Trendy na trhu s korporátními dluhopisy

O možnosti investování do dluhopisů jistě velká většina lidí již slyšela, alespoň v souvislosti s proslavenými spořicími dluhopisy bývalého ministra financí pana Kalouska. Co ale již možná někteří netuší, je možnost investování prostředků do tzv. korporátních dluhopisů, tedy do cenných papírů, skrze které si firmy mohou půjčovat peníze investorů bez nutnosti žádat o úvěr v bance. Nabízí se nám zde srovnání například s trhem korporátních dluhopisů v USA, kde tento způsob financování má dlouhou historii. Zatímco v Evropě se zhruba 80 % soukromých společností spoléhá na bankovní financování a jenom kolem 20 % společností financuje své aktivity skrze emise dluhopisů, společnosti v USA mají tento poměr obrácený a dokonce posunutý ještě více ve prospěch dluhopisů a dlouhodobě si tento stav i zachovávají. Agregovaná hodnota vydaných dluhopisů nefinančními společnostmi v USA přesáhla v letošním roce hodnotu 9 bilionů dolarů ve srovnání s 662 miliardami dolarů v Evropě. Co se týče ČR, tak v roce 2017 přesahoval podíl dluhopisového financování hranici 10 %. Trend v Evropě je nicméně výrazně pro dluhopisový, zejména od krizového roku 2008. Podíl obligací v rozvahách firem narost zhruba 3,6 krát od roku 2002, z čehož 70 % připadá na období po krizi. V grafu jsou uvedeny meziroční změny v upsaných objemech nefinančními podniky v Eurozóně za roky 2009 až 2016 dle typu financování a trend odklonu od bankovního financování je více než zřejmý. Celková změna v objemu dluhopisů vůči roku byla nárůst o 567 miliard euro, zatímco objem úvěrů se snížil o 536 miliard euro. Banky totiž po problémech spojených s krizí zpřísnily podmínky pro získání úvěrů, což vedlo k nutnosti nahradit tento zdroj jinde. Existují analýzy uvádějící, že na evropském trhu leží až jeden bilion dolarů, které by firmy získaly navíc, kdyby se více zaměřily na dluhopisové financování. Obecně lze říci, že co do nákladů na poskytnutou částku jsou dluhopisy u vysoce bonitních subjektů teoreticky levnější, jelikož banky musejí ze své podstaty provádět nákladné zkoumání každého potencionálního klienta, což u dluhopisů odpadá, respektive přechází tato povinnost na kupujícího, případně na ratingové agentury. Banky navíc dále monitorují finanční zdraví společnosti, což investoři u dluhopisů dělat nemusejí. Z toho plynou výrazné úspory nákladů, ale také výrazné potencionální riziko z nesplacených obligací. Na některých trzích lze již dnes pozorovat varovné signály, například čínský nemovitostní sektor, atd. Pokud se zaměříme na aktuální situaci, tak zvyšující se úrokové sazby např. v USA nebo v ČR dostávají dluhopisy pod další tlak, jelikož investoři se pod vlivem této skutečnosti mohou přesunout k jiným, méně rizikovým typům investic.

 

Výnosová křivka amerických dluhopisů inverzní

Na začátku tohoto týdne došlo na dluhopisovém trhu k důležité události. Křivka výnosů amerických vládních dluhopisů přešla do inverzní podoby. To znamená, že výnosy u krátkodobých vládních obligací jsou vyšší než výnosy u dlouhodobých cenných papírů. Taková situace je obecně považována

Číst více

Vydá Abu Zabí vládní dluhopisy?

Zástupci vlády emirátu Abú Zabí absolvovali v minulém týdnu několik schůzek v Evropě a v USA s dluhopisovými investory. Státy kolem Perského zálivu velmi bohaté na ropné zásoby historicky nepotřebovaly vydávat emise dluhopisů, jelikož financovaly své rozpočty právě z prodeje černého zlata. V posledních letech nicméně

Číst více

Seznam dluhopisů

Na Dluhopisomatu.cz máte nejlepší podmínky pro tyto dluhopisy.

Úrok 8,5 % p.a.
Minimální investice 25 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

ARCER H&M chce urychlit hledání práce nebo zaměstnanců a zkrátit výběrová kola řízení. Má promyšlený systém náboru, který zkvalitní a urychlí práci personalistům a HR manažerům napříč trhem práce.

CEE Real Estate

Rekreační pobyt jako dárek
Dvoudenní pobyt pro 2 osoby v překrásné malebné krajině Bílých Karpat v prostředí horského hotelu Jelenovská Valašské Klobouky.
Úrok 6,5 % p.a.
Minimální investice 50 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Česká firma CEE Real Estate pomáhá klientům rychlým výkupem nemovitostí či řešením komplikovaných finančních situací a exekucí. Společnost chce rozšířit služby v této oblasti.

SUPER-ČTYŘKOLKY

Bonus při investici
Od 23.11.2018 do 31.12.2018 získejte s využitím bonusu úrokový výnos 9,11% p.a. při investici 50.000,-Kč a vyšší.
Úrok 9,11 % p.a.
Minimální investice 50 000 Kč
Výplata úroků půlroční

Společnost patří k největším dodavatelům čtyřkolek v Čechách a na Slovensku. V současné době se potýká s rekordním růstem zájmu o jeho zboží.

Saunia

Bonus při investici
Získejte 1% částky dluhopisu na svou věrnostní kartu každý rok.
Úrok 6,25 % p.a.
Minimální investice 10 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Saunia buduje pro své klienty saunové světy v obchodních centrech po celé České republice. Vybrané finanční prostředky využije k rozšíření své sítě v ČR a v zahraničí.

Úrok 6,5 % p.a.
Minimální investice 100 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Investiční skupina Comfort Finance Grou CFG působí na trhu od počátku roku 2012. Prostředky z dluhopisů se použijí primárně na nákupy nemovitostí.

Úrok 5 % p.a.
Minimální investice 250 000 Kč
Výplata úroků ročně

Rodinná firma s téměř čtvrt stoletím tradice v oblasti stavebnictví. Upsané finance budou použity na nákup nemovistostí, pozemků a stavebních materiálů pro budoucí developerské projekty.

Úrok 7 % p.a.
Minimální investice 3 000 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Společnost Comfort Money je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování v České republice. Peníze jsou použity na poskytování úvěrů, které jsou zajištěné nemovitostma.