člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h

Jaký byl z pohledu investorů rok 2018?

Přehled roku 2017

Po roce 2017, který byl z pohledu investorů velmi příznivý, jsme byli v roce 2018 svědky jistého ochlazení. Velká část akciových a dluhopisových indexů se ocitla ve ztrátách a nikterak dobrých výsledků nedosáhly ani zlato a ropa. V této souvislosti se začíná mluvit o tom, že doba zotavování z finanční krize roku 2008 pomalu končí. Je otázkou, zda případně kdy se tato skutečnost promítne také do poklesu ekonomiky.

Jednou z nejsledovanějších událostí na trzích byl vývoj na amerických akciových trzích. Ten po letech relativně kontinuálního růstu vykázal v loňském roce výraznou volatilitu. Nejprve na začátku roku dosáhl svého tehdy historického maxima, aby následně prošel více než 10 % korekcí. Nicméně poté dále rostl, až 20. září dosáhl svého historického maxima, kdy při uzavření trhu dosáhl hodnoty 2 930.75 bodu. Zbytek roku byl více méně ve znamení poklesu. Na přelomu roku se pohyboval na hodnotách kolem 2 500 bodů. Hlavním tahounem růstu i propadu trhů byl technologický sektor a zejména akcie firem ze skupiny FAANG.

Významný propad v roce 2018

Pozitivně neskončil rok 2018 ani pro evropské trhy. Významný propad zaznamenal například německý akciový index DAX, který se za rok 2018 propadl o 18 %. Velký pokles zaznamenala také německá banka Deutsche Bank, které krom zhoršující se nálady na trzích nepomohla ani skutečnost, že někteří její zaměstnanci byli vyšetřováni kvůli podezření z praní špinavých peněz. Je však nutné dodat, že Deutsche bank se s problémy potýká již delší dobu a za posledních několik let skončila vždy ve ztrátě.

Vůbec nejhorších výsledků dosáhly finanční trhy v Asii. O tom dostatečně vypovídá skutečnost, že nejlépe si vedl japonský index Nikkei, který ztratil meziročně 12 %. Nejdramatičtější byla naopak situace v Číně. Index SZSE Component se propadl o neskutečných 33%. Právě o čínské ekonomice se v poslední době stále častěji mluví jako o možném spouštěči příští globální krize. Tomu všemu příliš nenahrávají ani obavy z narůstající obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.

Cena zlata výrazně roste

Co se týká komodit, tak například cena zlata poměrně výrazně klesala v období mezi květnem a srpnem 2018. Na rozdíl od akciových indexů však zlato zaznamenalo vcelku výrazný nárůst své ceny na přelomu roků 2018 a 2019. V současné době však cena zlata výrazně roste. Podobný vývoj můžeme sledovat také u ropy. Její pokles začal v říjnu a skončil na konci roku. Aktuálně, podobně jako u zlata, můžeme u ropy pozorovat poměrně významný nárůst její ceny.

V souvislosti se světem dluhopisů se v roce 2018 upínala největší pozornost na chování centrálních bank. Americká federální banka (Fed) v roce 2018 čtyřikrát zvýšila úrokové sazby do současného pásma 2,25 až 2,5 procenta. Pozadu nezůstala ani Česká národní banka (ČNB). Ta v minulém roce hned pětkrát zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba se tak zastavila na 1,75 %. Tato zvýšení úrokových sazeb se mohou projevit v ceně úvěrů poskytovaných komerčními bankami. Naopak úrokové sazby u desetiletých amerických dluhopisů ke konci roku zaznamenaly poměrně výrazný propad výnosů. Na konci roku spadly až na 2,66 %.

V České republice největší rozruch vyvolalo ministerstvo financí, které se ke 100. výročí vzniku Československa rozhodlo emitovat Dluhopisy Republiky určené pro občany. Roční výnos těchto dluhopisů činí 2,07 %. Je nutné dodat, že tyto dluhopisy vzhledem k nízké úrokové míře nenabízejí investorům příliš velké reálné zhodnocení.

Rok 2018 byl přelomový

Závěrem tedy můžeme říct, že rok 2018 byl z pohledu finančních trhů v mnoha ohledech přelomový a výhled na začínající rok 2019 je plný otazníků. Tím největším je asi otázka, zda se pokles trhů, kterého jsme byli v minulém roce svědky projeví v následujícím roce do poklesu reálné ekonomiky.

Příští týden pro vás v návaznosti na tento článek chystáme další, který bude zaměřený na výhled vývoje trhů v roce 2019.