Průvodce investováním Archives - Dluhopisomat.cz https://dluhopisomat.cz Dluhopisové tržiště prověřených českých firem Fri, 30 Aug 2024 13:52:20 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.9 https://dluhopisomat.cz/wp-content/uploads/2022/09/favicon-150x150.png Průvodce investováním Archives - Dluhopisomat.cz https://dluhopisomat.cz 32 32 Neničme trh dluhopisů, naopak kultivujme ho. Ekonomika dluhopisy potřebuje https://dluhopisomat.cz/nenicme-trh-dluhopisu-naopak-kultivujme-ho-ekonomika-dluhopisy-potrebuje/ Fri, 01 Mar 2024 12:08:34 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=15213 Společnost Surveilligence s.r.o. každý rok zveřejňuje data o vývoji trhu podnikových dluhopisů. Je to vždy zajímavé čtení, které je plné dat.Z dat společnosti např. vyplývá, že v roce 2023 společnosti emitovaly dluhopisy v celkové hodnotě 96,2 mld. Kč. Zároveň čísla říkají, že v daném období vydaly společnosti 1019 emisí dluhopisů. Data také říkají, že od roku 2013 do roku […]

The post Neničme trh dluhopisů, naopak kultivujme ho. Ekonomika dluhopisy potřebuje appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Společnost Surveilligence s.r.o. každý rok zveřejňuje data o vývoji trhu podnikových dluhopisů. Je to vždy zajímavé čtení, které je plné dat.

Z dat společnosti např. vyplývá, že v roce 2023 společnosti emitovaly dluhopisy v celkové hodnotě 96,2 mld. Kč. Zároveň čísla říkají, že v daném období vydaly společnosti 1019 emisí dluhopisů. Data také říkají, že od roku 2013 do roku 2023 skončil v insolvenci každý třináctý dluhopis.

To vypadá na první pohled pro dluhopisy děsivě. Mluví se o tom, že některé dluhopisy byly už od začátku plánované jako podvod někdy s prvky, které by šlo nazvat investičním letadlem. To je možné a nelze to vyloučit. Nicméně čistě intuitivně si myslím, že dluhopisů, které byly předem zamýšlené jako podvod, byl jen zlomek. Mnoho firem skončilo špatně čistě proto, že měly špatný byznys plán.

Myslím, že kdybychom podobně sledovali všechny akciové společnosti v zemi, jistě bychom našli mnoho podobných případů. Jen se o nich nepíše. Rozhodně tak nelze říct, že dluhopisy jsou špatné a akcie dobré. I akcie přinášejí svá specifická rizika.

Některá jsou až kuriozní. Můžeme mluvit třeba o státem podporovaných neférovostech. Tím myslím to, že byla na banky a energetické společnosti uvalena speciální daň, aby snížila firmám zisky, což poškodilo investory. Akcionáři společnosti ČEZ by mohli vyprávět.

Bohužel výsledkem podobných kritických studií o dluhopisech je, že společnost vnímá dluhopis jako špatné aktivum. Podnikový dluhopis je přitom normálním cenným papírem, na kterém vyrostl americký ekonomický zázrak. Každá banka vydávala své akcie a dluhopisy, se kterými se následně obchodovalo. Akcie a dluhopisy jsou základem kapitalismu.

My v ČR však intenzivně bojujeme za to, abychom se kapitalismu vzdálili. Naše burza cenných papírů přestává hrát makroekonomickou roli, když řada společností stáhla své akcie z parketu a zdá se, že pokud proběhne avizované zestátnění ČEZu, bude hrát burza v ekonomice ještě menší roli. Časem vznikne otázka, zda by nebylo lepší burzu zavřít.

To samé se mnozí snaží udělat s trhem dluhopisů, když lepí každému dluhopisu nálepku podvod. Vlastně tu urputnou snahu o zničení trhu nechápu a mám pocit, že to někdo dělá záměrně. Jako první mě napadá, zda to není tím, že pro investiční poradce jsou dluhopisy trnem v oku, protože přinášejí malou provizi a odvádějí peníze lidí z fondů, kde střadatelé platí prodejcům vyšší marže. Jinými slovy, když se podaří zničit trh dluhopisů, budou všichni investovat v produktech, které přinášejí poradcům více peněz.

Myslím, že co ČR potřebuje, není zničení trhu s dluhopisy a zničení akciové burzy, ale právě naopak. Bavme se o tom, co můžeme udělat pro to, aby u nás fungoval kapitalismus s akciemi a dluhopisy.

Máme tu novelu zákona o dluhopisech, která pravidla na trhu zpřísnila tím, že emitentům tzv. podlimitních dluhopisů do celkového objemu 1 mil. EUR ukládá povinnost zveřejnit širší okruh informací v rámci emisních podmínek, které musí zveřejnit na svých stránkách, což je dobře. Trh potřebuje nastavit jasná pravidla. Je potřeba zasáhnout proti emitentům, kteří neinformují investory o svém hospodaření apod.

Trh je potřeba kultivovat. Mnohé portály dluhopisů se snaží trh např. zlepšovat tím, že upřednostňují dluhopisy se zajištěním. To je něco, co by mělo investory zajímat prvořadě. Já ovšem ve zprávách o trhu dluhopisů nic o zajištění nečtu. To přitom rizika zásadně omezuje.

Bohužel tuším, za jaký konec nakonec věc uchopíme. Nyní je oblíbené vše zakazovat. Pokud by ekonomika přišla o možnost vydávat korporátní dluhopisy, dostali bychom se do situace, kdy by mohly podniky financovat jen banky. Posílili bychom oligopol bank, který by bankám sice vyhovoval, ale ekonomiku by to brzdilo. V zemi by se zase o něco hůř podnikalo.

Kromě jasné a logické regulace bychom se měli zaměřit i na edukaci. Tady je ohromný prostor pro finanční instituce, školy, emitenty, ale i média – zvlášť ta veřejnoprávní. K lidem je potřeba dostat klíčové informace o tom, jak trh dluhopisů funguje a že se nemohou dívat jen na výnos, ale také na zajištění apod. Jen toto samo o sobě by ohromně pomohlo. Lidé by viděli, že některé dluhopisy vypadají od začátku divně a rovnou by se jim vyhnuli. Myslím, že dluhopisové portály na edukaci už usilovně pracují.

The post Neničme trh dluhopisů, naopak kultivujme ho. Ekonomika dluhopisy potřebuje appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Nebezpečná investice jen pro bohaté? Nejčastější mýty o dluhopisech mohou překvapit https://dluhopisomat.cz/nebezpecna-investice-jen-pro-bohate-nejcastejsi-myty-o-dluhopisech-mohou-prekvapit/ Fri, 09 Feb 2024 08:54:12 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=10038 Uplynulý rok byl ve znamení dobré investiční nálady. Lidé se proto ve větší míře začali zajímat i o firemní dluhopisy, které na českém trhu stále mnohdy nabízejí zajímavé zhodnocení. Z dat Srovnávače dluhopisů na portále Dluhopisomat.cz vyplývá, že ne všichni investoři dluhopisům plně rozumí. Přečtěte si, jaké jsou hlavní mýty, se kterými jsme se v naší praxi setkali.Všechny dluhopisy […]

The post Nebezpečná investice jen pro bohaté? Nejčastější mýty o dluhopisech mohou překvapit appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Uplynulý rok byl ve znamení dobré investiční nálady. Lidé se proto ve větší míře začali zajímat i o firemní dluhopisy, které na českém trhu stále mnohdy nabízejí zajímavé zhodnocení. Z dat Srovnávače dluhopisů na portále Dluhopisomat.cz vyplývá, že ne všichni investoři dluhopisům plně rozumí. Přečtěte si, jaké jsou hlavní mýty, se kterými jsme se v naší praxi setkali.

Všechny dluhopisy jsou příliš rizikové, nevyplatí se do nich investovat

Část lidí má stále pocit, že dluhopisy jsou extrémně rizikové nebo že je nabízejí pouze společnosti, které chtějí z lidí vylákat peníze podvodem. Tento názor přiživily i některé velké bankroty posledních let, za nimiž zůstaly miliardové pohledávky. Rizikovost jednotlivých dluhopisů se však výrazně liší a při hledání těch správných parametrů můžeme najít takové, které nabízí nižší riziko mezi dluhopisovými investicemi.

Dluhopis je zjednodušeně řečeno půjčka, kterou investor poskytuje firmě nebo instituci, která dluhopis vydává. Ta se zavazuje dluhopis splatit k určitému datu a vyplatit k němu i předem sjednaný úrok. Pokud se společnost dostane do problémů, může se investor o své peníze přihlásit. Kolik ze svých peněz dostane zpět, závisí mimo jiné na tom, jak velký je majetek emitenta a kolik dluží svým věřitelům.

Z pohledu rizikovosti tak můžeme rozlišit tři hlavní typy dluhopisů. Státní, které jsou považovány za extrémně bezpečné, zajištěné firemní dluhopisy a nezajištěné firemní dluhopisy. U firemních dluhopisů velmi záleží na tom, kdo dluhopis vydal a čím jsou dluhopisy zajištěné. Pokud dluhopis vydala solidní firma a zajistila jej například nemovitostí, jedná se o relativně bezpečnější cenný papír. Existují ale i jiné formy zajištění, například ručitelská zástava. Pokud vás tedy neuspokojí sám emitent, může vás uspokojit skutečnost, že jsou jeho dluhopisy zajištěné.

Potom jsou zde firemní dluhopisy bez zajištění. Těchto emisí je v České republice bohužel nejvíce, ale ani v tomto případě se nestává tak často, že o své peníze přijdete. Každopádně zde už je vhodné si o dané firmě zjistit co nejvíce informací a zhodnotit, jestli je její podnikatelský model životaschopný i v dnešní turbulentní době. Pomoci můžou také srovnávače, které na základě dostupných dat hodnotí potenciální rizikovost firemních dluhopisů. 

Přihlaste se k odběru newsletteru
a získejte ebook

Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat, a naopak nečekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.

Když emitent nebude schopný splácet, určitě už své peníze nikdy neuvidím

Situace, že emitent nebude schopný splácet, samozřejmě nastat může. V žádném případě ale není nutné „házet flintu do žita“. Dluhopisy zajištěné nemovitostmi nebo pohledávkami se v případě emitentovy neschopnosti splácet uspokojí právě těmito aktivy. Pravděpodobnost, že v případě úpadku společnosti dostanete své prostředky zpět, zvyšuje také např. ručitelské prohlášení solventních osob ve spojení s notářským zápisem s přímou vykonavatelností apod. Na tyto parametry emise je třeba dbát.

Dluhopisy s prospektem České národní banky jsou bezpečné

Řada lidí se stále domnívá, že když má dluhopis prospekt od České národní banky, garantuje to jeho bezpečnost. To ale není pravda, protože centrální banka nikde negarantuje, že bude dluhopis splacen. To, že má dluhopis prospekt, znamená pouze fakt, že emitent splnil všechny podmínky nutné k jeho udělení, tedy že dodal potřebnou dokumentaci. Na druhou stranu pravidla pro vydání prospektu zvládají splnit častěji větší a stabilnější společnosti. To je ostatně vidět i na dlouhodobých statistikách, ze kterých vyplývá, že prospektové emise končí ztrátou finančních prostředků investorů osmkrát méně často než emise podlimitní.

Prospekt navíc může sloužit jako cenný informační nástroj, ze kterého lze získat dobrý přehled o celkové kondici emitenta a jeho finančním zdraví. V prospektu investor najde informace důležité pro zhodnocení rizikovosti investice. Jak už ale bylo řečeno na začátku, prospekt neznamená jistotu splacení dluhopisu, a naopak, to že dluhopis prospekt nemá, neznamená, že nebude splacen. Pokud investoři chtějí snížit riziko toho, že přijdou o své finanční prostředky, měli by se spíše zajímat o to, zda a jak je dluhopis zajištěn.

Investice do dluhopisů jsou jen pro bohaté, nehodí se pro nižší částky

Člověk skutečně nemusí být milionář, aby mohl investovat. Do dluhopisů lze investovat i v menších částkách, běžně už od 10 tisíc korun. Pravidelné investování do různých dluhopisů v menších částkách je naopak uznávaným nástrojem diverzifikace investičního portfolia, který významným způsobem snižuje rizikovost vašich investic. I pokud má člověk pro tento typ investice k dispozici vyšší částku, měl by ji ideálně rozdělit na menší a ty potom investovat do různých dluhopisů.

Přihlaste se k odběru newsletteru
a získejte ebook

Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat, a naopak nečekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.

Investice do dluhopisů je rychlá bezriziková cesta k bohatství

Stejně jako se setkáváme pravidelně s lidmi, kteří zveličují rizika spojená s investicemi do dluhopisů, pravidelně narážíme i na opačný extrém. Někteří lidé mají pocit, že 15% úrok u firemních dluhopisů je samozřejmost a že s sebou nenese žádná rizika. Zvlášť, pokud je vydán prospekt od ČNB. Tak to ale pochopitelně nefunguje.

U firem, které nabízejí podezřele vysoké úroky svých dluhopisů, je na místě zvýšená opatrnost. Proč by někdo nabízel dobrovolně více než ostatní? Průměrné výnosy u věrohodných nabídek nejsou tak vysoké, aby z nich člověk v mžiku oka zbohatnul. Výnos je navíc připsán až po nějakém čase. Dluhopisy se tedy hodí spíše jako prostředek zajištění si pasivního příjmu.

Investování do dluhopisů je komplikované, nikdo mi s tím nepomůže

Investice do dluhopisů rozhodně nejsou to samé jako výběr spořicího účtu. Před tím, než své peníze pustíme z ruky, je proto potřeba si udělat podrobný průzkum terénu. Je firma důvěryhodná? Má životaschopný byznysový model? Je dluhopis nějak zajištěný? Odpovídá úrok tomu, co se teď děje na trhu a v ekonomice, nebo se mě někdo snaží opít rohlíkem? Dobrou zprávou ale je, že existují nástroje, které s tímto průzkumem pomůžou – některé dluhopisové portály např. umožňují filtrovat v dluhopisových emisích podle oboru podnikání, míry jejich zajištění či podle rizikovosti emitenta na základě parametrů stanovených Ministerstvem financí ČR apod.

Přihlaste se k odběru newsletteru
a získejte ebook

Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat, a naopak nečekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.

The post Nebezpečná investice jen pro bohaté? Nejčastější mýty o dluhopisech mohou překvapit appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Pasivní příjem v roce 2024 – jak ho vybudovat a tipy, čím začít už dneska https://dluhopisomat.cz/pasivni-prijem-v-roce-2023-jak-ho-vybudovat-a-tipy-cim-zacit-uz-dneska/ Wed, 10 Jan 2024 09:29:03 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=9504 Život plný svobody a volnosti. Pasivní příjem v dnešní době láká mnoho lidí. I když aktuálně nemáte miliony na kontě, můžete s ním začít i vy! Toužíte po domku na pláži? Sníte o třech měsících dovolené? I takovýto pasivní příjem můžete získat. V tomto článku zjistíte, jak s ním začít.Co je to pasivní příjem?Je to příjem, pro který nemusíte dlouhodobě tolik pracovat. Mnozí tvrdí, […]

The post Pasivní příjem v roce 2024 – jak ho vybudovat a tipy, čím začít už dneska appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Život plný svobody a volnosti. Pasivní příjem v dnešní době láká mnoho lidí. I když aktuálně nemáte miliony na kontě, můžete s ním začít i vy! Toužíte po domku na pláži? Sníte o třech měsících dovolené? I takovýto pasivní příjem můžete získat. V tomto článku zjistíte, jak s ním začít.

Co je to pasivní příjem?

Je to příjem, pro který nemusíte dlouhodobě tolik pracovat. Mnozí tvrdí, že takovýto příjem neexistuje, neboť i při samotném vytváření je potřeba aktivně vynakládat práci a úsilí. Pokud však bereme jako pasivní příjem pronájem bytu, kde jste na začátku museli učinit větší investici, najít nájemce, o byt se pravidelně starat a po nějaké době ho i rekonstruovat, pak i online projekty s větším počátečním úsilí, je možné považovat za odnož pasivního příjmu.

I investice do akcií nebo do zlata vyžadují mnoho počátečního úsilí a práce, a to včetně studia a zkušeností. Pojďme se ještě podívat na rozdíly v aktivním a pasivním příjmu.

Pasivní vs. aktivní příjem

Pasivní příjem není zaměstnanecký poměr a ani podnikání. To jsou aktivní příjmy, které vám vydělávají pouze tehdy, když pracujete. Pokud ale podnikání vaši neustálou přítomnost nevyžaduje a všechno za vás obstarají jiní lidé, pak je již možné nazvat ho pasivním příjmem.

Pasivní příjem vám umožní navýšit příjem takovým způsobem, abyste nemuseli tolik pracovat. Je prakticky neomezený. V zaměstnání nemůžete pracovat více než 24 hodin, to je fyzicky nemožné. Výše výdělku u pasivního příjmu přitom není omezena. Nevyžaduje váš čas a vydělává nepřetržitě. Proč začít budovat pasivní příjem?

  1. Budete mít větší jistotu a bezpečí.
  2. Budete flexibilnější a svobodnější.
  3. Dočasná ztráta práce vás nijak nevykolejí.
  4. Můžete jít dříve do důchodu.
  5. Získáte radost z příjmu, který vám chodí, i když pro něj nepracujete.
  6. Získáte cenné zkušenosti.
pasivni prijem jak na nej

Jak si vytvořit pasivní příjem

Začněte investovat své peníze nebo si vytvořte vlastní zdroj pasivního příjmu. Investovat můžete i do nemovitostí, aniž byste museli nějakou vlastnit.

Pasivní příjem z nemovitosti – Možná vás právě napadla koupě nemovitosti a následně její pronajímání. Způsobů je ale více. Od AirBnb až po další zážitkové platformy. V dnešní době je ale pořízení nemovitostí velmi nákladné. Můžete využít různé platformy, kde investujete do nemovitostí a získáváte přitom pravidelný výnos.

Vytvořte si vlastní zdroj pasivního příjmu – fotíte rádi, vytváříte e-booky, průvodce, online kurzy nebo obsah pro affiliate web. Využijte toho, co máte rádi a zamyslete se, jaký model zvolit, aby vám váš koníček přinášel pasivní příjem.

Investování peněz – odkládáním malé částky z příjmu každý měsíc máte možnost naspořit si peníze třeba na důchod. Z větší částky vám pak měsíčně bude chodit pasivní příjem ve formě výnosu z investice. Na trhu je mnoho platforem, kde si můžete spořit po malých částkách či po větších jednorázově. Spořit si nemusíte nejen na důchod. S pouhou tisícovkou měsíčně a reinvestováním prostředků získáte díky složenému úročení poměrně velkou rentu.

Ostatní možnosti pasivního příjmu, se kterými můžete začít hned teď:

  1. Využijte cashback, aneb získejte zpět peníze z nákupu. Můžete je získávat z kreditní či debetní karty nebo přes portály typu Plná peněženka.
  2. Nechte vydělávat svoji zahradu, loď nebo sportovní vybavení přes aplikaci Bezkempu.cz.
  3. Nepoužíváte své auto? Pronajměte ho a nechte si vyplácet příjem z pronájmu.
  4. Využijte automatizovaný dropshipping on-line shop. Jedná se o model, který umožňuje majiteli e-shopu prodávat produkty, aniž by je musel nakupovat.
  5. Vytvářejte YouTube videa a nechte si platit příjmy z reklamy.
  6. Přijímejte dary na svém blogu. Požádejte čtenáře, aby vám darovali peníze.
  7. Vkládejte fotografie do fotobanky.

Pasivní příjem z dluhopisů

Investování do dluhopisů přináší pasivní příjem ve formě pevného výnosu. Jedná se o finanční prostředky, které poskytujete českým firmám na jejich rozvoj. Existují různé druhy dluhopisů, ale všechny fungují základním způsobem a mohou být chytrou metodou pro budování pasivních toků příjmu.

Dluhopisy jsou v podstatě dluhem, který emitent nabízí investorům za určité podmínky. Získané peníze pak může použít jakýmkoli způsobem podle výdajového plánu. Důležitou poznámkou je pak výnos. Pevně stanovený výnos je vyplácen po určité období a po splatnosti podle emisních podmínek pak investor dostanete zpět svoji investovanou částku.

Dluhopisy jsou atraktivní zejména v době poklesu úrokových sazeb a méně atraktivní při růstu cen. To platilo v minulosti. V dnešní době dluhopisy se svými vysokými úroky jsou atraktivní pro mnoho investorů, kteří se nebojí většího rizika. Přeci jen se jedná o firemní dluhopisy, ne o ty státní, které představují konzervativnější investici.

The post Pasivní příjem v roce 2024 – jak ho vybudovat a tipy, čím začít už dneska appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Investice do nemovitostí – jsou stále atraktivní? Alternativou mohou být dluhopisy zajištěné nemovitostí https://dluhopisomat.cz/investice-do-nemovitosti-jsou-stale-atraktivni-alternativou-mohou-byt-dluhopisy-zajistene-nemovitosti/ Thu, 23 Nov 2023 09:52:22 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=13844 Investice do nemovitostí jsou součástí portfolia mnoha klientů. A těmi ostatními jsou stále považovány za primární investiční zdroj. Hodnota nemovitostí z dlouhodobého hlediska neustále roste, chrání před inflací a v neposlední řadě zajišťuje bydlení pro další generace. Dneska však vidíme, že ceny nemovitostí narostly do takových výšin, že ne každý na ně má. Za alternativu je možné považovat […]

The post Investice do nemovitostí – jsou stále atraktivní? Alternativou mohou být dluhopisy zajištěné nemovitostí appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Investice do nemovitostí jsou součástí portfolia mnoha klientů. A těmi ostatními jsou stále považovány za primární investiční zdroj. Hodnota nemovitostí z dlouhodobého hlediska neustále roste, chrání před inflací a v neposlední řadě zajišťuje bydlení pro další generace. Dneska však vidíme, že ceny nemovitostí narostly do takových výšin, že ne každý na ně má. Za alternativu je možné považovat investici do dluhopisů nejen developerských firem, které jsou zajištěné nemovitostí.

