2. 7. 2021, 6 minut čtení

Cesty ke zhodnocení peněz

Uvažujete nad zhodnocením peněz, ale stále se nemůžete rozhodnout, kterou cestou se vydat? Pokud se poohlížíte po alternativách, které s sebou neponesou příliš vysoké riziko ztráty, ale přesto nabídnou zajímavou možnost zhodnocení, následující článek je pro vás jako stvořený. Krátce představíme vybrané nejméně rizikové investiční nástroje (běžný, spořící účet, stavební a penzijní doplňkové spoření), které jsou v českém prostředí k dispozici. Ten správný směr si ale musíte vybrat sami, každý investor má totiž jinou “náturu” a jiná finanční očekávání.

Zhodnocování peněz bez rizika? Dnes už téměř nemožné.

Většina produktů s nízkým rizikem neslouží ke zhodnocování peněz, ale je využívána spíše k účelům spoření, tedy shromažďování volných finančních prostředků. Jako investici je můžeme vnímat z důvodu úroků, které nám z takto uložených peněz plynou. Typickými příklady jsou běžné nebo spořící účty. Minimální riziko, avšak s prakticky nulovým zhodnocením. Dnes již pravděpodobně každý z nás pro každodenní hospodaření se svými financemi používá běžný účet.

Chodí nám na něj výplata, odcházejí nám z něj poplatky za domácnost, při platbě kartou z něj zaplatíme nové boty nebo třeba útratu v hospodě. Běžný účet si většinou nezakládáme za účelem zhodnocování peněz, přesto některé banky jejich zhodnocení v rámci ukládání nabízejí. V posledních letech je jich však čím dál méně a trendem je spíše snižování bankovních poplatků, což se většinou děje na úkor úroků. Je tedy třeba pečlivě zvážit, zda poplatky za transakce a jiné služby v případě běžného účtu s vysokými úroky nakonec vlastně nevynulují či dokonce nepřevýší vydělané peníze. Mnoho lidí spíše běžný účet používá pro každodenní transakce a volné prostředky raději pravidelně zasílá na spořící účet.

Ten nabízí vyšší zhodnocení než účet běžný a poplatky za něj jsou mnohdy nižší, někdy i nulové. Jedná se opět o standardní bankovní produkt, který je často nabízen jako doplněk k běžnému účtu. Pokud se však poohlížíte po investičním nástroji, jehož prostřednictvím třeba i něco vyděláte, nebude spořící účet tou nejlepší volbou. Banky se sice snaží úroky na spořících účtech navyšovat, i tak se ale v poslední době pohybují v průměru okolo 3 % z vložené částky ročně. Při aktuální inflaci s hodnotou převyšující 15 % je ale jasné, že peníze uložené na spořícím účtu nejen že nevydělávají, ale také rychle ztrácejí na své hodnotě a dochází tedy k jejich znehodnocování.

Jak zabránit znehodnocení peněz

Pokud jste ochotni si na své naspořené peníze počkat a nevyžadujete likviditu, kterou poskytují běžný a spořící účet, je namístě zvážit stavební spoření. Stanovíte si cílovou částku, kterou chcete naspořit, a při dodržení minimální vázací doby 6 let obdržíte až 2000 Kč ročně ve formě státního příspěvku. Jestliže si výši spoření nastavíte efektivně, můžete touto cestou docílit úrokové sazby, která převýší inflaci a vaše peníze tak budou před ní nejen chráněny, ale i mírně zhodnoceny.

Snížit si prostřednictvím stavebka můžete také daňovou povinnost a chcete-li navíc naspořené peníze skutečně využít k budování domova, získáte s pomocí stavebního spoření výhodnější úvěr. O všechny uvedené výhody ale přijdete v případě manipulace s penězi před uplynutím vázací lhůty. Daňové úlevy, a ještě o něco zajímavější státní příspěvek nabízí také penzijní doplňkové spoření, na které vám může přispívat i zaměstnavatel.

Z takto naspořených a zhodnocených peněz vám v době důchodu, resp. nejdříve 5 let před odchodem do důchodu, bude vyplácena měsíční renta, která vám zajistí větší finanční pohodlí. Jedná se však opravdu o podporu v penzi a rozhodnete-li se spoření ukončit dříve, nejen že přijdete o státní příspěvek a zpětně i daňové úlevy, ale výnosy i příspěvek zaměstnavatele budete muset zdanit. Vystavujete se tak vysokému riziku znehodnocení vašich peněz, jen těžko lze odhadnout, kam nás během následujících let životní situace zavede.

Nejlepší zhodnocení peněz

Jak je vidět, ani ty nejkonzervativnější nástroje nemusí být tou nejlepší volbou pro konzervativního investora. Velká pravděpodobnost znehodnocení finančních prostředků vlivem inflace se pojí i s nejméně rizikovými běžnými či spořícími účty. Manipulaci s vlastními finančními prostředky si jako investor s negativním vztahem k riziku téměř znemožníte vkladem do stavebního či penzijního doplňkového spoření. Ocitnete-li se totiž v životní situaci, kdy se svými financemi potřebujete hýbat rychleji, ztráta je prakticky jistá.

Zlatá střední cesta může být pro mnohé investice do firemních dluhopisů. Určitou rizikovost s nimi obecně spojenou investoři často dokážou snížit dostatečnou informovaností. Díky vyšším úrokovým sazbám až okolo 10 % můžete i malou částku zajímavě zhodnotit, a navíc si sami vyberete, jakou firmu svou investicí podpoříte. Dluhopisomat investorům poskytuje vždy úplné informace o všech prověřených inzerovaných emitentech, aby se mohli zcela informovaně rozhodnout, který je pro ně tou správnou volbou.