28. 6. 2023, 4 minuty čtení

Novinky z trhu korporátních dluhopisů za duben 2023

Přinášíme vám pravidelný report s nejnovějšími statistikami k emisím korporátních dluhopisů za měsíc duben roku 2023. Autorem reportu je hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group Ing. Vladimír Pikora Ph.D., který se v současné době věnuje analýze makroekonomického vývoje v ČR i ve světě, tak i statistikám ke korporátním dluhopisům v ČR. Zdrojem informací je první a největší srovnávač dluhopisů na trhu, který provozuje Dluhopisomat.

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Měsíční zpráva: Výnosy korporátních dluhopisů v dubnu klesaly

Podle statistik portálu Dluhopisomat.cz, nejlépe hodnoceného dluhopisového inzertního portálu v České republice, poklesl vážený průměr výnosů podnikových dluhopisů z březnových 8,3 % na dubnových 8,1 %. Váhou se přitom rozumí velikost emise, tedy její finanční objem. Velké emise tak pochopitelně ovlivňují průměrný výnos více než malé.

graf1 vynosy korporatnich dluhopisu

Za poklesem výnosů je třeba hledat očekávání celého dluhopisového trhu, že růst úrokových sazeb nyní skončil a koncem roku přijde naopak pokles. Stejně uvažuje i mnoho investorů, kteří nečekají, až výnosy poklesnou ještě více a dluhopisy nakupují již dnes. Výnos si tím uzamknou i pro příští roky.

Výnosy dluhopisů

Dluhopisy s výnosem 8 až 10 % tvoří aktuálně 46 % všech letošních emisí. Letos se nám na trhu ale začaly objevovat rovněž emise výnosem vyšším. Dluhopisy s výnosy nad 10 % činí 19 % všech emisí a pro investory představují velmi lákavou příležitost Zbytek, tedy stále velká část dluhopisového trhu, ovšem nabízí výnosy menší než 8 %.

graf2_vynosy_dluhopisu
V aktuálních statistikách vidíme, že některé dluhopisy nabízejí mnohem vyšší výnosy než před rokem, a jsou proto velkou konkurencí pro bankovní úložky, které tak dobře úročené nejsou.

Objem emisí

Zajímavé přitom je, že v dubnu vzrostl objem nových emisí na 8 miliard korun, což je výrazně více než v předchozích měsících. Od začátku roku tak byly vydány dluhopisy v souhrnné hodnotě necelých 19 miliard korun. To je jen nepatrně méně než ve stejném období před rokem. Ukazuje se, že firmy dluhopisy vydávat chtějí, přičemž pro mnoho z nich je to zajímavější nástroj než si půjčit peníze v bance.

graf3_objem_emisi

Velikost emisí

Ze statistik portálu Dluhopisomat.cz je patrné, že emitenti mají zájem vydávat hlavně malé emise. Od začátku roku představují emise s objemem do 25 mil. Kč 46 % všech emisí, tedy téměř polovinu. Emise v objemu od 25 do 100 mil. Kč dosahují 37 % a emise s objemem nad 100 mil. jen 17 % všech emisí. 

Splatnost dluhopisů

Průměrná splatnost nových emisí dosahovala v dubnu 3,9 roku. To je o něco více než v předešlých měsících, přičemž průměr za celý rok představuje 3,7 roku. Ukazuje se tak mírný rostoucí trend. Žádné závěry bych z toho ale zatím nevyvozoval. Pokud by se růstový trend potvrdil, znamenalo by to, že jsou emitenti schopni upisovat delší emise, a tím ještě více konkurovat bankám.

„Upozornění: I přes snahu portálu Dluhopisomat.cz o zahrnutí všech dostupných korporátních dluhopisů existuje možnost, že některé z nich vyhledány nebyly. Jsme však přesvědčeni o tom, že jsme v přehledu pokryli naprostou většinu tuzemského trhu. Dodáváme, že v případech, u nichž pracujeme s váženými průměry, se váhou myslí velikost emise.“

Přihlaste se k newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook

Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.