člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h

Zelené dluhopisy – co jsou?

Zelené dluhopisy, jak název napovídá, jsou dluhové cenné papíry, které slouží k financování řady projektů. Příkladem takových projektů jsou investice do obnovitelných zdrojů energie, tedy do výstavby větrných, vodních elektráren, solárních panelů nebo přechod na čistší technologie v rámci spalování fosilních paliv. Právě energetické projekty jsou z hlediska objemu emisí nejrozsáhlejší skupinou, tvoří totiž více než 50 % objemu emisí. Dalšími projekty, které lze pomocí zelených dluhopisů financovat jsou projekty úsporných budov. Dále sem patří projekty na kontrolu a prevenci znečištění nebo projekty na vodní hospodaření a čistší dopravu . Mezi zajímavé projekty patří i investice na ochrany biodiverzity či šetrnější rybolov a využití půdy.

Emise od ING

Aktuálně největší emisí zelených dluhopisů je emise ING N.V. v hodnotě více než 2.5 miliard euro. Tato emise navazuje na vypracovanou koncepci udržitelného rozvoje 2030 a přebírá z ní 17 stanovených cílů. Pro lepší představu je součástí jejich aktivit investice do obnovitelné energie, výstavby takzvaných “zelených” budov nebo zlepšení hospodaření s vodou.

Trh zelených dluhopisů

Trh zelených dluhopisů vznikl kolem roku 2007, nicméně se tento nápad více ujal až po několika letech. V roce 2013 se objem emisí vyšplhal nad 7 miliard a v roce 2018 narostl až na skoro 150 miliard euro a další růst se očekává i v dalších letech. Pro porovnání celkový objem emisí korporátních dluhopisů nefinančních subjektů přesáhl v roce 2018 11.5 bilionů euro. Největší podíl na trhu zelených dluhopisů má Evropa se zhruba 37 %, druhá je Severní Amerika a za ní Asie.

Účel zelených dluhopisů

S emisí a správou těchto dluhopisů je spojeno několik specifik, které zpočátku mohli bránit rozvoji tohoto trhu. Jedním z nich byla certifikace. Bylo nutné stanovit jak doložit či zjistit, zda je daná emise opravdu v souladu s ideou zeleného investování. Vznikly principy zeleného investování a mezinárodní instituce a společnosti dále na tyto principy navazují. Důvodem byly i emise v Číně, jejichž cíl bylo investování do lepších a čistších forem energetiky, ale stále na bázi uhlí. Z důvodu těchto nových restrikcí musí firmy a instituce, které chtějí využívat zelené dluhopisy k dalšímu rozvoji své činnosti, dokládat určité množství informací a musejí tak splňovat některá specifika, a to převážně ve spojení s účelem využití zdrojů. Nároky na informační povinnost jsou jedním z brzdných prvků, zároveň jsou však kontrolním mechanismem, který zaručí, že si investor opravdu kupuje zelené dluhopisy.

Typy zelených dluhopisů

I v rámci zelených dluhopisů existuje několik typů těchto dluhopisů, dělení je podle stupně, jakým přispívají k celkovému řešení životního prostředí. Momentálně se dělí tyto dluhopisy na tři stupně, nejvyšší „tmavě zelený“ je stupeň vyjadřující investice s dlouhodobým efektem. Tam patří například přechod na čistší zdroje energií nebo ekologické likvidace odpadu. Druhým stupněm jsou projekty, které jdou správným směrem v rámci ovlivňování dalšího vývoje životního prostředí, jsou to například hybridní technologie, kvalitní vodohospodářství nebo přechod na přátelské technologie v rámci výroby. Například již zmíněné dluhopisy se zaměřením na ekologičtější technologie uhelné energetiky jsou považovány za takzvané „hnědé“ dluhopisy, protože nesplňují kritéria k získání vyššího stupně, ale i tak slouží ke zlepšení situace v životním prostředí.

Porsche a zelené dluhopisy

Automobilový gigant Porsche se již delší dobu zabývá vývojem elektromobilů, a proto vydalo první zelené dluhopisy v hodnotě 1 miliardy Euro se splatností 5, 7 a 10 let s pohyblivým i fixním úrokem. Tato emise bude využita v novém projektu Porsche Taycan, které bude plně elektrické. Již více než 100 institucionálních investorů včetně bank a penzijních fondů se zapojilo do této zelené emise.

Porsche Taycan bude představen v září tohoto roku a už teď je více než 20000 zájemců o nový elektromobil.

Další vývoj

Zelené dluhopisy jsou rozvíjejícím se typem aktiva a jejich trh roste. Investorům nabízejí možnost financovat do „zelených“ projektů, a přitom generovat solidní výnos. Emitentům umožňuje financovat nové projekty a pozitivně ovlivňovat životní prostředí. Zelené investování je poměrně novým konceptem, který hledá své místo mezi investory ve světě neustálých změn a inovací.