30. 1. 2023, 5 minut čtení

Odolnost ekonomiky je neuvěřitelná

Už jsme blíž optimismu, nebo ne? Ještě před pár měsíci se všichni báli, že nezvládneme zimu bez ruského plynu a jak hrozí globální recese. Dnes se sice ekonomové o ekonomiku stále bojí, ale investoři už jsou optimističtí.

Světlo na konci tunelu. Přestali se bát inflace a začali vidět světlo na konci tunelu. Najednou mluví o tom, jak centrální banka ukončí v USA růst úrokových sazeb. Válku zcela ignorují. Tu už do cen započítali. A výsledkem je, že letos v lednu rostou akciové trhy jak divé.

Bitcoin utržený ze řetězu. Optimismus je vidět i u ceny bitcoinu. Ten se najednou utrhl ze řetězu a z hodnot kolem 15 000 dolarů vyskočil nad 23 000 dolarů.

Podobně je na tom koruna k dolaru. Ještě nedávno japonská Nomura varovala, jak musí oslabit. A ačkoli měla makroekonomicky správné argumenty, tak investorský optimismus přetlačil všechny chmury a koruna zpevnila na nejsilnější hodnoty od roku 2008.

Levné úvěry v eurech. V rámci dobrého sentimentu mnozí nevidí rizika a berou si levné úvěry v eurech, aby je následně konvertovali do korun. Uloží je za více procent, což vytváří poptávku po koruně.

Mnoho lidí si je jistá tím, že nejhorší je za námi. Jenže já se bojím, že nás přesto čeká mělká recese. Když se podíváme na propad maloobchodních tržeb, vidíme reálný pokles o 8,7 %.

To je jak za covidu. K tomu se teď přidává nové riziko nedostatku komponent z Číny a přerušování výroby. První větší továrnou, která musela přerušit výrobu je u nás kolínská Toyota. Zatím by měla přerušit výrobu na necelý měsíc.

Ale co když bude odstávka trvat déle? Pokud by se takových továren objevilo víc, byl by to průšvih, se kterým se nepočítalo.

Přinese to velký nárůst nezaměstnanosti? Já se domnívám, že to nebude tak horké. Aktuálně je tak velký nedostatek lidí, že si továrna nedovolí jejich propuštění. Kde by je potom zase hledala, až bude výroba obnovena? Do práce jen nepřijdou agenturní zaměstnanci a kmenoví zaměstnanci si vyberou dovolenou. Nezaměstnanost určitě vzroste, ale nebude to nic dramatického.

Zajímavé je, že stejný optimismus pozorujeme i v Německu. Tam byla přitom recese víceméně jistá. Teďka však vycházejí vpřed hledící indikátory, které poukazují na to, že by se Německu recese mohla přeci jen vyhnout.

Index Ifo měřící důvěru v ekonomiku vykázal v lednu překvapivé zlepšení. Firmy si sice stále stěžují na stav ekonomiky, ale už registrují zlepšení. To je velmi důležité. Pokud v Německu recese bude, měla by být podstatně mělčí, než se ještě nedávno čekalo.

Klíčové zůstane to, jak se bude dařit USA. Podle posledních statistik rostla největší ekonomika světa koncem roku o 2,9 %. To představuje oproti předešlému kvartálu zpomalení růstu. Stále ale ekonomika USA roste rychleji, než se čekalo.

Jinými slovy, nejen Evropa, ale i Amerika se vyrovnává s válkou na Ukrajině líp, než mnozí čekali. Eso v rukávu má stále americká centrální banka. Ta indikuje zpomalení zvyšování sazeb. Neříká však, kdy růst úroků úplně zastaví.

Tady bych se nedivil, kdyby skončila později, než trh předpokládá. Jinými slovy, ano je tu optimismus, ale možná je zbytečně přehnaný.

Pozvánka na živý STREAM z akce Global Investment Summit

Rádi bychom vás pozvali na živý stream z Global Investment Summitu, který se koná 1.2. od 9:00. Po celý den můžete sledovat na tomto odkaze přímý přenos ze stage 1 a 2. Na program summitu, který se koná 1.2. od 9:00 do 18:00 se prokliknete přímo z článku.  

Speciálně vás chceme pozvat na panelovou diskusi s Vladimírem Pikorou na téma: Pohled ekonomů a analytiků – Jak porazit inflaci v roce 2023? od 14:15 na STAGE 1 a na přednášku na téma: Jak investovat v době recese. Řešením jsou dluhopisy a zlato na STAGE 2 od 15:20.

Budeme rádi, když odkaz na stream budete sdílet i se svými přáteli a lidmi, které by akce mohla zajímat. Je možné se připojit na konkrétní diskusi nebo přednášku.