Ceny v průmyslu výrazně zdražují. Našich 25,8 % je ale jako nic proti irským 97,4 %. Ceny mohou jít ještě výš.
Ceny průmyslových výrobců se v září zvýšily meziměsíčně o 1,2 % a meziročně o 25,8 %. Za většinou růstu stojí energie. Ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou zdražily meziročně o 79,0 %. Kdybychom vycházeli z cen bez energií, tak by ceny výrobců vzrostly „jen“ o 15,8 %. To je dáno zejména cenami potravin. Ty meziročně zdražily o 23,9 %. Další zdražení potravin je přitom na cestě. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 33,6 %. To se ještě propíše do potravinářského průmyslu. Jenže i v zemědělství je růst cen způsoben válkou na Ukrajině.
Komu se zdá, že je růst cen neúnosný, mýlí se. V zahraničí to je ještě horší. V EU rostou ceny průmyslových výrobců rychleji. V srpnu se meziročně zvýšily ceny o 43,0 %. V červenci to přitom bylo „jen“ 37,9 %. V některých zemích je inflace skutečně alarmující. V Irsku podražily výrobci o neuvěřitelných 97,4 %. To vytváří tlak na přeliv inflačních tlaků ze země do země. Bojím se, že ceny u nás ještě porostou.
Inflace v průmyslu půjde jen těžko léčit. Klíčem je zlevnění energií. Tady žádný růst úrokových sazeb nepomůže, aniž by byl naprosto drastický. Růst sazeb o procentní bod by byl marginální, a přitom zabil jiné segmenty ekonomiky. Na druhou stranu centrální banka asi nebude chtít nečině přihlížet. Pravděpodobnost zvýšení sazeb proto roste.
Měnová politika tady moc nezmění. Tady je nyní na řadě vláda a Evropská komise. Evropa potřebuje více energie. Zavírání německých elektráren bylo bláznovství. Potřebujeme zvýšit nabídku a utlumit poptávku. Postupně budou nabíhat úspory energie, ale to zásadně nezmění situaci. Na velkou úsporu budou třeba léta. Obávám se, že dokud bude válka, budou energie drahé. I kdyby se dovezlo dost LNG. Ten bude dražší než stávající zdroje. Alternativou je rychlé budování nových zdrojů. To je ale také běh na dlouhou trať. Krátkodobě jsme tedy odsouzeni k drahotě.
Z pohledu dluhopisů to vytváří tlak na růst úrokových sazeb. Investoři proto budou žádat stále větší výnosy.
Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook
Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Jak si vede ekonomika v roce 2023?“ V. Pikora vám také představí predikce pro rok 2024 a přehled hlavních událostí.

Jak si ekonomika vede v roce 2023?
Stáhněte si e-book od ekonoma Vladimíra Pikory

Nabídka dluhopisů
investujte do zajištěných dluhopisů

Srovnávač dluhopisů
Porovnejte si snadno aktuální dluhopisy
Další články
Maloobchodní tržby brzdí pád
Průmysl padá a klesá i stavební produkce
Ozdravný balíček, který je podvodem na voliče
Neváhejte se zeptat!
Neváhejte se na mě obracet s jakýmikoli Vašimi dotazy.
Neváhejte se zeptat!
Neváhejte se na mě obracet s jakýmikoli Vašimi dotazy.