Vyznáte se v investicích? Vysvětlíme vám pojmy, které nejsou vždy zcela srozumitelné
Investiční termíny, které používají banky a různé platformy, mohou být obtížně srozumitelné. Obzvláště pokud jde o vaši první investici a nikdy jste se s danými pojmy nesetkali. Lidé si pak často při vyplňování musí odborné výrazy dohledávat, což může chuť investovat dost otrávit.
Rádi bychom vám investování co nejvíce usnadnili. Proto jsme pro vás připravili průvodce, který shrne všechny informace, které budete potřebovat. Dozvíte se podrobnosti o investování do firemních dluhopisů a všeobecná doporučení, které vám pomohou se při investování lépe rozhodovat.
1. Investice vs. riziko
Ještě než začnete investovat, je potřeba porozumět dynamice investic, potenciálního výnosu a rizika.
Investování je skvělý způsob, jak zhodnotit své peníze a ochránit je před inflací. S každou investicí se ale pojí i riziko, a to platí vždy a bez výjimky. I když ale nelze investovat úplně bez rizika, existují způsoby, jak tato rizika řídit a minimalizovat. Díky tomu může být investování bezpečnější a zároveň smysluplné.
Proč každá investice obsahuje riziko?
Každá investice s sebou nese riziko, že výnosy nebudou podle očekávání. To může znamenat cokoli od ztráty části investice až po ztrátu celé investované částky. Je to proto, že každý investiční nástroj je ovlivněn vnějšími vlivy. Co to znamená v běžné řeči? Na vývoj akcií, dluhopisů i cen nemovitostí má vliv například ekonomická situace, politická stabilita nebo situace na finančním trhu. Jejich vývoj bohužel nelze vždy předvídat a pokud dojde k negativnímu vývoji, odnesou to i investice.
Jak se vyznat v míře rizika?
Mezi výnosem a rizikem existuje „přímá úměra“. Tedy – čím vyšší je potenciální výnos, tím vyšší riziko je s investicí spojeno. Můžeme si to zjednodušit následovně:
- konzervativní investice – U těch podstupujete nejnižší možné riziko, ale potenciální výnosy bývají malé. Často ani nemusí pokrýt inflaci. Mezi konzervativní investice řadíme například spořicí účty nebo státní dluhopisy.
- vyvážené investice – Ty nabízí tzv. zlatou střední cestu mezi bezpečnými, ale málo výnosnými investicemi a agresivními, ale potenciálně velmi výnosnými investicemi. Sem řadíme například dluhopisy, smíšené podílové fondy, kde ale dominuje konzervativní složka, nebo také akcie.
- dynamické investice – Tady jsou potenciální výnosy nejvyšší, ale jsou spojeny i s vyšším rizikem ztráty. Patří sem například akciové fondy, smíšené fondy či kryptoměny.
Jak k riziku přistupovat?
Ačkoli investování nikdy není bez rizika, nemusí být ani zdrojem stresu nebo obav. Úspěšné investování spočívá v pochopení rizik, dobré přípravě a rozumných rozhodnutích. Cílem není úplně eliminovat riziko, ale přijmout ho jako součást procesu, který vám může pomoci dosáhnout vašich finančních cílů.
Pro správné rozhodnutí při investování je dobré řídit se těmito třemi kroky:
- Prozkoumejte nové prostředí: Seznamte se s různými typy investic a jejich riziky.
- Určete si cíle: Investujte podle toho, co si můžete dovolit a co aktuálně potřebujete – ať už jde o konkrétní finanční cíl, životní plán nebo časový
- Nebojte se zeptat: Není hloupý ten, kdo neví, ale kdo se nezeptá. A proto platí – pokud tápete, nebojte se oslovit odborníka, který vám vše vysvětlí.
