22. 5. 2024, 4 minuty čtení

Krátkodobé investice v roce 2024

Peníze v rámci krátkodobé investice by měly být uložené v bezpečnějších produktech. A to ideálně takovým způsobem, abyste se k nim mohli kdykoliv dostat, případně je například v rámci jednoho roku měli možnost vybrat. Patřily by sem spořící účty, termínované vklady nebo třeba bezpečnější krátkodobé firemní dluhopisy.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Spořící účty

Spořící účty jsou dobrou alternativou k běžným účtům, kde vám banka bude vyplácet vyšší úroky. Jsou ideálním nástrojem pro krátkodobé investice. Aktuálně se na spořícím účtu můžete dostat až na 6 %. Peníze budete mít kdykoliv po ruce, a navíc u bank je máte dnes pojištěné až do výše 2,3 mil. Kč, respektive do 100 tisíc Euro.

Než si založíte spořící účet, udělejte si průzkum mezi bankami a zjistěte, kde získáte úroky nejvyšší. Pomoci vám může naše tabulka přehledu výnosů u spořících účtů, kterou pravidelně aktualizujeme.

Nezapomeňte si vždy prostudovat podmínky smlouvy a také poplatky za vedení účtu či za výběry z bankomatů.

Termínované vklady

Termínované vklady patří mezi spořící účty, přičemž hlavní výhodou je jejich fixní úroková sazba a sjednání vkladu na pevně stanovenou dobu. Zpravidla zde dostanete vyšší úrok, než banky nabízejí u spořících účtů.

Délka termínovaného vkladu záleží na vás a může se pohybovat od několika měsíců až po roky. V rámci krátkodobé investice se můžete setkat s termínovanými vklady na 3, 6, 12 nebo třeba 24 měsíců. Banka vám za smluvenou délku úložky nabídne vyšší úrokovou sazbu. Tím, že si můžete délku sami zvolit, jedná se o ideální nástroj pro krátkodobou investici.

Úrok bude vyplácen pravidelně a na konci termínovaného vkladu vám banka vrátí váš kapitál. Jediným rizikem je fakt, že vám může utéct nabídka lepšího úroku v jiné bance, zatímco máte peníze vázané na vybraném termínovaném vkladu. Ale u krátkodobé investice vám to nemusí vůbec vadit.

Firemní dluhopisy

Firemní dluhopisy jsou dalším nástrojem pro krátkodobé investice. Jedná se o dluhopisy konkrétních firem, které obvykle chtějí podpořit svůj růst. Investovat můžete i v délce 1 roku. Aby byla investice bezpečnější, je potřeba se zaměřit na její zajištění.

V případě zajištění investice až do výše 100 % nemovitostmi a dalším hmotným či nehmotným majetkem, získáte bezpečnější investici, která se vám vrátí v podobě vyššího úroku.

Při takovéto investici vám vybraná firma čili emitent pravidelně vyplácí úrok a po splatnosti dluhopis vám zpět zašle vaši investovanou částku. Výhodou je tedy pevně stanovený výnos emitenty, váš výběr společnosti, nadstandardní úrokové sazby, nákup bez poplatků, případně i předčasné vystoupení z investice prodejem dluhopisu jinému investorovi.

Na druhou stranu investice do dluhopisů je rizikovější než předchozí dvě varianty a likvidita peněz je zpravidla horší.

Alternativní investice

Alternativně se můžete setkat s krátkodobými investicemi do půjček u různých crownfundingových platforem. Zde je potřeba udělat průzkum z hlediska zajištění a bezpečnosti vaší investice. Krátkodobá investice by totiž měla být bezpečnější. Vhodné jsou tedy zejména pro lidi, kteří preferují vyšší výnosy s vyšším rizikem.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook

Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.