člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h
MENU

Cena ropy se propadla do záporných hodnot

Poprvé v historii spadla cena ropy do mínusových hodnot.  Z důvodu zpomalení ekonomik států, nižšímu odběru ropy a omezeným skladovacím kapacitám neunesl americký trh s ropou v pondělí 20. dubna 2020 propad poptávky a zhroutil se. Cena americké lehké ropy (WTI) klesla o neuvěřitelných 300 procent do záporných 40 dolarů za barel.

Pandemie koronaviru téměř zastavila kola globální ekonomiky a pod tlak se dostala i cena ropy.  Klíčoví světoví těžaři se dohodli na masivním omezení těžby o téměř 10 milionů barelů denně, poptávka však klesá ještě rychleji, až o 30 milionů barelů. Sklady v USA se rychle zaplňují, ropy je stále nadbytek a obchodníci potřebují vyskladnit své zásoby a uvolnit místo. Proto byli ochotni jít s cenou velmi nízko, dokonce až do záporu, aby ropu vůbec prodali.

 
Kolpas ropy WTI 20. dubna 2020. (Spotová cena ropy se zastavila na 0.01 USD, kdežto květnové futures kontrakty se obchodovaly za -40 USD)
Zdroj: Tradingview

Další možný propad ropy do záporných hodnot?

Situace se dle ekonomů nyní opět zklidní, ale podobný scénář s ještě hlubším propadem cen se s novým kontraktem může v příštích měsících opakovat. Pro srovnání hodnota kvalitnější evropské ropy Brent (UKOIL) zaznamenala zhruba desetinový propad na 20 dolarů za barel. Cenový spread mezi severomořskou ropou Brent a americkou lehkou ropou WTI (USOIL) se tak začíná nebezpečně otvírat a v Americe již panuje silná obava, že ropu nebude kde skladovat.


Ropa Brent ustála paniku mnohem lépe
Zdroj: Tradingview

Benzín nejlevnější za poslední roky

Pro české spotřebitele to znamená nižší cenu pohonných hmot, která se může pohyboval jen kolem 20 Kč za litr. To je sice potěšující zpráva pro majitele motorových vozidel, bohužel to opět přispívá k prohloubení krize a možného existenčního krachu řady čerpacích stanic i samotných těžařů.

Odborníci se shodují, že na rozdíl od krize v roce 2008, která byla zasažena zevnitř, a sice kolapsem finančního trhu, současný ekonomický útlum způsobený koronavirem je jednotlivými státy řízený. Navíc se už značně zlepšuje situace v Asii, kde epidemie propukla. Současně se také objevují doporučení, jak a kam investovat, aby se ekonomika nezastavila, naopak se investicemi podpořila. Nabídku dluhopisů emitujících společností na našem portálu naleznete zde.