Emise korporátních dluhopisů
Věděli jste, že emise korporátních dluhopisů už dávno nejsou jen doménou velkých společností?
Definice říká, že dluhopisy jsou cenné papíry stejného druhu, které jsou vydány stejnou osobou ve stejné formě, se stejnými právy a které mají stejné označení. Emise dluhopisů pak znamená jejich faktické vydání a uvedení na trhu. Emitentem je potom vydavatel těchto dluhopisů, v praxi to může být menší firma, velký korporát nebo třeba samotný stát.
Důvodem vydávání emisí dluhopisů je získání finančních prostředků, které slouží na provoz firmy, nákup nových technologií nebo financování různých projektů. V případě státních dluhopisů se jedná především o pokrytí nákladů na chod státu, splácení státního dluhu nebo výstavbu nových silnic a dálnic, rozvoj vědy a techniky a další investice do rozvoje státu.
Jak na vydání firemních dluhopisů
Máte zájem o vydání dluhopisové emise, ale nevíte, kde přesně začít? Jedná se o komplexní proces, který vyžaduje znalost souvisejících norem a příslušných postupů. Zjistěte více informací. .
Jaké jsou druhy emise dluhopisů?
Existují tři hlavní druhy emise dluhopisů:
1. Veřejná podlimitní emise, kdy celkový objem emise nesmí přesáhnout ekvivalent 1 mil. EUR. Využívají ji hlavně menší a střední společnosti, které pak tuto nabídku inzerují např. on-line.
2. Neveřejná (privátní) emise, kde počet nabídkou oslovených investorů nesmí přesáhnout 149. Dluhopisy jsou tak většinou bez jakékoliv propagace a na základě individuálních jednání jsou umístěny mezi privátní investory.
3. Veřejná emise s prospektem schváleným ČNB, která je bez objemového a propagačního omezení.
Emise dluhopisů mohou být dále vydávány jako:
1. Nezajištěné emise dluhopisů, což je nejčastější způsob.
2. Zajištěné emise dluhopisů, např. zástavním právem k movitým či nemovitým věcem.
Emise firemních dluhopisů a výhody
Možná vás to překvapí, ale emise firemních dluhopisů již dávno nejsou jen doménou velkých společností. Díky jejich výhodám je velmi často využívají i menší podnikatelské subjekty. Dáme vám hned tři důvody, proč se vyplatí vydat vlastní firemní dluhopisy:
- zpravidla získáte větší finanční prostředky než v případě bankovního úvěru.
- náklady spojené s vydáním dluhopisů se často pohybují na úrovni nákladů u běžného úvěru.
- Budete mít větší volnost v nakládání se získanými financemi oproti klasickému úvěru, kde se můžete setkat s různými omezeními ze strany bank.
Dluhopisomat si zakládá na dlouhodobé spolupráci, dobrých vztazích a rychlosti zpracování. Máme bohaté zkušenosti a rádi vás provedeme krok za krokem celým procesem, jak vydat dluhopisy.
Jsme nejlépe hodnocený inzertní portál s firemními dluhopisy.
Emisní podmínky dluhopisů
Zákon č. 190/2004 Sb., o dluhopisech uvádí: “Emisní podmínky podrobněji vymezují práva a povinnosti emitenta a vlastníků dluhopisů, jakož i informace o emisi dluhopisů, a to i odkazem na informace obsažené v prospektu”. V § 9 tohoto zákona potom najdete podrobně popsané náležitosti emisních podmínek. Ten, kdo vydává dluhopis, musí nejpozději k datu jejich emise zveřejnit emisní podmínky např. na webových stránkách nebo na jiném nosiči informací, který investorům umožňuje reprodukci emisních podmínek v nezměněné podobě a jejich uchování tak, aby mohly být využívány alespoň do data splatnosti těchto dluhopisů.“
Emise dluhopisů a jejich účtování
Investoři fyzické osoby obvykle o vlastněných dluhopisech neúčtují, pro sebe by si ale měly vést pečlivou evidenci svého majetku. Pokud je investorem, majitelem dluhopisu, účetní jednotka (pro zjednodušení právnická osoba), účtuje o dluhopisu jako o cenném papíru, přičemž účetní jednotka při zařazování dluhopisů určuje, jestli je bude držet do splatnosti a zda mají splatnost do jednoho roku (v takovém případě zařazuje dluhopisy do krátkodobého finančního majetku), nebo nad jeden rok (v takovém případě zařazuje dluhopisy jako dlouhodobé cenné papíry). V účetnictví emitenta (toho, kdo je vydal) představují dluhopisy závazek vůči majiteli dluhopisů. Emitent účtuje o dluhopisech na samostatných závazkových účtech a řadí je mezi závazky krátkodobé, nebo dlouhodobé opět podle toho, zda jejich splatnost nastává do jednoho roku, nebo později.
Kdo to je administrátor emise dluhopisů?
Administrátor emise dluhopisů je zodpovědný za vypořádání plateb souvisejících s emisí. Při vydání (emisi) dluhopisů přijímá administrátor platby kupní ceny dluhopisů od investorů, kterou v den emise převede na účet vydavatele. Později má na starost především výplatu úrokových výnosů a jistiny majitelům dluhopisů. Administrátora emise dluhopisů jmenuje emitent, tedy vydavatel těchto dluhopisů, na základě smluvního vztahu.
Emise dluhopisů v otázkách a odpovědích
NEJLÉPE HODNOCENÝ DLUHOPISOVÝ INZERTNÍ PORTÁL V ČR
Dluhopisomat
patří do skupiny CFG.
10 let na finančním trhu v ČR
Investiční skupina CFG se pohybuje na trhu už více než 10 let. Díky své odbornosti a bohatým zkušenostem poskytujeme kvalitní servis partnerům, investorům, klientům a také emitentům. Společně měníme svět financí.
Dobrý den!
Neváhejte se na mě obracet s jakýmikoli vašimi dotazy.
Bc. et Bc. Vojta Ševčík
+420 779 998 119
(Po-Pá: 9-17 hod)
Neváhejte se zeptat!
Neváhejte se na mě obracet s jakýmikoli Vašemi dotazy.
Neváhejte se zeptat!
KONTAKTUJTE NÁS X
Obratem upozorníme inzerenta na Váš zájem o koupi jeho dluhopisu a zajistíme, aby se Vám co nejdříve ozval. Zpravidla to bývá do hodiny, v případě velkého vytížení cca do dvou hodin. Vyčkejte prosím na jeho zkontaktování.
Líbí se Vám Dluhopisomat? Něco byste změnili nebo vylepšili?
Napište nám svou zpětnou vazbu, budeme rádi za Váš kritický komentář.
Děkujeme.