28. 6. 2024, 3 minuty čtení

V. Pikora: Úrokové sazby dále výrazně klesají

Česká národní banka (ČNB) se ve čtvrtek rozhodla snížit své úrokové sazby o půl procentního bodu. To znamená, že hlavní úroková sazba v zemi činí 4,75 %.

Toto rozhodnutí je lehce překvapivé. Na trhu se sice čekalo snížení úrokových sazeb, ale jen o 0,25 procentního bodu. Důvodem je to, že se názory některých členů bankovní rady během šesti týdnů proměňovaly.

Co se stalo?

Nejprve jsme slyšeli varování, že snižování úrokových sazeb na čas končí, protože ve světě zůstávají inflační tlaky. Mluvilo se hlavně o možnosti přenosu z USA, kde opravdu bojují s neústupnou inflací. Později se však něco změnilo. Možná to byla nižší inflace v ČR, kdy jsme najednou zase slyšeli to, že úrokové sazby půjdou dolů, abychom se relativně nedávno dozvěděli, že ve hře zůstává i snížení sazeb o půl procentního bodu.

Navíc do hry vstoupila jiná proměnná, a to volby ve Francii. Tamní ministr financí minulý týden prohlásil, že pokud ve volbách vyhraje opozice hrozí zemi finanční krize. To vyvolalo paniku, akcie se propadly a čekalo se co bude dál.

Rozhodnutí ČNB snížit úrokové sazby o půl procentního bodu podle mě znamená to, že se ČNB nebojí možnosti přelití inflace ze zahraničí a že vývoj ve Francii považuje za bouři ve sklenici vody. Vlastně bych se jí ani nedivil. Protože, když před deseti lety kandidoval v USA Donald Trump na prezidenta, tak demokraté tvrdili, jak povede zemi do pekel a na každý jeho úspěch v průzkumech reagovaly akcie poklesem, aby až se stal prezidentem letěly akcie nahoru, protože přinesl protržní politiku.

Co nám to přinese?

Z pohledu české ekonomiky považuji rozhodnutí za dobré. Inflace je v inflačním cíli. Úrokové sazby jsou přitom stále vysoko, takže prostor pro pokles zde byl. I kdyby se na konec inflace trochu zdvihla, myslím, že tyto sazby jsou dostatečně restriktivní, abychom se z většího nadhledu nemuseli bát.

Myslím, že v tuto chvíli je větší problém než inflace slabý růst ekonomiky. Ekonomika potřebuje podpořit nižšími sazbami. My vidíme, jak zde končí některá energeticky náročná odvětví, potřebujeme nastartovat jiná, nejsme konkurenceschopní. Tady nám nižší úrokové sazby pomohou.

Co bude dál?

Očekávám, že Česká národní banka bude dále snižovat své úrokové sazby. Už to bude ale pomaleji. O více jak procentní bod už letos sazby neklesnou. Předpokládám, že ČNB bedlivě sleduje kurz koruny a bojí se, že by s větším snížením úrokových sazeb koruna více oslabila a skrze slabší korunu dovážela inflaci. Podmínkou pro další snížení sazeb tak bude silná koruna.

Co to přinese dluhopisům?

Pro finanční trhy je dnešní rozhodnutí překvapivé, proto očekávám pokles výnosů dluhopisů. Všichni, kteří mají výnos navázán na PRIBOR půjdou níž. Najednou jsou zajímavé dluhopisy s fixním výnosem nastaveným kdysi dávno.