7. 10. 2022, 2 minuty čtení

Otázky na Pikoru: Má smysl investovat v době vysoké inflace?

Člověk se sám sebe logicky ptá, proč by měl investovat, když investice nepokryje ani inflaci. Jestliže je např.  inflace 17 % a investice vynese 11 %, má reálnou ztrátu (17–11) šest procent. Mnoho lidí tak může zajít k závěru, že nemá smysl investovat, protože reálně prodělává.

To je však chybná úvahu. Člověk sice prodělává, ale prodělává méně, než kdyby neinvestoval vůbec. Pokud vám budou ležet peníze pod matrací přicházíte nikoli o šest, ale rovnou o sedmnáct procent. Investovat se tedy vyplatí.

Jiný obrázek dostanete ve chvíli, kdy investujete na více let. V čase se inflace mění. Zkušenost z minula říká, že se většinou pohybuje v intervalu jedno až tří procent. V průměru tedy zhruba dvě procenta. Nicméně korporátní dluhopis dnes často nese výnos kolem jedenácti procent, a to konstantně.

Pokud tedy za tři roky klesne inflace na dvě procenta a dluhopis nese jedenáct procent, vyděláváte už devět procent. A to je smysl investování.

Ideální je investice do dluhopisů zajištěných nemovitostí  výrazně nad 100 % jejich hodnoty. Ty obvykle přinášejí pevný výnos a kdyby ho nepřinesly, přinese ho uspokojení z nemovitosti.


Máte otázku ze světa investic nebo dluhopisů na odborníka a ekonoma Vladimíra Pikoru? Odpovídáme na vaše otázky. Dejte nám o ní vědět zde.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

Poskytnu vám obratem odpovědi a komentáře týkající se domácí a zahraniční ekonomiky.

+420 776 888 228
vladimir.pikora@cfg.cz