Základní pravidla investování
Peníze, které investujete, vám nesmí způsobit existenční potíže, pokud byste o ně přišli. Tak zní základní pravidlo investování, které byste neměli nikdy porušit. A bývá to paradoxně jedna z nejčastějších chyb, které se investoři dopouštění. Přístup „buď všechno získám, nebo všechno ztratím“ ale bývá často důsledkem špatného plánování nebo nepochopení základních principů investování.
Investujte proto vždy jen to, co si můžete dovolit ztratit. Peníze, které budete v blízké budoucnosti potřebovat na základní životní potřeby, jako jsou bydlení, potraviny nebo zdravotní péče, nejsou peníze vhodné k investicím.
Před zahájením investování se také ujistěte, že máte dostatečnou finanční rezervu. Za tu se obvykle považuje 3-6 měsíčních příjmů. Takový finanční polštář vám pokryje případné neočekávané výdaje, a proto tyto peníze neinvestujte.
Abyste zvýšili stabilitu vašeho investičního portfolia, rozložte podstupované riziko. Diverzifikujte a nevsázejte všechny své peníze na jednu investici nebo jedno aktivum. Právě diverzifikace vám pomáhá minimalizovat riziko.
Investice jsou dlouhodobý projekt
Na své investice se dívejte jako na dlouhodobý proces. Mnoho lidí se obává investovat, aby krátkodobě netratili. Trhy ale mají tendenci se v průběhu času zotavovat z výkyvů a dlouhodobě růst. Pokud budete investovat déle než 3 roky, s výhledem na 5, 10 nebo více let, máte mnohem vyšší šanci, že dosáhnete kladného výnosu.
2. Investování do dluhopisů: Co by měl každý investor vědět?
Dluhopisy jsou skvělou příležitostí, jak zhodnotit své peníze. Mají totiž často předem jasně daný výnos a už předem známé riziko. Jsou také jedním z nejběžnějších finančních nástrojů, které umožňují firmám nebo státním institucím získat kapitál od investorů.
Co je dluhopis?
Dluhopis je cenný papír, který si kupujete jako svůj investiční nástroj. To vám jakožto investorovi (neboli také jinak držiteli dluhopisu) zaručuje právo na splacení tzv. jistiny od emitenta v předem dohodnutém termínu. Jistina je částka, za kterou jste dluhopis koupili. Kromě toho vám emitent pravidelně vyplácí úroky. Ty jsou vaším výnosem. Tento vztah lze přirovnat k úvěru, kde vy působíte jako věřitel a emitent jako dlužník.
Příklad: Jak fungují dluhopisy si můžeme ukázat na jednoduchém příkladu. Za 50 000 Kč jste si koupili 3letý firemní dluhopis s pevným úrokem 10 % a s měsíční výplatou. Každý měsíc vám proto firma vyplatí dohodnuté úroky a po 3 letech vám vrátí vašich 50 000 Kč.
Zmíněných 50 000 Kč je vaše jistina. Vy jste v roli investora a firma, která vám dluhopis prodala, je v roli emitenta.
Hlasování na valné hromadě se dluhopisů netýká
Pokud byste nakoupili akcie, měli byste právo hlasovat na valné hromadě a podílet se tak na strategickém rozhodování a směřování firmy. U dluhopisů to ale neplatí. Na chod společnosti nemáte žádný vliv. Máte právo jen na vyplácení úroků a na splacení jistiny.
Jaké jsou typy dluhopisů?
Samotné dluhopisy můžeme dělit podle řady kritérií. Nejběžnější jsou tato:
- Státní dluhopisy – Jsou považovány za nejbezpečnější, protože emitentem je stát. Považujeme je za konzervativní typ investic.
- Firemní dluhopisy – Nesou o něco vyšší riziko, než státní dluhopisy, ale úměrně tomu nabízí i vyšší výnosy.
- Zajištěné dluhopisy – Jde o dluhopisy, které jsou podložené konkrétními aktivy. To snižuje případné riziko jejich nesplacení.
- Nezajištěné dluhopisy – Tyto dluhopisy nemají krytí aktivy, a jsou proto rizikovější.
Proč investovat do dluhopisů?
