3. 8. 2023, 4 minuty čtení

Americká vláda zuří

Americká agentura Fitch totiž v úterý snížila rating úvěrové spolehlivosti Spojených států z nejvyššího stupně AAA na stupeň AA+. Zdůvodnila to očekávaným zhoršením fiskální situace v příštích třech letech a také vysokým a stále rostoucím zadlužením americké vlády.

To americkou vládu vytočilo. Vyjádřila proto silný nesouhlas. To je zajímavé. Když v Evropě americké agentury snižují ratingy, evropské vlády obvykle mlčí, aby jim nebyl rating zhoršen ještě víc. 

Vlastní ratingová agentura. Jedině v době řeckého bankrotu se říkalo, že by si EU měla vytvořit vlastní agenturu. Naštěstí od toho potom v Bruselu upustili, protože pochopili, že ratingové agentury jsou považovány za důvěryhodné právě proto, že jsou nezávislé.

V každém případě USA byly na zhoršení ratingu zralé už dávno. Mají dluh podobný jako Francie. A Francie má rating u některých agentur stejný jako my. 

Kdyby USA nebyly supervelmocí, neměly by nejsilnější armádu světa a dolar by nebyl globální rezervní měnou číslo jedna, měly by už horší rating dávno. Nyní se i další ratingové agentury osmělují k tomu, aby supervelmoci zhoršily rating z toho nejvyššího možného. I když je pravdou, že ratingová Standard & Poor’s odebrala Spojeným státům nejvyšší rating AAA už před 12 lety.

Všichni jsou populisté a hospodaří s deficity. Agentura Fitch zdůvodňuje zhoršení ratingu tím, že v USA v posledních 20 letech dochází k postupnému „zhoršování standardů správy věcí veřejných, včetně fiskálních a dluhových záležitostí“. To můžeme pozorovat po celém vyspělém světě. Třeba na neustálém překonávání dluhového stropu…

U USA je to navíc ještě trochu pikantnější. Politici si tam stanovili dluhový strop, kterého už několikrát dosáhli a za velkého divadla pro média a voliče ho také několikrát zvýšili. Dluhový strop se tím stal fraškou. 

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Dluhový strop máme i tady v Čechách

Je nastaven až na 55 % HDP. Zatím je tedy daleko. Bojím se však, že až ho dosáhneme, nebudeme snižovat dluh, ale prostě dluhový strop posuneme po vzoru USA. Je to jednodušší než nepopulárně škrtat. Americká vláda útočí na agenturu tím, že nebere v potaz fakt, že ekonomika roste o 2,4 %. Pro mě je to slabá náplast. Kdyby rostly o 5 %, ale 2,4 % jsou směšně málo.

Předpokládám, že rating bude USA zhoršen znovu. Američané už neumí šetřit a opět zvýší svůj dluh. Otázkou je, jak na to budou reagovat. Když si před dvanácti lety dovolila jedna z agentur snížit rating, otřáslo to globálními trhy. Každá centrální banka ve velkém investuje do amerických dluhopisů. A tady nastal paradox… 

Ačkoli byl USA rating snížen, stále to byla v očích mnohých nejbezpečnější ekonomika. Takže když se trhy začaly bát zhoršení ratingu dalších zemí, investoři utekli od dluhopisů středně hodnocených dluhopisů k dluhopisům USA. Po amerických dluhopisech tak rostla poptávka, a proto i cena.

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy.