2. 7. 2021, 6 minut čtení

Proč jsou korporátní dluhopisy dnes v kurzu

Proč jsou korporátní dluhopisy dnes v kurzu

Nemusíte být zrovna zkušeným investorem, abyste si uvědomili neblahé ekonomické vlivy koronavirové krize. V médiích se objevují články o turbulentním vývoji realitního trhu, o zvyšujícím se státním dluhu a rostoucí míře inflace. Možná si lámete hlavu nad tím, jak v této nejisté době zabezpečit své finance proti znehodnocení. Víte, že nechat je ležet ladem na účtu není výhodným řešením. Je čas začít investovat. Při první úvaze nad finančním trhem a investováním můžete být zaskočeni množstvím dostupných nástrojů. Pokud jste si již začali dělat malý průzkum, pravděpodobně vám neuniklo, že čím dál více lidí volí investice do korporátních dluhopisů. Proč je tomu tak? A jak by se vlastně měl začínající investor rozhodnout, zda jsou pro něj vhodným instrumentem právě ony, nebo by měl raději zvážit třeba koupi nemovitosti či akcií? Pojďme se podívat společně na základní vlastnosti vybraných nástrojů.

Čas nejsou vždy peníze, risk není vždy zisk Akcie

jsou atraktivní formou investování, která nabízí příležitost pro vysoké zhodnocení peněz. Investování do akcií však vyžaduje aktivní přístup investora, který sleduje vývoj trhu a ceny akcií firem a na vlastní zodpovědnost se rozhoduje, jaké investiční kroky podnikne. Pokud s investicemi začínáte, možná nejste zcela připraveni věnovat jim tolik pozornosti, nebo vás odrazuje vysoká míra rizika ztráty, která se obecně pojí s potenciálními vysokými výnosy. Pokud jste trochu opatrnější anebo nemáte čas svou investici do akcií sami spravovat, možná dáte přednost akciovým podílovým fondům. V jejich rámci investujete do skupiny akcií a nikoliv do jednotlivých firem, a takové rozložení rizika mnohým z nás dodává větší pocit klidu. Prostřednictvím podílových fondů lze obdobným způsobem investovat také do skupin korporátních dluhopisů.

Korporátní dluhopisy
jsou obecně vnímány jako méně rizikové než akcie, avšak stále se jedná o “sexy” nástroj, který poskytuje možnost výnosu třeba i 8 % z investované částky. Tento instrument navíc nejen dává možnost zajímavého zhodnocení, ale také chrání peníze před znehodnocením díky vlivům inflace. Investoři s diverzifikovaným portfoliem je rádi používají za účelem rozložení rizika. I v době, kdy třeba zrovna tratí na akciích, dluhopisy jim stále přinášejí relativně vysoký výdělek. Proč si ale nezvolit rovnou státní dluhopisy, nebylo by to přece jen ještě jednodušší a méně riskantní? Pravděpodobně ano. Sice zde vše sázíte na jednu firmu narozdíl třeba od investic do dluhopisových fondů, ale tou firmou je stát, a to je firma velká a až na výjimečné případy stabilní. Je to vlastně nejjistější forma investice, kterou můžete své finanční prostředky ochránit před znehodnocením následky rostoucí míry inflace. S velkou pravděpodobností však touto konzervativní cestou své peníze sice ochráníte, ale nezhodnotíte. V České republice nabízejí státní dluhopisy okolo 1 – 2 % garantovaného výnosu. Čím více klíčů, tím více starostí Za velmi bezpečnou a snadno srozumitelnou investici lze považovat investici do nemovitosti. Většina z nás už od raného mládí věděla, že by jednoho dne chtěla vlastnit byt či dům. I když se třeba zrovna neorientujete na finančních trzích, není tak složité představit si vlastnit další nemovitost za účelem pronájmu. Pravidelný příjem z nájmu vám přece zajistí každý měsíc peníze na účtu v podstatě bez práce. Pokud už svůj byt nebo dům máte, je vám asi jasné, že bez práce to opravdu není. Nemovitost je obrovská zodpovědnost a je třeba neustále pracovat na její údržbě a opravách, což vás bude stát nejen další peníze, ale také spoustu času a starostí. Zároveň můžete narazit na neplatící nájemce anebo hodnota nemovitostí klesne vlivem různých vnějších faktorů, což hrozí obzvláště v době finanční krize.

Proč tedy čím dál více lidí volí investice do korporátních dluhopisů?
Jsou vlastně takovým pohodlným kompromisem. Méně zkušení ocení zejména jednoduchost a časovou nenáročnost, která spočívá v pouhém zasílání plateb a nenese s sebou další povinnosti, jako jsou sledování trhu s akciemi nebo starost o nemovitost.  V porovnání s akciemi jsou obecně vnímány jako méně rizikové, přičemž nabízejí výrazně vyšší možnost zhodnocení peněz než třeba dluhopisy státní. Investice do korporátních dluhopisů navíc nemusí být vysoká, mnohdy lze investovat třeba i jen 10 000 Kč. 

A jak vybrat firmu, které zakoupením jejích dluhopisů pomůžete?
Už jste se rozhodli, že investice do korporátních dluhopisů je ta pravá i pro Vás. Chcete se ale investováním také trochu pobavit a zvolit si sami emitenta, k jehož podnikání budete mít nějaký vztah. Jednoduché a transparentní investice do korporátních dluhopisů můžete uskutečnit například se společnostmi prezentovanými na  Dluhopisomatu. Tržiště Vám poskytne dostatečné informace o důkladně prověřených firmách, z nichž si můžete zvolit tu Vašemu srdci nejbližší. Následně Vás v několika rychlých krocích s emitentem propojí a Vaše investování může začít.