Dluhopisy jsou velmi oblíbeným investičním nástrojem. Nabízejí totiž pravidelné a předvídatelné výnosy. A jsou také jakousi zlatou střední cestou mezi konzervativními a dynamickými typy investic. Často jsou vhodné i k diverzifikaci např. akciového portfolia.
Závěrem
Dluhopisy představují pevně strukturovaný investiční nástroj, který nabízí pravidelný výnos a zásadně nižší riziko ve srovnání s rizikovými aktivy, jako jsou např. akcie. Nezahrnují však práva akcionáře, což je důležité mít na paměti při rozhodování o jejich zařazení do investičního portfolia. Důkladná analýza emitenta, podmínek emise a rizik je klíčem k efektivnímu a mnohdy bezpečnějšímu investování do dluhopisů.
3. Investování do dluhopisů: Jak minimalizovat rizika?
Investice do dluhopisů mohou být skvělým způsobem, jak diverzifikovat vaše portfolio. Jak jsme už zmínili, investování nikdy není úplně bez rizika. U dluhopisů hrozí riziko, že emitent nesplní své závazky. To v praxi znamená, že vám nevyplatí dohodnuté úroky, nebo vám nevrátí jistinu, tedy částku, za kterou jste dluhopisy nakoupili. Existují ale způsoby, jak tato rizika řídit a minimalizovat. Tím pádem může být vaše investování bezpečnější. Pokud porozumíte možnostem zajištění dluhopisů, můžete si riziko efektivně snížit.
Jak funguje zajištění dluhopisů?
Jak jsme zmínili, existují 2 druhy dluhopisů – zajištěné a nezajištěné. U těch nezajištěných podstupujete vyšší riziko, protože nejsou kryty žádnými aktivy. Naopak zajištěné dluhopisy kryté jsou. Jak? Například majetkem emitenta – nemovitostmi, stroji či pohledávkami.
Pokud by se stalo, že emitent by nebyl schopen vyplácet vám úroky nebo vám vrátit jistinu, bude jeho majetek, kterým dluhopisy jistil, zpeněžen. A vy máte nárok na to, aby vám z této částky byly dlužné peníze vyplaceny. Investice do zajištěných dluhopisů proto zvyšuje pravděpodobnost, že v případě problémů dostanete zpět alespoň část své investice.
Druhy zajištění dluhopisů
Dluhopisy se dají zajistit několika způsoby:
- zástavním právem k nemovitým věcem (emitent ručí nemovitostmi)
- zástavním právem k movitým věcem (emitent ručí například stroji a dalším vybavením)
- ručitelským prohlášením fyzické osoby – to provede například jednatel či společník (emitent ručí tím, že pokud nezvládne splácet, ručitel bude splácet místo něj)
- ručitelské prohlášení jiné právnické osoby (například mateřská společnost ručí za to, že pokud emitent – dceřinná společnost – nezvládne splácet, bude splácet místo ní)
Kdo je to ručitel a kdo je agent pro zajištění?V kontextu zajištění dluhopisů je potřeba porozumět i tomu, kdo je ručitel a kdo je tzv. agent pro zajištění.
Ručitel je třetí strana, která se zaváže k tomu, že pokud emitent selže, splní jeho závazky on. Ručitel tedy v případě selhání emitenta přebírá odpovědnost za splacení jistiny. To výrazně zvyšuje bezpečnost a jistotu pro investory.
Agent pro zajištění je nezávislá třetí strana, která se postará o vymáhání zajištění, pokud by došlo k problémům. V praxi to může vypadat následovně: Emitent nezvládl splnit své závazky a prodané dluhopisy zajistil svými nemovitostmi. Agent pro zajištění proto zastavený majetek prodá a s peněz uspokojí věřitele – tedy držitele dluhopisů. A pokud by došlo k problémům, agent jedná za investory při vymáhání pohledávek.
Proč se zajímat o zajištění dluhopisů?
