Tým Dluhopisomatu je pro Vás k dispozici online.

Trendy na trhu s korporátními dluhopisy

Srovnání s dluhopisy v USA

O možnosti investování do dluhopisů jistě velká většina lidí již slyšela, alespoň v souvislosti s proslavenými spořicími dluhopisy bývalého ministra financí pana Kalouska.

Co ale již možná někteří netuší, je možnost investování prostředků do tzv. korporátních dluhopisů.

Jedná se o cenné papíry, skrze které si firmy mohou půjčovat peníze investorů bez nutnosti žádat o úvěr v bance.

Nabízí se nám zde srovnání například s trhem korporátních dluhopisů v USA. Tento způsob financování má dlouhou historii. V Evropě se zhruba 80 % soukromých společností spoléhá na bankovní financování. A jenom kolem 20 % společností financuje své aktivity skrze emise dluhopisů.

Společnosti v USA mají tento poměr obrácený a dokonce posunutý ještě více ve prospěch dluhopisů. Dlouhodobě si tento stav i zachovávají.

Nárust dluhopisů, pokles úvěrů

Agregovaná hodnota vydaných dluhopisů nefinančními společnostmi v USA přesáhla v letošním roce hodnotu 9 bilionů dolarů ve srovnání s 662 miliardami dolarů v Evropě.

Co se týče ČR, tak v roce 2017 přesahoval podíl dluhopisového financování hranici 10 %. Trend v Evropě je nicméně výrazně pro dluhopisový, zejména od krizového roku 2008.

Podíl obligací v rozvahách firem narost zhruba 3,6 krát od roku 2002, z čehož 70 % připadá na období po krizi. Trend odklonu od bankovního financování je více než zřejmý.

Celková změna v objemu dluhopisů vůči roku byla nárůst o 567 miliard euro, zatímco objem úvěrů se snížil o 536 miliard euro.

Banky zpřísnily podmínky pro získání úvěrů

Banky totiž po problémech spojených s krizí zpřísnily podmínky pro získání úvěrů. To vedlo k nutnosti nahradit tento zdroj jinde.

Existují analýzy uvádějící, že na evropském trhu leží až jeden bilion dolarů, které by firmy získaly navíc, kdyby se více zaměřily na dluhopisové financování.

Obecně lze říci, že co do nákladů na poskytnutou částku jsou dluhopisy u vysoce bonitních subjektů teoreticky levnější.

Banky musejí ze své podstaty provádět nákladné zkoumání každého potencionálního klienta, což u dluhopisů odpadá, respektive přechází tato povinnost na kupujícího, případně na ratingové agentury.

Banky navíc dále monitorují finanční zdraví společnosti, což investoři u dluhopisů dělat nemusejí. Z toho plynou výrazné úspory nákladů, ale také výrazné potencionální riziko z nesplacených obligací.

USA a ČR – aktuální situace

Na některých trzích lze již dnes pozorovat varovné signály, například čínský nemovitostní sektor, atd. Pokud se zaměříme na aktuální situaci, tak zvyšující se úrokové sazby např. v USA nebo v ČR dostávají dluhopisy pod další tlak.

Investoři se pod vlivem této skutečnosti mohou přesunout k jiným, méně rizikovým typům investic.

Ing. Richard Tóth

Ing. Richard Tóth

Richard vystudoval magisterský obor Finance a Účetnictví na Ekonomicko-správní fakultě na Masarykově Univerzitě a bakalářský obor na VUT v Brně, obor Energetika. Část svého studia strávil na Norské univerzitě NTNU v Trondheimu. Richard je aktuálně účastník CFA programu, ve kterém má prozatím úspěšně za sebou Level 1. Ve skupině CFG pracuje od října 2017 na pozici analytika.

Další články

Cena ropy se propadla do záporných hodnot

Poprvé v historii spadla cena ropy do mínusových hodnot.  Z důvodu zpomalení ekonomik států, nižšímu odběru ropy a omezeným skladovacím kapacitám neunesl americký trh s ropou v pondělí 20. dubna 2020 propad poptávky a zhroutil se. Cena americké lehké ropy (WTI) klesla o neuvěřitelných

Číst více

Koronavirus – zabiják akciových trhů

Koronavirus způsobuje spoustu nepokojů nejen na finančních trzích. Podniky se zavírají, ekonomiky států stojí, akcie po celém světě prudce klesají. Americká burza nezažila podobný propad od roku 1987. Nepochybně se dění začátkem roku 2020 podepíše na globální recesi. Obr. č.1

Číst více

Nová vlna podřízených dluhopisů

Tuzemská banka Air Bank emitovala tento měsíc nové podřízené dluhopisy. První emise proběhla již v roce 2014 a byla kótovaná na pražské burze. Nejnovější emise sice není veřejně obchodovatelná, i tak se ale Air Bank podařilo prodat dluhopisy v hodnotě

Číst více

Rozmach investic do realitních fondů

Deník E15 včera informoval o enormním rozmachu kapitálu v nemovitostních podílových fondech. Aktuálně činí celkové investice výše 36 miliard korun, zatímco před pěti lety tomu bylo kolem 5 miliard. Rostoucí apetit je způsoben “celkovou oblibou investování do nemovitostí jako investičního aktiva

Číst více

Úspěšný prodej zelených korporátních dluhopisů

Tuzemská realitní společnost CPI miliardáře Radovana Vítka se může pochlubit velkým úspěchem. Firma, jejíž emise je zcela unikátní nejen na českém trhu, ale i mezi zeměmi střední a východní Evropy, úspěšně prodala všechny emitované tzv. zelené dluhopisy. Celková výše dosahovala

Číst více

Investice do start-upových společností

Objem investic do evropských start-upových společností se vyšplhal v první polovině letošního roku na maximum. Dosáhl výše 16,9 miliardy eur představující 62% navýšení oproti předchozímu období. Na samotné špičce stojí Londýn, kde „každé třetí euro rizikového kapitálu investovaného v první polovině roku

Číst více