Proč v dnešní době nekupovat nemovitost, ale investovat

Ceny nemovitostí od začátku pandemie vzrostly o zhruba 25-30 %. Pouze v roce 2021 se pak vyšplhaly meziročně téměř o 14,5 %. Podle ČSU „Index cen bytových nemovitostí vzrostl ve 3. čtvrtletí 2022 oproti stejnému období předchozího roku o zhruba 17 procent. Indexy cen bytových nemovitostí v Česku zažívají v posledních letech kontinuální růst.“ (ČSU.cz).

V rámci správné diverzifikace je doporučováno investovat část prostředků do bezpečnějších investic. Hlavním důvodem, proč se zaměřit v dnešní době na alternativy investice do nemovitostí, je právě jejich nedostupnost. Podle některých zdrojů bude trh s nemovitostmi stagnovat ještě další 4 roky. V případě, že vás rodinný dům vyjde na 10 milionů korun a vy máte našetřeno „pouze“ 2 miliony korun, pak není záruka, že vám banky půjčí celou částku. Spíše vám půjčí například 5 milionů korun, což vám na pořízení rodinného domu stačit nebude.

Důležitou položkou jsou náklady na údržbu nemovitostí. Podle ČSU Index cen (nákladů) nemovitostí obývaných vlastníky se rovněž zvýšil o zhruba 17 procent. Za nájemce tedy zaplatíte provizi z nájmu realitní společnosti a smlouvu. Dále se musíte starat o vyúčtování a provozní problémy, resp. opravy a renovace.

V případě, že se rozhodnete vzít si hypotéku na investiční byt, možná zjistíte, že po 20 letech splácení vám zbyl starý byt s nízkou likviditou, do kterého bude třeba opět investovat. Při takovéto investici vám současně chybí diverzifikace. Může se zdát, že vysoké ceny bytů jsou pro někoho atraktivní. Hrozí zde však nemovitostní pád jako se to stalo třeba v roce 2008.

Alternativou jsou investice do dluhopisů zajištěné nemovitostí

Firemní dluhopisy developerských a jiných firem představují dobrou alternativu investice do nemovitostí. Obvykle se jedná o jasný podnikatelský plán s cílem zakoupit nemovitost, zrekonstruovat a se ziskem prodat. Emitenti dluhopisů, resp. developerské firmy si půjčují peníze od investorů, pravidelně jim vyplácejí výnosy a po splatnosti emise jim investovanou částku posílají zpátky.

Často je to pro ně snazší, rychlejší a levnější než žádat o klasický bankovní úvěr, u kterého navíc mnohdy nedosáhnou na požadovanou částku. Pro vás jako investora to pak znamená, že se můžete podílet na konkrétním developerském projektu, do kterého daná společnost vaše prostředky vloží.

Na Dluhopisomatu naleznete informace o emisích s ročním výnosem 8 až 12 %. Může se jednat o doplněk vašeho portfolia, je však třeba počítat s vyšším rizikem. Toto riziko je možné snížit v případě, pokud emitent do vloží zástavy nemovitost, jejíž hodnota přesahuje výši dané emise. Jak to se zajištěním funguje v praxi?

Zajištění dluhopisů nemovitým majetkem společnosti

Zajištění emise dluhopisů nemovitým majetkem je jedním z nejžádanějších a nejoblíbenějších způsobů zajištění. V případě problémů se splácením emise, jsou investoři uspokojeni z peněz získaných z prodeje nemovitosti, která byla v zástavě.

Např. někteří developeři využívají peněžní prostředky na koupi nemovitosti, její rekonstrukci a následně prodej se ziskem. Atraktivní dluhopisy jsou právě ty, kde developeři umístí některou ze svých nemovitostí do zástavy.

I když je emise zajištěna nemovitostí, mohou se investoři setkat s tzv. tržním rizikem. To je spojeno s možným poklesem hodnoty zástavy. Proto ani zajištění nemovitostí nemusí investici ochránit ze 100 %. Bezpečnější je tedy zajištění investice, kdy hodnota nemovitosti sahá alespoň do výše 130 % hodnoty emise dluhopisů. Některé zdroje uvádí, že trh s nemovitostmi je nadhodnocen až o 40 % a v následujících 4 letech bude stagnovat. Zajištění nemovitostí, které přesahuje její hodnotu, je tedy zcela na místě..

Takováto „přezajištěná“ emise je považována za jednu z nejbezpečnějších investic, i když v případě problémů může samotný proces vypořádání investorů trvat roky. Nemovitosti mohou být do zástavy umístěny v různém pořadí, vždy je nejlepší být první v pořadí, kdy se nároky uspokojují jako první před ostatními pohledávkami ostatních věřitelů zajištěnými zástavním právem druhým v pořadí. V takovémto případě je potřeba si informaci o pořadí zjistit ještě před investicí.

The post Investice do nemovitostí – jsou stále atraktivní? Alternativou mohou být dluhopisy zajištěné nemovitostí appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Jak se nejlépe zajistit na stáří? Kromě penzijka využijete i dlouhodobý investiční produkt https://dluhopisomat.cz/jak-se-nejlepe-zajistit-na-stari-krome-penzijka-vyuzijete-i-dlouhodoby-investicni-produkt/ Mon, 06 Nov 2023 07:45:26 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=13545 Vláda chce motivovat lidi, aby více investovali na důchod. Ke konzervativnímu doplňkovému penzijnímu připojištění tak zavádí i odvážnější produkt, a to dlouhodobý investiční produkt pod zkratkou DIP. Výhodou bude zejména daňová úspora jak pro střadatele, tak i pro firmy.Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. Jak bude fungovat dlouhodobý investiční produkt (DIP)?Rozsáhlá novela zákonů, která by měla posílit rozvoj […]

The post Jak se nejlépe zajistit na stáří? Kromě penzijka využijete i dlouhodobý investiční produkt appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Vláda chce motivovat lidi, aby více investovali na důchod. Ke konzervativnímu doplňkovému penzijnímu připojištění tak zavádí i odvážnější produkt, a to dlouhodobý investiční produkt pod zkratkou DIP. Výhodou bude zejména daňová úspora jak pro střadatele, tak i pro firmy.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Jak bude fungovat dlouhodobý investiční produkt (DIP)?

Rozsáhlá novela zákonů, která by měla posílit rozvoj finančního trhu a podporovat lidi při zajišťování se na stáří, se plánuje zavést od 1.1.2024. Novela zahrnuje nejen nový dlouhodobý investiční produkt, ale také úpravu doplňkového penzijního spoření. Dlouhodobý investiční produkt bude patřit také do III. pilíře důchodů a legislativní podmínky by měly splňovat dluhopisy, akcie či podíly v investičním fondu.

V rámci dlouhodobého investičního produktu (DIPu) je potřeba si zvolit vhodný investiční produkt, který bude splňovat „statut“ dlouhodobého investičního produktu. Od něho bude možné odečítat od daňového základu až 48 tisíc korun, a to za všechny produkty, které stát podporuje. Nárok na tyto daňové úlevy bude mít každý, kdo investuje měsíční částku po dobu min. 10 let a peníze z DIPU vybere až v okamžiku dovršení 60 let. Výnosy a příspěvky od zaměstnavatele jsou osvobozeny úplně.

V praxi to znamená, že si můžete založit DIP – budete do něj posílat pravidelně peníze a po dovršením 60. let si je vyberete, započtete si daňové odvody a veškeré výnosy i příspěvky zaměstnavatele budou osvobozeny komplet od daní. Ušetříte díky tomuto produktu mnoho peněz. U DIPu se neuplatňuje časový test. S přímou podporou od státu se u tohoto produktu nepočítá.

Zajímavá je i úspora určená pro vklady zaměstnavatele. Jedná se o příspěvky na vybrané produkty zaměstnance. Mezi ty budou od příštího roku patřit i dlouhodobé investiční produkty. Platí na ně souhrnné roční částky odečtu na 50 tisíc korun. Obecně je do limitu pro zaměstnance lepší zvýšení příspěvku na smlouvu než zvýšení samotné hrubé mzdy. Výhodné je to i pro zaměstnavatele, neboť z příspěvku na smlouvu neplatí sociální a zdravotní pojištění.

Dlouhodobý investiční produkt nebo doplňkové penzijní spoření?

Spoření a investice na důchod je vhodné kombinovat. Platí zde zásady správné diverzifikace. Doplňkové penzijní spoření je základním produktem na důchod. Hraje důležitou roli konzervativního produktu se státní podporou.

Investiční portfolio je pak vhodné rozšířit například o dlouhodobý investiční produkt (DIP). Jedná se o rizikovější produkt, avšak s potenciálem vyššího zhodnocení. DIP budou moci poskytovat banky, spořitelní a úvěrová družstva, obchodníci s cennými papíry, investiční společnosti, samosprávně investiční fondy a ekvivalentní zahraniční osoby.

Co se ještě mění?

Poměrně velká změna nastane i z hlediska vyplácení státní podpory u doplňkového penzijního spoření. Novela zákona totiž počítá se zvýšením minimálního příspěvku střadatele. V současné době je příspěvek vyplácen pro účastníka od 300 kč měsíčně. Od roku 2024 by měl být státní příspěvek vyplácen v případě, že účastník bude střádat alespoň 500 Kč měsíčně. Státní příspěvek pak bude dosahovat maximální výšky 340 Kč při min. měsíční částce 1 700 Kč.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

 

The post Jak se nejlépe zajistit na stáří? Kromě penzijka využijete i dlouhodobý investiční produkt appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Korporátní dluhopisy jako součást diverzifikovaného investičního portfolia https://dluhopisomat.cz/korporatni-dluhopisy-jako-soucast-diverzifikovaneho-investicniho-portfolia/ Mon, 30 Oct 2023 07:35:46 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=13441 Investování je umění, které vyžaduje pečlivé plánování a rozvážné rozhodování. Pro každého investora je zásadní mít diverzifikované portfolio, které minimalizuje riziko a zároveň maximalizuje výnos. Jednou ze složek takového portfolia jsou i korporátní dluhopisy, které pomohou zvednout celkovou výkonnost investičního portfolia. Pojďme si nejprve představit nejvyužívanější investiční aktiva.Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. Investiční koktejl – nemovitosti, akcie, […]

The post Korporátní dluhopisy jako součást diverzifikovaného investičního portfolia appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Investování je umění, které vyžaduje pečlivé plánování a rozvážné rozhodování. Pro každého investora je zásadní mít diverzifikované portfolio, které minimalizuje riziko a zároveň maximalizuje výnos. Jednou ze složek takového portfolia jsou i korporátní dluhopisy, které pomohou zvednout celkovou výkonnost investičního portfolia. Pojďme si nejprve představit nejvyužívanější investiční aktiva.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Investiční koktejl – nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo zlato

Než si namícháte svůj investiční koktejl, pojďme si představit různé přísady. Patří mezi ně investice do nemovitostí a nemovitostních fondů, akcie a akciové fondy, investiční zlato a jiné komodity, kryptoměny či státní a firemní dluhopisy. Nemovitosti by měly vždy tvořit bezpečnou část investičního portfolia. V současné době ne každý má na koupi nové investiční nemovitosti, proto lze investovat i do nemovitostních fondů. Kromě nemovitostí do každého portfolia patří akciová dynamická složka.

Akcie jsou z dlouhodobého hlediska dobrou volbou, a navíc u dobře zvolených titulů může investor inkasovat pravidelné dividendy. Do akcií je vhodné investovat v rámci dlouhodobého horizontu, neboť výnosy se v čase mění. Od roku 1926 má však například index S&P 500 kladné zhodnocení, a to 10 % ročně. Zajímavou složkou je investiční zlato a jiné komodity. Zlato se stále pohybuje nedaleko svého vrcholu, a navíc je součástí elektrotechniky, automobilového průmyslu a současně slouží jako nadčasová hodnota, která přežívá různé války. Investiční zlato je vhodné si pořídit ve formě mincí nebo slitků a dobře uschovat.

Zajímavou investiční složkou jsou státní a firemní dluhopisy. Státní dluhopisy jsou konzervativní složkou portfolia a pokud nemáte dříve státem vydávané protiinflační dluhopisy, pak budou výnosy nižší. Naopak firemní dluhopisy jsou rizikovější investicí a s pevným výnosem okolo 10 % mají potenciál zvýšit celkovou výkonnost vašeho portfolia.

Jedná se o dluhopisy malých a středních firem, které nejsou obchodované na burze. V rámci správné diverzifikace by tyto dluhopisy měly tvořit podíl ve vašem portfoliu maximálně 10 %. Vaše portfolia lze obohatit i o firemní dluhopisy klasicky obchodované na burze, avšak tyto dluhopisy mají odlišné parametry. Pojďme se nejprve podívat, jak by mělo vypadat správně diverzifikované portfolio.

Diverzifikované portfolio obohacené o firemní dluhopisy

Kolik majetku vložit do jednotlivých aktiv, aby vašeho investiční portfolio bylo správně diverzifikované? Inspirací pro vás může být skladba portfolií bohatých lidí:

  • 16 % dluhopisy a dluhopisové fondy,
  • 19 % nemovitosti
  • 27 % spořící účty a hotovost
  • 38 % akcie a alternativní investice

V případě investora s vyšší mírou rizika, by investiční portfolio mohlo být sestaveno následovně:

  • 50 % akcie a akciové fondy,
  • 20 % nemovitosti nebo nemovitostní fondy,
  • 10 % firemní dluhopisy,
  • 5 % kryptoměny nebo jiné alternativní investice,
  • 15 % hotovost a spořící účty.

Takovéto portfolio vám může přinést z dlouhodobého hlediska zajímavé zhodnocení při dostatečně vysoké likviditě a trpělivosti. Investování jako takové je doprovázené občasnými neúspěchy, jejichž případné dopady můžete omezit jen díky správné diverzifikaci.

Jak začlenit korporátních dluhopisy do portfolia

Při začleňování korporátních dluhopisů do vašeho investičního portfolia je důležité mít na paměti několik klíčových bodů, které mohou zmenšit riziko investice.

  1. Porozumění rizikům

Před začleněním korporátních dluhopisů do portfolia je klíčové porozumět rizikům oproti výnosům spojeným s tímto typem investice. Zvažte roční úrok, podnikatelský plán, pravděpodobnost platební neschopnosti podle posledních účetních výkazů, zkušenosti managementu a další faktory, které mohou ovlivnit výkonnost investice.

  1. Diverzifikace přes sektory

Pokud se rozhodnete investovat do firemních dluhopisů vyšší částku, pak je důležité myslet na diverzifikaci i v rámci dluhopisů. Rozptýlení investic do korporátních dluhopisů přes různé sektory může zmenšit riziko v případě, že jeden sektor nebo emitent bude mít problémy se svými závazky. Investoři by měli zvážit rozmanitost svých investic, aby minimalizovali vliv specifických rizik na výkonnost jejich portfolia.

  1. Zajištění firemních dluhopisů

Zajištění firemních dluhopisů je základ. V případě, že chcete do dluhopisů investovat „bezpečněji“, je potřeba dbát na dobré zajištění dluhopisu. Za bezpečnější dluhopis je považován takový, který je zajištěný nemovitostí překračující hodnotu vydávané emise. Pokud dluhopis není zajištěný nemovitostí, pak je potřeba, aby měl alespoň nějakou formu zajištění (ručitelské prohlášení, notářský zápis, zajištění zásobami atd.) Vše o dluhopisech si můžete přečíst v minulém článku.

  1. Sledování trhu a ekonomických trendů

Důkladné sledování trhu a ekonomických trendů je nezbytné pro úspěšné investování nejen do korporátních dluhopisů. Udržování povědomí o událostech, které mohou ovlivnit emitenty dluhopisů, může pomoci investorům včas reagovat na změny a minimalizovat potenciální ztráty například formou předčasného vystoupení z investice.

  1. Doba trvání a úrokové sazby

Při investování do korporátních dluhopisů je důležité zvážit dobu trvání dluhopisů a aktuální úrokové sazby. Krátkodobé dluhopisy mohou poskytnout nižší výnosy, ale jsou méně citlivé na změny úrokových sazeb. Naopak, dlouhodobé dluhopisy mohou nabídnout vyšší výnosy, ale jsou citlivější na změny úrokových sazeb.

  1. Vzdělávání

Investování do korporátních dluhopisů může poskytnout stabilní příjmy a rozmanitost do vašeho portfolia. Nicméně, jako jiných forem investic, je důležité mít plán a strategii. Vzdělávání v investování vám může pomoci být každý rok lepší a volit rozhodnutí, které vám přinesou maximalizaci zisku vašeho investičního portfolia.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

The post Korporátní dluhopisy jako součást diverzifikovaného investičního portfolia appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Máte všechny peníze na běžném nebo spořícím účtu? Dejte část do dluhopisů https://dluhopisomat.cz/mate-vsechny-penize-na-beznem-nebo-sporicim-uctu-dejte-cast-do-dluhopisu/ Mon, 23 Oct 2023 06:36:05 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=13288 Inflace se stala strašákem mnoha lidí. A finanční sektor na to výrazně reagoval. Lidé, kteří dosud nechávali své úspory na běžných nebo spořících účtech, začali pátrat po dalších možnostech zhodnocení peněz. Včetně dluhopisů.Inflace na počátku roku 2021 činila pouze 2,2 %. O rok později se vyšplhala k 9,9 % a s příchodem letoška se přiblížila už k 18 %. Jedná se […]

The post Máte všechny peníze na běžném nebo spořícím účtu? Dejte část do dluhopisů appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Inflace se stala strašákem mnoha lidí. A finanční sektor na to výrazně reagoval. Lidé, kteří dosud nechávali své úspory na běžných nebo spořících účtech, začali pátrat po dalších možnostech zhodnocení peněz. Včetně dluhopisů.

Inflace na počátku roku 2021 činila pouze 2,2 %. O rok později se vyšplhala k 9,9 % a s příchodem letoška se přiblížila už k 18 %. Jedná se o rekordní růst. A právě strach z inflace donutil některé lidi hledat alternativy v podobě investičních nástrojů s vyššími výnosy.

Atraktivními se staly termínované vklady

Lidé si potřebovali někam převést peníze z běžného účtu, přičemž častým cílem se staly termínované vklady. Podle posledních dat bylo v lednu 2021 na termínovaných vkladech celkem 983 miliard korun. Počátkem roku 2022 to bylo 1363 miliard korun a v polovině roku 2023 dokonce 2289 miliard korun.

Objem peněz na termínovaných vkladech byl více než zdvojnásobený. Nesměřovaly sem však jen prostředky z běžných účtů, na to by nestačily, ale i z dalších zdrojů. Lidé si začali uvědomovat, že peníze nesmí zahálet.

Uzamknutí výnosu

Někteří lidé se rozhodli neparkovat své peníze u termínovaných vkladů, ale uložili je do dluhopisů. Firemní dluhopisy mají totiž jednu velkou výhodu, díky pevnému výnosu je možné si zisk takto uzamknout hned na několik let. Na termínovaném účtu si lidé ukládají peníze na jeden rok a méně.

Až se začnou tedy úrokové sazby snižovat, oni si budou stále držet poměrně slušný výnos. Sázka na pokles výnosů se tak blíží sázce na jistotu. Úrokové sazby jsou stále vysoké a inflace už pomalu klesá.

Na růst inflace reagovaly úrokové sazby centrálních bank a následně také výnosy dluhopisů. Výnos desetiletého státního dluhopisu postupně rostl. V lednu roku 2021 činil průměrný výnos 1,28 %. Počátkem roku 2022 to bylo 3,12 % a začátkem tohoto roku vzrostl na 4,47 %. V případě, že někdo nakoupil státní dluhopis, bude v následujících deseti letech kasírovat 4,47 %. V případě termínovaného vkladu by nyní dostal více, ale pouze po omezenou dobu. Státní dluhopis tento výnos garantuje na deset let.

Korporátní dluhopisy přinášejí lepší zhodnocení

Firemní dluhopisy jsou více rizikové, ale také přinášejí větší zhodnocení. Výnosy podnikových dluhopisů přinášejí zisk mezi 8 a 12 % ročně.

Inflace peníze vyhnala z běžných účtů a lidé zřejmě zakotví u termínovaných vkladů na kratší dobu. Někteří pak zůstanou u zajištěných korporátních dluhopisů.

