9. 10. 2023, 5 minut čtení

Vše, co se vám hodí vědět k investici do firemních dluhopisů

Firemní dluhopisy se mnoha investorům stále jeví jako velká záhada nebo jako něco hodně rizikového. Je pravda, že před investicí to chce trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby a znát všechna rizika. Pojďme se podívat na základní informace, které vám práci usnadní.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Kdy investovat do dluhopisů

Tohle je nejčastější otázka, kterou od investorů slýchám. Do firemních dluhopisů je vhodné investovat v okamžiku, kdy jsou úrokové sazby vysoko a čeká se jejich pokles. Čím vyšší jsou totiž úrokové sazby, tím dražší jsou dluhopisy pro emitenta, a naopak výhodnější pro investora.

Představit si to můžete následujícím způsobem. Dejme tomu, že máte koupený dluhopis s pevným výnosem 11 % na dva nebo tři roky. A to v době, kdy je základní úroková sazba sedm procent. Díky tomu se jedná o zajímavou investici. Když ale úrok poklesne na 4,5 %, pak 11 % pevného výnosu na další roky je náhle ještě zajímavější. Jak jsou na tom konzervativnější investice?

V případě uložení peněz na termínovaný vklad, dostanete mnohem méně, než je úroková sazba. U firemních dluhopisů vyděláváte pořád 11 % ročně, a navíc máte výnos uzamčený na několik let dopředu. Čím více pak bude úroková sazba klesat, tím lépe pro vás.

Lidé se mě také ptají, kde se dá do dluhopisů investovat. Ty nejkvalitnější dluhopisy najdete na burze. Můžete tedy využít obchodníky s cennými papíry. Tam jich však najdete jen malé množství. Právě proto vznikly dluhopisové portály, které dluhopisy neemitují, ale propojují emitenta s investorem. Jedním z takových je i Dluhopisomat.

Kvalita nad kvantitou je důležitá

Kvalitní portály dluhopisy podrobují pečlivé kontrole. Následně inzerují pouze ty, které prošly jejich prověrkou. Některé portály využívají i vlastní skóring. Nicméně takovýto skóring, aby nebyl zaujatý, by se měl provádět objektivně. A to například na základě metodiky Ministerstva financí ČR. Investor si pak svobodně může vybrat dluhopis podle délky splatnosti – na dva nebo třeba na čtyři roky nebo podle ochoty podstoupit vyšší riziko či nikoliv.

Riziko jako takové je sníženo prostřednictvím diverzifikace, resp. rozdělení vajíček do více košíků, abyste neměli vše na jednom místě. Do portfolia se doporučují zařadit jak konzervativní investice, tak ty dynamické, které představují výkonovou složku. Mezi tato aktiva patří nemovitosti, akcie, dluhopisy, zlato a třeba i trochu kryptoměn. Dluhopisy by neměly obsahovat více než 15 %!

Na co si dát pozor při výběru dluhopisů

Ještě před koupí dluhopisu, je vhodné pročíst si všechny dokumenty, které jsou s ním spojené. Je důležité se zaměřit zejména na emisní podmínky, kde zjistíte, jaké je u dluhopisu zajištění, zda se vyplácí výnos na konci roku nebo čtvrtletně a jestli nevězí ve výnosu nějaký háček. Výnos také nemusí být pevný, ale váže se na nějaký vzoreček založený na úrokových sazbách.

Mnoho lidí se domnívá, že v případě schváleného prospektu ČNB, se jedná o bezpečnou emisi. To ale nemusí být pravda. Prospekt o kvalitě a bezpečnosti dluhopisu nic nevypovídá. Jedná se pouze o dokument, který stvrzuje, že byly splněny všechny zákonné podmínky k vydání emise. Nehodnotí firmu jako takovou, plán emitenta a ani jeho zajištění.

Jedním z největších rizik investice do firemních dluhopisů je, že daný dluhopis nebude splacen. Ukáže se, že obchodní plán emitenta nebyl vlastně dobrý a on nebyl schopný splácet. V tu chvíli je vhodné mít dluhopis dobře zajištěný, a to jakoukoliv formou. Zajištění může být hmotné nebo nehmotné, jako třeba auto, pohledávky, software nebo třeba nemovitost. Zajištění dluhopisu nemovitostí vnímám jako velmi dobrou volbu.

Pokud totiž máte dluhopis zajištěný nemovitostí, třeba ze 120 %, nic se v tu chvíli neděje. I když cena nemovitosti poklesne, pohledávka se dá plně pokrýt prodejem nemovitosti.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy.