23. 10. 2023, 3 minuty čtení

Máte všechny peníze na běžném nebo spořícím účtu? Dejte část do dluhopisů

Inflace se stala strašákem mnoha lidí. A finanční sektor na to výrazně reagoval. Lidé, kteří dosud nechávali své úspory na běžných nebo spořících účtech, začali pátrat po dalších možnostech zhodnocení peněz. Včetně dluhopisů.

Inflace na počátku roku 2021 činila pouze 2,2 %. O rok později se vyšplhala k 9,9 % a s příchodem letoška se přiblížila už k 18 %. Jedná se o rekordní růst. A právě strach z inflace donutil některé lidi hledat alternativy v podobě investičních nástrojů s vyššími výnosy.

Atraktivními se staly termínované vklady

Lidé si potřebovali někam převést peníze z běžného účtu, přičemž častým cílem se staly termínované vklady. Podle posledních dat bylo v lednu 2021 na termínovaných vkladech celkem 983 miliard korun. Počátkem roku 2022 to bylo 1363 miliard korun a v polovině roku 2023 dokonce 2289 miliard korun.

Objem peněz na termínovaných vkladech byl více než zdvojnásobený. Nesměřovaly sem však jen prostředky z běžných účtů, na to by nestačily, ale i z dalších zdrojů. Lidé si začali uvědomovat, že peníze nesmí zahálet.

Uzamknutí výnosu

Někteří lidé se rozhodli neparkovat své peníze u termínovaných vkladů, ale uložili je do dluhopisů. Firemní dluhopisy mají totiž jednu velkou výhodu, díky pevnému výnosu je možné si zisk takto uzamknout hned na několik let. Na termínovaném účtu si lidé ukládají peníze na jeden rok a méně.

Až se začnou tedy úrokové sazby snižovat, oni si budou stále držet poměrně slušný výnos. Sázka na pokles výnosů se tak blíží sázce na jistotu. Úrokové sazby jsou stále vysoké a inflace už pomalu klesá.

Na růst inflace reagovaly úrokové sazby centrálních bank a následně také výnosy dluhopisů. Výnos desetiletého státního dluhopisu postupně rostl. V lednu roku 2021 činil průměrný výnos 1,28 %. Počátkem roku 2022 to bylo 3,12 % a začátkem tohoto roku vzrostl na 4,47 %. V případě, že někdo nakoupil státní dluhopis, bude v následujících deseti letech kasírovat 4,47 %. V případě termínovaného vkladu by nyní dostal více, ale pouze po omezenou dobu. Státní dluhopis tento výnos garantuje na deset let.

Korporátní dluhopisy přinášejí lepší zhodnocení

Firemní dluhopisy jsou více rizikové, ale také přinášejí větší zhodnocení. Výnosy podnikových dluhopisů přinášejí zisk mezi 8 a 12 % ročně.

Inflace peníze vyhnala z běžných účtů a lidé zřejmě zakotví u termínovaných vkladů na kratší dobu. Někteří pak zůstanou u zajištěných korporátních dluhopisů.