The post Máte všechny peníze na běžném nebo spořícím účtu? Dejte část do dluhopisů appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Zpráva z trhu dluhopisů: mnozí v dluhopisech cítí velkou příležitost. Jsou tu ovšem i rizika https://dluhopisomat.cz/zprava-z-trhu-dluhopisu-mnozi-v-dluhopisech-citi-velkou-prilezitost-jsou-tu-ovsem-i-rizika/ Wed, 18 Oct 2023 06:15:13 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=13345 Mám pocit, že když Češi slyší slovo dluhopis, naskočí jim husí kůže. Některým lidem se totiž podařilo slovo dluhopis naprosto zdiskreditovat. Nicméně dluhopis je všude ve světě něco docela běžného. Zatímco v Evropě se nejčastěji chodí pro financování do banky, Amerika byla postavena právě na dluhopisech, s nimiž se poté běžně obchodovaloU nás máme každý rok pár […]

The post Zpráva z trhu dluhopisů: mnozí v dluhopisech cítí velkou příležitost. Jsou tu ovšem i rizika appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Mám pocit, že když Češi slyší slovo dluhopis, naskočí jim husí kůže. Některým lidem se totiž podařilo slovo dluhopis naprosto zdiskreditovat. Nicméně dluhopis je všude ve světě něco docela běžného. Zatímco v Evropě se nejčastěji chodí pro financování do banky, Amerika byla postavena právě na dluhopisech, s nimiž se poté běžně obchodovalo

U nás máme každý rok pár případů toho, že některý dluhopis selže a firma jde do bankrotu. Ačkoliv jde ve výsledku o mizivé procento vydaných emisí, o každém případu se hojně píše. Výsledný obraz je tedy takový, že co dluhopis, to podvod.

Nemáme přitom jen korporátní dluhopisy. Existují i aktuálně velmi populární státní dluhopisy. Co stojí za jejich popularitou? Poslední data o inflaci signalizují, že už počátkem listopadu by mohla Česká národní banka (ČNB) zahájit kolo snižování úrokových sazeb. Inflace je nyní 6,9 % a v lednu ji kvůli vysoké srovnávací základně čeká výrazný pokles. ČNB tak pomalu ztrácí argumenty pro odklad snížení sazeb. Za jediný relevantní argument považuji to, že pro nás klíčová Evropská centrální banka (ECB) bude možná ve zvyšování sazeb ještě pokračovat. Pokud však inflace výrazně poklesne, nemá smysl čekat i přes stanovisko ECB.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Úrokové sazby klesají

Sázky na pokles úrokových sazeb centrální banky se už projevují na finančních trzích. Například Fio banka nedávno snížila spodní hranici svých hypotečních sazeb z 5,28 na 5,08 %. Hypomonitor České bankovní asociace ukázal pokles průměrné sazby na 5,7 %. Hypotéky tak byly v září nejlevnější za poslední rok.

Pokles úrokových sazeb bude přitom pokračovat i nadále. V roce 2024 budou sazby klesat prudce. Trh očekává, že koncem roku 2024 bude základní úroková sazba (repo) na 3,5 %, což je právě onen argument k nákupu státních dluhopisů. Když si dnes koupíte desetiletý státní dluhopis, můžete čekat výnos kolem 5 %. Jenže za rok už budou výnosy o více jak jeden procentní bod níže a inflace bude na 2 %.  To znamená, že zatímco nyní je váš reálný výnos záporný, za rok už bude kladný kolem 3 % a oproti jiným dluhopisům bude vynášet více. Tou dobou už totiž výnosy nad 5 % nebudou.

Stejně jako výnosy budou klesat i sazby hypoték. Trh nemovitostí by proto měl postupně ožít. Hypotéky se budou dávat ve větším množství než teď.

Anomálie na americkém trhu

Situace ve světě ale může být ale ještě zajímavější, ve hře je totiž i scénář extra prudkého snižování sazeb. Americký analytik Michael Hartnett z Bank of America tvrdí, že vysoké úrokové sazby Americké centrální banky (Fed) přinesou do americké ekonomiky v příštím roce recesi. Očekává proto do roka velký pokles úrokových sazeb, což povede k poklesu výnosů dluhopisů.

Z rovnice oceňování dluhopisů přitom plyne, že nižší výnosy znamenají vyšší ceny. Někteří investoři tedy nakupují dluhopisy, aby je za rok draze prodali. To by mělo platit i u nás, protože americká recese se obvykle propisuje do Evropy.

Výnosy 30letých amerických státních dluhopisů se mezitím poprvé od roku 2007 dostaly nad 5 %. To je ekonomicky zajímavé, protože růst výnosů by podle teorie měl znamenat pokles akcií, ale index S&P naopak roste. Jde o zvláštní anomálii, která nejspíš vyústí v něco, s čím trh nepočítá. Protože zatím úplně nevíme v co, byl bych raději ostražitý.

Zatímco Američané se z dluhopisů těší, u nás se píše o tom, jak nás příští rok čeká na českém dluhopisovém trhu armageddon. V éteru slyšíme, že desítky procent emitentů budou mít vážné problémy. Někteří možná ano, dluhopisy jsou koneckonců rizikový instrument a vždy nějaká emise padne. Desítky procent se mi ale zdají značně nadsazené.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

The post Zpráva z trhu dluhopisů: mnozí v dluhopisech cítí velkou příležitost. Jsou tu ovšem i rizika appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Jak „bezpečněji“ investovat do firemních dluhopisů? https://dluhopisomat.cz/jak-bezpecneji-investovat-do-firemnich-dluhopisu/ Mon, 16 Oct 2023 06:17:32 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=13236 Lidé si často myslí, že dluhopisy jsou extrémně rizikové. Domnívají se, že je zde mnoho společností, které chtějí v první řadě vylákat z lidí peníze. Samotná míra rizika investice do dluhopisů se však poměrně liší.Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. Zajištění dluhopisů je základPojďme se podívat na tři různé typy dluhopisů, a to podle výše zmíněné rizikovosti. Státní […]

The post Jak „bezpečněji“ investovat do firemních dluhopisů? appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Lidé si často myslí, že dluhopisy jsou extrémně rizikové. Domnívají se, že je zde mnoho společností, které chtějí v první řadě vylákat z lidí peníze. Samotná míra rizika investice do dluhopisů se však poměrně liší.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Zajištění dluhopisů je základ

Pojďme se podívat na tři různé typy dluhopisů, a to podle výše zmíněné rizikovosti. Státní dluhopisy jsou považovány za extrémně bezpečné. Dále jsou zde zajištěné firemní dluhopisy a nezajištěné firemní dluhopisy. Pokud chcete do firemních dluhopisů investovat „bezpečněji“, je potřeba si zjistit, čím jsou dluhopisy zajištěné. V případě, že dluhopis vydala solidní firma a zajistila jej nemovitostí, pak se pravděpodobně jedná o bezpečnější cenný papír. Přesto je potřeba myslet na to, že firemní dluhopisy představují výkonnostní složku ve vašem portfoliu. Jsou vhodné jako doplněk do vašeho diverzifikovaného portfolia.

Kromě zajištění dluhopisu nemovitostí, existují i další druhy zajištění. Jedná se například o ručitelské prohlášení, notářský zápis nebo zajištění zásobami. Současně se na trhu vyskytuje velká řada firemních dluhopisů, které nejsou zajištěné. A těch je v České republice nejvíce. Přesto se však nestává často, že by lidé přicházeli o peníze. Dle statistik portálu Dluhopisomat z minulého roku pouze jedna firma z deseti není schopna dostát svým závazkům.

Tipy, jak si vybrat firemní dluhopis

Kromě důrazu na zajištění dluhopisu, je potřeba si dobře prověřit emitenta, do kterého investujete. V případě, že se jedná o novou firmu bez historie a prověření, pak je vhodné poohlédnout se po jiné investiční příležitosti. Takovéto firmy spíše usilují o získání peněz na rozvoj a v bance by přitom nepochodily. Emitent by měl pravidelně zveřejňovat účetní závěru ve sbírce listin v obchodním rejstříku a dosahovat cílů svého podnikatelského záměru.

Finanční výkazy by měl každý investor důkladně prověřit a prostudovat, a to ideálně 3 až 5 let dozadu. Důležitý je zejména ukazatel aktiv, který reprezentuje stabilitu společnosti nebo také na poměr cizích zdrojů vůči EBITDA či provozní cash flow. Ideální by však bylo, kdybyste vy jako investoři dokázali udělat i celkovou analýzu.

Je jasné, že ne každý investor má čas a dostatek zkušeností, aby dokázal sám ohodnotit, zda je firma zdravá či nikoliv. Proto také vznikl Dluhopisomat, portál s ověřenými firemními dluhopisy. Najdete zde zpravidla zajištěné firemní dluhopisy ověřené na základě 45 kritérii, kterými projde jen 1 ze 17 emitentů. Aktuální přehled dluhopisů najdete přímo na stránkách Dluhopisomatu.

Pozor na vysoký výnos

Vysoký výnos jde ruku v ruce s vyšším rizikem. V současné době vysoké inflace, emitenti nabízejí poměrně vysoké výnosy, a to mezi 8 až 20 %. Zaměřte se vždy na analýzu a poměřte výsledky s vašimi investičními plány a také s typem investora (dynamický, vyvážený, konzervativní), kterým jste. Postupem času bude inflace klesat, avšak pevný výnos z investice dluhopisu můžete mít uzamčený klidně i na čtyři nebo pět let. Proto je dnes ta nejlepší doba pro doplnění vašeho portfolia o firemní dluhopisy.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

The post Jak „bezpečněji“ investovat do firemních dluhopisů? appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Vše, co se vám hodí vědět k investici do firemních dluhopisů https://dluhopisomat.cz/vse-co-se-vam-hodi-vedet-k-investici-do-firemnich-dluhopisu/ Mon, 09 Oct 2023 11:00:06 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=13176 Firemní dluhopisy se mnoha investorům stále jeví jako velká záhada nebo jako něco hodně rizikového. Je pravda, že před investicí to chce trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby a znát všechna rizika. Pojďme se podívat na základní informace, které vám práci usnadní.Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. Kdy investovat do dluhopisůTohle je nejčastější otázka, kterou […]

The post Vše, co se vám hodí vědět k investici do firemních dluhopisů appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Firemní dluhopisy se mnoha investorům stále jeví jako velká záhada nebo jako něco hodně rizikového. Je pravda, že před investicí to chce trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby a znát všechna rizika. Pojďme se podívat na základní informace, které vám práci usnadní.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Kdy investovat do dluhopisů

Tohle je nejčastější otázka, kterou od investorů slýchám. Do firemních dluhopisů je vhodné investovat v okamžiku, kdy jsou úrokové sazby vysoko a čeká se jejich pokles. Čím vyšší jsou totiž úrokové sazby, tím dražší jsou dluhopisy pro emitenta, a naopak výhodnější pro investora.

Představit si to můžete následujícím způsobem. Dejme tomu, že máte koupený dluhopis s pevným výnosem 11 % na dva nebo tři roky. A to v době, kdy je základní úroková sazba sedm procent. Díky tomu se jedná o zajímavou investici. Když ale úrok poklesne na 4,5 %, pak 11 % pevného výnosu na další roky je náhle ještě zajímavější. Jak jsou na tom konzervativnější investice?

V případě uložení peněz na termínovaný vklad, dostanete mnohem méně, než je úroková sazba. U firemních dluhopisů vyděláváte pořád 11 % ročně, a navíc máte výnos uzamčený na několik let dopředu. Čím více pak bude úroková sazba klesat, tím lépe pro vás.

Lidé se mě také ptají, kde se dá do dluhopisů investovat. Ty nejkvalitnější dluhopisy najdete na burze. Můžete tedy využít obchodníky s cennými papíry. Tam jich však najdete jen malé množství. Právě proto vznikly dluhopisové portály, které dluhopisy neemitují, ale propojují emitenta s investorem. Jedním z takových je i Dluhopisomat.

Kvalita nad kvantitou je důležitá

Kvalitní portály dluhopisy podrobují pečlivé kontrole. Následně inzerují pouze ty, které prošly jejich prověrkou. Některé portály využívají i vlastní skóring. Nicméně takovýto skóring, aby nebyl zaujatý, by se měl provádět objektivně. A to například na základě metodiky Ministerstva financí ČR. Investor si pak svobodně může vybrat dluhopis podle délky splatnosti – na dva nebo třeba na čtyři roky nebo podle ochoty podstoupit vyšší riziko či nikoliv.

Riziko jako takové je sníženo prostřednictvím diverzifikace, resp. rozdělení vajíček do více košíků, abyste neměli vše na jednom místě. Do portfolia se doporučují zařadit jak konzervativní investice, tak ty dynamické, které představují výkonovou složku. Mezi tato aktiva patří nemovitosti, akcie, dluhopisy, zlato a třeba i trochu kryptoměn. Dluhopisy by neměly obsahovat více než 15 %!

Na co si dát pozor při výběru dluhopisů

Ještě před koupí dluhopisu, je vhodné pročíst si všechny dokumenty, které jsou s ním spojené. Je důležité se zaměřit zejména na emisní podmínky, kde zjistíte, jaké je u dluhopisu zajištění, zda se vyplácí výnos na konci roku nebo čtvrtletně a jestli nevězí ve výnosu nějaký háček. Výnos také nemusí být pevný, ale váže se na nějaký vzoreček založený na úrokových sazbách.

Mnoho lidí se domnívá, že v případě schváleného prospektu ČNB, se jedná o bezpečnou emisi. To ale nemusí být pravda. Prospekt o kvalitě a bezpečnosti dluhopisu nic nevypovídá. Jedná se pouze o dokument, který stvrzuje, že byly splněny všechny zákonné podmínky k vydání emise. Nehodnotí firmu jako takovou, plán emitenta a ani jeho zajištění.

Jedním z největších rizik investice do firemních dluhopisů je, že daný dluhopis nebude splacen. Ukáže se, že obchodní plán emitenta nebyl vlastně dobrý a on nebyl schopný splácet. V tu chvíli je vhodné mít dluhopis dobře zajištěný, a to jakoukoliv formou. Zajištění může být hmotné nebo nehmotné, jako třeba auto, pohledávky, software nebo třeba nemovitost. Zajištění dluhopisu nemovitostí vnímám jako velmi dobrou volbu.

Pokud totiž máte dluhopis zajištěný nemovitostí, třeba ze 120 %, nic se v tu chvíli neděje. I když cena nemovitosti poklesne, pohledávka se dá plně pokrýt prodejem nemovitosti.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

The post Vše, co se vám hodí vědět k investici do firemních dluhopisů appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Vývoj inflace v ČR a její dopady na každého z nás https://dluhopisomat.cz/vyvoj-inflace-v-cr-a-jeji-dopady-na-kazdeho-z-nas/ Mon, 28 Aug 2023 11:11:51 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=12251 Meziroční inflace už začíná klesat a předpovědi ČNB jsou poměrně optimistické. Lidé v obchodech mohou pomalu pozorovat nižší ceny ovoce a zeleniny, pečiva, mléka a dalších výrobků. Pojďme se podívat, jak je to s vývojem inflace v ČR od roku 1991 až doteď a jaké jsou její dopady na každého z nás.Vývoj inflace v ČR od roku 1991V roce 1991 byla zahájena ekonomická reforma. Ta […]

The post Vývoj inflace v ČR a její dopady na každého z nás appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Meziroční inflace už začíná klesat a předpovědi ČNB jsou poměrně optimistické. Lidé v obchodech mohou pomalu pozorovat nižší ceny ovoce a zeleniny, pečiva, mléka a dalších výrobků. Pojďme se podívat, jak je to s vývojem inflace v ČR od roku 1991 až doteď a jaké jsou její dopady na každého z nás.

Vývoj inflace v ČR od roku 1991

V roce 1991 byla zahájena ekonomická reforma. Ta postupně přeměnila centrálně řízenou ekonomiku v ekonomiku tržní. Jednorázová liberalizace většiny cen měla za následek prudké zvýšení inflace nad 55 %. V následujících čtyřech letech se podařilo snížit inflaci pod 10 %, obnovit ekonomický růst a udržovat nízkou nezaměstnanost, rozumný deficit veřejných financí, stabilitu kurzu koruny a v neposlední míře i přilákat nezanedbatelný příliv zahraničního kapitálu, a to ve formě přímých investic.

V polovině devadesátých let se začala projevovat vnitřní vychýlení, ekonomika se přehřívala a rostla i její vnější nerovnováha. Měnová politika byla v režimu fixního kurzu, a to donutilo změnit jej už v roce 1997 na plovoucí. Inflace se v důsledku měnového otřesu v roce 1997 zvýšila nad 13 %. Na vině byly poptávkové tlaky.

V jihovýchodní Asii a v Rusku nastal rizikový vývoj a úrokové sazby zůstávaly až do konce roku 1998 dvouciferné. Vysoké úrokové sazby a měnový otřes vedl ke zpomalení dynamiky úvěrů a podniková situace se zhoršovala. Banky čelily problémům. Snížit inflaci se podařilo až v roce 1999 pod 5 %. Nový režim měnové politiky v podobě cílování inflace snížil inflaci na nízké hodnoty.

mira-inflace-cr

Zdroj: czso.cz

Akorát v roce 2008 se inflace opět vyšplhala nad 6 %, a to zejména kvůli jednorázovému vlivu úprav nepřímých daní, uvolnění regulovaných cen a rychlý růst světových cen komodit. V roce 2011 se naplno projevila dluhová krize v eurozóně. Inflace poklesla a hrozil pád do deflační zóny. Hrozba byla odvrácena uvolněním měnové politiky. Nízká cena potravin, energií a utlumený cenový vývoj bránily inflaci dosáhnout ideálních 2 %. K těm se vrátila až v roce 2016 (Historie ČNB.)

V roce 2021 se inflace pohybovala na 3.8 %, aby v následujících letech zažila prudký růst. V roce 2022 se inflace vyšplhala už na 15,1 % a byla druhá nejvyšší od vzniku samostatné České republiky. Nejvíce se na tom podepsala energetická krize a také růst nájemného a paliv. Dále to byly potraviny a nealkoholické nápoje – mléko, vejce, obiloviny, maso) a sekce doprava (czso.cz).

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Dopady vysoké inflace

Rok 2022 byl ve znamení covidové pandemie, prvním rokem s novou vládou, válkou na Ukrajině a s ní spojené uprchlické vlny následované energetickou krizí.

Výrazným dopadem války na Ukrajině byla prudká inflace a s ní zdražování cen energií. Inflace snižuje kupní sílu hotovosti a je s ní spjat růst mezd. Vysoký nárůst cen ve zdravotnictví nebo v jiných službách je spojen s růstem odměn zdravotnického personálu.

Zdravotní péče zahrnuje technické prostředky různé přístroje a zařízení. Dále jsou to léky, které vyvíjejí lidé a jejich mzdy dlouhodobě rostou. Tímto způsobem je možné jít položku po položce a vždycky se najde protistrana, pro kterou je inflace výhodná, neboť roste cena poskytovaného zboží a také služby. Tím pádem rostou tržby, a to i bez navýšení práce.

Lidé na inflaci nadávají a přejí si, aby se jednalo o mzdovou inflaci a odměna za práci stoupala. Dlouhodobě je však průměrný růst mezd vyšší, než je průměrná inflace. Reálné mzdy tedy rostou a díky tomu jsou domácnosti stále bohatší. Chudé domácnosti nemají však na trhu práce dobrou vyjednávací pozici, a tím pádem je u nich růst mezd nižší a dlouhodobě nemusí pokrývat růst cen. Reálné mzdy pak u této skupiny klesají (Finlord).

Podle průzkumů přibylo domácností, které si po zaplacení všech výdajů nezvládli v minulém roce nic ušetřit. V roce 2021 šlo o 19 % a v roce 2022 to byla už více než třetina. Mezi nízkopříjmové domácnosti přibyly rodiny s dětmi nebo senioři, zejména kvůli silnému zdražování energií. Jaká je inflace v roce 2023?

Inflace v roce 2023: individuální inflace

Mezi každým z nás jsou určité rozdíly v míře individuální inflace. Zatímco jedna rodina zažívala inflaci v prvním čtvrtletí roku 2023 na úrovni 15,6 %, druhá až na úrovni 21,4 %. Jak si to vysvětlit? Například cena energií mohla jedné domácnosti stoupnout o 6,1 %, zatímco druhé o 18,4 %. U cen potravin se rozdíl pohyboval mezi 17,6 % a 30,5 %. Lidé platí za různé položky různé peníze.

Inflací v současné době byly nejvíce zasaženy zejména chudé domácnosti. Vyplývá to z faktu, že bohatí lidé utrácejí méně peněz za potraviny a energie. A to jsou právě ty kategorie, které inflace postihla nejvíce (cnb.cz). V souvislosti s inflací lidem reálně začaly klesat mzdy. Vladimír Pikora uvedl, že to bylo až o 6,7 %. Medián mezd v ekonomice se přitom pohyboval na 34 714 Kč.

Lidé na to reagovali různě. Mnoho z nich se přihlásilo na brigády. Brigády byly až do nedávna výsadou zejména studentů. Od minulého roku začal být zájem i ze strany stálých zaměstnanců. Zejména v létě je poptávka nejvyšší po sezónních pracích. V prvním pololetí roku 2023 byl zájem více než trojnásobný (E15.cz).

Jiní začali šetřit. Vytvořili si rodinný rozpočet a šetřili v zimě na topení. Kdo mohl, začal investovat, neboť inflace nejvíce požírá právě hotovost na běžných, ale i spořících účtech.

Jaká byla inflace v červenci 2023?

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly o 0,5 %. Ceny se zvýšily zejména v oddíle rekreace a kultura. Jednalo se o sezónní zvýšení cen dovolených s komplexními službami o 22,8 %. Dále vzrostly ceny pohonných hmot o 1,8 %, ceny stravovacích a ubytovacích služeb se zvedly o 0,6 %. Nájemné vzrostlo o 1,5 %.

Naopak pokles byl zaznamenán u potravin a nealkoholických nápojů – ovoce snížilo ceny o 4,3 %, zelenina o 1,7 %, pekárenské výrobky a obiloviny o 0,8 %, polotučné mléko o 4,8 %, sýr o 1,5 % a vejce o 3,3 %. Potraviny už od prosince roku 2022 zmírňují svůj meziroční růst, který byl v červenci na 9,5 % (CZSO.cz).

