Jak funguje penzijní připojištění – investiční strategie a státní podpora
Penzijní připojištění představuje formu spoření, která spočívá v tom, že si lidé ukládají určitou částku na svůj důchod do specifického finančního produktu. Do roku 2012 se tento produkt jmenoval penzijní připojištění. Následně byl upraven na doplňkové penzijní spoření.
Penzijko je zcela dobrovolné spoření na důchod. Zakládá se na dobu neurčitou a vždy je možné mít pouze jedno. Min. vklad se pohybuje na 100 Kč, přičemž výši penzijka si můžete v čase upravovat. Charakteristikou nového penzijního spoření je fakt, že účastník si může vybírat z několika investičních strategií. Jeho investice se však může dostat do červených čísel.
Dříve lidé měli peníze v tzv. transformovaných fondech, které garantovaly na konci roku nezáporný výnos. Většina lidí v ČR má stále staré penzijko, které si nepřevedli na novou smlouvu o doplňkovém penzijním připojištění. Je to zhruba 81 % lidí k druhému čtvrtletí roku 2022. Pouze 19 % finančních prostředků v penzijku mají lidé v novém doplňkovém penzijním připojištění.
Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy.
Jaké jsou výhody a nevýhody penzijka?
Kromě využití složeného úročení je zde i státní příspěvek od státu. V současné době se pohybuje na 2 760 Kč ročně. Dále je to úleva na dani nebo možnost získat příspěvek od zaměstnavatele, pokud ho nabízí. Zaměstnavatel může přispět až 50 000 Kč měsíčně. Na rozdíl od mzdy, z tohoto příspěvku neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Dříve také lidé hojně využívali možnost dřívějšího odchodu do penze až o 5 let. V současné době se však tyto podmínky budou zpřísňovat.
Penzijko jako takové má také celou řadu nevýhod. Je to zejména velmi nízké historické zhodnocení. Většina lidí má penzijko špatně nastavené a výnosy nepokryjí ani inflaci. Tímto způsobem o peníze spíše přicházejí. S penzijním spořením se pojí poplatky. Jsou regulované, a ne vždy transparentní. Investice jsou přitom aktivně spravovány, proto se musíte spolehnout na manažery a jejich investiční rozhodnutí. Peníze v penzijku nejsou zcela likvidní, pokud nespoříte alespoň 60 měsíců a není vám více než 60 let. Peníze v něm máte vázané klidně na desítky let. Vklady do penzijního spoření nejsou ze zákona pojištěny.
Jak funguje doplňkové penzijní spoření?
V rámci penzijka investujete v účastnických fondech, kde si volíte typ fondu, resp. strategii. Penzijní společnosti musí povinně nabízet jeden konzervativní účastnický fond. Dále mohou nabízet jakékoliv investiční strategie v rámci daných zákonů. Proto se také obvykle setkáte s konzervativní strategií s nízkým rizikem, s vyváženou strategií a s dynamickou strategií s vyšším očekávaným výnosem, ale s vyšším rizikem.
K vašemu výnosu v rámci investiční strategie pak také dostáváte výše zmíněnou státní podporu. Ta je odstupňována podle toho, kolik si na penzijní účet vkládáte. Min. částka je 300 Kč s příspěvkem 90 Kč a maximální částka není, avšak maximální příspěvek od státu v hodnotě 230 Kč získáte při měsíční částce 1000 Kč a více. Daňovou úsporu můžete uplatnit až od měsíční částky 1500 Kč, kdy je 900 Kč úspora až po 3000 Kč a více s roční úsporou 3500 Kč. Tyto částky se mohou v současné době měnit, neboť vláda systém upravuje.
Stát chce lidi motivovat, aby si na důchod spořili více. Proto také plánuje zvýšit státní příspěvek, ale zpřísnit podmínky pro jeho získání. Jedná se například o zvýšení min. posílané částky při které bude mít žadatel nárok na příspěvek. Současně plánuje vybírání penzijka postupně během deseti let od okamžiku nastoupení do důchodu. Lidé si totiž částku vybírali jednorázově a kupovali si za ní třeba auto.
Vláda dále počítá se sloučením limitu pro daňový odpočet penzijního spoření a životního pojištění. Stejnou daňovou výhodu pak dostanou investice do akcií, dluhopisů nebo do podílových fondů. Na státní podporu, a to formou zmíněného odpočtu od základu daně, pak mohou od roku 2024 dosáhnout i lidé, kteří mají na stáří různé další produkty. Jedná se především o investice do jednotlivých akcií, dluhopisů nebo do některým termínovaných vkladů.
Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy.
Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook
Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.