Investice do zlata
Jak na investici do zlata? Přečtěte si, kde koupit investiční zlato a jaké jsou výhody a nevýhody.
Zlato je neobnovitelný zdroj a až jednou dojde, jeho cena se několikanásobně zvýší. Zdálo by se, že investiční zlato je vhodné pro uchování bohatství a jeho držení obzvláště v době krize je více než vhodné. Ano, je tomu tak, ale pouze bavíme-li se o opravdu dlouhodobé investici v řádu několika desítek let. Počítat s tím, že vám investice do zlata přinese výnos v horizontu měsíců, je velmi naivní představa.
Kromě toho je třeba připočítat vysoké vstupní poplatky, cenu za převoz a uskladnění, pojištění proti krádeži a další výdaje, které jsou s investicí do zlata spojené. A v neposlední řadě je dobré připomenout, že investice do zlata má jednu velkou nevýhodu, a to že nepřináší žádný průběžný výnos, jako např. akcie nebo dluhopisy.
Firemní dluhopisy jako alternativa investice do zlata
V rámci správné diverzifikace máte možnost investovat do dynamičtějšího nástroje, a to firemních dluhopisů. Pokud si navíc vyberete zajištěný dluhopis, jedná se o bezpečnější investici mezi dluhopisovými emisemi.
Kde koupit investiční zlato
V dnešní době najdete na trhu mnoho společností včetně některých známých bank, kde lze investiční zlato koupit a za určitý poplatek také uschovat. Nejčastěji se jedná o zlaté slitky nebo cihly, zakoupit však můžete také zlaté mince, které mají současně hodnotu sběratelskou. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků na nákup investičního zlata, můžete si u některých společností otevřít spořicí účet a na svůj první slitek nebo cihličku si našetřit formou měsíčních splátek.
Další možností je obchodovat se zlatem prostřednictvím tzv. brokera. Tzn. že zlato nenakupujete fyzicky, ale pouze virtuálně. Princip je podobný jako např. u kryptoměn. Výhodou je rychlejší proces, nulové výdaje za skladování a také fakt, že můžete investovat i menší částky.
Na druhou stranu je dobré mít s tímto typem obchodování už nějaké zkušenosti a vědět, jak to chodí. Někteří odborníci jej totiž považují za rizikovější způsob investování do zlata. Mnozí lidé se dokonce obávají, že tohoto “papírového” zlata je více než toho reálného. To znamená, že se bojí, že v období krize by někteří lidé nedokázali převést toto virtuální zlato na fyzické zlato. A to je právě výhoda cihliček. Tam se tohoto bát nemusíte.
Výhody a nevýhody investice do zlata
Tak jako každá investice, i zlato má své výhody a nevýhody. Investice do zlata je vhodná především pro dlouhodobou ochranu peněz před inflací a může být také skvělou příležitostí, jak své investiční portfolio diverzifikovat a ochránit před případnou ztrátou. Zejména pokud současně investujete např. do akcií.
- Ochrana před inflací – dlouhodobá investice v řádech několika desítek let.
- Odolnost – zlato není náchylné na vlhkost nebo změny teplot a nehrozí mu fyzické poškození.
- Vysoká likvidita – poměrně snadno a rychle ho prodáte po celém světě.
- Omezené zásoby – nabídka je omezená, zlato je neobnovitelný zdroj.
- Daně – spadá do výjimky ze zákona o DPH a nevztahuje se na něj ani daň z příjmu (v případě fyzických osob)
- Vysoké vstupní poplatky (záleží na slitku či minci – rozmezí 2 % až 15 % k ceně zlata)
- Náklady na bezpečný převoz nebo skladování (pokud nemáte zlato doma)
- Výdaje za pojištění proti krádeži.
- Žádný pravidelný pevný výnos.
- Pohyblivá a nepředvídatelná cena za jednu unci.
Jsme nejlépe hodnocený inzertní portál s firemními dluhopisy.
Nákup dluhopisů nebo investice do zlata?
Oboje má své pro a proti. Vždy záleží především na tom, jak velké prostředky můžete investovat, jakých výnosů chcete dosáhnout a v jakém časovém horizontu. Investice do zlata a jeho držení je poměrně drahá záležitost, stejně jako další náklady s ním spojené. Nákup dluhopisů je naopak bez poplatků a nevážou se k němu žádné další výdaje.
Rovněž účel těchto dvou investic je zcela rozdílný. Zlato nakupují investoři za účelem dlouhodobé ochrany financí před inflací, zatímco cílem dluhopisů je zhodnocení financí v krátkém časovém období (1-5 let). Hodnota investičního zlata je takřka nevyzpytatelná a ovlivňuje ji řada faktorů, jako např. cena dolaru nebo samotná poptávka po zlatě. Cena za unci zlata je proto proměnlivá na rozdíl od dluhopisů, které nakoupíte za pevnou cenu a můžete se těšit na pravidelný výnos, který příjemně obohatí váš domácí rozpočet.
Výsledky za roky 2022 a 2023.
Průměrný výnos korporátních dluhopisů za poslední dva roky poráží akcie
Emitenti na Dluhopisomatu inzerují emise zpravidla s pevným ročním výnosem. Ten se v minulém roce pohyboval okolo 10,5 %. Průměrný roční výnos na trhu s korporátními dluhopisy se pohyboval na 8,3 % (7,5 % při zahrnutí státních dluhopisů). Korporátní dluhopisy překonávají za poslední dva roky průměrný výnos dalších aktiv jako jsou zlato a akcie.
Korporátní dluhopisy
Dluhopisomat
Zlato
(v korunách)
Akcie
(index SP 500)
Kryptoměny
(Bitcoin)
NEJLÉPE HODNOCENÝ DLUHOPISOVÝ INZERTNÍ PORTÁL V ČR
Dluhopisomat
patří do skupiny CFG.
10 let na finančním trhu v ČR
Investiční skupina CFG se pohybuje na trhu už více než 10 let. Díky své odbornosti a bohatým zkušenostem poskytujeme kvalitní servis partnerům, investorům, klientům a také emitentům. Společně měníme svět financí.
Dobrý den!
Neváhejte se na mě obracet s jakýmikoli vašimi dotazy.
Zdeněk Zamazal
+420 779 998 119
(Po-Pá: 9-17 hod)
Neváhejte se zeptat!
Neváhejte se na mě obracet s jakýmikoli Vašemi dotazy.
Neváhejte se zeptat!
KONTAKTUJTE NÁS X
Obratem upozorníme inzerenta na Váš zájem o koupi jeho dluhopisu a zajistíme, aby se Vám co nejdříve ozval. Zpravidla to bývá do hodiny, v případě velkého vytížení cca do dvou hodin. Vyčkejte prosím na jeho zkontaktování.
Líbí se Vám Dluhopisomat? Něco byste změnili nebo vylepšili?
Napište nám svou zpětnou vazbu, budeme rádi za Váš kritický komentář.
Děkujeme.