Zajištění dluhopisů vám může pomoci minimalizovat investiční rizika. Při koupit zajištěných dluhopisů máte větší jistotu, že v případě finančních problémů emitenta získáte zpět alespoň nějakou část své investice.
Naopak u nezajištěných dluhopisů tuto jistotu nemáte. Chybí jim krytí, což zvyšuje riziko ztráty. Před investicí je proto důležité ověřit, zda je dluhopis zajištěný, a pokud ano, tak jak, viz možnosti výše.
4. Co dělat, když emitent není schopen platit?
Jak jsme zmínili, každá investice s sebou nese alespoň malé riziko. Nejčernější scénář v případě investování do dluhopisů vypadá následovně:
Firma, od které jste si koupili dluhopisy (tedy emitent) se dostala do problémů. Nezvládá vám vyplatit ani dohodnuté úroky, ani jistinu, tedy částku, za kterou jste dluhopisy nakoupili. Dojde proto ke zpeněžení jeho majetku. Ani to ale nestačí, aby se vám vrátila celá částka. V této chvíli je důležité nepropadat panice a neodepisovat investici jako ztracenou. Naopak – existují možnosti, které ještě můžete vyzkoušet, abyste o svou investici nepřišli.
Přihlaste se do insolvenční řízení
Pokud vám firma nevyplatila jistinu, nebo ji vyplatila jen částečně, vznikla vám u ní pohledávka. S tou se můžete přihlásit do insolvenčního řízení. V rámci něj insolvenční správce rozhodne, jakým způsobem se s vaší pohledávkou vypořádá. V případě, že dluhopis nebyl zajištěn, stojí vaše pohledávka v pomyslné frontě na peníze až za zajištěnými věřiteli. A to může výrazně ovlivnit výši částky, kterou můžete získat zpět. I tak se však vyplatí to zkusit.
Možnost částečné náhrady:
Pokud dluhopisy byly zajištěny, je situace vždy o něco lepší. Část investice totiž může být uhrazena například z prodeje majetku nebo z prodeje pohledávek emitenta. U nezajištěných dluhopisů je však pravděpodobnost návratu investice nižší.
Dodatečné náklady:
V nejhorším případě můžete jako investor nést také dodatečné náklady spojené s vymáháním pohledávky.
Jak minimalizovat investiční rizika?
Základní pravidlo investování zní – žádná investice není bez rizika. Úspěšné investování spočívá v pochopení rizik a schopností s nimi pracovat. Jak?
- Investujte do zajištěných dluhopisů – zajištěné dluhopisy s ručitelem a s majetkovým krytím vám nabídnou větší jistotu, že se vám investované peníze vrátí.
- Prověřte si firmu, které své peníze svěřujete – Emitenta, neboli firmu, která dluhopisy prodává, si prověřte. Pokud se jedná o silnou a stabilní společnost, potažmo o stát, opět se snižuje riziko, že by emitent nedostál svým závazkům.
- Nevsázejte všechno na jednu kartu – Dluhopisy nekupujte jen od jednoho emitenta. Rozložte své peníze mezi dluhopisy od více emitentů. Pokud jeden z nich nebude schopen platit, nepřijdete v nejhorším případě o všechny své investice, ale jen o část.
- Čím více informací, tím lépe – Ještě před tím, než peníze investujete, si pročtěte emisní podmínky. A opět platí – Není hloupý ten, kdo neví, ale kdo se nezeptá. Pokud tápete, nebojte se oslovit odborníka, který vám vše vysvětlí.
Úpadek emitenta patří k největším rizikům pro investory do dluhopisů. I když se to nestává často, je dobré být připraven a minimalizovat pravděpodobnost, že se s takovým scénářem setkáte. Jak na to? Vyberte si dobře zajištěné dluhopisy, diverzifikujte své investice a pečlivě zhodnoťte emitenta.
Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook
Po přihlášení získáte ZDARMA ebook “Změna globální ekonomiky s prognózami na rok 2025”. Získáte hodnocení let minulých a predikce do budoucna.