Ceny dluhopisů prý padají kvůli slabé koruně. Je to pravda?
Čtu v médiích názory, že investoři opouštějí české státní dluhopisy ve strachu, že když Česká národní banka (ČNB) už nebude bránit korunu intervencemi, je pro ně český dluh příliš rizikový. Myslím si ovšem, že ze zcela okrajového argumentu se dělá argument hlavní, který zní hezky v titulku.
Koruna může oslabit. Názor, že se kvůli možnosti oslabení koruny staly české dluhopisy rizikovými, je hodně nafouklý. Ano, koruna může oslabit. ČNB totiž řekla, že intervence ukončí. Zároveň s tím ale oznámila, že bude chtít snížit devizové rezervy, protože jsou vzhledem k HDP jedny z nejvyšších na světě.
A to jde proti sobě. ČNB tím říká, že prodejem devizových rezerv stejně intervenovat bude. Takže představa nějakého prudkého oslabení koruny je naivní. ČNB v boji s inflací potřebuje naopak korunu silnou.
Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investování.
Všechno je jinak
Výnosy dluhopisů rostou. Hlavním důvodem, proč výnosy dluhopisů rostou, je globální vývoj, který změnil náhled na úrokové sazby americké i evropské centrální banky. Mnoho investorů počítalo s tím, že růst úrokových sazeb končí.
Zvyšující se úrokové sazby. Nicméně hlavní centrální banky se stále bojí inflace a nadále urputně zvyšují úrokové sazby. Je dokonce možné, že sazby zvýší znovu, což je podle mě vzhledem k dezinflačnímu trendu přehnaně vystrašené. Ale dobrá, dejme tomu. Očekávání globálního zvýšení sazeb se propisuje rovněž do očekávaného chování ČNB. Investoři počítají s tím, že ČNB letos sníží své úrokové sazby ještě dvakrát a během roku 2024 mnohokrát.
Úrokové sazby ČNB během příštího roku klesnou i podle mého názoru. Jen si nejsem jistý s tím, že budou klesat už letos. Myslím, že mnoho lidí se dnes přiklání k mému názoru, ačkoli ještě před měsícem viděli věc jinak.
A to je důvod, proč výnosy dluhopisů rostou. Takže žádné drama, jak líčí novinové titulky. Drama ČNB nedovolí. Má na to hodně silný arzenál.
V příštím roce může koruna ještě mírně oslabit. To ale českého investora nemusí trápit. To, že úrokové sazby nyní rostou, znamená, že se prodloužilo období, kdy má smysl nakupovat dluhopisy a uzamknout si období slušných výnosů na řadu let. Za rok výnosy poklesnou a už nebude tak jednoduché najít dluhopis se zajímavým výnosem.
Prý přijde měnová krize. Já tomu nevěřím
Oslabení koruny. Vloni na podzim varovala japonská banka Nomura před výrazným oslabením koruny. Pamatuji si, jak mnoho lidí zazmatkovalo a začali rychle korunu prodávat. Argumenty pro oslabení tehdy plynuly zejména ze strachu o zahraniční obchod.
To se ovšem nenaplnilo, neboť koruna až do dubna posilovala. Následně sice otočila a mírně oslabila, ale i tak je ale silnější než v době, kdy Nomura vyslala své varování.
Ukazatel Demokles. Tento týden opět, i když s menší pompou a mediálním pokrytím, varuje Nomura prostřednictvím médií, že podle jejího ukazatele Damokles bude Turecku, České republice, Srí Lance a Rumunsku během 12 měsíců hrozit měnová krize. Tvrdí přitom, že 64 % z 61 krizí od roku 1996 předpověděla správně. To podle mě není moc silná predikční síla, aby o tom musela psát média. Běžný i finanční účet platební bilance jsou v pohodě. Není tu nic alarmujícího, proč by měla koruna výrazně oslabit.
Jediným vážným problémem jsou veřejné finance. A to jen v případě rozpočtového deficitu. Celkový dluh je navíc hluboce pod průměrem eurozóny. Mírný prostor pro oslabení vytváří skutečnost, že rozdíl v úročení koruny a eura bude menší. Koruna bude tedy úrokově méně zajímavá, ale to by mohlo posunout kurz dolů o desítky haléřů, nikoliv korun. Pochopitelně více může korunu oslabit nějaká globální krize, nová vlna covid atd. Ale to se nedá dobře predikovat.
ČNB si slabou korunu nemůže dovolit
Česká národní banka má navíc v poměru k HDP ohromné devizové rezervy a může se oslabování koruny velmi úspěšně bránit. Těžko si tedy představit dramatický propad kurzu. Centrální banka si vzhledem k inflaci slabou korunu nemůže dovolit.
Kurz nás nemusí zajímat. Oslabení koruny o 3 nebo 4 % není pro domácnosti nic zásadního. Pokud mají příjmy a výdaje v koruně, nemusí je kurz zajímat. Přemýšlet o výměně korun na eura a zpět přinese jen náklady na transakci, takže na tom člověk ještě s velkou pravděpodobností prodělá.
Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investování.
Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook
Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.