Přicházející recese

Na začátku tohoto týdne došlo na dluhopisovém trhu k důležité události. Křivka výnosů amerických vládních dluhopisů přešla do inverzní podoby. To znamená, že výnosy u krátkodobých vládních obligací jsou vyšší než výnosy u dlouhodobých cenných papírů. Taková situace je obecně považována jako zřetelný ukazatel přicházející recese.

Vyjádření odborníků

Nicméně dle vyjádření některých odborníků na trh obligací taková hrozba není aktuální. Jedním z důvodů pro toto tvrzení je, že výnosy u tříměsíčních pokladničních poukázek a desetiletých dluhopisů nejsou inverzní. Tento vztah bývá považován za vůbec nejdůležitější a nejprokazatelnější. V úterý nicméně došlo k situaci, kdy výnos dvouletého dluhopisu byl vyšší než u pětiletého, což významnou část investorů vystrašilo. Indikátor recese, který měří šance na ekonomický pokles v nejbližších 12ti měsících je v současné době 20,3%. Oproti říjnu tedy vzrostl o 3,7 procentního bodu z hodnoty 16,6%. I přes tuto skutečnost se však nejedná o nějak významně vysokou hodnotu.

Úředníci z FEDu

Úředníci z FEDu a taktéž někteří investoři vidí v této situaci případ tzv. „this time is different“. Investoři budou ochotni nakupovat dlouhodobé americké dluhopisy, jelikož jejich výnosy jsou vyšší, než dluhopisy většiny ostatních zemí. Šéf institucionálního strategického kapitálu Stifel Nicolaus Barry Bannister řekl během úterního představení v New Yorku, že pokud se jedná o inverzi, tak je to rozhodně mnohem méně negativní, než tomu bývalo v minulosti.

Bc. Adam Čižmař

Bc. Adam Čižmař

Adam vystudoval bakalářský obor Matematické metody v ekonomii na VŠE a v současné době je studentem navazujícího magisterského oboru Ekonometrie a operační výzkum. Na střední škole strávil roční pobyt na Sydney Academy v Novém Skotsku a ukončil jej s nejvyšším vyznamenáním. Ve skupině CFG pracuje od března 2018 na pozici analytika.

Seznam dluhopisů

Na Dluhopisomatu.cz máte nejlepší podmínky pro tyto dluhopisy.