23. 2. 2023, 2 minuty čtení

Vezeme se na vlně optimismu. Tuzemské firmy plánují další investice

Hospodářská komora každý půlrok vydává průzkum českých firem nazvaný Komorový barometr. Z něj vyplývá, že se v Česku zlepšuje podnikatelská nálada a firmy plánují další investice do strojů, zaměstnanců a energií.

Je skvělé, že české společnosti začínají vidět investice jako cestu k překlenutí současné energetické krize. To je přesně to, co potřebujeme, protože to bude měnit naši ekonomiku ze staré a energeticky náročné na moderní. Teď je jen otázkou jakou. Optimální by bylo, kdyby se ze skladů a montoven změnila na ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou. Tady by bylo nejlepší větší zaměření na vývoj a výzkum. S vysokou přidanou hodnou bychom si mohli dovolit i vyšší mzdy a životní úroveň.

To, že rostou investice, ukazuje, že se zlepšuje nálada a očekávání v ekonomice. To je velmi důležité, protože už jen sentiment udává celý trend. Dlužno dodat, že vzrůstající optimismus nevidíme jen v české ekonomice, ale i globální ekonomice. Očekávání a výhledy se zlepšují všude a my se vezeme na celosvětové vlně.

Investice z pohledu energetické efektivnosti jsou aktuálně nejzásadnější, ale moc nás neposunou. Daleko více proto vítám investice do robotizace, ve které vidím budoucnost. Potřebovali bychom rychle tak třikrát více průmyslových robotů než dnes.

Ekonomika aktuálně trpí poklesem spotřeby domácností. Pokud se podaří výrazně zvýšit investice, podaří se pokles poptávky kompenzovat a ekonomika díky tomu nemusí utrpět velkou recesi, ale naopak přejde ve stagnaci. To je úspěch, protože ekonomice s vysokou inflací se daleko lépe pomáhá, pokud stagnuje, než pokud klesá.

Podle posledních dat se ekonomice současnou krizi daří zvládat překvapivě dobře. Nedostatek ruských energií nás nedostal na kolena, jak mnozí předpokládali. Situaci jsme ustáli a mnohými avizovaná vysoká nezaměstnanost se nedostavila.

Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook

Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.