Červencová inflace byla téměř přesná jako prognóza ČNB, a to pouze o jednu desetinu procenta nižší. Příčinou byl pomalejší růst cen potravin a lehce nižší byla také jádrová inflace (očištěná inflace) (cnb.cz). Svítá už na lepší časy? Inflační očekávání se postupně mění, ale podle ČNB bude celková inflace v roce 2024 na 2,1 %, ve druhém čtvrtletní už bude na 2,1 % a v roce 2025 pak má být na 1,7 %.

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

The post Vývoj inflace v ČR a její dopady na každého z nás appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Jak funguje penzijní připojištění – investiční strategie a státní podpora https://dluhopisomat.cz/jak-funguje-penzijni-pripojisteni-investicni-strategie-a-statni-podpora/ Tue, 01 Aug 2023 12:06:41 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=12017 Penzijní připojištění představuje formu spoření, která spočívá v tom, že si lidé ukládají určitou částku na svůj důchod do specifického finančního produktu. Do roku 2012 se tento produkt jmenoval penzijní připojištění. Následně byl upraven na doplňkové penzijní spoření.Penzijko je zcela dobrovolné spoření na důchod. Zakládá se na dobu neurčitou a vždy je možné mít pouze jedno. Min. […]

The post Jak funguje penzijní připojištění – investiční strategie a státní podpora appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Penzijní připojištění představuje formu spoření, která spočívá v tom, že si lidé ukládají určitou částku na svůj důchod do specifického finančního produktu. Do roku 2012 se tento produkt jmenoval penzijní připojištění. Následně byl upraven na doplňkové penzijní spoření.

Penzijko je zcela dobrovolné spoření na důchod. Zakládá se na dobu neurčitou a vždy je možné mít pouze jedno. Min. vklad se pohybuje na 100 Kč, přičemž výši penzijka si můžete v čase upravovat. Charakteristikou nového penzijního spoření je fakt, že účastník si může vybírat z několika investičních strategií. Jeho investice se však může dostat do červených čísel.

Dříve lidé měli peníze v tzv. transformovaných fondech, které garantovaly na konci roku nezáporný výnos. Většina lidí v ČR má stále staré penzijko, které si nepřevedli na novou smlouvu o doplňkovém penzijním připojištění. Je to zhruba 81 % lidí k druhému čtvrtletí roku 2022. Pouze 19 % finančních prostředků v penzijku mají lidé v novém doplňkovém penzijním připojištění.

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Jaké jsou výhody a nevýhody penzijka?

Kromě využití složeného úročení je zde i státní příspěvek od státu. V současné době se pohybuje na 2 760 Kč ročně. Dále je to úleva na dani nebo možnost získat příspěvek od zaměstnavatele, pokud ho nabízí. Zaměstnavatel může přispět až 50 000 Kč měsíčně. Na rozdíl od mzdy, z tohoto příspěvku neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Dříve také lidé hojně využívali možnost dřívějšího odchodu do penze až o 5 let. V současné době se však tyto podmínky budou zpřísňovat.

Penzijko jako takové má také celou řadu nevýhod. Je to zejména velmi nízké historické zhodnocení. Většina lidí má penzijko špatně nastavené a výnosy nepokryjí ani inflaci. Tímto způsobem o peníze spíše přicházejí. S penzijním spořením se pojí poplatky. Jsou regulované, a ne vždy transparentní. Investice jsou přitom aktivně spravovány, proto se musíte spolehnout na manažery a jejich investiční rozhodnutí. Peníze v penzijku nejsou zcela likvidní, pokud nespoříte alespoň 60 měsíců  a není vám více než 60 let. Peníze v něm máte vázané klidně na desítky let. Vklady do penzijního spoření nejsou ze zákona pojištěny.

inflace pikora

Jak funguje doplňkové penzijní spoření?

V rámci penzijka investujete v účastnických fondech, kde si volíte typ fondu, resp. strategii. Penzijní společnosti musí povinně nabízet jeden konzervativní účastnický fond. Dále mohou nabízet jakékoliv investiční strategie v rámci daných zákonů. Proto se také obvykle setkáte s konzervativní strategií s nízkým rizikem, s vyváženou strategií a s dynamickou strategií s vyšším očekávaným výnosem, ale s vyšším rizikem.

K vašemu výnosu v rámci investiční strategie pak také dostáváte výše zmíněnou státní podporu. Ta je odstupňována podle toho, kolik si na penzijní účet vkládáte. Min. částka je 300 Kč s příspěvkem 90 Kč a maximální částka není, avšak maximální příspěvek od státu v hodnotě 230 Kč získáte při měsíční částce 1000 Kč a více. Daňovou úsporu můžete uplatnit až od měsíční částky 1500 Kč, kdy je 900 Kč úspora až po 3000 Kč a více s roční úsporou 3500 Kč. Tyto částky se mohou v současné době měnit, neboť vláda systém upravuje.

Stát chce lidi motivovat, aby si na důchod spořili více. Proto také plánuje zvýšit státní příspěvek, ale zpřísnit podmínky pro jeho získání. Jedná se například o zvýšení min. posílané částky při které bude mít žadatel nárok na příspěvek. Současně plánuje vybírání penzijka postupně během deseti let od okamžiku nastoupení do důchodu. Lidé si totiž částku vybírali jednorázově a kupovali si za ní třeba auto.

Vláda dále počítá se sloučením limitu pro daňový odpočet penzijního spoření a životního pojištění. Stejnou daňovou výhodu pak dostanou investice do akcií, dluhopisů nebo do podílových fondů. Na státní podporu, a to formou zmíněného odpočtu od základu daně, pak mohou od roku 2024 dosáhnout i lidé, kteří mají na stáří různé další produkty. Jedná se především o investice do jednotlivých akcií, dluhopisů nebo do některým termínovaných vkladů.

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

The post Jak funguje penzijní připojištění – investiční strategie a státní podpora appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Mýty a fakta o investování – zaměřeno na důchod https://dluhopisomat.cz/myty-a-fakta-o-investovani-zamereno-na-duchod/ Fri, 21 Jul 2023 12:33:44 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=11921 Začínáte přemýšlet o svém důchodu a jak získat co největší rentu? Připravili jsme několik mýtů o důchodu a investování, které vám pomohou dlouho neotálet a začít s investováním ještě dnes.Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 1. Důchod je daleko, není třeba se jím zabývat před 45 rokemStále mezi lidmi převládá názor, že se spořením nebo investováním na důchod je vhodné […]

The post Mýty a fakta o investování – zaměřeno na důchod appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Začínáte přemýšlet o svém důchodu a jak získat co největší rentu? Připravili jsme několik mýtů o důchodu a investování, které vám pomohou dlouho neotálet a začít s investováním ještě dnes.

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

1. Důchod je daleko, není třeba se jím zabývat před 45 rokem

Stále mezi lidmi převládá názor, že se spořením nebo investováním na důchod je vhodné počkat až do 45 let. V mnohých zemích Evropy je to konec konců zvykem. Vzhledem k tomu, že česká populace stárne, s velkou pravděpodobnosti budou ze strany státu vyčleněny na výplatu státních penzí jen omezené finanční prostředky.

Mnoho článků doporučuje, že na důchod je dobré mít naspořeno nejméně 2 miliony korun v současných cenách. Nicméně už se zapomíná na složenou inflaci. To, co dříve stálo 1 Kč, dnes stojí 2,46 Kč. Od ledna roku 1995 do ledna 2022 byla inflace v průměru 146 %. Náklady na bydlení, vodu, energie a paliva vzrostly o 429 %, na zdravotní péči o 323 % a u alkoholických nápojů o 244 % (Zdroj Finlord.cz).

Začít s investováním nebo spořením na důchod ve 45 letech je v dnešní době pozdě. Ideální je, pokud máte možnost investovat v horizontu 25 až 40 let. Vytvořte si rezervu, nastavte si všechna pojištění a připojištění a začněte se spořením, a hlavně s investováním na důchod.

2. Stát se o mě musí ve stáří postarat

V rámci strategie přípravy na stárnutí máme z posledních několik let dostupná čísla o současném vývoji důchodového systému. Český důchodový systém byl v roce 2018 v přebytku 22 mld. Kč, v roce 2019 to bylo 18,64 mld. Kč. Už v roce 2020 byl však zaznamenán deficit ve výši 40,55 mld. Kč. V roce 2021 byl deficit důchodového systému na 18,47 mld. Kč a v roce 2022 bylo hospodaření opět ztrátové. Celkový deficit činil 21,49 mld. Kč. Dle prognóz MPSV bude deficit důchodového zabezpečení postupně růst a v roce 2050 dosáhne 4,3 % HDP.

Z těchto dat vidíme, že není jasné, jak velký důchod bude stát v budoucnu vyplácet. Vhodné je spoléhat se zejména na vlastní spoření a na pravidelné investování.

3. Člověk si vystačí se spořením, investování není potřeba

Aby měl člověk důstojný důchod, je potřeba do svého portfolia zařadit mimo spoření na spořícím účtu také investování. Současná doba přeje vysokým úrokům na spořících účtech. Ty se pohybují mezi 4 a 6 %. To se ale už v následujících letech se snižováním úrokových sazeb bude měnit.

Při investování můžete získat z dlouhodobého hlediska mezi 7 a 10 %. Oblíbenou záležitostí je například index S &P 500, neboť přináší poměrně zajímavé zhodnocení, a to za relativně malé riziko. Tento index vznikl už v roce 1926 a může se pochlubit roční výnosností 9,8 %. A to na spořícím účtu nedostanete. Průměr spořících účtu se pohybuje okolo 2-4 %.

Příkladem může být Pavel, který má před sebou 30 let a chce si na důchod nashromáždit 6 milionů korun. Chce si porovnat výnosnost na spořícím účtu s výnosem 0 %, 2 % a investici s výnosem 7 %. U první možnosti by musel po 30 let odkládat 17 000 Kč, u druhé možnosti je to 12 200 Kč a u investice se 7% výnosem je to jen 5 100 Kč. Je vhodné tedy rozložit peníze do spoření a do investování tak, abyste získali požadovanou částku na důchod.

Přihlaste se k odběru newsletteru
a získejte ebook

Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat, a naopak nečekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.

4. Nechci si vázat peníze na dlouhou dobu

Největší zisky s minimalizací rizika získáte při dlouhodobé investici. Čas je potřebný ke správné diverzifikaci investičního portfolia a k eliminování velkých rizik. Bohatství je tvořeno složeným úročením, které funguje pouze z dlouhodobého hlediska.

Alternativně, pokud chcete dosáhnout na vyšší rentu v důchodu a nevadí vám rizikovější složka ve vašem portfoliu, můžete pro část svých peněz zvolit střednědobou investici do firemních dluhopisů. Po 3-5 letech budete mít možnost své peníze reinvestovat, případně je použít na něco jiného. Emitenti dluhopisů nabízejí pevný roční výnos, který se během investované doby nemění. Oproti akciovým trhům nebudete čelit volatilitě.

5. Nemám dost peněz, mám malý příjem

I s malou částkou se díky složenému úročení dějí divy. Pravidelné investice začínají u mnohých platforem od 500 Kč. Ideální by bylo, pokud dokážete našetřit 1000 až 2000 Kč měsíčně a pravidelně je investovat. Pouze se 4 % při investované částce 2000 Kč můžete mít za 40 let 2,3 milionu nebo za 30 let 1,3 milionu Kč. A i tento příspěvek vám do důchodu pomůže.

myty fakta dluhopisomat

6. Nevěřím akciovým trhům létajícím nahoru a dolů

Pro mnoho lidí jsou akciové trhy neuchopitelné. Pouze vidí, jak hodnoty létají nahoru a dolů a nechtějí se toho účastnit. Takovým uvažováním však o hodně přicházejí, neboť v současné době je možné se těchto trhů účastnit prostřednictvím různých platforem s malými poplatky, kde jsou experti starající se o investice desítkám tisíc lidí.

Trhy nepředstavují jen grafy, křivky a procenta. Jedná se o akcie firem, jejichž produkty každý den nakupujete. Mnoho firem je navíc dlouhodobě ziskových. Patří mezi ně například technologické firmy Apple, Microsoft nebo META. Tato ziskovost se vždy promítá do rostoucí hodnoty akcií firem na burze, a to bez ohledu na kolísavost jejich cen.

I když akcie v čase kolísají, existuje několik způsobů, jak eliminovat rizika. Z dlouhodobého hlediska akcie vždy rostly. Riziko akcií odstraňuje dostatečně dlouhá doba investování. Index SaP 500 z dlouhodobého hlediska vykazuje růst okolo 8,5 % za posledních 50 let.

7.  Investování zahrnuje vysoké poplatky a je komplikované

Výše jsme zmínili, že dnešní investování prostřednictvím různých platforem kopírující vývoj trhu již neobsahuje tak vysoké poplatky. Ty se mohou pohybovat od 0,5 % z investované částky, přičemž dlouhý horizont poplatky snižuje. Investovat můžete také pomocí tzv. roboinvestování, kdy pokročilé aplikace a portfolio manažeři efektivně rozvíjejí vaše bohatství. Díky tomu investování v dnešní době není komplikované. Investovat se dá na jeden klik a během několika minut.

Pokud vám akcie nevyhovují a jste ochotni tolerovat určitou míru rizika či chcete diverzifikovat své portfolio, můžete investovat do firemních dluhopisů, bez poplatků a v rámci střednědobého investičního horizontu s ročním výnosem až 13 %. Jedná se o vhodnou investici k diverzifikaci portfolia v rámci rizikovější složky. Informace o takových emisích najdete např. na inzertní platformě Dluhopisomat.cz.

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

The post Mýty a fakta o investování – zaměřeno na důchod appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Kdy si začít spořit na důchod? https://dluhopisomat.cz/kdy-si-zacit-sporit-na-duchod/ Tue, 04 Jul 2023 12:29:10 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=11822 Čím dříve, tím lépe. Lidé často řeší mnoho otázek vztahujících se k důchodu – kolik si pravidelně spořit na penzi, kolik je potřeba mít naspořeno v okamžiku odchodu do starobního důchodu, kdy mohou jít do penze, jaký produkt vybrat na penzi nebo proč si vůbec spořit na penzi atd. V tomto článku se zaměříme na období, kdy je […]

The post Kdy si začít spořit na důchod? appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Čím dříve, tím lépe. Lidé často řeší mnoho otázek vztahujících se k důchodu – kolik si pravidelně spořit na penzi, kolik je potřeba mít naspořeno v okamžiku odchodu do starobního důchodu, kdy mohou jít do penze, jaký produkt vybrat na penzi nebo proč si vůbec spořit na penzi atd. V tomto článku se zaměříme na období, kdy je vhodné si začít spořit na penzi a kolik je potřeba mít na důchod naspořeno.

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Čím dříve, tím méně

Čím dříve totiž začnete, tím menší částku potřebujete každý měsíc na starobní důchod ukládat. Často je v různých článcích doporučováno, abyste měli na důchod naspořeny nejméně 2 miliony korun. Záleží ale na vašem věku a na vaší situaci. Je rozdíl, pokud se chystáte do důchodu za 5, 10, 20 nebo 30 let. Složená inflace totiž může za 24 let vaše peníze znehodnotit až o polovinu. Z našich 2 milionů korun se náhle stávají 4 miliony, přičemž dlouhodobě nelze říct, jak velký důchod vám stát bude moci vyplatit.

To, kolik budete na penzi potřebovat záleží na očekávané délce dožití a také na propadu vašich příjmů v důchodu. Ideální by bylo, kdyby lidé nad důchodem začali uvažovat hned po skončení studií. Jelikož si všeobecně lidé v současné době spoří na penzi málo, začínají pozdě a využívají konzervativní strategie, odchází do penze pouze se stovkami tisíc naspořených korun. Na druhou stranu podle posledních průzkumů jsou už dnešní mladí lidé zodpovědnější. Většina z nich si spoří nebo investuje na důchod více než 2 000 Kč.

Vláda nedávno přišla s nápadem, že chce nabídku penzijních fondů rozšířit o státní nebo veřejnoprávní fond. Ten by měl konkurovat soukromým konzervativním fondům ze třetího pilíře. Cílem je vytvoření fondu s co nejnižšími poplatky, který bude mít ideálně slušný výnos, a to z relativně bezpečných investic. Co si o tomto nápadu myslí ekonom CFG a Dluhopisomatu Vladimír Pikora si můžete přečíst v jeho článku původně publikovaném na Reflexu.

Kolik je potřeba mít na důchod naspořeno?

Už jsme zmiňovali 2 miliony Kč, které se běžně v článcích doporučují. Záleží však, jak dlouho chcete rentu mít a jaké jsou vaše měsíční náklady.

Jiní odborníci doporučují spořit podle pravidla 4 % a navíc brát v potaz složenou inflaci. Toto investiční pravidlo říká, že pokud vám na pokrytí životních nákladů stačí vybrat z investičního portfolia 4 % jeho celkové hodnoty, teoreticky vám peníze nikdy nedojdou. Nicméně není zde započtena volatilita kapitálových trhů, reálná inflace, zdanění a další aspekty.

Pravidlo 4 % vychází z historického vývoje akciových trhů a předpokládá, že pokud vyberete maximálně 4 % vašeho portfolia ročně, dynamika akciových trhů zajistí, že tento výběr bude vykompenzován v následujícím roku.

Výpočet je jednoduchý. Pokud víte, že v důchodu budete chtít rentu 40 000 Kč každý měsíc, pak se ročně jedná o 480 000 Kč (40 000 Kč x 12). To znamená, že v okamžiku odchodu do důchodu by vaše investiční portfolio mělo mít hodnotu 12 000 000 Kč (480 000 Kč /4 %).

Pravidlo počítá s historickým vývojem akciových trhů. Budoucnost však nikdo nezná a nevíme, jestli tempo růstu bude stejné jako v minulosti. Současně pravidlo počítá s nějakou mírou inflace, nicméně se jedná o průměr za dlouhou dobu. Také podstupujete riziko, že vás vaše investiční portfolio přežije. Je potřeba také dodržovat pravidlo diverzifikace, což může zhodnocení v závěru snižovat. Jedná se tedy o jednu z možností, která vám může rámcově napovědět.   

Kdy tedy začít šetři na důchod?

Už jsme zmínili, že začít se spořením na důchod je vhodné hned po škole. Ale jako vůbec první věc, je potřeba si vytvořit finanční polštář, tedy základ. Tím základem je rezerva. Doporučuje se mír rezervu nejméně ve výši 3 až 6měsíčních platů. Finanční rezervu tvoříme pro případě ztráty zaměstnání, delší nemoci či pro případ větších výdajů v domácnosti. Ve chvíli, kdy je finanční rezerva pokrytá a příjem stabilní, je vhodné se posunout do dalšího kroku.

V druhém kroku si lidé obvykle zřizují životní pojištění, penzijní spoření nebo také stavební pojištění či jiné spoření a s cílem vlastního bydlení. Následují pravidelné investice, případně jednorázové investice s rizikovější složkou. V jaké fázi se nacházíte vy? Vyberte si buďto jeden z produktů určených ke spoření na penzi nebo začněte rovnou s pravidelným či jednorázovým investování.

Jednorázovou investicí s rizikovější složkou jsou i investice do firemních dluhopisů. Pokud firma potřebuje peníze na svůj rozvoj, pak vypsání emise dluhopisů je jednou z cest, kterou může zvolit. Jedná se o zajímavé investiční příležitosti, které se objevují na dluhopisových tržištích a portálech. Jedním z těchto inzertních dluhopisových portálů je Dluhopisomat, který inzeruje zpravidla zajištěné emise.

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

The post Kdy si začít spořit na důchod? appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Proč spořit na důchod? Do čeho spořit na důchod v roce 2023? https://dluhopisomat.cz/proc-sporit-na-duchod-do-ceho-sporit-na-duchod-v-roce-2023/ Mon, 26 Jun 2023 08:45:58 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=11765 To, že na důchod je potřeba se zajistit už v dnešní době není žádnou novinkou. Spoléhat se pouze na stát by se někomu nemuselo vyplatit. Přesto je dobré začít otázkou, proč si spořit nebo investovat na důchod, aby si každý našel co nejvíce svých důvodů.Proč si spořit na důchod? Tím prvním důvodem je dostatečně velký důchod, […]

The post Proč spořit na důchod? Do čeho spořit na důchod v roce 2023? appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

To, že na důchod je potřeba se zajistit už v dnešní době není žádnou novinkou. Spoléhat se pouze na stát by se někomu nemuselo vyplatit. Přesto je dobré začít otázkou, proč si spořit nebo investovat na důchod, aby si každý našel co nejvíce svých důvodů.

Proč si spořit na důchod?

Tím prvním důvodem je dostatečně velký důchod, který stát nezajistí. Počet seniorů neustále roste, a proto velká většina Čechů právem nevěří, že by měla dostatečný státní důchod. Podíl Čechů v produktivním věku se neustále snižuje a populace stárne. Aktuálně je lidí v produktivním věku okolo 64 %, přitom na začátku roku 2011 jich bylo 70 %. To je rapidní pokles za krátkou dobu. Důchod by ale neměl být jen o zahnání strádání, ale také o možnosti užívat si.

Doba dožití se neustále zvyšuje a také inflace nás dohání. Mnoho lidí při spoření nepočítá se složenou inflací. I poměrně nízká inflace ve výši 3 % sníží hodnotu vašich úspor za 24 let o zhruba polovinu. Státní důchod je sice stále pravidelně valorizován, ale to vám však nezaručí dostatečný příjem. Při spoření, resp. investování na důchod je potřeba počítat se složenou inflací inflací.

