Jaký byl z pohledu investorů rok 2018?

Po roce 2017, který byl z pohledu investorů velmi příznivý, jsme byli v roce 2018 svědky jistého ochlazení. Velká část akciových a dluhopisových indexů se ocitla ve ztrátách a nikterak dobrých výsledků nedosáhly ani zlato a ropta. V této souvislosti se začíná mluvit o tom, že doba zotavování z finanční krize roku 2008 pomalu končí. Je otázkou, zda případně kdy se tato skutečnost promítne také do poklesu ekonomiky.

 

Jednou z nejsledovanějších událostí na trzích byl vývoj na amerických akciových trzích. Ten po letech relativně kontinuálního růstu vykázal v loňském roce výraznou volatilitu. Nejprve na začátku roku dosáhl svého tehdy historického maxima, aby následně prošel více než 10 % korekcí. Nicméně poté dále rostl, až 20. září dosáhl svého historického maxima, kdy při uzavření trhu dosáhl hodnoty 2 930.75 bodu. Zbytek roku byl více méně ve znamení poklesu. Na přelomu roku se pohyboval na hodnotách kolem 2 500 bodů. Hlavním tahounem růstu i propadu trhů byl technologický sektor a zejména akcie firem ze skupiny FAANG.

 

Pozitivně neskončil rok 2018 ani pro evropské trhy. Významný propad zaznamenal například německý akciový index DAX, který se za rok 2018 propadl o 18 %. Velký pokles zaznamenala také německá banka Deutsche Bank, které krom zhoršující se nálady na trzích nepomohla ani skutečnost, že někteří její zaměstnanci byli vyšetřováni kvůli podezření z praní špinavých peněz. Je však nutné dodat, že Deutsche bank se s problémy potýká již delší dobu a za posledních několik let skončila vždy ve ztrátě.

 

Vůbec nejhorších výsledků dosáhly finanční trhy v Asii. O tom dostatečně vypovídá skutečnost, že nejlépe si vedl japonský index Nikkei, který ztratil meziročně 12 %. Nejdramatičtější byla naopak situace v Číně. Index SZSE Component se propadl o neskutečných 33%. Právě o čínské ekonomice se v poslední době stále častěji mluví jako o možném spouštěči příští globální krize. Tomu všemu příliš nenahrávají ani obavy z narůstající obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.

 

Co se týká komodit, tak například cena zlata poměrně výrazně klesala v období mezi květnem a srpnem 2018. Na rozdíl od akciových indexů však zlato zaznamenalo vcelku výrazný nárůst své ceny na přelomu roků 2018 a 2019. V současné době však cena zlata výrazně roste. Podobný vývoj můžeme sledovat také u ropy. Její pokles začal v říjnu a skončil na konci roku. Aktuálně, podobně jako u zlata, můžeme u ropy pozorovat poměrně významný nárůst její ceny.

 

V souvislosti se světem dluhopisů se v roce 2018 upínala největší pozornost na chování centrálních bank. Americká federální banka (Fed) v roce 2018 čtyřikrát zvýšila úrokové sazby do současného pásma 2,25 až 2,5 procenta. Pozadu nezůstala ani Česká národní banka (ČNB). Ta v minulém roce hned pětkrát zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba se tak zastavila na 1,75 %. Tato zvýšení úrokových sazeb se mohou projevit v ceně úvěrů poskytovaných komerčními bankami. Naopak úrokové sazby u desetiletých amerických dluhopisů ke konci roku zaznamenaly poměrně výrazný propad výnosů. Na konci roku spadly až na 2,66 %.

 

V České republice největší rozruch vyvolalo ministerstvo financí, které se ke 100. výročí vzniku Československa rozhodlo emitovat Dluhopisy Republiky určené pro občany. Roční výnos těchto dluhopisů činí 2,07 %. Je nutné dodat, že tyto dluhopisy vzhledem k nízké úrokové míře nenabízejí investorům příliš velké reálné zhodnocení.

 

Závěrem tedy můžeme říct, že rok 2018 byl z pohledu finančních trhů v mnoha ohledech přelomový a výhled na začínající rok 2019 je plný otazníků. Tím největším je asi otázka, zda se pokles trhů, kterého jsme byli v minulém roce svědky projeví v následujícím roce do poklesu reálné ekonomiky.

 

Příští týden pro vás v návaznosti na tento článek chystáme další, který bude zaměřený na výhled vývoje trhů v roce 2019.

WARREN BUFFETT A DLUHOPISY

Společnost Berkshire Hathaway, za kterou stojí světoznámý investor a guru hodnotového investování Warren Buffett, vydává nové emise korporátních dluhopisů s cílem refinancovat své některé starší emise dluhopisů s plovoucím výnosem. Celkem se jedná o dluhopisy ve výši 950 milionů dolarů. Tato nová

Číst více

Developeři se financují na dluhopisových trzích

Developerské společnosti často financují své projekty za pomoci prostředků získaných emisí dluhopisů. Jelikož se úrokové sazby zvyšují a v novém roce se další zvyšování sazeb očekává, chtějí developeři získat co nejvíce financí právě teď. Jedna z posledních emisí je emise v hodnotě 500

Číst více

Seznam dluhopisů

Na Dluhopisomatu.cz máte nejlepší podmínky pro tyto dluhopisy.

Úrok 7,7 % p.a.
Minimální investice 10 000 Kč
Výplata úroků měsíčně

Společnost Team-Trade s.r.o. se zaměřuje na oblast nanotechnologie, které dokáží efektivně měnit technologické vlastnosti různých materiálů.

Úrok 8,5 % p.a.
Minimální investice 25 000 Kč
Výplata úroků půlroční

ARCER H&M chce urychlit hledání práce nebo zaměstnanců a zkrátit výběrová kola řízení. Má promyšlený systém náboru, který zkvalitní a urychlí práci personalistům a HR manažerům napříč trhem práce.

CEE Real Estate

Rekreační pobyt jako dárek
Dvoudenní pobyt pro 2 osoby v překrásné malebné krajině Bílých Karpat v prostředí horského hotelu Jelenovská Valašské Klobouky.
Úrok 6,5 % p.a.
Minimální investice 50 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Česká firma CEE Real Estate pomáhá klientům rychlým výkupem nemovitostí či řešením komplikovaných finančních situací a exekucí. Společnost chce rozšířit služby v této oblasti.

SUPER-ČTYŘKOLKY

Bonus při investici
Od 23.11.2018 do 31.12.2018 získejte s využitím bonusu úrokový výnos 9,11% p.a. při investici 50.000,-Kč a vyšší.
Úrok 9,11 % p.a.
Minimální investice 50 000 Kč
Výplata úroků půlroční

Společnost patří k největším dodavatelům čtyřkolek v Čechách a na Slovensku. V současné době se potýká s rekordním růstem zájmu o jeho zboží.

Saunia

Bonus při investici
Získejte 1% částky dluhopisu na svou věrnostní kartu každý rok.
Úrok 6,25 % p.a.
Minimální investice 10 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Saunia buduje pro své klienty saunové světy v obchodních centrech po celé České republice. Vybrané finanční prostředky využije k rozšíření své sítě v ČR a v zahraničí.

Úrok 6,5 % p.a.
Minimální investice 100 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Investiční skupina Comfort Finance Grou CFG působí na trhu od počátku roku 2012. Prostředky z dluhopisů se použijí primárně na nákupy nemovitostí.

Úrok 7 % p.a.
Minimální investice 3 000 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Společnost Comfort Money je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování v České republice. Peníze jsou použity na poskytování úvěrů, které jsou zajištěné nemovitostma.