člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h

Objem investic do start-upových společností, čím to?

Objem investic do evropských start-upových společností se vyšplhal v první polovině letošního roku na maximum. Dosáhl výše 16,9 miliardy eur představující 62% navýšení oproti předchozímu období. Na samotné špičce stojí Londýn, kde „každé třetí euro rizikového kapitálu investovaného v první polovině roku 2019 odešlo do startupu,“ jak nedávno oznámil analytik rakouské divize poradenské společnosti Ernst & Young Thomas Gabriel.

Možnosti financování

Trh nabízí mnoho možností pro investici do těchto start-upů. Oblíbenou metodou je tzv. crowdfunding, jehož prostřednictvím lze i malou částkou investovat do různých projektů či produktů. Další alternativou je pak koupě podílu v dané firmě, a to buď přímý (s vlivem na samotnou činnost podnikání), nebo nepřímý (bez vlivu), kdy investor nedostává jen úrokový výnos, ale zhodnocuje i samotnou investici. Tato metoda je typická především u společností zabývající se vyhledáváním takzvaných „zlatých vejcí“. Některé startupy jsou financovány i skrze emisi dluhopisů přinášející úrokový výnos. Existují i různé podpůrné startup akcelerátory a inkubátory pro rychlejší a jednodušší rozjezd podnikání jako je například Kickstarter.

Každá investice s sebou nese své klady a zápory. Není tomu tedy jinak i u startupových společností. Začínající firmy mají sice nápad a vypracovaný projekt, ale pravděpodobnost úspěchu se těžko predikuje. Narazit na tuzemské úspěšné startupy typu Kiwi.com, aplikaci Spendee či webový srovnávač Ušetřeno.cz či zahraniční startupy jako Uber, Airbnb či dříve např. Facebook, není jednoduché. Vždy je třeba projít podmínky pro danou investici a co zakladatelé/žadatelé nabízejí (zajištění majetkem, pravidelný výnos, zhodnocení vkladu apod.). Nicméně tato rizika jsou značně vykompenzována velkým potenciálním výnosem hned od samého začátku.

Tak či tak, investice do start-upových společností jsou v rostoucím módu, jak nám čísla v úvodu článku, týkající se zejména západních zemí, dokazují. Další apetit může přinést neustále nepříznivé globální ekonomické prostředí nabízející nízké úrokové sazby, atraktivita samotných crowdfundingových společností a také poměrně stále nízké investice v postkomunistických zemích střední a východní Evropy.