Při pravidelném spoření na penzi je potřeba mít disciplínu a přehled o příjmech a výdajích. Jako vedlejší efekt proto budete mít své výdaje pod kontrolou, včetně pravidelného vedení rozpočtu. Při investici na starobní důchod a přemýšlení o ní získáte mimo zaslouženého lepšího výnosu, také cenné informace a zkušenosti. Zvýší se vám možnost natrefit na zajímavou investiční příležitost. Zajímat se o investování vám může přinést cenné zkušenosti.

Při pravidelném spoření získáte vyšší jistotu a zejména pocit bezpečí. Možná tyto dva aspekty vědomě nevnímáte, ale ovlivňují vás při každodenním rozhodování nejen o financích. Právě pravidelnost a trpělivost je při spoření a investování na starobní důchod zcela klíčová. Díky pravidelnosti a včasnému začátku můžete využít efekt složeného úročení, a tím snížit dopady složené inflace.

Efekt složeného úročení je takový způsob úročení, při kterém se vám na konci každého úrokovacího obchodí připočte k vaší hodnotě kapitálu a spolu s ním se nadále úročí. Jinak řečeno, když budete pravidelně dlouhodobě investovat a nic nevybírat, výsledný výnos bude mnohonásobně větší.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Jak se zajistit na důchod? Jaké jsou možnosti spoření?

Nabízí se hned několik způsobů, jak se zajistit na starobní důchod (mimo důchodového pojištění, které je u zaměstnanců odváděno státu z hrubé mzdy, u OSVČ formou odvodů):

Prvním z nich je spoření na spořícím účtu. Takovéto spoření vám však nepokryje inflaci a ani výnosy nebudou vysoké. Na druhou stranu, peníze máte do 100 000 eur pojištěné bankou. Při vyšších částkách so peníze ukládejte u více bank.
Dále je to doplňkové penzijní spoření, které se stalo nástupcem penzijního připojištění od roku 2013. Vztahuje se na něj státní příspěvek a lze k němu sjednat i příspěvek zaměstnavatele. Jedná se o investici do účastnických fondů v rámci, kterých si můžete vybrat investiční strategii, a to konzervativní, dynamickou, vyváženou nebo třeba smíšenou. Dosáhnete tedy zde i na vyšší výnosy, ale s rizikem, že se můžete dostat do mínusu.

Další možností je penzijní připojištění, kde máte nárok na daňové výhody a na státní příspěvek. Do penzijního připojištění může přispívat i zaměstnavatel. Důležitým rozdílem mezi penzijním připojištěním a doplňkovým penzijním spořením je ten, že připojištění garantuje nezáporné nominální zhodnocení, a to v každém kalendářním roce. Strategie je v tomto případě konzervativní. Od ledna 2024 by se měl státní příspěvek zvýšit z původních 230 Kč až na 270 Kč měsíčně při investici nejméně 1500 Kč za měsíc. Kdy začne zákon platit však není jasné. V řešení je zde také zvýšení daňových úlev, a to i u dalších investičních produktů. Další možností spoření je využít životní pojištění se spořící složkou. U tohoto produktu je však výnos až vedlejší složkou.

Pojďme se ještě podívat na plánovanou podporu dlouhodobého investičního produktu (DIP), u kterého můžete uplatit daňové úlevy. Ať už investujete do dluhopisů, nemovitostí, umění nebo třeba do zlata. Při splnění určitých podmínek máte možnost na svůj produkt uplatnit daňové zvýhodnění. Maximální možná částka při úlevě je 48 000 Kč u všech produktů dohromady. Produkt je potřeba ale využívat alespoň 10 let a majetek z něj si nevybrat před dosažením 60 let. Zaměstnavatelé budou moci nově přispívat i na tyto investice při dosavadním limitu 50 000 Kč.


Diverzifikace – aneb možnost, jak si efektivně zvýšit důchod

Ať už preferujete jakýkoliv produkt, vždy je dobré své peníze rozdělit na několik hromádek. Můžete zvolit primárně konzervativní investiční produkty a menší část investovat do rizikovějších produktů, ze kterých ale budete mít vyšší výnos a vyšší důchod. Současná doba vysoké inflace nahrává dlouhodobým investičním produktům s vyšším výnosem. Patřily by mezi ně i akcie, zlato, ETF, investice do nemovitostí nebo třeba korporátní dluhopisy.

Nejlépe si správně diverzifikované investiční portfolio představit na skladbě investičních produktů bohatých lidí. Tito lidé mají obvykle svoje peníze rozděleny v celkem pěti třídách s konzervativní i dynamickou složkou. Podíl v jednotlivých složkách se může v čase měnit.

  • 27 % peněz si drží v hotovosti a na spořících účtech.
  • 14 % peněz mají v nemovitostech.
  • 33 % peněz vkládají do akcií.
  • 16 % v dluhopisech obchodovaných na burze.
  • 10 % v alternativních investic.

Firemní dluhopisy jsou dluhopisy konkrétních firem patřící sice do rizikovější složky, avšak s možností snížit toto riziko prostřednictvím dobrého krytí, resp. zajištění. Firemní dluhopisy vydávají společnosti, které chtějí získat další zdroj financování pro svůj chod, rozvoj nebo pro nákup nových technologií. Vydaný dluhopis obvykle inzerují na dluhopisových portálech. Jedním z nich je i Dluhopisomat. Na portálu najdete dluhopisy, které jsou zpravidla zajištěné.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

The post Proč spořit na důchod? Do čeho spořit na důchod v roce 2023? appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Krátkodobé investice v roce 2024 https://dluhopisomat.cz/kratkodobe-investice-v-roce-2024/ Wed, 22 May 2024 11:55:32 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=11384 Peníze v rámci krátkodobé investice by měly být uložené v bezpečnějších produktech. A to ideálně takovým způsobem, abyste se k nim mohli kdykoliv dostat, případně je například v rámci jednoho roku měli možnost vybrat. Patřily by sem spořící účty, termínované vklady nebo třeba bezpečnější krátkodobé firemní dluhopisy.Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. Spořící účtySpořící účty jsou dobrou alternativou […]

The post Krátkodobé investice v roce 2024 appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Peníze v rámci krátkodobé investice by měly být uložené v bezpečnějších produktech. A to ideálně takovým způsobem, abyste se k nim mohli kdykoliv dostat, případně je například v rámci jednoho roku měli možnost vybrat. Patřily by sem spořící účty, termínované vklady nebo třeba bezpečnější krátkodobé firemní dluhopisy.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Spořící účty

Spořící účty jsou dobrou alternativou k běžným účtům, kde vám banka bude vyplácet vyšší úroky. Jsou ideálním nástrojem pro krátkodobé investice. Aktuálně se na spořícím účtu můžete dostat až na 6 %. Peníze budete mít kdykoliv po ruce, a navíc u bank je máte dnes pojištěné až do výše 2,3 mil. Kč, respektive do 100 tisíc Euro.

Než si založíte spořící účet, udělejte si průzkum mezi bankami a zjistěte, kde získáte úroky nejvyšší. Pomoci vám může naše tabulka přehledu výnosů u spořících účtů, kterou pravidelně aktualizujeme.

Nezapomeňte si vždy prostudovat podmínky smlouvy a také poplatky za vedení účtu či za výběry z bankomatů.

Termínované vklady

Termínované vklady patří mezi spořící účty, přičemž hlavní výhodou je jejich fixní úroková sazba a sjednání vkladu na pevně stanovenou dobu. Zpravidla zde dostanete vyšší úrok, než banky nabízejí u spořících účtů.

Délka termínovaného vkladu záleží na vás a může se pohybovat od několika měsíců až po roky. V rámci krátkodobé investice se můžete setkat s termínovanými vklady na 3, 6, 12 nebo třeba 24 měsíců. Banka vám za smluvenou délku úložky nabídne vyšší úrokovou sazbu. Tím, že si můžete délku sami zvolit, jedná se o ideální nástroj pro krátkodobou investici.

Úrok bude vyplácen pravidelně a na konci termínovaného vkladu vám banka vrátí váš kapitál. Jediným rizikem je fakt, že vám může utéct nabídka lepšího úroku v jiné bance, zatímco máte peníze vázané na vybraném termínovaném vkladu. Ale u krátkodobé investice vám to nemusí vůbec vadit.

Firemní dluhopisy

Firemní dluhopisy jsou dalším nástrojem pro krátkodobé investice. Jedná se o dluhopisy konkrétních firem, které obvykle chtějí podpořit svůj růst. Investovat můžete i v délce 1 roku. Aby byla investice bezpečnější, je potřeba se zaměřit na její zajištění.

V případě zajištění investice až do výše 100 % nemovitostmi a dalším hmotným či nehmotným majetkem, získáte bezpečnější investici, která se vám vrátí v podobě vyššího úroku.

Při takovéto investici vám vybraná firma čili emitent pravidelně vyplácí úrok a po splatnosti dluhopis vám zpět zašle vaši investovanou částku. Výhodou je tedy pevně stanovený výnos emitenty, váš výběr společnosti, nadstandardní úrokové sazby, nákup bez poplatků, případně i předčasné vystoupení z investice prodejem dluhopisu jinému investorovi.

Na druhou stranu investice do dluhopisů je rizikovější než předchozí dvě varianty a likvidita peněz je zpravidla horší.

Alternativní investice

Alternativně se můžete setkat s krátkodobými investicemi do půjček u různých crownfundingových platforem. Zde je potřeba udělat průzkum z hlediska zajištění a bezpečnosti vaší investice. Krátkodobá investice by totiž měla být bezpečnější. Vhodné jsou tedy zejména pro lidi, kteří preferují vyšší výnosy s vyšším rizikem.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

The post Krátkodobé investice v roce 2024 appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
S jakými druhy zajištění se můžete setkat na Dluhopisomatu https://dluhopisomat.cz/s-jakymi-druhy-zajisteni-se-muzete-setkat-na-dluhopisomatu/ Thu, 30 Mar 2023 12:27:22 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=11009 Zajištění korporátních dluhopisů snižuje riziko. Když chce emitent zajistit dluhopis přímo, může k zastavení nabídnout výrobní zařízení, stroje nebo například vybavení kanceláří, tedy movitý majetek. Zvolit může i zajištění pozemky či budovami, tedy nemovitostmi. Právě zajištění nemovitostmi preferují klienti nejvíce.Mají zde totiž největší pravděpodobnost, že peníze v případě problémů získají zpět. Pojďme se podívat na jednotlivé druhy zajištění […]

The post S jakými druhy zajištění se můžete setkat na Dluhopisomatu appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Zajištění korporátních dluhopisů snižuje riziko. Když chce emitent zajistit dluhopis přímo, může k zastavení nabídnout výrobní zařízení, stroje nebo například vybavení kanceláří, tedy movitý majetek. Zvolit může i zajištění pozemky či budovami, tedy nemovitostmi. Právě zajištění nemovitostmi preferují klienti nejvíce.

Mají zde totiž největší pravděpodobnost, že peníze v případě problémů získají zpět. Pojďme se podívat na jednotlivé druhy zajištění a poté zjistit, jak je na tom trh s dluhopisy (k 20.2.2023) ve vztahu k zajištění.

Zajištění nemovitým majetkem společnosti

Zajištění emise dluhopisů nemovitým majetkem je jedním z nejžádanějších a nejoblíbenějších způsobů zajištění. V případě problémů se splácením emise, jsou investoři uspokojeni z peněz získaných z prodeje nemovitosti, která byla v zástavě emise.

Když se emise zajišťuje nemovitostí, investoři se mohou setkat převážně s tržním rizikem. To je spojeno s možným poklesem hodnoty nemovitosti na trhu. Proto ani zajištění nemovitostí nemusí investici ochránit ze 100 %. Bezpečnější je tedy zajištění investice, kdy hodnota nemovitosti sahá do výše až nějakých 130 % hodnoty emise dluhopisů.

Takováto „přezajištěná“ emise je považována za jednu z nejbezpečnějších investic, i když v případě problémů může samotný proces vypořádání investorů trvat roky.

Nemovitosti mohou být do zástavy umístěny v různém pořadí, vždy je nejlepší první v pořadí, kdy se nároky uspokojují jako první před ostatními pohledávkami ostatních věřitelů zajištěnými zástavním právem druhým v pořadí.

Ručitelské prohlášení

Naproti tomu ručitelské prohlášení je smluvní dokument, v němž se ručitel emitentovi zavazuje k tomu, že v případě jeho neschopnosti bude dluhy splácet on ze svého majetku. Pokud se platby zpozdí, investor má možnost písemně vyzvat ručitele k nápravě.

Ručitelské prohlášení je nejčastější formou zajištění, se kterou se můžete u emise dluhopisů setkat. Z našich dat vidíme, že celkem 157 ze 186 zajištěných dluhopisů (84 %) je zajištěno ručitelským prohlášením. Jde tedy o nejčastější formu zajištění.

Ručitelem obyčejně bývá osoba, která má k emitentovi blízký vztah, často majitel nebo jeden ze společníků. Může jít i o právnickou osobu, jako je mateřská společnost. I zde je však možné narazit na problémy při uspokojování investorů. Ručitel totiž sám o sobě nemusí být schopen závazky zaplatit. Zvlášť, pokud s přibývajícími problémy firmy stihl svůj majetek převést na jinou osobu. 

Agent pro zajištění

Agent pro zajištění je právnická či fyzická osoba, která ochraňuje práva věřitelů. Je to osoba, která za investory vykonává práva ze zajištění dluhopisů v momentě, kdy emitent nebude schopen dostát svým závazkům.

Agent pro zajištění zajistí realizaci zástavního práva, a to postupem uvedeným v emisních podmínkách a smlouvě uzavřené s agentem pro zajištění, tj. např. zajistí prodej předmětu zajištění a následně rozdělí získaný výtěžek mezi investory.

V případě, že emitent není schopný splácet, sám agent realizuje zajištění a splacení pohledávek. Typicky například pomocí zástavního práva k nemovitosti, pokud bylo zřízeno, kdy po odečtení vlastních nákladů zbývající částkou pokryje pohledávky investorů.“ popisuje Vladimír Pikora.

Z celkového počtu 186 zajištěných dluhopisů je jich 48 (26 %) zajištěno agentem pro zajištění.

Notářský zápis

Notářský zápis je dokument, který dává svolení k přímé vykonatelnosti neboli exekuci. Pokud tedy dlužník neplní své závazky, na základě notářského zápisu lze pohledávky vymáhat rovnou v exekuci.

V takovém případě má Agent pro zajištění vůči emitentovi vykonatelnou pohledávku a může zahájit úkony ve prospěch investorů okamžitě, aniž by bylo nutné čekat na soudní rozhodnutí. Notářský zápis tedy zásadním způsobem zjednodušuje vymáhání finančních prostředků od emitenta v případě, kdy není schopen dostát svým závazkům.

Notářský zápis je nejméně používaným instrumentem, disponuje jím jen 8 (4 %) ze 186 zajištěných dluhopisů.

Jak je na tom trh z hlediska zajištění?

Z 1 094 firemních dluhopisů nalezených k únoru 2023 v Česku jich je zajištěno pouze 186, tedy 17 %. Nejčastěji používanými způsoby zajištění jsou ručitelská prohlášení (157), agenti pro zajištění (48) a movitý majetek (30). Celých 83 % dluhopisů je ovšem nezajištěných a v tomto směru potenciálně rizikových. Ze 186 zajištěných korporátních dluhopisů na českém trhu je v současné době 30 (16 %) zajištěno movitým majetkem a 21 (11 %) majetkem nemovitým. Více informací najdete na srovnávači dluhopisů.

The post S jakými druhy zajištění se můžete setkat na Dluhopisomatu appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Rizika při investování– tržní, měnové, riziko likvidity nebo úrokové https://dluhopisomat.cz/rizika-pri-investovani-trzni-menove-riziko-likvidity-nebo-urokove/ Tue, 28 Feb 2023 07:57:22 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=10495 Mnoho lidí se bojí investovat, a proto zůstávají u spoření. Největší překážkou je strach a nedůvěra. Zejména v poslední době se setkáváme s obavami, ze současné ekonomické situace a z turbulentního světa, který se každou chvíli mění. Lidé si spojují investování s příliš velkým rizikem a obavou, že o své vydělané peníze přijdou. V tomto článku si postupně projdeme základní rizika, se kterými se při investování […]

The post Rizika při investování– tržní, měnové, riziko likvidity nebo úrokové appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Mnoho lidí se bojí investovat, a proto zůstávají u spoření. Největší překážkou je strach a nedůvěra. Zejména v poslední době se setkáváme s obavami, ze současné ekonomické situace a z turbulentního světa, který se každou chvíli mění. Lidé si spojují investování s příliš velkým rizikem a obavou, že o své vydělané peníze přijdou. V tomto článku si postupně projdeme základní rizika, se kterými se při investování můžete setkat. A jako první se zaměříme na investiční trojúhelník, který je základnou každé investice.

Investiční trojúhelník

Investiční trojúhelník je založený na výnosu, likviditě a na investičním riziku. Vysoké výnosy jako takové lákají mnoho investorů. Čím větší jsou výnosy, tím roste i investiční riziko. Kromě rizika, o kterém se v tomto článku dozvíte více, je důležitá také likvidita.

Investiční riziko je obvykle dáno objektivními příčinami, mezi které patří ekonomická situace nebo politické události. Důležitý je také subjektivní přístup investorů – tedy ochota nést riziko, ale také další faktory, jako je investiční horizont a investiční cíle.

Snadná likvidita vám umožní získat své investice zpět snad během několika dní. Avšak každé z aktiv má jinou likviditu. Jinak je tomu u akcií, dluhopisů a jinak u nemovitostí. Tento investiční trojúhelník spolu se subjektivními faktory investice jsou základem pro jakékoliv rozhodnutí.

Rizika při investování

V této části článku si představíme základní tržní rizika, která se pojí s investicemi. Jedná se o tržní riziko, měnové riziko, riziko likvidity, úrokové riziko, kreditní riziko a koncentrační riziko investice.

Tržní riziko investice

Jedná se o riziko, které je způsobeno pohyby cen napříč trhem. Tento typ rizika závisí na druhu investice a hrozí všem investicím vyskytujícím se na kapitálovém trhu. Za zvýšení tržního rizika se považuje například inflace v Japonsku nebo v USA. Může být, ale ovlivněno také vývojem mimo trhy. To ukázaly například prezidentské volby v USA v roce 2016.

Úrokové riziko

Patřilo by sem úrokové riziko, které znamená snížení úrokových sazeb. Například u dluhopisů na trzích to znamená, že hodnota jejich investic se sníží. Investoři investující do akcií pak nesou akciové riziko. Obchodovatelné podíly totiž mohou klesnout na hodnotě hned z několika různých příčin.

Každý dluhopis je na změnu úrokových sazeb citlivý jinak. V případě dluhopisu s delší splatností je pohyb úrokových měr více agresivní, a to oproti stejným dluhopisům s kratší splatností. Pokud srovnáme dva dluhopisy emitované stejným emitentem s rozdílnými parametry, které se liší pouze úrokovou kupónovou sazbou, bude více citlivý na samotnou změnu úrokových měr dluhopis s nižší nebo nulovou kupónovou výplatou.

riziko investice

Měnové riziko

Měnové riziko je mnohdy zbytečná noční můra investorů. Je to pouze další veličina, která může ovlivnit závěrečný výsledek. Může způsobit ztráty, ale třeba také zisky. Špatné zkušenosti mají investoři obvykle s dolarovými investicemi, nicméně měnové riziko je třeba hledat jinde.

Vzniká v důsledku změny ceny jedné měny ve vztahu k jiné. Fluktuace měny je přirozeným jevem. Když dneska euro stojí 25 Kč, zítra může stát klidně 26 Kč.

Riziko je spojeno obvykle s pohybem devizového kurzu dolaru vůči koruně, počítáme-li v českých korunách, ale investujeme v dolarech. To platí třeba u podílových fondů při investici do amerických dolarových akcií.

Nebo třeba při koupi akcie Apple, kterou nějakou dobu držíte a pak ji následně prodáte. Investici ovlivní zisk nebo ztráta ze směnného kurzu mezi domácí měnou a měnou zahraničních aktiv. Dále také výnos podkladových aktiv. Vždy záleží na daném investičním nástroji. Mnohdy ale ani investor sám neví, v jaké měně investuje.

U dluhopisů je investor ovlivněn měnovým rizikem v případě, že do nich zainvestuje v denominované cizí měně. Oslabením měny, ve které je dluhopis denominován investor pak ztrácí část svého výnosu. Je možné se vyhnout měnovému riziku při investování do aktiv, které jsou denominované v domácí měně.

Riziko likvidity v investování

Co je to riziko likvidity? Na tomto riziku je založený celý bankovní systém. V případě, že by všichni klienti chtěli naráz vyplatit své vklady, banka toho nikdy nebude schopná.

Z hlediska investování likvidita nějakého investičního instrumentu vyjadřuje pohotovost, s jakou může být investice bez vynaložení nějakých dalších nákladů zpeněžena. V případě vysoké likvidity, kdy výběr investice i s výnosem se pohybuje v několika dnech, je snadné tento investiční nástroj na trhu prodat.

Případně investiční platforma garantuje, že danou investici vyplatí během několika dnů. V takovém případě je likvidní riziko investičního produktu malé. U cenných papírů je potřeba obecně dát pozor na riziko likvidity, zda jej vůbec bude možné prodat nebo, zda se jeho cena nebude snižovat.

V případě prodeje investiční nemovitosti je potřeba brát v potaz situaci na trhu s nemovitostmi. Její prodej se v případě horších podmínek může protáhnout na několik měsíců a tím se zvyšuje riziko likvidity.

