O dluhopisech

Proč společnosti vydávají své dluhopisy?

Společnosti neustále hledají finanční prostředky, kterými by pokryly chod svého podnikání. Způsobů, jak k těmto prostředkům přijít, je nespočet. Mohou je získat z bankovních úvěrů, dotací, leasingů, crowdfundingu a mnoha dalších. Ovšem v poslední době se jako zdroj těchto financí osvědčily firemní dluhopisy.

Firemní neboli také korporátní dluhopisy jsou cenné papíry, které společnosti vydávají nejčastěji s fixním výnosem ve chvíli, kdy potřebují získat finance k dalšímu rozvoji svého businessu nebo nového projektu. Emitenti (společnosti, které vydaly dluhopisy) se mohou díky získaným financím ze svých dluhopisů dále rozvíjet – například si mohou otevřít další pobočku, zakoupit potřebné zařízení do firmy, rozšířit svůj sortiment, expandovat na další trhy, zlepšit své služby pro klienty nebo zmodernizovat dosavadní vybavení společnosti.

 

Co přinese investice do dluhopisu Vám?

Investice jsou dnes ve společnosti považovány za běžný prostředek k zajištění budoucnosti. Ať už je to klidný život v důchodu nebo třeba jen spoření na horší časy. Způsobů, jak dosáhnout extra výnosů je hned několik. Přinášíme Vám malé srovnání toho, v čem jsou dluhopisy oproti ostatním typům investice pro Vás výhodnější:

Typ investice Výnos za 1 rok Výnos za 3 roky Výnos za 5 let Riziko Co z toho plyne pro Vás?
Spořící účty 0,4 % 1,2 % 2 % Méně rizikové Peníze máte v bance, dochází k minimálnímu zhodnocení
Podílové fondy 1,5 % 4,5 % 4,5 % Rizikové Vysoké poplatky, nízký výnos, zmražena investice
Terminované vklady 2 % 4 % 10 % Méně rizikové Nízký výnos, zmražené peníze
Nemovitosti 4 % 12 % 20 % Rizikové Problémy s nájemníky, nízký výnos po odečtech všech výdajů
DLUHOPISY 7 % 21 % 35 % Konzervativní O nic se nestaráte, předem znáte fixní výnos. Při výběru kvalitní společnosti je riziko minimální. Jedná se o konzervativní způsob investování.

Historie Dluhopisů

Cenné papíry jsou součástí finančního sektoru už více než 200 let. Jejich největší rozmach nastal se založením americké burzy Wall Street v roce 1792, na níž vzápětí americká vláda začala vydávat své vlastní dluhopisy, aby měla dostatek prostředků pro financování probíhající průmyslové revoluce. V českém finančním rybníčku se dluhopisy začaly vyvíjet až později. Konkrétně tomu bylo roku 1873 po založení Pražské burzy pro zboží a cenné papíry, která vytvořila fungující trh s dluhopisy a akciemi.

Často kladené otázky

  1. Dluhopis je cenný papír s velice dobrým poměrem výnosu a rizika.

  2. Výnos je po celou dobu platnosti dluhopisu fixní, tudíž nejste ohroženi vývojem trhu a nečekanými propady, jako je tomu například na akciovém trhu nebo u podílových fondů.

  3. Na Dluhopisomatu nakupujete zcela bez poplatků. Z výnosu dluhopisů se odvádí 15% srážková daň. Pokud investujete jako fyzická osoba, nemusíte se o nic starat. Firma odvádí daň za Vás. Pokud investujete jako právnická osoba, srážkovou daň si odvádíte sami.

  4. Bezpečnost investice je přímo úměrná míře informovanosti o společnosti, která dluhopis vydala. Dluhopisomat za Vás firmy prověří, upozorní na rizika investice a zjednoduší celý proces investování. Tím Vám ušetří i čas.

  5. Dluhopisomat propojuje klienty, kteří chtějí zhodnotit své finance, a firmy, které chtějí získat nový kapitál pro svůj další růst. Spolupracujeme s firmami, které jsou schopné dostát svým závazkům a prošly úzkým výběrem našich analytiků. Je pro nás důležitější kvalita než kvantita.

  6. Cílíme na bezpečnost a kvalitu firem, které u nás inzerují. Na českém trhu existuje několik portálů uveřejňujících společnosti, které vydávají dluhopisy. Velká část z nich nemusí být schopná dostát svým závazkům v budoucnu. My chceme udělat český dluhopisový trh více transparentní, aby se každý mohl kvalitně a bezpečně orientovat na trhu firemních dluhopisů.

  7. Uvádíme zde zejména firmy, které mají zkušené a známé majitele v České republice. Ti si zásadně nemohou dovolit riskovat nesplacení a nedodržení závazků z dluhopisů, které vydávají, neboť by to jejich jméno a značku poškodilo. Proto uveřejňujeme přednostně společnosti s dlouhodobou zkušeností a historií anebo společnosti, které vede zkušený management.

  8. Toto je individuální. Obecně je známo, že klienti průměrně cílí na investiční horizont 3 let, ačkoliv stále více jich využívá celkovou délku splatnosti dluhopisů, což nese největší potenciál zhodnocení. Pro případ nutnosti můžete mít u zveřejněných dluhopisů právo dřívějšího odprodeje zpět dané společnosti v souladu s uvedenými emisními podmínkami.

  9. Liší se hlavně tím, že u dluhopisů s pevným úrokem předem víte, jaký budete mít výnos. U bankovních produktů a podílových fondů se zhodnocení může dostat do záporných hodnot, aniž by Vás někdo předtím na toto riziko upozornil. V uvedených dluhopisech máte fixní výnos, který se po celou dobu držení nemění. O nic se tak při držení kvalitního dluhopisu nestaráte a jen se těšíte z připisovaných částek.

Seznam dluhopisů

Na Dluhopisomatu.cz máte nejlepší podmínky pro tyto dluhopisy.