Jak jsme postupovali při hodnocení skóre u jednotlivých dluhopisů?
Při hledání informací jsme postupovali tak, jak by měl postupovat každý investor. Prohlédli jsme detailně webové stránky firmy a stránky věnované emisi dluhopisů, čerpali z finančních výkazů a oficiálních informací o emisi od Centrálního depozitáře cenných papírů. Pokud jsme na webech emitentů nenašli finanční ukazatele, snažili jsme se je dohledat na Veřejném rejstříku a Sbírce listin. Níže naleznete detaily a další vysvětlení.
Hodnocení podle kalkulačky skóre podle Scorecardu korporátních dluhopisů od MF ČR
Při stanovení skóre rizikovosti jsme postupovali podle pokynů Ministerstva financí ČR za použití Kalkulačky skóre. Kromě přesného skóre jsme na srovnávači k jednotlivým dluhopisům přiřadili typ investora, míru rizika a pravděpodobnost dostát svým závazkům podle 5 níže uvedených kategorií (uvádíme přesnou citaci ke skóre z kalkulačky skóre):
SKÓRE 0-3,5 – Velmi spekulativní investice s vysokým rizikem. Očekává se zhoršení podmínek nebo bankrot dlužníka a jeho neschopnost splatit své závazky. Takovou investici by měl zvažovat jen velmi zkušený a dynamický investor.
SKÓRE 4-7,5 – Spekulativní investice spojená s vyšším rizikem. Společnost v budoucnu může čelit nepříznivým vlivům a neschopnosti dostát svým závazkům. V případě investice by měl investor společnost velmi dobře znát.
SKÓRE 8-11,5 – Středně konzervativní investice spojená se středně vysokým rizikem. Společnost pravděpodobně bude schopná dostát svým závazkům, splácet výnosy a následně nominální hodnotu dluhopisu.
SKÓRE 12-15,5 – Stále relativně konzervativní investice s lehkou náchylností na nepříznivé podmínky. Existuje zde stále poměrně vysoká pravděpodobnost výplat výnosů a splacení nominální hodnoty dluhopisu.
SKÓRE 16-19 – Poměrně konzervativní investice s nízkým rizikem, ovšem za cenu nižšího výnosu. Existuje zde vysoká pravděpodobnost výplat výnosů a splacení nominální hodnoty dluhopisu.
Největším nalezeným prohřeškem emitentů, který vyplynul při stanovení skóre v kalkulačce je nezveřejňování aktuálních, neúplných nebo vůbec žádných finančních výsledků a dalších důležitých informací na jejich webech, kde se věnují detailům emise nebo alespoň na oficiálních webech jako justice.cz ve sbírce listin (rozvaha, účetní uzávěrka).
Emitenti se na nás mohou kdykoliv obrátit, pokud svoje údaje updatují. Do týdne provedeme přeskórování a úpravu všech dalších informací. V případě zájmu o změny nás kontaktujte zde.
10 varovných signálů, které by vás měly od investice odradit
Ministerstvo financí ČR doporučuje kromě porovnání dosaženého skóre rizikovosti věnovat navíc pozornost i dalším 10 základním varovným signálům, které mohou indikovat zhoršenou schopnost emitenta, tedy firmy vydávající dluhopisy, dostát svým závazkům. Jsou to následující oblasti:
- 1. Silně negativní zprávy v médiích
- 2. Nedostupné webové stránky emitenta
- 3. Distributoři / aranžéři nepodléhají dohledu ČNB
- 4. Časté změny ve vedení společnosti
- 5. Nedostupnost finančních výkazů
Detailní informace ke skóringu MF ČR naleznete zde.
- 6. Rostoucí zadluženost
- 7. Klesající tržby
- 8. Klesající nebo záporná EBITDA
- 9. Záporné provozní cash flow
- 10. Výrok auditora není „bez výhrad“
Všeobecné doporučení od ČNB pro investory investující do dluhopisů
Další doporučení ohledně investice do firemních dluhopisů sestavila Česká národní banka s názvem Desatero pro drobné investory do podnikových dluhopisů, zde je jejich stručný přehled:
- 1. Vyhodnoťte si rizika
- 2. Diverzifikujte své portfolio
- 3. Rostoucí výnos = rostoucí riziko
- 4. Riziko finančních potíží emitenta
- 5. Tento typ investice není pojištěn!
Detailní informace k desateru doporučení od ČNB naleznete zde.
- 6. Seznamte se s emisními podmínkami
- 7. Role ČNB jako orgánu dohledu nad finančním trhem
- 8. Získejte co nejvíce informací o bonitě emitenta
- 9. Nepodceňujte riziko nesplacení jistiny
- 10. Vyhodnoťte, zde je daná investice právě pro vás vhodná
Zařazení státních dluhopisů do skóringu
Státní dluhopisy ČR jsme zařadily do nejméně rizikové kategorie a přidělili mu skóre 16, což se nejvíce blíží aktuálnímu ratingu úvěrové spolehlivosti České republiky Aa3 do ratingové agentury Moody’s. I když chápeme, že jsme použili stupnici pro skóring korporátních dluhopisů, která pro hodnocení státních dluhopisů není určena. Cílem bylo ukázat jejich minimální rizikovost v porovnání s ostatními dluhopisy dostupnými na trhu.
Jak dosáhnout vyšší skóre?
Největším nalezeným prohřeškem emitentů, který vyplynul při stanovení skóre v kalkulačce je nezveřejňování aktuálních nebo vůbec žádných finančních výsledků a dalších důležitých informací na jejich webech, kde se věnují detailům emise nebo alespoň na oficiálních webech jako justice.cz ve sbírce listin (rozvaha, účetní uzávěrka).
Emitenti se na nás mohou kdykoliv obrátit, pokud svoje údaje updatují. Následně provedeme přeskórování a úpravu všech dalších informací. V případě zájmu o změny nás kontaktujte zde
Shrnutí:
Skóre rizikovosti tedy není jediným rozhodujícím kritériem pro rozhodnutí investora, zda do konkrétní emise investovat svoje finanční prostředky či nikoliv. Je to pouze jeden z faktorů, který by měl obezřetný investor zvážit, stejně jako formu a výši zajištění, realizovatelnost podnikatelského záměru, účel vydání dluhopisu, pověst firmy, kvalitu managementu, dříve úspěšně splacené dluhopisy a podobně. To vše dohromady jsou signály, které mohou samotné skóre u zvažované investici do dluhopisu převážit nebo právě naopak.
KONTAKTUJTE NÁS X
Obratem upozorníme emitenta na Váš zájem o koupi jeho dluhopisu a zajistíme, aby se Vám co nejdříve ozval. Zpravidla to bývá do hodiny, v případě velkého vytížení cca do dvou hodin. Vyčkejte prosím na jeho zkontaktování.
Líbí se Vám Dluhopisomat? Něco byste změnili nebo vylepšili?
Napište nám svou zpětnou vazbu, budeme rádi za Váš kritický komentář.
Děkujeme.