U státních dluhopisů existuje poměrně široký kruh investorů. U korporátních dluhopisů je kruh investorů obvykle malý a tím také roste riziko likvidity. Riziko likvidity může pak být nižší u emisí, které byly přijaty k obchodování na burze.

Reinvestiční riziko

Je spojené s nejistotou, jestli vydělané finanční prostředky bude následně možné zainvestovat, a to za stejnou úrokovou sazbu, za jakou byly původně uloženy. Příkladem může být dluhopis s pevnou kupónovou sazbou 5 % p.a. a jmenovitou hodnotou 10 000 Kč. Za jeden rok obdrží 500 Kč, které by ideálně měl reinvestovat se stejnou úrokovou sazbou.

Kreditní riziko

Kreditní riziko se týká převážně dluhopisů. Znamená nebezpečí, že emitent nebude schopný dostát svému závazku splatit nominální hodnotu. Jedná se o splacení dluhů, vyplacení náležitostí aktiv, které vydala a případně dodržení smluv, ke kterým se zavázala.

Představitelem emitenta s malým rizikem jsou vlády vyspělých zemí, které vydávají dluhopisy. Malé kreditní riziko pak mohou mít velké firmy nebo mezinárodní společnosti s velmi dobrými hospodářskými výsledky. Zejména pokud mají schopné vedení.

Existují specializované ratingové agentury, které se zabývají hodnocením rizik emitentů – států, měst, soukromých firem nebo veřejně obchodovanými společnosti. Stejnou pozornost je potřeba věnovat výběru emitenta a najít si důvěryhodného finančního partnera. Nejlepším vodítkem je rating.

K posouzení finanční situace emitentů poslouží rating MFČR. Oskórování podle ratingu MFČR jednotlivých firemních dluhopisů najdete na srovnávači dluhopisů. Na srovnávači je možné si vyfiltrovat dluhopisy také podle zajištění. U každého dluhopisu je zjišťováno, zda je zajištěný buďto agentem pro zajištění, zajištěn majetkem, notářským zápisem, ručitelským prohlášením majitele nebo ručitelským prohlášením právnické osoby.

The post Rizika při investování– tržní, měnové, riziko likvidity nebo úrokové appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Jak začít investovat – Investování pro začátečníky 2024 https://dluhopisomat.cz/jak-zacit-investovat-investovani-pro-zacatecniky/ Tue, 20 Aug 2024 10:57:01 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=16553 Začínáte investovat a zvažujete své první kroky? Pak jste tady správně. Článek vám napoví, jak začít investovat a na co si dát pozor. Stanovíte si cíl, investiční horizont a zjistíte, jak by mělo vypadat správně diverzifikované portfolio. Jak začít investovat: spoření a investování Jaký je rozdíl mezi spořením a investováním? Při spoření si pravidelně ukládáte určitou část z příjmu. Riziko ztráty […]

The post Jak začít investovat – Investování pro začátečníky 2024 appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Začínáte investovat a zvažujete své první kroky? Pak jste tady správně. Článek vám napoví, jak začít investovat a na co si dát pozor. Stanovíte si cíl, investiční horizont a zjistíte, jak by mělo vypadat správně diverzifikované portfolio.

Jak začít investovat: spoření a investování

Jaký je rozdíl mezi spořením a investováním? Při spoření si pravidelně ukládáte určitou část z příjmu. Riziko ztráty je u spoření v podstatě nulové. Hodí se pro vytváření finanční rezervy na 3-12 měsíců a pokud nevíte, kdy přesně budete finance potřebovat. Níže v článku se však naučíme stanovovat si cíle takovým způsobem, abyste mohli lépe hospodařit se svými penězi.

Výnosy se v dnešní době vysoké inflace pohybují mezi 4 a 6 % p.a. V minulých letech se pohybovaly na úrovni 1 až 3 %. Navíc je výnos na spořícím účtu zatížený 15% srážkovou daní. Spořící účty mají vždy výnos pod inflací, a proto reálná hodnota peněz obvykle klesá. Z toho důvodu je vhodné si na spořícím účtu držet finanční rezervu a zbytek peněz investovat. Jak a kde spořit si můžete přečíst v našem článku věnovaném spoření.

V rámci investování si do svého investičního portfolia vybíráte taková aktiva, která s sebou nesou vyšší výnos, ale za cenu vyššího rizika. Nejedná se o spekulaci, u investování totiž připouštíte pouze takové riziko podle toho, jaký typ investora jste. U každé investice je potřeba zvážit riziko, likviditu a výnos.

jak zacit investovat3

Jak začít investovat: cíl a investiční horizont

Investování je o strategii. Je potřeba si tedy říct, co od investice očekáváme. Na jak dlouho chceme investovat a co je naším cílem. Může to být renta v předčasném důchodu, postavení domu, peníze pro své děti nebo třeba peníze na podnikání.

Stejně jako si plánujete výlet, kde si určíte cíl, vybíráte si dopravní prostředek (auto, MHD), naplánujete si program a zastávky, tak podobně postupujete při investování. Pokud jedete někam, kde to neznáte, zřejmě si předtím něco nastudujete. To samé platí i v investování. Na začátku je potřeba si něco málo nastudovat.

Vyčleňte si částku, kterou jste ochotni investovat. Odečtěte si vaši finanční rezervu, kterou nechte na spořícím účtu a zbytek můžete začít investovat. Následně si určete podle vašeho investičního cíle dobu, na kterou chcete investovat. Může se jednat o krátkodobé investování do 1 roku, střednědobě investování mezi 1 až 4 roky a o dlouhodobé investování nad 4 roky.

Mnoho investorů přichází s tím, že nechce přijít o peníze. Nezajímá je výnos, hlavně chtějí mít co nejmenší riziko a alespoň zachovat hodnotu peněz. Pokud ale nechcete mít žádné riziko, pak je lepší neinvestovat vůbec. Každá investice totiž přináší riziko. To minimalizujete například zařazením se do jednoho z investičních typů.

Jaký jste typ investora? Kam investovat peníze?

Rozšířená je typologie vymezující tři typy investorů – konzervativní, vyvážený a dynamický. Pokud půjdete do banky a chcete začít investovat, na základě jednoduchého dotazníku si vás zařadí do jedné z výše uvedené kategorie. Podle toho vám začnou nabízet investiční produkty. Pojďme se podívat, jak by modelově investovaly výše uvedené typy investorů.

Konzervativní investor chce ochránit své finanční prostředky. Upřednostňuje pravidelné výnosy bez větších výkyvů a chce zvyšovat reálnou hodnotu své investice. V minulých letech tento typ investora překonával inflaci o 1-2procentní body.

Lidé, kteří jsou silně konzervativní obvykle preferují termínované vklady nebo investice do bezpečných dluhopisů, a to v rámci fondů peněžního trhu se splatností do jednoho roku. Z konzervativních investorů se nabízí dluhopisy vydávané státem nebo veřejnou správou. Dále to mohou být investice do komodit, zlato, stříbro nebo cenné kovy.

Vyvážení investoři investují krátkodobě do státních dluhopisů a střednědobě nebo dlouhodobě do smíšených podílových fondů. Zde by měla převažovat konzervativní složka ze 60 %. Mezi další investiční aktiva by patřily podílové fondy, kde mezi podkladovými aktivy nalezneme nejčastěji akcie. Podílové fondy najdete v nabídce bankovních domů.

Dynamický investor chce primárně vysoký výnos a k tomu počítá i s vyšším rizikem. Je potřeba zvolit dlouhodobý investiční horizont a následně investovat do akciových hodnot. Pokles hodnoty by neměl překročit 50 %. U krátkodobého a střednědobého investování je vhodné volit smíšené fondy a maximálně diverzifikovat jako u jiných investičních nástrojů, jako jsou korporátní dluhopisy nebo investice do úvěrů.

jak zacit investovat2

Jak začít investovat, aneb základem je správná diverzifikace

Rizika při investování je možné snížit správnou diverzifikací. Místo abyste vsadili na jednu hromádku, vsadíte na více, a tím podstatně snížíte riziko. Investice je možné rozdělit do různých typů nebo kategorií. Když se pak náhodou nějaká investice nepovede, bude to mít jenom malý dopad.

Cílem diverzifikace může být nejen snížení rizika spojené například s pohybem akcií v portfoliu, ale také pohybem cen v rámci jiných investičních nástrojů. Diverzifikace umožňuje vybrat si z široké nabídky různých investičních nástrojů, a to v závislosti na vztahu k riziku.

Právě správná kombinace jednotlivých instrumentů je zcela klíčová. Kvůli odlišnosti každého investora a vztahu k riziku a výnosu nelze říct, jak by mělo vypadat ideální diverzifikované portfolio. Pokud jste vyvážený investor, pak by vaše portfolio mohlo být složeno ze 30 % akcií, z 20 % dluhopisů a dluhopisových fondů, z 10 % alternativních investičních nástrojů jako je P2P, 15 % může jít do investic do nemovitostí a 25 % je dobré mít v hotovosti a na spořícím účtu. Takto podobně mají sestavené portfolio bohatí lidé.

Otázka na Vladimíra Pikoru: Je mi 40 a chci začít spořit na důchod. Co se vyplatí?

Dlouhodobě výnosné investice jsou nemovitosti, akcie a zlato. Všechny tři se vyplatí. Jen pro nemovitosti platí, že jsou nyní ještě drahé. Předpokládám, že během roku 2023 půjdou koupit výhodněji než v roce 2022. Ceny mohou klesat i dost výrazně. Nicméně to bude jen krátkodobý pokles. V následujících letech zase porostou.

U akcií to je podobné. Většina akcií si prošla poklesem, který ještě může pokračovat. I tady bych chvíli čekal. Dříve bych řekl, že mají lidé investovat do společností, jako je ČEZ. Jenže tady stát selhal. Okradl malé investory tím, že si nevyplatil velmi tučnou dividendu a místo toho uvalil na firmu extra daň, aby se nemusel na dividendě s malými investory tedy např. českými střadateli na důchod dělit. To je pro mě morální pokles politiků. Ten bohužel nelze vyloučit ani do budoucna. Na český akciový trh proto hledím s větší nejistotou než dříve.

Možná, že jistější, než akcie je zlato. Tady zatím politici naštěstí nevymysleli na střadatele žádný podvod. Zlato se přitom v čase také pěkně zhodnocuje. Korunová zlata byla před dvaceti lety několikrát nižší než dnes. Ceny tak rychle nerostly. Zlato chápu spíš než jako spekulaci jako ochranu peněz před znehodnocením inflací. O to jde mnoha lidem nejvíce. Do spekulací se chce pouštět málokdo. Ty ale pochopitelně nesou nejvíce.“ Více článků od Vladimíra Pikory najdete zde. 

Jak efektivně rozšířit investiční portfolio?

Jak investovat peníze a efektivně rozšířit portfolio? Investujte do firemních dluhopisů nebo vyzkoušejte oblíbené P2P investování. Korporátní dluhopisy jsou určené spíše pro dynamické investory, kteří jsou ochotni nést určitou míru rizika. Dluhopisy zajištěné nemovitostmi pak mohou využít i vyvážení investoři, neboť pravděpodobně mohou dostat zpět svoji investovanou částku i v případě problémů emitenta.

Firemní dluhopisy mají výhodu z hlediska pevného výnosu, který je nabízen v rámci střednědobého horizontu. Výnosy jsou připisovány měsíčně nebo kvartálně a po splatnosti dostanete zpátky svoji investovanou částku. V nabídce dluhopisů na Dluhopisomatu najdete převážně zajištěné dluhopisy. Efektivně si tak doplníte svoje investiční portfolio.

P2P znamená peer to peer investování, kde lidé půjčují lidem. Můžete se tak podílet na půjčování peněz běžným lidem jako jste vy nebo podnikatelům, kteří peníze využívají pro své projekty. 

The post Jak začít investovat – Investování pro začátečníky 2024 appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Jak začít investovat – Investování pro začátečníky 2023 https://dluhopisomat.cz/jak-zacit-investovat-investovani-pro-zacatecniky-2023/ Tue, 20 Dec 2022 08:53:04 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=9681 Začínáte investovat a zvažujete své první kroky? Pak jste tady správně. Článek vám napoví, jak začít investovat a na co si dát pozor. Stanovíte si cíl, investiční horizont a zjistíte, jak by mělo vypadat správně diverzifikované portfolio. Jak začít investovat: spoření a investování Jaký je rozdíl mezi spořením a investováním? Při spoření si pravidelně ukládáte určitou část z příjmu. Riziko ztráty […]

The post Jak začít investovat – Investování pro začátečníky 2023 appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Začínáte investovat a zvažujete své první kroky? Pak jste tady správně. Článek vám napoví, jak začít investovat a na co si dát pozor. Stanovíte si cíl, investiční horizont a zjistíte, jak by mělo vypadat správně diverzifikované portfolio.

Jak začít investovat: spoření a investování

Jaký je rozdíl mezi spořením a investováním? Při spoření si pravidelně ukládáte určitou část z příjmu. Riziko ztráty je u spoření v podstatě nulové. Hodí se pro vytváření finanční rezervy na 3-12 měsíců a pokud nevíte, kdy přesně budete finance potřebovat. Níže v článku se však naučíme stanovovat si cíle takovým způsobem, abyste mohli lépe hospodařit se svými penězi.

Výnosy se v dnešní době vysoké inflace pohybují mezi 4 a 6 % p.a. V minulých letech se pohybovaly na úrovni 1 až 3 %. Navíc je výnos na spořícím účtu zatížený 15% srážkovou daní. Spořící účty mají vždy výnos pod inflací, a proto reálná hodnota peněz obvykle klesá. Z toho důvodu je vhodné si na spořícím účtu držet finanční rezervu a zbytek peněz investovat. Jak a kde spořit si můžete přečíst v našem článku věnovaném spoření.

V rámci investování si do svého investičního portfolia vybíráte taková aktiva, která s sebou nesou vyšší výnos, ale za cenu vyššího rizika. Nejedná se o spekulaci, u investování totiž připouštíte pouze takové riziko podle toho, jaký typ investora jste. U každé investice je potřeba zvážit riziko, likviditu a výnos.

jak zacit investovat3

Jak začít investovat: cíl a investiční horizont

Investování je o strategii. Je potřeba si tedy říct, co od investice očekáváme. Na jak dlouho chceme investovat a co je naším cílem. Může to být renta v předčasném důchodu, postavení domu, peníze pro své děti nebo třeba peníze na podnikání.

Stejně jako si plánujete výlet, kde si určíte cíl, vybíráte si dopravní prostředek (auto, MHD), naplánujete si program a zastávky, tak podobně postupujete při investování. Pokud jedete někam, kde to neznáte, zřejmě si předtím něco nastudujete. To samé platí i v investování. Na začátku je potřeba si něco málo nastudovat.

Vyčleňte si částku, kterou jste ochotni investovat. Odečtěte si vaši finanční rezervu, kterou nechte na spořícím účtu a zbytek můžete začít investovat. Následně si určete podle vašeho investičního cíle dobu, na kterou chcete investovat. Může se jednat o krátkodobé investování do 1 roku, střednědobě investování mezi 1 až 4 roky a o dlouhodobé investování nad 4 roky.

Mnoho investorů přichází s tím, že nechce přijít o peníze. Nezajímá je výnos, hlavně chtějí mít co nejmenší riziko a alespoň zachovat hodnotu peněz. Pokud ale nechcete mít žádné riziko, pak je lepší neinvestovat vůbec. Každá investice totiž přináší riziko. To minimalizujete například zařazením se do jednoho z investičních typů.

Jaký jste typ investora? Kam investovat peníze?

Rozšířená je typologie vymezující tři typy investorů – konzervativní, vyvážený a dynamický. Pokud půjdete do banky a chcete začít investovat, na základě jednoduchého dotazníku si vás zařadí do jedné z výše uvedené kategorie. Podle toho vám začnou nabízet investiční produkty. Pojďme se podívat, jak by modelově investovaly výše uvedené typy investorů.

Konzervativní investor chce ochránit své finanční prostředky. Upřednostňuje pravidelné výnosy bez větších výkyvů a chce zvyšovat reálnou hodnotu své investice. V minulých letech tento typ investora překonával inflaci o 1-2procentní body.

Lidé, kteří jsou silně konzervativní obvykle preferují termínované vklady nebo investice do bezpečných dluhopisů, a to v rámci fondů peněžního trhu se splatností do jednoho roku. Z konzervativních investorů se nabízí dluhopisy vydávané státem nebo veřejnou správou. Dále to mohou být investice do komodit, zlato, stříbro nebo cenné kovy.

Vyvážení investoři investují krátkodobě do státních dluhopisů a střednědobě nebo dlouhodobě do smíšených podílových fondů. Zde by měla převažovat konzervativní složka ze 60 %. Mezi další investiční aktiva by patřily podílové fondy, kde mezi podkladovými aktivy nalezneme nejčastěji akcie. Podílové fondy najdete v nabídce bankovních domů.

Dynamický investor chce primárně vysoký výnos a k tomu počítá i s vyšším rizikem. Je potřeba zvolit dlouhodobý investiční horizont a následně investovat do akciových hodnot. Pokles hodnoty by neměl překročit 50 %. U krátkodobého a střednědobého investování je vhodné volit smíšené fondy a maximálně diverzifikovat jako u jiných investičních nástrojů, jako jsou korporátní dluhopisy nebo investice do úvěrů.

jak zacit investovat2

Jak začít investovat, aneb základem je správná diverzifikace

Rizika při investování je možné snížit správnou diverzifikací. Místo abyste vsadili na jednu hromádku, vsadíte na více, a tím podstatně snížíte riziko. Investice je možné rozdělit do různých typů nebo kategorií. Když se pak náhodou nějaká investice nepovede, bude to mít jenom malý dopad.

Cílem diverzifikace může být nejen snížení rizika spojené například s pohybem akcií v portfoliu, ale také pohybem cen v rámci jiných investičních nástrojů. Diverzifikace umožňuje vybrat si z široké nabídky různých investičních nástrojů, a to v závislosti na vztahu k riziku.

Právě správná kombinace jednotlivých instrumentů je zcela klíčová. Kvůli odlišnosti každého investora a vztahu k riziku a výnosu nelze říct, jak by mělo vypadat ideální diverzifikované portfolio. Pokud jste vyvážený investor, pak by vaše portfolio mohlo být složeno ze 30 % akcií, z 20 % dluhopisů a dluhopisových fondů, z 10 % alternativních investičních nástrojů jako je P2P, 15 % může jít do investic do nemovitostí a 25 % je dobré mít v hotovosti a na spořícím účtu. Takto podobně mají sestavené portfolio bohatí lidé.

Otázka na Vladimíra Pikoru: Je mi 40 a chci začít spořit na důchod. Co se vyplatí?

Dlouhodobě výnosné investice jsou nemovitosti, akcie a zlato. Všechny tři se vyplatí. Jen pro nemovitosti platí, že jsou nyní ještě drahé. Předpokládám, že během roku 2023 půjdou koupit výhodněji než v roce 2022. Ceny mohou klesat i dost výrazně. Nicméně to bude jen krátkodobý pokles. V následujících letech zase porostou.

U akcií to je podobné. Většina akcií si prošla poklesem, který ještě může pokračovat. I tady bych chvíli čekal. Dříve bych řekl, že mají lidé investovat do společností, jako je ČEZ. Jenže tady stát selhal. Okradl malé investory tím, že si nevyplatil velmi tučnou dividendu a místo toho uvalil na firmu extra daň, aby se nemusel na dividendě s malými investory tedy např. českými střadateli na důchod dělit. To je pro mě morální pokles politiků. Ten bohužel nelze vyloučit ani do budoucna. Na český akciový trh proto hledím s větší nejistotou než dříve.

Možná, že jistější, než akcie je zlato. Tady zatím politici naštěstí nevymysleli na střadatele žádný podvod. Zlato se přitom v čase také pěkně zhodnocuje. Korunová zlata byla před dvaceti lety několikrát nižší než dnes. Ceny tak rychle nerostly. Zlato chápu spíš než jako spekulaci jako ochranu peněz před znehodnocením inflací. O to jde mnoha lidem nejvíce. Do spekulací se chce pouštět málokdo. Ty ale pochopitelně nesou nejvíce.“ Více článků od Vladimíra Pikory najdete zde. 

Jak efektivně rozšířit investiční portfolio?

Jak investovat peníze a efektivně rozšířit portfolio? Investujte do firemních dluhopisů nebo vyzkoušejte oblíbené P2P investování. Korporátní dluhopisy jsou určené spíše pro dynamické investory, kteří jsou ochotni nést určitou míru rizika. Dluhopisy zajištěné nemovitostmi pak mohou využít i vyvážení investoři, neboť pravděpodobně mohou dostat zpět svoji investovanou částku i v případě problémů emitenta.

Firemní dluhopisy mají výhodu z hlediska pevného výnosu, který je nabízen v rámci střednědobého horizontu. Výnosy jsou připisovány měsíčně nebo kvartálně a po splatnosti dostanete zpátky svoji investovanou částku. V nabídce dluhopisů na Dluhopisomatu najdete převážně zajištěné dluhopisy. Efektivně si tak doplníte svoje investiční portfolio.

P2P znamená peer to peer investování, kde lidé půjčují lidem. Můžete se tak podílet na půjčování peněz běžným lidem jako jste vy nebo podnikatelům, kteří peníze využívají pro své projekty. 

