Dluhopisy vs P2P platformy

Investice do dluhopisů je tradiční investicí, o které má nějaké povědomí každý, i když se třeba investování přímo nevěnuje. Nejedná se však o jedinou možnost, jak je možné poskytovat finanční prostředky. V dnešní době roste význam takzvaných P2P platforem. Ty spočívají v tom, že si žadatel o úvěr půjčí od konkrétní fyzické nebo právnické osoby. Zatímco v případě nákupu dluhopisu poskytuje investor finanční prostředky firmě, u P2P platformy půjčuje spíše konkrétní fyzické osobě.

 

P2P platforma funguje na poměrně jednoduchém principu. Žadatel o úvěr zadá částku, kterou si chce vypůjčit a maximální úrok, který je ochoten akceptovat. Výběr věřitele poté probíhá formou internetové aukce. Zde se od sebe jednotlivé platformy odlišují. U některých stačí jediný věřitel, který je ochoten poskytnout celou požadovanou částku, jinde je vyžadováno více investorů.

 

Existují také P2P platformy, které neumožňují dlužníkovi ani investorovi rozhodovat o výši úroků. Typickým příkladem takové P2P platformy v České republice je internetová platforma Zonky, která rozděluje dlužníky do několika ratingových skupin, na základě kterých je poté k dlužníkovi přiřazena úroková sazba.

 

Ať už si zájemce o úvěr vybere jakoukoliv P2P platformu, neobejde se bez toho, aniž by zadal potřebné údaje. Krom základních údajů jako jsou jméno nebo adresa, musí zadat také údaje o rodinném stavu, zaměstnání a samozřejmě doložit své příjmy. Pokud se jedná o OSVČ, nevyhne se předložení daňových přiznání. Některé platformy vyžadují i výpisy z Centrální evidence exekucí a registru dlužníků. Pokud tyto výpisy nepožaduje přímo platforma, má o ně právo požádat investor.

 

Výhodou P2P platformy z pohledu investora je potenciálně vyšší výnosnost. Úrokové sazby se na českých platformách pohybují od 3 až do 15 procent. Další výhodou je možnost i velmi malých investic. P2P platformy tedy často vyhledávají drobní investoři, kteří nemají dostatečný kapitál pro investice do dluhopisů.

 

Na druhou stranu mají P2P platformy celou řadu nevýhod. Krom úvěrového rizika, které je spojené s každou podobnou investicí, včetně nákupu dluhopisů, se jedná především o skutečnost, že P2P platforma není bankou, spořitelnou ani družstevní záložnou. Z toho plyne, že nemá žádnou právní povinnost účastnit se systému pojištění pohledávek z vkladů u Fondu pojištění vkladů. Pokud tedy dojde k úpadku P2P platformy, investoři nemají žádnou možnost nárokovat si náhrady za své pohledávky. Dalšími problémy spojovanými s P2P platformami jsou poplatky nebo předčasné výkupy poskytovatelem.

 

Závěrem je tedy možné říci, že P2P platformy nabízejí další možnosti investování v oblasti poskytování finančních prostředků. Je však nutné mít na paměti, že se jedná o poměrně nový nástroj způsob úvěrování a jsou s nimi spojeny určitá rizika, která například s nákupem dluhopisů spojena nejsou.

Jaký byl z pohledu investorů rok 2018?

Po roce 2017, který byl z pohledu investorů velmi příznivý, jsme byli v roce 2018 svědky jistého ochlazení. Velká část akciových a dluhopisových indexů se ocitla ve ztrátách a nikterak dobrých výsledků nedosáhly ani zlato a ropta. V této souvislosti se začíná mluvit

Číst více

WARREN BUFFETT A DLUHOPISY

Společnost Berkshire Hathaway, za kterou stojí světoznámý investor a guru hodnotového investování Warren Buffett, vydává nové emise korporátních dluhopisů s cílem refinancovat své některé starší emise dluhopisů s plovoucím výnosem. Celkem se jedná o dluhopisy ve výši 950 milionů dolarů. Tato nová

Číst více

Seznam dluhopisů

Na Dluhopisomatu.cz máte nejlepší podmínky pro tyto dluhopisy.

Úrok 7,7 % p.a.
Minimální investice 10 000 Kč
Výplata úroků měsíčně

Společnost Team-Trade s.r.o. se zaměřuje na oblast nanotechnologie, které dokáží efektivně měnit technologické vlastnosti různých materiálů.

Úrok 8,5 % p.a.
Minimální investice 25 000 Kč
Výplata úroků půlroční

ARCER H&M chce urychlit hledání práce nebo zaměstnanců a zkrátit výběrová kola řízení. Má promyšlený systém náboru, který zkvalitní a urychlí práci personalistům a HR manažerům napříč trhem práce.

CEE Real Estate

Rekreační pobyt jako dárek
Dvoudenní pobyt pro 2 osoby v překrásné malebné krajině Bílých Karpat v prostředí horského hotelu Jelenovská Valašské Klobouky.
Úrok 6,5 % p.a.
Minimální investice 50 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Česká firma CEE Real Estate pomáhá klientům rychlým výkupem nemovitostí či řešením komplikovaných finančních situací a exekucí. Společnost chce rozšířit služby v této oblasti.

SUPER-ČTYŘKOLKY

Bonus při investici
Od 23.11.2018 do 31.12.2018 získejte s využitím bonusu úrokový výnos 9,11% p.a. při investici 50.000,-Kč a vyšší.
Úrok 9,11 % p.a.
Minimální investice 50 000 Kč
Výplata úroků půlroční

Společnost patří k největším dodavatelům čtyřkolek v Čechách a na Slovensku. V současné době se potýká s rekordním růstem zájmu o jeho zboží.

Saunia

Bonus při investici
Získejte 1% částky dluhopisu na svou věrnostní kartu každý rok.
Úrok 6,25 % p.a.
Minimální investice 10 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Saunia buduje pro své klienty saunové světy v obchodních centrech po celé České republice. Vybrané finanční prostředky využije k rozšíření své sítě v ČR a v zahraničí.

Úrok 6,5 % p.a.
Minimální investice 100 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Investiční skupina Comfort Finance Grou CFG působí na trhu od počátku roku 2012. Prostředky z dluhopisů se použijí primárně na nákupy nemovitostí.

Úrok 7 % p.a.
Minimální investice 3 000 000 Kč
Výplata úroků čtvrtletně

Společnost Comfort Money je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování v České republice. Peníze jsou použity na poskytování úvěrů, které jsou zajištěné nemovitostma.