platba. Jak ale vybrat ten správný dluhopis je věcí zcela individuální, i tak se však pokusíme

Číst více

Jsou rostoucí úrokové sazby spořících účtů atraktivní?

V současné době dochází u spořících účtů ke zvyšování úrokových sazeb. Ty nabízejí především menší peněžní subjekty zejména z důvodu získání nových klientů. Nejatraktivnější nabízí Banka Creditas a Moneta Money Bank, jež nyní za určitých podmínek nabízejí klientům až 2

Číst více

Česká republika se zapojila do emise zelených dluhopisů

I české projekty se zapojily do emisí zelených dluhopisů. Zelené dluhopisy, jak název napovídá, jsou dluhové cenné papíry, které si kladou za cíl financovat environmentálně prospěšné projekty jako úsporné budovy, vývoj zelených technologií a v neposlední řadě samozřejmě obnovitelné zrdroje

Číst více

Obchodní válka – vývoj akcií a dluhopisů

Obchodní válka mezi Spojenými státy americkými a Čínou opět v současné době zesílila. Ani poslední snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) nenapomáhá současné náladě trhu. Obchodní válka se u Číny projevuje zejména na straně exportu do USA. Tarify uvalené na

Číst více

Cena zlata v kontextu obchodní války

Historicky nejznámější komodita za několik posledních měsíců zažila velký nárůst na ceně a opět se dostává do hledáčku jak menších investorů tak i států a centrálních bank. Od začátku roku 2019 se zlato zhodnotilo o 20% a v současnosti se

Číst více