Nebezpečná investice jen pro bohaté? Nejčastější mýty o dluhopisech mohou překvapit
Uplynulý rok byl ve znamení dobré investiční nálady. Lidé se proto ve větší míře začali zajímat i o firemní dluhopisy, které na českém trhu stále mnohdy nabízejí zajímavé zhodnocení. Z dat Srovnávače dluhopisů na portále Dluhopisomat.cz vyplývá, že ne všichni investoři dluhopisům plně rozumí. Přečtěte si, jaké jsou hlavní mýty, se kterými jsme se v naší praxi setkali.
Všechny dluhopisy jsou příliš rizikové, nevyplatí se do nich investovat
Část lidí má stále pocit, že dluhopisy jsou extrémně rizikové nebo že je nabízejí pouze společnosti, které chtějí z lidí vylákat peníze podvodem. Tento názor přiživily i některé velké bankroty posledních let, za nimiž zůstaly miliardové pohledávky. Rizikovost jednotlivých dluhopisů se však výrazně liší a při hledání těch správných parametrů můžeme najít takové, které nabízí nižší riziko mezi dluhopisovými investicemi.
Dluhopis je zjednodušeně řečeno půjčka, kterou investor poskytuje firmě nebo instituci, která dluhopis vydává. Ta se zavazuje dluhopis splatit k určitému datu a vyplatit k němu i předem sjednaný úrok. Pokud se společnost dostane do problémů, může se investor o své peníze přihlásit. Kolik ze svých peněz dostane zpět, závisí mimo jiné na tom, jak velký je majetek emitenta a kolik dluží svým věřitelům.
Z pohledu rizikovosti tak můžeme rozlišit tři hlavní typy dluhopisů. Státní, které jsou považovány za extrémně bezpečné, zajištěné firemní dluhopisy a nezajištěné firemní dluhopisy. U firemních dluhopisů velmi záleží na tom, kdo dluhopis vydal a čím jsou dluhopisy zajištěné. Pokud dluhopis vydala solidní firma a zajistila jej například nemovitostí, jedná se o relativně bezpečnější cenný papír. Existují ale i jiné formy zajištění, například ručitelská zástava. Pokud vás tedy neuspokojí sám emitent, může vás uspokojit skutečnost, že jsou jeho dluhopisy zajištěné.
Potom jsou zde firemní dluhopisy bez zajištění. Těchto emisí je v České republice bohužel nejvíce, ale ani v tomto případě se nestává tak často, že o své peníze přijdete. Každopádně zde už je vhodné si o dané firmě zjistit co nejvíce informací a zhodnotit, jestli je její podnikatelský model životaschopný i v dnešní turbulentní době. Pomoci můžou také srovnávače, které na základě dostupných dat hodnotí potenciální rizikovost firemních dluhopisů. Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat, a naopak nečekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.Přihlaste se k odběru newsletteru
a získejte ebook
Když emitent nebude schopný splácet, určitě už své peníze nikdy neuvidím
Situace, že emitent nebude schopný splácet, samozřejmě nastat může. V žádném případě ale není nutné „házet flintu do žita“. Dluhopisy zajištěné nemovitostmi nebo pohledávkami se v případě emitentovy neschopnosti splácet uspokojí právě těmito aktivy. Pravděpodobnost, že v případě úpadku společnosti dostanete své prostředky zpět, zvyšuje také např. ručitelské prohlášení solventních osob ve spojení s notářským zápisem s přímou vykonavatelností apod. Na tyto parametry emise je třeba dbát.
Dluhopisy s prospektem České národní banky jsou bezpečné
Řada lidí se stále domnívá, že když má dluhopis prospekt od České národní banky, garantuje to jeho bezpečnost. To ale není pravda, protože centrální banka nikde negarantuje, že bude dluhopis splacen. To, že má dluhopis prospekt, znamená pouze fakt, že emitent splnil všechny podmínky nutné k jeho udělení, tedy že dodal potřebnou dokumentaci. Na druhou stranu pravidla pro vydání prospektu zvládají splnit častěji větší a stabilnější společnosti. To je ostatně vidět i na dlouhodobých statistikách, ze kterých vyplývá, že prospektové emise končí ztrátou finančních prostředků investorů osmkrát méně často než emise podlimitní.
Prospekt navíc může sloužit jako cenný informační nástroj, ze kterého lze získat dobrý přehled o celkové kondici emitenta a jeho finančním zdraví. V prospektu investor najde informace důležité pro zhodnocení rizikovosti investice. Jak už ale bylo řečeno na začátku, prospekt neznamená jistotu splacení dluhopisu, a naopak, to že dluhopis prospekt nemá, neznamená, že nebude splacen. Pokud investoři chtějí snížit riziko toho, že přijdou o své finanční prostředky, měli by se spíše zajímat o to, zda a jak je dluhopis zajištěn.
Investice do dluhopisů jsou jen pro bohaté, nehodí se pro nižší částky
Člověk skutečně nemusí být milionář, aby mohl investovat. Do dluhopisů lze investovat i v menších částkách, běžně už od 10 tisíc korun. Pravidelné investování do různých dluhopisů v menších částkách je naopak uznávaným nástrojem diverzifikace investičního portfolia, který významným způsobem snižuje rizikovost vašich investic. I pokud má člověk pro tento typ investice k dispozici vyšší částku, měl by ji ideálně rozdělit na menší a ty potom investovat do různých dluhopisů. Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat, a naopak nečekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.Přihlaste se k odběru newsletteru
a získejte ebook
Investice do dluhopisů je rychlá bezriziková cesta k bohatství
Stejně jako se setkáváme pravidelně s lidmi, kteří zveličují rizika spojená s investicemi do dluhopisů, pravidelně narážíme i na opačný extrém. Někteří lidé mají pocit, že 15% úrok u firemních dluhopisů je samozřejmost a že s sebou nenese žádná rizika. Zvlášť, pokud je vydán prospekt od ČNB. Tak to ale pochopitelně nefunguje.
U firem, které nabízejí podezřele vysoké úroky svých dluhopisů, je na místě zvýšená opatrnost. Proč by někdo nabízel dobrovolně více než ostatní? Průměrné výnosy u věrohodných nabídek nejsou tak vysoké, aby z nich člověk v mžiku oka zbohatnul. Výnos je navíc připsán až po nějakém čase. Dluhopisy se tedy hodí spíše jako prostředek zajištění si pasivního příjmu.
Investování do dluhopisů je komplikované, nikdo mi s tím nepomůže
Investice do dluhopisů rozhodně nejsou to samé jako výběr spořicího účtu. Před tím, než své peníze pustíme z ruky, je proto potřeba si udělat podrobný průzkum terénu. Je firma důvěryhodná? Má životaschopný byznysový model? Je dluhopis nějak zajištěný? Odpovídá úrok tomu, co se teď děje na trhu a v ekonomice, nebo se mě někdo snaží opít rohlíkem? Dobrou zprávou ale je, že existují nástroje, které s tímto průzkumem pomůžou – některé dluhopisové portály např. umožňují filtrovat v dluhopisových emisích podle oboru podnikání, míry jejich zajištění či podle rizikovosti emitenta na základě parametrů stanovených Ministerstvem financí ČR apod. Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat, a naopak nečekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.Přihlaste se k odběru newsletteru
a získejte ebook
Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook
Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.