Jak „bezpečněji“ investovat do firemních dluhopisů?
Lidé si často myslí, že dluhopisy jsou extrémně rizikové. Domnívají se, že je zde mnoho společností, které chtějí v první řadě vylákat z lidí peníze. Samotná míra rizika investice do dluhopisů se však poměrně liší.
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy.
Zajištění dluhopisů je základ
Pojďme se podívat na tři různé typy dluhopisů, a to podle výše zmíněné rizikovosti. Státní dluhopisy jsou považovány za extrémně bezpečné. Dále jsou zde zajištěné firemní dluhopisy a nezajištěné firemní dluhopisy. Pokud chcete do firemních dluhopisů investovat „bezpečněji“, je potřeba si zjistit, čím jsou dluhopisy zajištěné. V případě, že dluhopis vydala solidní firma a zajistila jej nemovitostí, pak se pravděpodobně jedná o bezpečnější cenný papír. Přesto je potřeba myslet na to, že firemní dluhopisy představují výkonnostní složku ve vašem portfoliu. Jsou vhodné jako doplněk do vašeho diverzifikovaného portfolia.
Kromě zajištění dluhopisu nemovitostí, existují i další druhy zajištění. Jedná se například o ručitelské prohlášení, notářský zápis nebo zajištění zásobami. Současně se na trhu vyskytuje velká řada firemních dluhopisů, které nejsou zajištěné. A těch je v České republice nejvíce. Přesto se však nestává často, že by lidé přicházeli o peníze. Dle statistik portálu Dluhopisomat z minulého roku pouze jedna firma z deseti není schopna dostát svým závazkům.
Tipy, jak si vybrat firemní dluhopis
Kromě důrazu na zajištění dluhopisu, je potřeba si dobře prověřit emitenta, do kterého investujete. V případě, že se jedná o novou firmu bez historie a prověření, pak je vhodné poohlédnout se po jiné investiční příležitosti. Takovéto firmy spíše usilují o získání peněz na rozvoj a v bance by přitom nepochodily. Emitent by měl pravidelně zveřejňovat účetní závěru ve sbírce listin v obchodním rejstříku a dosahovat cílů svého podnikatelského záměru.
Finanční výkazy by měl každý investor důkladně prověřit a prostudovat, a to ideálně 3 až 5 let dozadu. Důležitý je zejména ukazatel aktiv, který reprezentuje stabilitu společnosti nebo také na poměr cizích zdrojů vůči EBITDA či provozní cash flow. Ideální by však bylo, kdybyste vy jako investoři dokázali udělat i celkovou analýzu.
Je jasné, že ne každý investor má čas a dostatek zkušeností, aby dokázal sám ohodnotit, zda je firma zdravá či nikoliv. Proto také vznikl Dluhopisomat, portál s ověřenými firemními dluhopisy. Najdete zde zpravidla zajištěné firemní dluhopisy ověřené na základě 45 kritérii, kterými projde jen 1 ze 17 emitentů. Aktuální přehled dluhopisů najdete přímo na stránkách Dluhopisomatu.
Pozor na vysoký výnos
Vysoký výnos jde ruku v ruce s vyšším rizikem. V současné době vysoké inflace, emitenti nabízejí poměrně vysoké výnosy, a to mezi 8 až 20 %. Zaměřte se vždy na analýzu a poměřte výsledky s vašimi investičními plány a také s typem investora (dynamický, vyvážený, konzervativní), kterým jste. Postupem času bude inflace klesat, avšak pevný výnos z investice dluhopisu můžete mít uzamčený klidně i na čtyři nebo pět let. Proto je dnes ta nejlepší doba pro doplnění vašeho portfolia o firemní dluhopisy.
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy.
Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook
Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.