The post Jak začít investovat – Investování pro začátečníky 2023 appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Jak sestavit rodinný rozpočet a ušetřit peníze https://dluhopisomat.cz/jak-sestavit-rodinny-rozpocet-a-usetrit-penize/ Fri, 09 Dec 2022 09:57:40 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=9623 Hledáte způsob, jak efektivně ušetřit? V tomto článku zjistíte, jak vést rodinný rozpočet a jaká metoda vedení rozpočtu je pro vás ta pravá. Získáte přehled o vašich výdajích a najdete nové cesty, jak ušetřit.Proč se zaměřit na rodinný rozpočet?Lidé v dnešní době šetří na všem, kromě zdraví. Vyplývá to z dat a článku o maloobchodu od Vladimíra Pikory. Hledají přímé cesty, jak ušetřit. […]

The post Jak sestavit rodinný rozpočet a ušetřit peníze appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Hledáte způsob, jak efektivně ušetřit? V tomto článku zjistíte, jak vést rodinný rozpočet a jaká metoda vedení rozpočtu je pro vás ta pravá. Získáte přehled o vašich výdajích a najdete nové cesty, jak ušetřit.

Proč se zaměřit na rodinný rozpočet?

Lidé v dnešní době šetří na všem, kromě zdraví. Vyplývá to z dat a článku o maloobchodu od Vladimíra Pikory. Hledají přímé cesty, jak ušetřit. Hlavně ale vyčkávají, co bude s ekonomikou dál. Zvlášť na konci roku je proto dobré podívat se na rodinný rozpočet a najít cestu, jak nejlíp s rodinnými výdaji hospodařit. Co všechno zahrnují výdaje domácností?

Výdaje jsou jakékoli náklady (třeba na bydlení), co musíme měsíčně někomu zaplatit. Na výdaje je potřeba se dívat na měsíční bázi, ale také výhledově na celý rok. Příjmy, se kterými v rozpočtu kalkulujeme, jsou všechny, které vám chodí na účet jako mzda, příjmy z pronájmu, investic, bonusy atd. Rozpočet nám pomáhá naplánovat a vytvořit rozpis příjmů a výdajů za určitou dobu.

Jak vytvořit rodinný rozpočet?

Při vytváření a vedení rozpočtu je důležitá zejména evidence příjmů, výdajů a také informace o výsledném toku peněz. Každá domácnost je taková malá firma, kde by měly být příjmy a výdaje v rovnováze. Minimálně výdaje nesmí převyšovat příjmy.

Pokud je toto cash flow záporné a rodina utratí víc, než je její celkový příjem, pak peníze musí brát z rezervy nebo na úvěr. Jak tedy postupovat?

  1. Sepište si všechny příjmy a výdaje domácnosti a veďte si pravidelnou evidenci.
  2. Roztřiďte si je v rámci rozpočtu na dvě kategorie – na povinné výdaje na bydlení, jídlo, školné, energie a spoření a na nepovinné výdaje, kam by patřila zábava nebo dovolená.
  3. Zapisujte si i malé sumy. I z malých částek se dokáže během měsíce nastřádat velká částka.
  4. Každý měsíc kontrolujte bankovní výpisy nebo odešlé platby v internetovém bankovnictví či aplikaci.
  5. Vždy plánujte pouze na základě příjmů, které máte jisté.
  6. Omezte používání platebních karet a nepořizujte si kreditní kartu, abyste neměli tendenci jít do mínusu.
  7. Využijte jako pomocníka jednu z metod níže.

Metody vedení rodinného rozpočtu

Existuje hned několik metod rodinného rozpočtu. Vyberte si takovou, která vám sedne nejlíp a začněte ji pravidelně využívat.

Metoda nulového rodinného rozpočtu

Jedná se o metodu, která je náročnější na čas a také na přesnost. Výhodou však je, že vám poskytne přehled o každé koruně. Cílem je rozdělení vašich výdajů do kategorií podle jednoduchých klíčů, a to včetně spoření. Na konci měsíce byste neměli mít žádný přebytek, ale ani byste neměli utratit víc.

Dávejte si pozor na tendence přesouvat rozpočet z jedné kategorie do druhé a mezi měsíci. Podle potřeby měňte částku u jednotlivých kategorií, ale vždy po odečtení výdajů od příjmů by vám měla zbýt nula. Nezapomeňte si vytvořit kategorii pro dlouhodobé spoření/investice (důchod) i pro krátkodobé spoření (rezerva).

rodinny rozpocet

Metoda sestavení poměrů výdajů

Platí zlaté pravidlo 70-20-10 nebo v některých rodinách 50-20-30. Co to znamená? Jedná se o poměr tří kategorií – nezbytné výdaje, spoření a zábava.

  • 70 % (50 %) – jsou nezbytné výdaje, mezi které patří bydlení – nájem, hypotéka a energie, nezbytné oblečení, jídlo, vybavení, pojistky, pohonné hmoty, léky, drogerie atd.)
  • 20 % příjmu jde na spoření – sem by patřilo krátkodobé spoření (finanční rezerva na 3-6 měsíců) a dlouhodobé spoření/investování na důchod.
  • 10 % (30 %) je možné utratit za zábavu a další nepovinné věci.

Obálková metoda pro rodinný rozpočet

Obálková metoda je jednou z nejoblíbenějších. Není tak náročná, a navíc má tradici už od našich babiček a prababiček. Na rozdíl od našich prababiček dneska už nemusíme mít fyzické obálky. Stačí se přihlásit do internetového bankovnictví, kde banky umožňují rozdělovat peníze do obálek.

Vytvořte si obálky podle kategorií, kam každý měsíc ukládejte peníze. Podle povahy obálky z nich pak čerpáte, nebo si do nich spoříte. Spořit do obálek je vhodné zejména kvůli rezervě na nenadálé výdaje. Internetové bankovnictví vám umožňuje i vytvoření přehledu vašich výdajů a příjmů.

Většina bank vám ukazuje dokonce rozdělení výdajů do kategorií, které si můžete uzpůsobit. Uvidíte zde celkový přehled vašich výdajů a příjmů po měsících. Můžete porovnávat a následně obálky upravovat. Kromě internetového bankovnictví si můžete vést příjmy a výdaje v excelu, na papíru nebo v různých mobilních aplikacích. Pokud máte velmi málo času a nezvládáte pravidelně sledovat výdaje, sledujte alespoň grafy a přehledy ve svém internetovém bankovnictví!

Která metoda se vám líbí nejvíc? Vyberte si některou z nich a začněte ještě dnes!

Několik pravidel pro vyrovnané finance

  1. Vytvářejte rezervy na horší časy, protože nikdy nevíte, co se může přihodit.
  2. Plánujte dopředu. Nečekejte až budete mít na kontě nulu. Začněte vše řešit včas.
  3. Zbavte se dluhů co nejdříve. Uleví se vám a budete moci začít spořit.
  4. Nevyhazujte peníze za zbytečnosti. Udělejte si revizi výdajů a omezte nakupování věcí, které nejsou potřeba.
  5. Začněte pravidelně investovat. Investujte peníze a vydělávejte si na důchod nebo na dům.

Pravidelné investování

Pokud vám z příjmu zbude nějaká část, tak ji investujte. Nejedná se o spoření na běžném nebo spořícím účtu, ale o investice s vyšším úrokem. Doporučováno je zejména dlouhodobé a pravidelné investování, kde vám díky složenému úročení přibývají dlouhodobě zajímavé výnosy.

The post Jak sestavit rodinný rozpočet a ušetřit peníze appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Finanční rezerva přináší jistotu. Proč ji mít a jak ji vytvořit? https://dluhopisomat.cz/financni-rezerva/ Tue, 15 Nov 2022 14:05:40 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=9228 Finanční rezerva je v dnešní době silný nástroj. Mnoho z nás se přesvědčilo, že je potřeba mít pro pokrytí nepříjemných chvil v životě něco našetřeno. A podle různých průzkumů to vypadá, že si lidé konečně dělají stále větší rezervy!V článku se podíváme na faktory, které ovlivňují výšku finanční rezervy. Ne vždy je potřeba mít hned našetřeno na rok dopředu. Dále […]

The post Finanční rezerva přináší jistotu. Proč ji mít a jak ji vytvořit? appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Finanční rezerva je v dnešní době silný nástroj. Mnoho z nás se přesvědčilo, že je potřeba mít pro pokrytí nepříjemných chvil v životě něco našetřeno. A podle různých průzkumů to vypadá, že si lidé konečně dělají stále větší rezervy!

V článku se podíváme na faktory, které ovlivňují výšku finanční rezervy. Ne vždy je potřeba mít hned našetřeno na rok dopředu. Dále si povíme, jak finanční rezervu vybudovat a následně si porovnáme finanční rezervu s investováním.

Koneckonců, pokud se vám podaří našetřit dostatečně velkou částku, můžete ji využít ke splnění svých snů. Protože tato turbulentní doba přináší i mnoho podnikatelských příležitostí. A byla by škoda toho nevyužít. Pojďme to vzít ale od začátku.

Proč mít vůbec v záloze finanční rezervu?

Investiční rezerva by vám měla sloužit zejména na zaplacení nedoplatku za energie, na novou pračku nebo v případě delší nemoci či ztráty zaměstnání. Finanční rezerva má velký vliv i na naši psychiku.

Možná to právě nevnímáte, ale strach postarat se o sebe a vlastní rodinu je dominantní faktor na pozadí, který ovládá mnoho našich rozhodnutí. Pocit většího bezpečí a jistoty při rozhodování v životě, který vám vytvoří finanční rezerva, je pak skutečně k nezaplacení!

Portál Finex uvedl průzkum provádený v ČR v roce 2020. Vyplývá z něj, že většina populace má našetřeno alespoň nějakou finanční rezervu. A to je dobře! Ale stále je zde 20 % lidí, kteří mají průměrnou finanční rezervu pouze na jeden měsíc.

Na 3 měsíce má našetřeno 33 % lidí. Což už je pozitivnější, zvlášť pokud bereme v potaz i další faktory jako je věk. 20 % lidí má našetřeno na půl roku a necelá třetina (27 % lidí) na více než rok. 

finanční rezerva dluhopisomat

Faktory ovlivňující výšku finanční rezervy

Nemusíte se hned děsit, že právě teď nemáte finanční rezervu na celý rok. Její výška totiž závisí na vašem věku, povolání, na závazcích a na investicích a jejich povaze.

Povolání – čím více je vaše povolání žádané, tím menší rezervu budete potřebovat. Lidem, kteří se pohybují v méně žádaných oborech, by mohla vyšší rezerva přijít vhod. Naopak lékaři nebo IT programátoři se dlouhodobě bát nemusí.

Věk – druhým důležitým faktorem je věk. Čím jste starší, tím spíš potřebujete mít větší rezervu. I v dnešní době dávají firmy přednost spíše mladším kandidátům, kteří dokážou snadněji pojmout dynamiku současné doby. V některých oborech mohou být starší uchazeči znevýhodňováni.

Závazky – čím vyšší máte závazky, tím vyšší potřebujete mít finanční rezervu. Platíte hypotéku? Potřebujete zabezpečit širší členy rodiny? Pak se vyšší investiční rezerva bude hodit i pro vás.

Investice – Investujete s cílem dlouhodobého zhodnocení peněz na důchod? Nebo počítáte s nějakými dlouhodobými investičními cíli? I na tyto investice byste měli mít připravenou rezervu. Jinak může být například ohrožena vaše renta v důchodu.

Jakou mít finanční rezervu a jak ji vybudovat?

Šetřete, šetřete a šetřete. Odkládejte si část výdělku na spořící účet nebo jinam, kde budete mít peníze kdykoliv k dispozici. Experti radí, že minimální částka, kterou je vhodné si odkládat je 10 % z příjmu (rezerva na cokoliv ihned). Ideálně až 20 %, pokud si odkládáte i na důchod (10 % je možné nechávat si bezpečně zhodnocovat).

A jakou mít finanční rezervu? Zdroje uvádí, že finanční rezerva by měla být vysoká alespoň ve výši 3 měsíců. Ideálně ve výši 6 měsíců a nejlépe pak ve výši 12 měsíců. Svůj čistý příjem proto vynásobte 3, 6 nebo 12. Jedná se o finanční rezervu domácností určenou čistě na pokrytí nezbytných výdajů. Jaké další faktory ovlivňují výši vaší rezervy?

Vytvořte si správné návyky, které vám pomohou šetřit a ty postupně zapojte do života. Nečekejte, že vám na konci měsíce něco zbyde. Tento způsob šetření se hodí pouze pro úzkou skupinku lidí, která má sklony detailně plánovat. Pro spontánní lidi jsou ideální právě správné návyky. A jaké to jsou?

Navykněte si ihned po připsání mzdy, určitou část převést na spořící účet nebo jinam. Vyzkoušejte pravidelné ukládání částky do nějakého investičního nástroje, kde vás bude bavit pozorovat zvyšující se naspořenou částku. Nebo si začněte z každého nákupu odkládat určitou částku peněz stranou, například 100 Kč.

Finanční rezerva vs. investování

Nezapomeňte i na zhodnocení peněz. Ale pozor! Vytváření si finanční rezervy není investování nebo je to investice jen zčásti. Pořád musíte myslet na peníze, které máte na pokrytí nenadálých výdajů. Ty je dobré mít připravené na spořícím účtu.

U spoření na důchod si můžete dovolit bezpečnější nástroj, který vám peníze v dlouhodobém horizontu efektivně zhodnotí.  

The post Finanční rezerva přináší jistotu. Proč ji mít a jak ji vytvořit? appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Jak správně diverzifikovat své investiční portfolio https://dluhopisomat.cz/jak-spravne-diverzifikovat-sve-investicni-portfolio/ Sat, 17 Sep 2022 07:32:23 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=7108 Cítíte, že vaše investiční portfolio nevydělává jako dříve? Přemýšlíte o lepších možnostech zhodnocení vašich peněz? Je možné, že na vás dopadly změny na současném trhu reflektující ekonomické dění ve světě. Přečtěte si o možnostech investic do firemních dluhopisů a obohaťte své investiční portfolio.Co je to diverzifikace investičního portfoliaDiverzifikace je strategie, při které efektivně snižujete rizika investování. Správně diverzifikované […]

The post Jak správně diverzifikovat své investiční portfolio appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Cítíte, že vaše investiční portfolio nevydělává jako dříve? Přemýšlíte o lepších možnostech zhodnocení vašich peněz? Je možné, že na vás dopadly změny na současném trhu reflektující ekonomické dění ve světě. Přečtěte si o možnostech investic do firemních dluhopisů a obohaťte své investiční portfolio.

Co je to diverzifikace investičního portfolia

Diverzifikace je strategie, při které efektivně snižujete rizika investování. Správně diverzifikované investiční portfolio využívá širokou škálu kombinací investičních nástrojů a aktiv. Cílem je zamezit investování vysokého objemu peněz do jednoho aktiva či investičního nástroje takovým způsobem, aby případná nízká výkonnost neohrozila očekávaný výnos z investice.

Základním pilířem každého diverzifikovaného investičního portfolia je konzervativní a dynamická složka. Někteří investoři pak zařazují ještě spekulativní část investice. Zcela klíčové je však rozložení investic do více druhů aktiv. Obvykle se jedná primárně o akcie a dluhopisy jejichž korelace se blíží nule, nebo je negativní. V praxi to znamená, že když akcie rostou, dluhopisům se příliš nedaří a naopak. Alespoň do roku 2021 to tak bylo. Proč?

Ceny akcií obvykle rostou při zvyšování úrokových sazeb. Výnos dříve vydaných dluhopisů tak přestává být pro investory zajímavý a jejich cena poklesne. Tento pokles je následně tlumen inkasovanými úrokovými bonusy, přesto se dluhopisy stávají pro investory méně zajímavými.

A naopak dojde-li k útlumu hospodářství a akciím se nedaří, začne centrální banka snižovat úrokové sazby a tím zlevní půjčování peněz. Podpoří se investice do firem prostřednictvím dluhopisů.

diverzifikace investiční portfolio

Jak vytvořit investiční portfolio, aneb klíčová pravidla diverzifikace

K sestavení ideální struktury investičního portfolia, je důležité provést osobní analýzu. Jejím cílem bude vytvoření investičního plánu reflektujícího vaše požadavky na výnos, riziko a investiční horizont.

Tyto cíle mohou být – dlouhodobé (spoření na důchod, koupě domu), střednědobé či krátkodobé (spoření na dovolenou, auto). Dále se portfolio rozděluje na základní typy cenných papírů.

  • Dynamická složka: např. akciové podílové fondy.
  • Konzervativní složka (dynamičtější): korporátní dluhopisy, dluhopisové podílové fondy.
  • Konzervativní složka (defenzivní): hotovost, termínované vklady, státní dluhopisy.

U dynamické složky se definují způsoby diverzifikace např. dle oboru nebo regionu. Někteří lidé preferují investovat do technologií, jiní zase do inovací k udržitelnosti.

Následně je potřeba vzít v potaz také rozdíly v citlivosti mezi malými a velkými firmami na recesi a konjunkturu. U dluhopisů může být rozložení následující.

  • Bezpečnější dluhopisy rozvinutých zemí nebo naopak dluhopisy rozvíjejících se zemí s vysokým výnosem, nicméně s velkými riziky.
  • Prověřené dluhopisy velkých a stabilních firem s dobrým potenciálem výnosů, ale o něco rizikovější.
  • Dluhopisy malých, ale rychle rostoucích firem, které mají velký potenciál, ale jsou také rizikovější.

Při sestavování investičního portfolia se doporučuje využívat pravidlo 60:40 zahrnující americké akcie a dluhopisy investičního stupně. Tedy dluhopisy s vysokým ratingem, kam by patřily i americké státní dluhopisy a kvalitní podnikové dluhopisy.

investiční portfolio pravidlo diverzifikace

Toto pravidlo velmi dobře fungovalo až do roku 2021. Jak se situace změnila v tomto roce?

Jak diverzifikovat investiční portfolio v roce 2022?

Lukáš Voženílek ve svém článku pro Seznam Zprávy uvádí, že investoři se základním mixem 60:40 dosáhli v jakémkoliv tříletém období od roku 2009 do roku 2021 vyšších výnosů než investoři s komplexnějšími strategiemi.

Vysoká inflace však zásadně změnila podmínky na trhu. Americké dluhopisy i akcie začaly ztrácet. Podle Allana Rotha, analytika z Wealth Logic, je ale pravděpodobné, že v dlouhodobém horizontu bude složení tradičního portfolia i nadále fungovat.

Současně investorům radí, aby uvažovali o zařazení do svého investičního portfolia krátkodobé a střednědobé dluhopisy, namísto dluhopisů s delší splatností. Sníží se tím riziko spojené s růstem úrokových sazeb.

Na Dluhopisomatu, tržišti s firemními dluhopisy, nabízíme střednědobé investování do prověřených českých firem. Naši analytici každou firmu detailně analyzují v rámci 45 kritérií. Až po úspěšné prověrce je umístěna na tržiště k proinvestování. Jedná se o silné firmy, které mohou i v dnešní době nabídnout výnos dosahující 11 % p.a.

Jak jsme zmínili výše, akcie a dluhopisy mají dlouhodobě nízkou korelaci. Korporátní dluhopisy jsou jedním z vhodných investičních instrumentů k zařazení do vašeho investičního portfolia, kde emitenti přistoupili k vyšším výnosům zejména z důvodu vysoké inflace.

V rámci diverzifikace je však vhodné podívat se i po dalších nástrojích s podobnou korelací a výnosností alespoň 8 % p.a. Tento výnos bude atraktivní zejména v době, kdy inflace opět klesne ke třem procentům. Vaše investiční portfolio navíc odolá i té nejtěžší době.

Investiční nástroje a možnosti investic můžete hledat na burzách i mimo burzy, v alternativních investicích, v oblastech českých a slovenských nemovitostí, v investicích do zlata, sběratelských předmětů a v dalších koutech ekonomiky a finančních trzích. Proč zařadit firemní dluhopisy do vašeho portfolia a tím minimalizovat riziko?

Minimalizace rizika pomocí diverzifikace u Dluhopisomatu

Každý investor vnímá různá rizika při investování. Někdo považuje investici do dluhopisů za rizikovou a někdo se nebojí investovat ani do kryptoměn a akcií. Pokud investor dokáže pracovat s přiměřenou mírou rizika, může zvolit investici s vyšším potenciálem, například již zmíněné korporátní dluhopisy.

Pojďme se nejprve podívat na nejčastější zmiňovaná rizika korporátních dluhopisů a jak je řeší Dluhopisomat.

Největší riziko firemních dluhopisů nastává, když emitent není schopen vrátit vydanou částku v době splatnosti. Abychom tomuto riziku předešli, dělá náš analytický tým důkladnou analýzu hard a soft kritérií každého emitenta. Naším cílem je primárně ochránit peníze našich investorů.

Na Dluhopisomatu můžete tedy investovat bezpečněji do prověřených českých firem. A podpořit tak jejich projekt! Naši analytici dělají kompletní prověrku za vás.

Diverzifikovat můžete i v rámci Dluhopisomatu, a to dle odvětví nebo zajištění. Všechny emise jsou zajištěné nemovitostmi, pozemky, ručením, pohledávkami či jinak. Některé z nich jsou zajištěné až do 100 %.

Nepříznivým aspektem při volbě investice do dluhopisů jsou i obvyklé malé výnosy. I tento aspekt dokázali emitenti překonat svou atraktivní nabídkou pohybující se na 11 % p.a.

Mezi další rizika patří kurzové riziko při investici v korunách. Toto riziko klesá s výší výnosů, které jsou aktuálně nabízeny.

Stále váháte s investicí? Podívejte se na recenze od investorů.

