člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h

Zlato vs. dluhopisy – co má větší hodnotu?

Zlato i dluhopisy jsou v obecné rovině považovány za konzervativní formu investice. V čem se liší a nabízejí srovnatelné výnosy?

Základní rozdíly

Standardní kupónový dluhopis je aktivem, které poskytuje úrokový výnos v průběhu jeho držení. Na rozdíl od akcií bývají dluhopisy méně volatilní a investoři se tak nemusejí obávat prudkých změn cen. Zlato je taktéž považované za bezpečnou investici, na rozdíl od dluhopisů je však výrazně více volatilní. Bezpečnost zlata plyne z toho, že investor nepodstupuje riziko defaultu, jako je tomu u akcií a dluhopisů. Podstupuje však riziko, že nesprávně vystihne trend vývoje ceny zlata a v případě nutnosti pozici opustit zaznamená ztrátu. Následující přehled uvádí vývoj dvou porovnatelných investic ve výši 50 000 Kč do dluhopisu a do zlata. Zde je nutno zmínit, že posledních pět let nebylo z pohledu vývoje ceny zlata dobrých, ale existovaly a jistě v budoucnu i budou existovat situace, kdy zlato skokově zdražuje a pro držitele přinese značný zisk.

Zlato bývá často skloňováno jako zajištění proti inflaci, klesající hodnotě amerického dolaru nebo jako bezpečný přístav pro překlenutí období krize. V takovém případě je nutné mluvit o reálném výnosu aktiva. Pokud nám dluhopis poskytuje například 3 % roční kupónový výnos a inflace je v daném roce 2 %, pak je reálný výnos rozdíl těchto hodnot, tedy 1 % a dluhopis svým výnosem inflaci překonává. Pokud je zhodnocení zlata vyšší než inflace, pak také poskytuje pozitivní reálný výnos, musíme však počítat s mnohem vyšší volatilitou, než jakou mají dluhopisy. Tématu ceny zlata jsem se věnovali v článku Výhled na rok 2019.

Jak investovat?

Jak do zlata investovat? Krom samozřejmé možnosti nakoupit investiční zlato ve formě například cihel existují další nepřímé formy, například prostřednictvím fondů, akcií a ETF nebo dluhopisů firem těžících zlato. Co se týče fondů, manažeři si účtují typické poplatky (vstupní, výstupní, průběžné).

Dále jsou se zlatem spojené i náklady na uskladnění, kterým se nevyhneme ani v případě, že investujeme prostřednictvím fondu. Manažeři nakoupí zlato, následně jej dají do úschovy a zaplatí pojištění.

Zlato může být dobrým doplňkem do investičního portfolia, zároveň v případě nečekaných výkyvů ekonomiky může pomoci ochránit část našich prostředků. Oba druhy investic mají za určitých podmínek své místo ve vyváženém portfoliu. Nedá se však zcela říct, že by byly podobné. Obě jsou považovány za relativně konzervativní. Zde však nelze pominout fakt, že korporátní dluhopis je zpravidla více rizikový, než státní dluhopis. Proto je ve srovnání se zlatem určitě rizikovější z hlediska možnosti přijít o peníze.

Naopak zlato si nese riziko výkyvu kurzu. To znamená, že nákup ve špatnou dobu může způsobit, že investor buď přijme ztrátu a zlato prodá nebo nechá své prostředky investovány a počká, až se kurz vrátí na původní hladinu. Tento proces však může trvat i léta. Vývoj kurzu zlata vůči americkému dolaru si můžete prohlédnout například zde.

Více informací ZDE