člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h

Tesla se na trh vydala pro další hotovost


Společnost Tesla minulý týden úspěšně prodala novou dluhopisovou emisi. Zároveň také vydala novou várku akcií, z nichž si část zakoupil sám šéf a zakladatel společnosti Elon Musk. Hovoří se o investici až 25 milionů dolarů, kterou se Musk zapojil do veřejné nabídky akcií. Tím dále navýšil svůj podíl, který z něj při 20 % vlastněných akcií dělá největšího akcionáře společnosti.

Stav společnosti

Původní souhrnný objem nabízených cenných papírů dosahoval hodnoty 2,35 mld. dolarů, ale po kladném přijetí investory byla nakonec celková upsaná částka 2,7 mld. dolarů. Z toho zhruba 1,84 miliardy dolarů připadá na dluhopisy a zbylých cca 866 milionů dolarů na nově vydané akcie. Za dalším navyšováním investovaného kapitálu stojí zejména špatné první čtvrtletí roku 2019, které bylo, po dvou za sebou ziskových kvartálech, opět výrazně ztrátové a finanční rezervy společnosti se ztenčily o zhruba 1,5 miliardy dolarů na současných asi 2,2 milardy dolarů. Celkové zadlužení společnosti tímto narostlo na 11,63 miliardy dolarů a vedení společnosti dokonce přiznalo, že v budoucnu bude muset dojít k určitým restrukturalizacím, aby bylo schopno dluh obsluhovat. Aktuální rating společnosti je hluboce mimo investiční pásmo, konkrétně na škále agentury Moody’s se jedná o pásmo B3.  

Detaily dluhopisů

Nové dluhopisy jsou takzvaně konvertibilní, což znamená, že za určitých podmínek by po uplynutí splatnosti byly směněny za akcie. Dluhopisy jsou pětileté, to znamená se splatností v roce 2024 a kupónem 2 %. Prémie při konverzi je stanovena na 27,5 %. To znamená, že akcie by v roce 2024 musely mít hodnotu 309,83 dolaru (3.5.2019 se obchodovaly za 254,58 dolaru). Pokud akcie Tesla této hodnoty nedosáhnou, bude emise vyplacena v penězích.