The post Jak správně diverzifikovat své investiční portfolio appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
8 tipů, jak vybrat dluhopis a nespálit se https://dluhopisomat.cz/8-tipu-jak-vybrat-dluhopis-a-nespalit-se/ Fri, 16 Sep 2022 12:29:55 +0000 https://dluhopisomat.cz/?p=7691 Možná jste už zahlédli nějaký článek, který nehezky popisuje investice do firemních dluhopisů. Důležité je na základě detailních informací vybírat dluhopisy s různými druhy zajištění a dobrými hospodářskými výsledky firem, které je vydávají.Rozhodně netvrdíme, že trh s korporátními dluhopisy je procházka růžovou zahradou. Jak sami uvidíte z dat na konci článku. Naopak, i když se na trhu najdou silné, české […]

The post 8 tipů, jak vybrat dluhopis a nespálit se appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

Možná jste už zahlédli nějaký článek, který nehezky popisuje investice do firemních dluhopisů. Důležité je na základě detailních informací vybírat dluhopisy s různými druhy zajištění a dobrými hospodářskými výsledky firem, které je vydávají.

Rozhodně netvrdíme, že trh s korporátními dluhopisy je procházka růžovou zahradou. Jak sami uvidíte z dat na konci článku. Naopak, i když se na trhu najdou silné, české firmy, které inzeruje například Dluhopisomat, je třeba zodpovědně vybírat. Na co se zaměřit, abyste ochránili své investice?   

1. Znalost emitenta

Znalost emitenta je zcela klíčová. Pokud se jedná o novou firmu bez historie a prověření, pak mohou být takové korporátní dluhopisy rizikové. Firmy se totiž snaží získat peníze na rozvoj, přitom v bance by moc nepochodily. Dejte si pozor zejména na malé firmy založené jako s.r.o. staré jen pár let. Ty nemají možnost vydat akcie, a proto zvolí dluhopisy. Emitent by měl pravidelně zveřejňovat účetní závěrku, a to do sbírky listin v obchodním rejstříku.

2. Zajištění investice do dluhopisu

Zvolte dluhopis, který je zajištěný. Pokud emitent půjde do insolvence, tak držitelé zajištěných dluhopisů jsou uspokojováni primárně z prodeje zastavené nemovitosti nebo z majetku firmy. Máte tedy velkou šanci, že dostanete investované peníze zpět.

3. Prověřte si dluhopisové tržiště nebo web firmy

V případě, že se rozhodnete nakoupit dluhopis u jednoho z bankovních domů, máte zde jistotu silné bankovní společnosti. To významně snižuje riziko. Inzertní weby a dluhopisová tržiště nejsou regulována na rozdíl od obchodníků s cennými papíry. Je třeba prověřovat, kdo za dluhopisovým tržištěm stojí (například za Dluhopisomatem stojí silná finanční skupina CFG) nebo jaké jsou na něj recenze.

jak vybrat dluhopis

4. Důkladně si prostudujte finanční výkazy

Klíčové je prostudovat si všechny dostupné finanční dokumenty za posledních 3-5 let. Tržby ukazují na tržní sílu a růst firmy. Důležitý je zejména ukazatel aktiv, který reprezentuje stabilitu společnosti nebo také na poměr cizích zdrojů vůči EBITDA, provozní cash flow a další. Ideální by však bylo, kdybyste dokázali udělat celkovou analýzu.

Nezapomeňte prostudovat prospekt v případě nadlimitních emisí. U podlimitních emisí si dávejte pozor, co vám emitent řekne, pokud s ním jednáte napřímo.

5. Pozor na vysoký výnos

Vysoký výnos jde obvykle ruku v ruce s vysokým rizikem, které ne všichni jsou ochotni přijmout. I když v dnešní době emitenti přistoupili k poměrně zajímavým výnosům, které přesahují 6, 11, ale i 14 % p.a., nejedná se vždy o bezpečnou investici. Zaměřte se na analýzu, poměřte výsledky s vašimi investičními plány a s typem investora (dynamický, balancovaný nebo konzervativní), za kterého se považujete.

6. Zjistěte si, zda má emitent rating

V případě ratingu se v dluhopisu mnohem lépe orientujete. Rating dostávají obvykle státní dluhopisy. U bank a dalších společností doporučuje ČNB obrátit se přímo na danou agenturu. V článcích na internetu se setkáte s ratingy od S&P, Moody’s nebo Fitch. Dluhopisy „áčkové“ je možné považovat za bezpečné. Jedná se tedy o konzervativní investici.

7. Pevný výnos u dluhopisu a inflace

A s tím souvisí i riziko inflace. Ať už kupujete dluhopis s pevným výnosem, který drží výnos po celou dobu splatnosti dluhopisu, nebo s variabilním, vždy vás ovlivňuje inflace. Inflace byla v poslední době silně skloňovaná v médiích. A ceny energií nám jasně říkají, že riziko zvýšené inflace, není v Evropě nereálné.

Důležité je, že inflace ještě nedávno přesahující 17 % p.a. nebude vždycky. Nyní, kdy se vrátila do normálu, dluhopisy s pevným výnosem dosahujícím 8 až 12 % p.a. vám ji pomohou hravě překonat. Vždy se zde ale najde riziko výšky inflace, kterou zaznamenáváme nyní.



8. Informujte se

Odborník, který každý den investorům poskytuje detailní informace, aby se dobře rozhodli, je k nezaplacení.

A ještě otázka na konec. Co když velkou část za vás udělal Dluhopisomat, konkrétně naši analytici? Dluhopisomat se rozhodl, že na základě vlastní prověrky a detailní finanční analýzy bude inzerovat emise jenom takovým firmám, které jsou silné, schopné splácet své závazky a jejich majitelé se nebojí ručit.

Jinak řečeno, inzerujeme dluhopisy firmám, kterým věříme. Umožňujeme tak o něco bezpečnější investování investorům a firmám pomůže v jejich růstu.

The post 8 tipů, jak vybrat dluhopis a nespálit se appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Investiční výhody korporátních dluhopisů https://dluhopisomat.cz/investicni-vyhody-korporatnich-dluhopisu/ Mon, 13 Sep 2021 12:54:50 +0000 http://dluhopisomat.cz/?p=1388 V předchozích článcích jsme se věnovali různým investičním nástrojům. Porovnávali jsme jejich vlastnosti a vysvětlili Vám rizika spojená s investicemi do dluhopisů i dalších...

The post Investiční výhody korporátních dluhopisů appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>

V předchozích článcích jsme se věnovali různým investičním nástrojům. Porovnávali jsme jejich vlastnosti a vysvětlili Vám rizika spojená s investicemi do dluhopisů i dalších instrumentů. Abychom Vás stále jen nestrašili, v tomto článku se zaměříme na ty největší investiční výhody korporátních dluhopisů. Je jich hned několik a jsou velmi příjemné zejména pro ty, kteří s investováním začínají. Ačkoliv se konkrétní emisní podmínky jednotlivých dluhopisů mohou lišit, pro většinu z nich budou charakteristické právě vlastnosti popsané na následujících řádcích.

Nic Vás to nestojí

Jako první si můžete všimnout, že investice do dluhopisů zpravidla nejsou podmíněny žádnými dalšími poplatky, a to platí pro dluhopisy státní i korporátní. Často je lze navíc pořídit zcela jednoduše online.  Investice do fondů a dalších nástrojů, zejména těch zprostředkovaných bankou či jinou prodejní sítí, obvykle doprovází vstupní poplatek. V některých případech na Vás dokonce může “číhat” i poplatek výstupní. Jedna z příjemných výhod dluhopisů je tak pro Vás připravena hned na samotném začátku procesu.

Porazíte inflaci se stabilním výnosem

Dluhopisy jsou ve své podstatě cenné papíry s pravidelným vyplácením úroků. Právě to je také jejich pravděpodobně největším plusem. Firmě zapůjčíte peníze koupí jejích dluhopisů a ta se Vám předem zaváže k tomu po předem určenou dobu pravidelně vyplácet výnos v určité procentní výši. Až tato doba uplyne, získáte zpět svou původně investovanou částku. Výše výnosu je za běžných okolností a fungující ekonomiky navíc nad mírou inflace, takže vložené prostředky chráníte také proti ní, což tvoří další výraznou výhodu.

Lákavou vlastností korporátních dluhopisů je poměrně vysoká úroková sazba, jejíž výška pro mnoho investorů převyšuje míru rizika. A ačkoliv jsou kurzy přirozeně pohyblivé, v případě dluhopisů jsou jejich výkyvy poměrně malé a výnosy jsou tak snadno předvídatelné. Pro investora, který sleduje vývoj ekonomiky a kurzovní lístky, tak investice do dluhopisů může představovat stabilní výdělek v podstatě bez stresu.

Nepřijdete o přístup k Vašim penězům

Pokud se Vám přece jen míra výnosu přestane zamlouvat a nebo dostanete lepší investiční příležitost, máte možnost dluhopisy prodat před koncem splatnosti. Likvidita je výhodou nejen pro zkušené investory, kteří dluhopisy používají k diverzifikaci portfolia a chtějí mít některé prostředky snadno dostupné. Ocení to především investoři menší, kteří nemají k dispozici tolik finančních prostředků a možná se dosud investování bránili ze strachu, že by peníze vázané investicí nemohli využít v případě neočekávané situace.

To vše rychle a jednoduše

Ať už jste příliš zaneprázdněni nebo prostě jen preferujete pohodlí a asistenci zkušenějších, tržiště jako Dluhopisomat může být vhodným partnerem pro Vaše investice. Stačí si z nabídky vybrat toho nejsympatičtějšího emitenta a následně s námi celý proces zvládnete provést online či pomocí telefonu. Během půl hodinky tak z Vás jednoduše může být dluhopisový investor.

The post Investiční výhody korporátních dluhopisů appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Zvítězte nad inflací s korporátními dluhopisy https://dluhopisomat.cz/zvitezte-nad-inflaci-s-korporatnimi-dluhopisy/ Fri, 02 Jul 2021 08:58:56 +0000 http://dluhopisomat.cz/?p=1209 „Všechno se pořád jenom zdražuje”. Kolikrát jste tuhle větu ve svém okolí slyšeli anebo ji snad sami vyslovili? A proč se musí stále všechno zdražovat?  Na vině je růst cenové hladiny – inflace. Růst cenové hladiny znamená, že roste většina spotřebitelských cen v ekonomice. Jednoduše řečeno, ceny většiny zboží a služeb stoupají. Za naše peníze si díky tomu […]

The post Zvítězte nad inflací s korporátními dluhopisy appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
„Všechno se pořád jenom zdražuje”. Kolikrát jste tuhle větu ve svém okolí slyšeli anebo ji snad sami vyslovili? A proč se musí stále všechno zdražovat?  Na vině je růst cenové hladiny – inflace. Růst cenové hladiny znamená, že roste většina spotřebitelských cen v ekonomice. Jednoduše řečeno, ceny většiny zboží a služeb stoupají. Za naše peníze si díky tomu můžeme koupit méně; hodnota našich peněz, resp. kupní síla peněz, klesá. Inflaci vyjadřujeme v procentech, jež označují změnu průměrné cenové hladiny za uplynulý rok. Inflace má vliv i na naše úspory. Aby naše finance jejím vlivem neztratily svou hodnotu, musíme si je spořit způsobem, který je ochrání. Pokud si spoříme takzvaně pod polštář, peníze se nijak nezhodnotí. V případě vzrůstu cenové hladiny tomu dokonce bude naopak.

Skamaraďte se s mírnou inflací

Mnoho z nás slovo “inflace” vnímá téměř jako sprosté. Je ale skutečně nutné dívat se na inflaci skrz prsty? Není.  Ač se to může zdát na první pohled zvláštní, mírnou inflaci dokonce potřebujeme. Jednou z výrazných hybných sil naší ekonomiky jsou totiž očekávání. Máme tendenci nakupovat více, když očekáváme, že cena daného zboží poroste. Do ekonomiky se dostává více peněz, rostou mzdy a zaměstnanost a celkově hospodářství prosperuje. Nakonec se tedy při téhle mírné inflaci (ideálně do 2 %) máme všichni lépe. Opakem inflace je deflace, tedy pokles cenové hladiny. Jak by mohlo být na zlevňování něco špatného? Věřte tomu, že je. Zatímco inflace je do určité míry naším přítelem, deflace je vždy nepřítel.

Když budeme očekávat pokles ceny v budoucnu, nákupy raději odložíme. V ekonomice se bude točit méně peněz, s klesající poptávkou tak začne docházet k propouštění a vyšší nezaměstnanosti, všichni budeme chudší. Není tedy ideální udržet inflaci na nule? Není. Chyběla by nám totiž jakákoliv motivace řešit, co s našimi penězi udělat. Nebyl by důvod pospíšit si s nákupy, nebylo by proč investovat, celá ekonomika by se časem přestala hýbat. Navíc bychom v tento okamžik byli jen malý krůček od deflace, a jak už jsme si řekli, ta je tím opravdovým nepřítelem. I s inflací jsou však spojené velké problémy, když překročí onu přátelskou míru. A to je právě ta zlá inflace, na kterou bychom se měli dívat s respektem.

Chraňte se před zvyšující se inflací

Současná inflace v České republice se pohybuje nad 3 %. Přestože vzrůst cenové hladiny asi neovlivníme, můžeme se pokusit ubránit důsledkům inflace tak, abychom ji na vlastní kůži nepocítili. V minulém článku jsme si shrnuli nejběžněji využívané nástroje ke zhodnocení peněz s nízkým rizikem – běžný účet, spořící účet, stavební spoření a penzijní doplňkové spoření. Nízké riziko s sebou však obvykle přináší také nízké výnosy, a ty se ve všech těchto případech pohybují pod hladinou inflace.  Pokud tedy chcete nad inflací vyzrát, musíte se odhodlat trochu zariskovat.

Nabízí se tedy varianty zhodnocení peněz z našeho prvního článku, v němž jsme se zabývali výhodami a nevýhodami investování do akcií, státních a korporátních dluhopisů a do nemovitostí. Ochota podstoupit riziko je velmi individuální a každý investor si musí sám zvážit, na co si troufá.  Akcie Vám mohou přinést i velmi vysoké výnosy, ale s vysokým rizikem. Používat je jako jediný investiční nástroj je krokem pro odvážného investora. Investovat do nemovitosti není vždy lehké, jedná se totiž o investici vysokou a málokdo si může dovolit se pro takovou rychle rozhodnout “jen” z důvodu zvyšující se míry inflace. Státní dluhopisy mohou být bezpečnou ochranou proti vlivům inflace, avšak jejich výnosnost je velmi nízká. Peníze jejich prostřednictvím nezhodnotíte.

Vyzrajte na zlou inflaci s korporátními dluhopisy

Pokud nechcete své peníze nechat požírat inflací a raději byste na třeba i malé sumě něco vydělali, možná Vás zaujaly korporátní dluhopisy. Nejenže investice do nich Vaše peníze před inflací spolehlivě ochrání, ale nabízí zhodnocení vyšší než její dvojnásobek (současná míra inflace se pohybuje okolo 3 %, výnosy z korporátních dluhopisů poskytují možnost až 8 % zhodnocení). Rozhodnete-li se navíc tuto investici uskutečnit s firmami prezentovanými na Dluhopisomatu, nebudete “sázet naslepo”. Dluhopisomat totiž všechny emitenty podrobuje důkladné prověrce a poskytne Vám o nich detailní informace, než učiníte své rozhodnutí. Držíme Vám palce!    

The post Zvítězte nad inflací s korporátními dluhopisy appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Cesty ke zhodnocení peněz https://dluhopisomat.cz/cesty-ke-zhodnoceni-penez/ Fri, 02 Jul 2021 08:26:01 +0000 http://dluhopisomat.cz/?p=1197 Uvažujete nad zhodnocením peněz, ale stále se nemůžete rozhodnout, kterou cestou se vydat? Pokud se poohlížíte po alternativách, které s sebou neponesou příliš vysoké riziko ztráty, ale přesto nabídnou zajímavou možnost zhodnocení, následující článek je pro vás jako stvořený. Krátce představíme vybrané nejméně rizikové investiční nástroje (běžný, spořící účet, stavební a penzijní doplňkové spoření), které jsou v českém […]

The post Cesty ke zhodnocení peněz appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>
Uvažujete nad zhodnocením peněz, ale stále se nemůžete rozhodnout, kterou cestou se vydat? Pokud se poohlížíte po alternativách, které s sebou neponesou příliš vysoké riziko ztráty, ale přesto nabídnou zajímavou možnost zhodnocení, následující článek je pro vás jako stvořený. Krátce představíme vybrané nejméně rizikové investiční nástroje (běžný, spořící účet, stavební a penzijní doplňkové spoření), které jsou v českém prostředí k dispozici. Ten správný směr si ale musíte vybrat sami, každý investor má totiž jinou “náturu” a jiná finanční očekávání.

Zhodnocování peněz bez rizika? Dnes už téměř nemožné.

Většina produktů s nízkým rizikem neslouží ke zhodnocování peněz, ale je využívána spíše k účelům spoření, tedy shromažďování volných finančních prostředků. Jako investici je můžeme vnímat z důvodu úroků, které nám z takto uložených peněz plynou. Typickými příklady jsou běžné nebo spořící účty. Minimální riziko, avšak s prakticky nulovým zhodnocením. Dnes již pravděpodobně každý z nás pro každodenní hospodaření se svými financemi používá běžný účet.

Chodí nám na něj výplata, odcházejí nám z něj poplatky za domácnost, při platbě kartou z něj zaplatíme nové boty nebo třeba útratu v hospodě. Běžný účet si většinou nezakládáme za účelem zhodnocování peněz, přesto některé banky jejich zhodnocení v rámci ukládání nabízejí. V posledních letech je jich však čím dál méně a trendem je spíše snižování bankovních poplatků, což se většinou děje na úkor úroků. Je tedy třeba pečlivě zvážit, zda poplatky za transakce a jiné služby v případě běžného účtu s vysokými úroky nakonec vlastně nevynulují či dokonce nepřevýší vydělané peníze. Mnoho lidí spíše běžný účet používá pro každodenní transakce a volné prostředky raději pravidelně zasílá na spořící účet.

Ten nabízí vyšší zhodnocení než účet běžný a poplatky za něj jsou mnohdy nižší, někdy i nulové. Jedná se opět o standardní bankovní produkt, který je často nabízen jako doplněk k běžnému účtu. Pokud se však poohlížíte po investičním nástroji, jehož prostřednictvím třeba i něco vyděláte, nebude spořící účet tou nejlepší volbou. Banky se sice snaží úroky na spořících účtech navyšovat, i tak se ale v poslední době pohybují v průměru okolo 3 % z vložené částky ročně. Při aktuální inflaci s hodnotou převyšující 15 % je ale jasné, že peníze uložené na spořícím účtu nejen že nevydělávají, ale také rychle ztrácejí na své hodnotě a dochází tedy k jejich znehodnocování.

Jak zabránit znehodnocení peněz

Pokud jste ochotni si na své naspořené peníze počkat a nevyžadujete likviditu, kterou poskytují běžný a spořící účet, je namístě zvážit stavební spoření. Stanovíte si cílovou částku, kterou chcete naspořit, a při dodržení minimální vázací doby 6 let obdržíte až 2000 Kč ročně ve formě státního příspěvku. Jestliže si výši spoření nastavíte efektivně, můžete touto cestou docílit úrokové sazby, která převýší inflaci a vaše peníze tak budou před ní nejen chráněny, ale i mírně zhodnoceny.

Snížit si prostřednictvím stavebka můžete také daňovou povinnost a chcete-li navíc naspořené peníze skutečně využít k budování domova, získáte s pomocí stavebního spoření výhodnější úvěr. O všechny uvedené výhody ale přijdete v případě manipulace s penězi před uplynutím vázací lhůty. Daňové úlevy, a ještě o něco zajímavější státní příspěvek nabízí také penzijní doplňkové spoření, na které vám může přispívat i zaměstnavatel.

Z takto naspořených a zhodnocených peněz vám v době důchodu, resp. nejdříve 5 let před odchodem do důchodu, bude vyplácena měsíční renta, která vám zajistí větší finanční pohodlí. Jedná se však opravdu o podporu v penzi a rozhodnete-li se spoření ukončit dříve, nejen že přijdete o státní příspěvek a zpětně i daňové úlevy, ale výnosy i příspěvek zaměstnavatele budete muset zdanit. Vystavujete se tak vysokému riziku znehodnocení vašich peněz, jen těžko lze odhadnout, kam nás během následujících let životní situace zavede.

Nejlepší zhodnocení peněz

Jak je vidět, ani ty nejkonzervativnější nástroje nemusí být tou nejlepší volbou pro konzervativního investora. Velká pravděpodobnost znehodnocení finančních prostředků vlivem inflace se pojí i s nejméně rizikovými běžnými či spořícími účty. Manipulaci s vlastními finančními prostředky si jako investor s negativním vztahem k riziku téměř znemožníte vkladem do stavebního či penzijního doplňkového spoření. Ocitnete-li se totiž v životní situaci, kdy se svými financemi potřebujete hýbat rychleji, ztráta je prakticky jistá.

Zlatá střední cesta může být pro mnohé investice do firemních dluhopisů. Určitou rizikovost s nimi obecně spojenou investoři často dokážou snížit dostatečnou informovaností. Díky vyšším úrokovým sazbám až okolo 10 % můžete i malou částku zajímavě zhodnotit, a navíc si sami vyberete, jakou firmu svou investicí podpoříte. Dluhopisomat investorům poskytuje vždy úplné informace o všech prověřených inzerovaných emitentech, aby se mohli zcela informovaně rozhodnout, který je pro ně tou správnou volbou.

The post Cesty ke zhodnocení peněz appeared first on Dluhopisomat.cz.

]]>