Zajištěné dluhopisy
Zajištěné dluhopisy - jaké existují formy zajištění?
Už v minulém článku jsme vysvětlili, že emitenty dluhopisů důkladně prověřujeme a naším sítem projde jen jeden z deseti. Naší největší motivací pro to je ochrana investorů, protože jejich důvěra je pro nás stěžejní. Jelikož ale i u toho nejspolehlivějšího emitenta s těmi nejčistšími úmysly může dojít k naplnění špatného scénáře, je nutné investory chránit také prostřednictvím zajištění dluhopisů. Co to vlastně je a jaké jsou standardní metody zajištění? O tom pojednávají následující odstavce.
Dluhopisy

Jakou roli hraje Česká národní banka?
Stejně jako v případě jakýchkoliv jiných půjček, jakou jsou třeba i hypotéky, je i splácení závazků z vydaných dluhopisů třeba nějak zajistit.
I u dluhopisů je jednou z forem zajištění například zástavní právo k nemovitosti, zejména u menších společností s kratší historií.
Na Dluhopisomatu obvykle naleznete dva druhy emisí, které jsou vymezeny limity České národní banky v závislosti na celkové hodnotě protiplnění.
Zajištěné dluhopisy
Nad 25 milionů jedině se souhlasem ČNB
Tou první skupinou jsou emise využívající takzvané pravidlo de minimis. Emise de minimis vydávají společnosti, které se objemem požadovaných financí z vydaných dluhopisů vejdou do 25 milionů Kč. Právě toto je totiž hranice, pod kterou společnosti nenáleží povinnost předkládat ČNB tzv. prospekt. Pokud by však emitent v průběhu dvanácti po sobě jdoucích měsíců chtěl prostřednictvím veřejné nabídky dluhopisů získat finanční prostředky přesahující částku 25 milionů Kč, už musí Českou národní banku požádat o schválení dluhopisového prospektu.
- Dluhopisový prospekt pro nabídku veřejnosti je dokument, jehož účelem je seznámit investory se společností a s emisními podmínkami dluhopisů. Tato cesta není jednoduchá a emitent musí ČNB předložit skutečně detailní informace o své činnosti. Teprve na základě těch se centrální banka rozhodne, zda prospekt vůbec schválí. Stane-li se tak, je to pro emitenta obrovskou výhodou na trhu dluhopisů. Ačkoliv ani schválení prospektu nemůže být zárukou budoucí schopnosti emitenta splácet výnosy, investoři bývají otevřenější nákupu prospektových emisí, protože schválení regulátora ČNB vnímají jako vyšší záruku důvěryhodnosti. Schválení ústřední banky respektujeme i my a nepožadujeme tudíž od společností vydávající prospektové emise další zajištění.
Pod 25 milionů ideálně s agentem pro zajištění
Od společností, jejichž hodnota emisí během roku nepřevyšuje 25 milionů Kč a nemají prospekt ČNB, vyžadujeme pro bezpečnost našich investorů jiné formy zajištění. Nejčastější, kterou tito emitenti využívají a investoři oceňují, je agent pro zajištění.
Státní dluhopisy

Agent pro zajištění
Agent pro zajištění je v podstatě takový ochránce práv věřitelů. Je to člověk, který je předem stanoven v emisních podmínkách a jeho úkolem je pomoci věřitelům získat jejich výnosy v případě, že má emitent se splácením potíže.
Pokud věřitelé již nějakou dobu nedostávají své výnosy, mohou se na společné schůzi domluvit a požádat agenta pro zajištění o zásah. Ten následně přikročí k zástavě majetku emitenta a jedná podobně jako insolvenční správce.
V typickém případě tedy například agent zastaví a prodá emitentovu nemovitost a po odečtení vlastních nákladů a odměny finance rozdělí mezi investory – věřitele.
Pokud touto cestou získá více financí, bude po rozdělení dluhu věřitelům zbytek peněz emitentovi navrácen. Je-li financí akorát, rozdělí je a problém je vyřešen. Pokud stále nějaké finance chybí, mohou investoři přikročit k dalším právním krokům pro vymáhání zbývající dlužné částky.
Ručitelské prohlášení
Další velmi oblíbenou formou zajištění dluhopisů je ručitelské prohlášení. Tuto variantu lze opět přirovnat k osobním půjčkám, jako jsou hypotéky či jiné bankovní produkty . Často v takovém případě potřebujete podpis ručitele, který tak stvrdí, že v případě Vašeho prodlení bude splácet dluh za Vás. V soukromém životě k tomu obvykle svolí někdo z Vašich nejbližších, pravděpodobně člen rodiny, často rodič. V případě dluhopisů je tomu podobně.
Ručitelem se totiž obvykle stává sám majitel společnosti či jiní hluboce zainteresovaní jedinci, kteří mají ke společnosti blízký vztah a záleží jim na ní. Často je tímto ručitelem také mateřská společnost. Pokud tedy dojde k tomu, že se emitent zpozdí se splácením výnosů, investor může písemnou žádostí vyzvat ručitele, aby jeho výnosy z dluhopisů splatil on.
Jako zajištění dluhopisů mohou posloužit také zásoby společnosti či jiný obchodní podíl, například akcie. V takovém případě se však jedná o zajištěním cenným papírem, jehož hodnota je závislá na výkonu podniku. Investoři proto obvykle preferují zajištění reálným majetkem, jako jsou již výše zmíněné nemovitosti nebo třeba pozemky. A nejpohodlnější cestou k získání výtěžku z jejich případného prodeje a proměny ve splátky výnosu investorům je opět agent pro zajištění.
Dluhopisomat
U nás naleznete obojí
Nabídku Dluhopisomatu průběžně aktualizujeme o dluhopisy společností, které upisují emise prospektové i de minimis.
Vyberte si z nabídky zpravidla zajištěných dluhopisů níže.
Jsme nejlépe hodnocený inzertní portál s firemními dluhopisy.
Neváhejte se zeptat!
Neváhejte se na mě obracet s jakýmikoli Vašimi dotazy.
Neváhejte se zeptat!
Neváhejte se na mě obracet s jakýmikoli Vašimi dotazy.
KONTAKTUJTE NÁS X
Obratem upozorníme emitenta na Váš zájem o koupi jeho dluhopisu a zajistíme, aby se Vám co nejdříve ozval. Zpravidla to bývá do hodiny, v případě velkého vytížení cca do dvou hodin. Vyčkejte prosím na jeho zkontaktování.
Líbí se Vám Dluhopisomat? Něco byste změnili nebo vylepšili?
Napište nám svou zpětnou vazbu, budeme rádi za Váš kritický komentář.
Děkujeme.