člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h

Problémové dluhopisy trápí Českou republiku – čím je to způsobeno?

V České republice výrazně narůstá objem nesplácených dluhopisových emisí. Deník E15 přišel s tím, že investory trápí problémové bondy již za téměř 750 milionů korun. Na serveru nesplacene-dluhopisy.cz, který shromažďuje od investorů informace o nesplacených dluhopisech, je v současné době evidováno 25 společností, které jsou v prodlení se splácením dluhopisů nebo nevyplácí řádně úroky.

Koho se to týká?

Mezi těmito společnostmi najdeme také několik všeobecně známých společností. Tou asi vůbec nejznámější je společnost Zoot a.s., která provozuje e-shop zaměřený na módu. Problémy této společnosti jsou probírány v médiích již od začátku roku 2019. Jelikož se jedná o velkou a známou společnost, způsobily její problémy velký rozruch na českém dluhopisovém trhu. Začalo se v mnohem větší míře mluvit o problémech spojených s nesplácením dluhopisů ze strany emitentů.

Mezi dalšími společnostmi, které mají problém s vyplácením dluhopisů jsou například společnosti Petlas CZ s.r.o. , iConsulting 4 Companies s.r.o. a další. Všechny tyto společnosti spojuje několik společných charakteristik. Všechny mají poměrně chaotickou majetkovou strukturu, dlouhodobě jsou ve ztrátě a jejich dluhopisy nejsou zajištěny žádným ručitelským prohlašením.

Co dělat?

Ačkoliv se může zdát, že se jedná o chybu především na straně emitenta, je nutné si uvědomit, že velkou část odpovědnosti nese také investor. Ten by si měl společnost řádně prověřit předtím, než nakoupí její dluhopisy.Důležité je, aby investor nezapomněl na několik následujících bodů:        

–          Zkontrolovat zda společnost zveřejnila účetní výkazy alespoň za poslední 3 roky

–          Projet si podnikatelský plán společnosti

–          Prověřit majetkovou strukturu společnosti

–         Čím společnost ručí (nemovitostma, ručitelským prohlášením na fyzickou osobu majitele, …)

Je to opravdu tak zlé?

Společnost Dluhopisomat.cz proto trvá na zajištění nabízených dluhopisů ze strany emitentů. Každý dluhopis nabízený na našich stránkách je zajištěn buď nějakým aktivem (nejčastěji majetkem společnosti) nebo ručitelským prohlášením. 

I přes to, že se dnes v médiích velmi často mluví o problémech korporátních dluhopisů, je velmi důležité uvědomit si, že jsou tyto dluhopisy nadále mnohem výnosnější, než například spořící účty. Úroky na spořících účtech jsou stále velmi nízké a ani zdaleka nemohou konkurovat výnosům plynoucím z korporátních dluhopisů a často nepokryjí ani inflaci. Z tohoto důvod je pro každého, kdo chce zhodnotit své finanční prostředky určitě dobré hledat jinou alternativu.          Rozhodne-li se investor pro investici do korporátních dluhopisů měl by, jak již bylo zmíněno, vybranou společnost velmi pečlivě analyzovat. Existuje však ještě jeden způsob jak snižovat možná rizika a tím je zajištění dluhopisu. To může být buď formou aktiv (nemovitosti, zboží atd.) nebo formou ručitelského prohlášení. Spolu s pečlivým analyzováním všech společností to dává investorovi příležitost pro rozumnou investici.