člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h
MENU

Koronavirus – zabiják akciových trhů

Koronavirus způsobuje spoustu nepokojů nejen na finančních trzích. Podniky se zavírají, ekonomiky států stojí, akcie po celém světě prudce klesají. Americká burza nezažila podobný propad od roku 1987. Nepochybně se dění začátkem roku 2020 podepíše na globální recesi.

Obr. č.1 americký index S&P 500

Zdroj:Tradingview

Již nyní je patrný přesun investorů do bezpečných přístavů. Enormně vzrostla poptávka po zlatě, které se cenově vyšplhalo na své historické maximum. Naopak cena ropy z důvodu sporu mezi Ruskem a kartelem OPEC klesla na jednu z nejnižších úrovní za poslední dekády. Ačkoli akciové indexy jsou virem silně postiženy, existují investiční produkty i oblasti podnikání, které jsou negativní situací zasaženy minimálně.

Obr. č.2 ropa WTI

Zdroj: Tradingview

Dluhopisy v době krize

Populární jsou např. dluhopisy společností, které nejsou přímo závislé na vývoji trhu. Zpravidla jde o oblasti IT technologií, farmacie, energetiky i specifických nemovitostních firem. Korporátní dluhopisy tak nabízejí zajímavou možnost stabilního zhodnocení finančních prostředků. Rozdíl mezi dluhopisy a akciemi je prostý, a sice dluhopisy oproti akciím nepředstavují podíl na společnosti a nenesou tedy tak velké riziko při výkyvu trhu. Možným rizikem korporátních dluhopisů může být celkový krach společnosti. Podobnou míru rizika však nese jakákoli investice. Z tohoto pohledu je důležité, aby sám investor zvážil riziko investice, detailněji si prověřil emitující společnost i její zdraví.

Dluhopisy vs. akcie

Výhodou u nákupu dluhopisu je, že ihned víte, jaké jsou podmínky plnění smlouvy, jaká je výše předem daného výnosu, míra zhodnocení investice a podobně. Nakoupíte-li akcie firmy, kterou negativně ovlivní situace na trhu, dojde k okamžitému poklesu ceny a následně ke snížení dividendy. Vlastníte-li dluhopis, je situace jiná v tom, že přestože firma může být zasažena, stále je velká pravděpodobnost, že váš závazek bude vypořádán. Jediný důvod pro nevypořádání závazků je již zmíněný krach celé firmy. To se samozřejmě může stát, ale tento případ není u dobře etablovaných společností na trhu tak častý. Přehled emitujících firem naleznete na portálu Dluhopisomat.cz.

Aktuálně jsou největším rizikem právě dopady opatření, která mají zamezit šíření koronaviru. Také se ukázaly slabiny současného světa. Planeta je propojená a globální ekonomika je zcela závislá na Číně. Bude ještě určitou dobu trvat, než ekonomové a finanční experti posoudí celkový dopad této epidemie na vývoj trhu a fungování ekonomiky, avšak prozíravé jednání investorů je nyní klíčové.