Ekonomika pomaličku směřuje do recese
Nebude to ale hluboká recese! Navíc díky recesi zpomalí inflace.
Příchod recese se pozná podle průmyslové výroby a ta zpomaluje svůj růst. V září průmysl rostl ještě o 8,3 %, v říjnu o 3,1 % a v listopadu už jen o 0,5 %.
Nezaměstnanost mezitím roste. Z listopadových 3,5 % na prosincových 3,7 %. Počet nezaměstnaných přitom roste a volných míst ubývá. Žádné drama to zatím není!
Firmy ve velkém nepropouští, ale ani nenabírají. Situace na trhu práce tak zůstává napjatá. Na jedno volné pracovní místo totiž stále připadá 0,9 uchazeče. To signalizuje, že pokles ekonomiky nebude velký. Každý, kdo chce pracovat, si nějakou práci najde.
Zajímá vás, jak to vypadá mezi nezaměstnanými podle vzdělání? Nejvíce nezaměstnaných je mezi vyučenými lidmi a lidmi se základním vzděláním. Nejnižší nezaměstnanost je naopak mezi lidmi s vyšší odbornou školou.
Méně než tři měsíce bez práce. Roste také počet lidí, kteří jsou nezaměstnaní méně než tři měsíce. To jsou nováčci mezi nezaměstnanými. Zajímavé je, že dříve byla špatná situace zejména v Sudetech. Dnes je však i v mnoha pohraničních regionech nízká nezaměstnanost.
Ekonomika ztrácí dech. Je jasné, že nezaměstnanost poroste. Nečekám však, že poroste nějak drasticky. Je možné, že počet nezaměstnaných se zvýší až o desítky tisíc lidí. To zní dramaticky, ale ve skutečnosti se jen vracíme k normálu. Současná nízká nezaměstnanost je nenormální.
Ceny v obchodech v prosinci meziměsíčně stagnovaly. Meziročně inflace rostla o 15,8 %. To představuje mírné zpomalení. V listopadu totiž rostly ceny ještě o 16,2 %. Díky prosincovým statistikám můžeme určit i průměrnou meziroční inflaci za celý rok 2022.
Průměrná míra inflace za 2022 činila 15,1 %. Vyšší míra inflace byla naposledy v roce 1993. Tehdy činila 20,8 % a byla způsobena transformací, nikoli kvůli přehřátím ekonomiky nebo dražším vstupům. Situace z dneška se nedá s tehdejší situací srovnávat. Troufám si říct, že nyní máme absolutně rekordní inflaci. Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat, a naopak nečekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.Přihlaste se k odběru newsletteru
a získejte ebook
Kdyby spirála přišla, špatně by se léčila. Zajímavé je, že ceny zboží rostou o 17,8 %, zatímco ceny služeb jen o 12,5 %. To dokazuje, že inflace je nákladová. Projevuje se v cenách zboží a méně v cenách práce. To je dobře. Zatím nepozorujeme spirálu ceny – mzdy – ceny. Spirála by se špatně léčila.
Je to tím, že nemáme euro?
Často slyšíme, že vysoké ceny jsou u nás dané tím, že nemáme euro. Není to pravda! Slovensko má euro, a přesto inflace je na úrovni 15 %. A v Pobaltí je situace ještě horší. Slovensko má velmi podobnou strukturu jako my.
Předpokládám proto, že kdybychom měli euro, inflace by byla podobná té dnešní. Rozdíl by se projevil nejspíš na úrovni desetinek procentního bodu.
Jak je to z pohledu centrální banky? Data ukázala, že inflační tlaky slábnou. Inflace je daná dražší nabídkou. V lednu ceny nejspíš ještě vyskočí. Přechází se na nové ceníky.
A to pozorujeme každý rok! Jen letos má každý snazší argumentaci, proč zdražil. Možná se proto dočkáme i 20% inflace, aby pak inflace výrazně přibrzdila. Od března nás už bude brzdit vyšší srovnávací základna. Během pár měsíců inflace přibrzdí až k 10 %. I tak zůstane ale vysoká!
Myslím, že inflace v lednu dosáhne vrcholu. Vzhledem k tomu, že je nabídková, není potřeba úrokové sazby dál zvyšovat. Navíc sazby jsou v mezinárodním porovnání už dneska vysoko. Za centrální banku bude pracovat i rekordně silná koruna.
Ta zlevní zboží z dovozu. A aby toho nebylo málo, přichází recese. Ta je nejlepším lékem na inflaci. Očekávám proto mnoho měsíců stagnace úrokových sazeb centrální banky. Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat, a naopak nečekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.Přihlaste se k odběru newsletteru
a získejte ebook
Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?
Jak investovat v tomto roce? Co vychází dobře a čemu se naopak vyhnout?
V době vysoké inflace dává skoro každá investice smysl. Oportunitní náklady toho, že necháte peníze zahálet, jsou velké. Přečtěte si nový článek, který vyšel na Peníze.cz.
Doporučuji také článek na Finmagu s názvem Bitcoin, akcie, či dluhopisy…? Do čeho investovat v roce 2023 očima expertů.
Přeji hezký víkend.
Ing. Vladimír Pikora, Ph.D.
Hlavní ekonom CFG a Dluhopisomatu
mobil: 776 888 228
email: vladimir.pikora@comfortfinancegroup.com
Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook
Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.