1. 11. 2023, 3 minuty čtení

Novinky z trhu korporátních dluhopisů za srpen 2023

Přinášíme vám pravidelný report s nejnovějšími statistikami k emisím korporátních dluhopisů za měsíc srpen roku 2023. Jeho autorem je hlavní ekonom a analytik skupiny CFG Comfort Finance Group Ing. Vladimír Pikora Ph.D., který se v současné době věnuje, jak analýze makroekonomického vývoje v České republice a ve světě tak statistikám korporátních dluhopisů v České republice. Zdrojem informací je první a největší srovnávač dluhopisů na našem trhu, který provozuje Dluhopisomat.

Vážený výnos podnikových dluhopisů v srpnu klesl, trh se připravuje na nižší úrokové sazby

Podle údajů Dluhopisomatu osciluje vážený průměr výnosů korporátních dluhopisů už několik měsíců v intervalu 8,0 až 8,8 %. Průměr za srpen se nevymykal, když z červencových 8,1 vyskočil na srpnových 8,61 %. Od začátku roku přitom průměr průměru činí 8,3 %. Při výpočtu využíváme vážený průměr výnosů korporátních dluhopisů, ve kterém je vahou velikost emise. Díky zvolenému postupu je výsledek dostatečně robustní a umenšuje malé, bezvýznamné emise.

Vážený průměrný výnos

graf1 vazeny prumerny vynos

Při pohledu na graf je vidět, jak se láme trend. Z jasně rostoucí křivky se pomalu otáčíme a vytváříme jakýsi pomyslný strop, přičemž větší pokles je jen otázkou času. Trh se tak připravuje na pokles úrokových sazeb. Ve výsledku to znamená, že vychází více dluhopisů, jejichž výnos se odvíjí od 3M PRIBOR.

Jakmile tato sazba kvůli centrální bance klesne, sníží se i výnosy. Podle nás je pokles úrokových sazeb České národní banky jen otázkou času a téměř s jistotou očekáváme pokles sazeb na přelomu roku. V následujících kvartálech bude potom pokles úrokových sazeb nabírat na síle, protože inflace bude výrazně klesat. Inflace kolem 2 % by nás v příštím roce nepřekvapila. Objem emisí se vyvíjí přesně podle trendu, když poklesl z červencových 4,2 miliardy na srpnových 4,1 mld. Kč.

Objem emisí

graf2 objem emisi

Důležité je sledovat i objem emitovaných dluhopisů. Emise do 25 mil. Kč činily 46 % všech emisí. Emise v rozmezí 25 až 100 mil. činily 36 %.

Struktura emisí dle objemu

graf3 struktura emisi dle objemu

Když se podíváme na strukturu výnosů od začátku roku, ukazuje se, že výnosy 8–10 % přináší 44 % emisí. Výnosy nad 10 % má potom 21 % emisí. Podobně vysoké výnosy ovšem nabízejí jen menší emise, proto se ve váženém průměru tolik neprojevují.

Struktura emisí dle výnosu

graf4 emise dle vynosu

Průměrná splatnost vyskočila v srpnu na 3,8 roku z červencových 3,4 roku. Tam jsme byli naposledy v červnu. To signalizuje, že je trh v klidu. Kdyby byl vystresovaný, viděli bychom hluboký propad.

Délka splatnosti emisí


graf5 delka splatnosti emisi

Upozornění: I přes snahu portálu Srovnávač o zahrnutí všech dostupných korporátních dluhopisů existuje možnost, že některé z nich vyhledány nebyly. Jsme však přesvědčeni o tom, že jsme v přehledu pokryli naprostou většinu tuzemského trhu. Dodáváme, že v případech, u nichž pracujeme s váženými průměry, se váhou myslí velikost emise.