20. 12. 2022, 6 minut čtení

Inflace bude v prvním pololetí 2023 stále dvouciferná

Statistiky z prosince opět neoslní!

Čísla jsou totiž pesimistická. Začneme českou ekonomikou. Jak se jí daří? Hrubý domácí produkt mezikvartálně ve třetím čtvrtletí poklesl o 0,2 %. Meziročně však stále roste, a to o slabých 1,7 %. Příčinou zpomalení ekonomiky je nízká spotřeba domácností. Lidé jako Vy se bojí budoucnosti.

Děsí je ceny energií. Navíc mzdy sice rostou o 6,1 %, když ale odečteme vliv rostoucích cen, zjistíme, že reálně klesají o 9,8 %. A to je moc.

To, že moc neutrácíme se odráží v tržbách obchodů. Tržby maloobchodu se totiž meziročně snížily reálně o 9,4 %. Horší to bylo jen v nejtvrdším covidovém období. Tenkrát to však bylo dočasné, teďka všem došly peníze. Šetří se všude, včetně jídla!

A to je přitom v ekonomice vzácné. Tržby za nepotravinářské zboží klesly o 11,2 %, za pohonné hmoty o 8,0 % a za potraviny o neuvěřitelných 7,0 %. Jsme lidé a potřebujeme jíst! Co to znamená? Že jedeme na doraz.

Když tržby klesají tak výrazně, znamená to, že mnozí šetří úplně maximálně. Bojím se, že za těchto okolností je nevyhnutelná recese. Za celý rok 2023 bude ekonomika klesat někde v rozmezí 0,5 až 1,0 %.

Inflace nám mezitím zase vystrkuje růžky. Říjnové zpomalení bylo výjimečné. V listopadu už inflace opět zrychluje. Meziročně inflace vzrostla v listopadu na 16,2 %. To je zase o 1,1 procentního bodu víc než v říjnu. Tentokrát za to může zemní plyn.

Ceny elektřiny byly vlivem vládních úsporných opatření v listopadu sice nižší o 23,4 % (v říjnu pokles o 38,2 %), ale ceny zemního plynu zrychlily svůj růst na 139,0 %. Lidem nejvíc vadí růst cen potravin. Ty zdražily o 27,1 %.

Dobrou zprávou je, že ceny v průmyslu brzdí svůj růst. Meziročně rostou „jen“ o 21,3 %, což by mohlo signalizovat, že i ceny v obchodech začnou svůj růst brzo brzdit. Inflační tlaky ale stále nekončí!

Ceny stavebních prací totiž meziročně rostou o 11,9 %. Inflace bude v prvním pololetí 2023 stále dvouciferná. Zajímají vás další predikce? Stáhněte si můj nedávno zveřejněný e-book.

Bude reagovat centrální banka? Nemyslím si. Ta si drží své úrokové sazby na 7 % a nejspíš to ještě dlouho nezmění. Prezident republiky mezitím do bankovní rady ČNB jmenoval dva nové členy, u nichž očekávám, že budou následovat guvernéra. Jestliže ten neindikuje změny politiky, oni pro růst sazeb hlasovat nebudou.

inflace penize

Samostatnou kapitolou je průmysl a nemovitostní trh

Průmysl nás zatím může těšit, protože ještě roste. Reálně si meziročně připsal 3,1 %. To bylo dáno zejména automobilovým průmyslem. Nicméně i tady se situace pomalu otáčí. Tím, jak Čína opět řeší covid, vrátil se problém s nedostatkem některých komponent.

Průmysl tedy roste méně, než by mohl. V příštích měsících tento problém ještě vygraduje. Čekám, že pokles průmyslu je nevyhnutelný. Stavební produkce mezitím reálně meziročně vzrostla o 1,0 %. To samo o sobě nevypadá špatně. Horší je, když si uvědomíme, že počet zahájených bytů meziročně klesl o 27,7 %. Proč tomu tak je?

Je to strach na trhu nemovitostí způsobující, že nepůjde byty prodat. Realitní kanceláře už hlásí, že se prodeje bytů protahují, počet transakcí klesá a klesají i ceny. Zákazníci čekají slevy a jsou ochotni si počkat. U novostaveb se často nedočkají výrazné slevy, ale jako bonus dostanou zdarma výbavu bytu či parkovací místo.

U starších nemovitostí je situace nejhorší, zejména u panelových domů mimo Prahu. Tady se na žádný bonus nedá dosáhnout. Více o nemovitostech si můžete přečíst v samostatném článku nebo níže. 

Z pohledu zahraničí je klíčové to, že americká inflace už nejspíš dosáhla svého vrcholu, ale americká centrální banka i tak nekončí se zvyšováním úrokových sazeb. Naopak tvrdí, že bude sazby zvyšovat ještě výš, než se dneska očekává. To je zpráva, která brzdí akciové trhy, ale třeba i zlato.

V. Pikora: Trh nemovitostí zamrzl, ceny už klesají

V posledních letech jsme byli zvyklí, že ceny nemovitostí neustále rostou. Byla to dokonalá investice. Byla bezpečná, a přitom zhodnocení se podobalo mnohým akciím.

Poslední rok však přinesl změnu. Úrokové sazby vyskočily na nevídaných 7 % a trh nemovitostí zamrzl. Hypotéky se přestaly prodávat. Jejich objem meziročně poklesl o neuvěřitelných 80 %. Celý článek najdete zde. 

OTÁZKY NA PIKORU:

PTÁTE SE: Dobrý den, není lepší v současné době své úspory převést na EU, nebo jinou západní měnu? Které dluhopisy vykazují vámi uvedenou 11% sazbu. Děkuji.

ODPOVĚĎ: 

Dobrý den, myslím, že převádět peníze na cizí měnu vás zbytečně vystaví kurzovému riziku. Může se stát, že koruna k vámi vybrané měně posílí a vy o část peněz přijdete. Ukládat peníze v cizí měně se vyplatí lidem, kteří mají v dané měně i příjmy a výdaje. Pokud máte výdaje v korunách, můžete mít problém. Koruna má sice vyšší inflaci než euro, ale má také vyšší úrokové sazby. Inflaci přitom nikde neuniknete. Je všude.

Podívejte se na: https://dluhopisomat.cz/aktualni-nabidka-dluhopisu/

Tam je i dluhopis, který nese více jak 11 %.

Máte zajímavou otázku na Vladimíra Pikoru? Kontaktujte mě napřímo nebo ji pošlete přes tento formulář. Odpovědi na otázky z formuláře budeme sdílet na Facebooku, blogu nebo tady v newsletteru.

Pro 6 % lidí je důležité pořídit dárek, který slouží jako investice

Vyplývá to z průzkumu agentury Evalytics z roku 2021. Patříte mezi ně i Vy? 💰 Pak se podívejte na naši akci kapesné, ke které navíc zdarma dostanete investiční medaili nosící prosperitu. Máte poslední možnost poptat kapesné ještě do Vánoc! Tak neváhejte! Více zde.

Přeji příjemné prožití Vánoc!

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D.
Hlavní ekonom Comfort Finance Group a Dluhopisomatu
mobil: 776 888 228
email: vladimir.pikora@comfortfinancegroup.com

Přihlaste se k odběru newsletteru
a získejte ebook

Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat, a naopak nečekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.