15. 1. 2024, 4 minuty čtení

Kam investovat v roce 2024, aby peníze vydělávaly

Velkou vzpruhou globálních i domácích trhů v roce 2024 se může stát očekávaný pokles úrokové sazby, a to citelně. Snad všechny významnější banky světa letos uvolní měnovou politiku.

Akcie poletí nahoru

To je podle teorie dobrá zpráva pro akcie, protože se bude více investovat a modernizovat. To by mělo vést k větší produktivitě, a tím v budoucnu i k větším dividendám. Pozitivní očekávání pak ženou akcie nahoru.

Na druhou stranu otázkou zůstává, jak velký je ještě prostor k růstu, když už dnes jsou ceny u mnoha akcií na maximu. Nicméně pro akcie je v posledních letech normální, že neustále přemazávají svá maxima. V roce 2014 se zdálo, že index S&P už nemá kam růst, když se blížil k 2000 bodům a dnes se už blížíme k 5000 bodů.

Výnosy korporátních dluhopisů budou klesat

Podobný trend uvidíme u dluhopisů. S tím, jak centrální banka začíná postupně snižovat své úrokové sazby, klesnou i výnosy dluhopisů. Vzhledem k tomu, že se nejedná o krátký proces, bude toto klesání probíhat po celý rok. Ten největší pokles zaznamenáme zejména u krátkodobých dluhopisů.

To znamená, že v budoucnu už nebudou dluhopisy tak atraktivní jako dnes. Proto se vyplatí nakoupit dluhopisy dnes a „uzamknout“ si současný vysoký výnos i do budoucna. Korporátní dluhopisy přitom nabízejí lepší výnos než dluhopisy státní. To bude platit i v novém roce.

Zlato čeká zajímavý vývoj

Zajímavé bude v roce 2024 i zlato. Pro něj je úroková sazba jako alternativní investice. Protože je to velmi konzervativní investice, spekulanti uvažují tak, že porovnávají, jestli je lepší zlato bez úroku, nebo úročená úložka v bance. Když úrokové sazby klesnou, přestává být alternativní investice tak zajímavá, a lidé nekupují zlato. Podobné to je i s řadou jiných komodit. V očekávání poklesu úrokových sazeb proto zlato koncem roku 2023 vyskočilo nad 2000 dolarů za unci.

Trh nemovitostí by měl v roce 2024 rozmrznout

Standardním základem portfolia jsou investice do nemovitostí. Tady v roce 2023 zamrzl trh. Chyběla poptávka i nabídka. To by se mělo díky nižším úrokovým sazbám a regulacím na poskytování hypoték změnit. Během prvního pololetí by měl trh nemovitostí rozmrznout a ve druhé polovině se vracet tam, kde byl. To znamená, že se vrátí i růst cen nemovitostí.

Kryptoměny se v posledních měsících zvedly

Velmi rizikovou a spekulativní investicí jsou kryptoměny. Ty jsou určeny jen pro odvážné a zkušené investory. Nicméně kryptoměny se v posledních měsících zvedly. Důvodem je očekávání, že se budou na burze obchodovat ETF na bitcoin, což by kryptoměny dostalo mezi masy a vzrostla by po něm poptávka. Navíc Bitcoin čeká proces označovaný jako halving, který v minulosti vedl k růstu ceny bitcoinu. Někteří lidé spekulují i na to. Jestli se to naplní je těžké říct.

Výsledky na trzích za rok 2023

V roce 2023 z pohledu zhodnocení byly jasně nejlepší kryptoměny. Bitcoin se např. zhodnotil o 107 %. To je těžké normálními aktivy překonat. Jenže kryptoměny jsou extrémně rizikové a rozhodně nejsou pro každého. I akcie jsou rizikové. Ty ale nesou jen 18 %. Korporátní dluhopisy mohou být také rizikové a nesou v průměru „jen“ 8,3 %. Zlato je naopak považované za velmi konzervativní a bezpečnou investici a nese 12,9 %.

Pochopitelně to, co platilo pro rok 2023, nemusí platit pro rok 2024. Minulé výnosy nejsou nikdy zárukou budoucích výnosů.