15. 11. 2022, 6 minut čtení

Finanční rezerva přináší jistotu. Proč ji mít a jak ji vytvořit?

Finanční rezerva je v dnešní době silný nástroj. Mnoho z nás se přesvědčilo, že je potřeba mít pro pokrytí nepříjemných chvil v životě něco našetřeno. A podle různých průzkumů to vypadá, že si lidé konečně dělají stále větší rezervy!

V článku se podíváme na faktory, které ovlivňují výšku finanční rezervy. Ne vždy je potřeba mít hned našetřeno na rok dopředu. Dále si povíme, jak finanční rezervu vybudovat a následně si porovnáme finanční rezervu s investováním.

Koneckonců, pokud se vám podaří našetřit dostatečně velkou částku, můžete ji využít ke splnění svých snů. Protože tato turbulentní doba přináší i mnoho podnikatelských příležitostí. A byla by škoda toho nevyužít. Pojďme to vzít ale od začátku.

Proč mít vůbec v záloze finanční rezervu?

Investiční rezerva by vám měla sloužit zejména na zaplacení nedoplatku za energie, na novou pračku nebo v případě delší nemoci či ztráty zaměstnání. Finanční rezerva má velký vliv i na naši psychiku.

Možná to právě nevnímáte, ale strach postarat se o sebe a vlastní rodinu je dominantní faktor na pozadí, který ovládá mnoho našich rozhodnutí. Pocit většího bezpečí a jistoty při rozhodování v životě, který vám vytvoří finanční rezerva, je pak skutečně k nezaplacení!

Portál Finex uvedl průzkum provádený v ČR v roce 2020. Vyplývá z něj, že většina populace má našetřeno alespoň nějakou finanční rezervu. A to je dobře! Ale stále je zde 20 % lidí, kteří mají průměrnou finanční rezervu pouze na jeden měsíc.

Na 3 měsíce má našetřeno 33 % lidí. Což už je pozitivnější, zvlášť pokud bereme v potaz i další faktory jako je věk. 20 % lidí má našetřeno na půl roku a necelá třetina (27 % lidí) na více než rok. 

finanční rezerva dluhopisomat

Faktory ovlivňující výšku finanční rezervy

Nemusíte se hned děsit, že právě teď nemáte finanční rezervu na celý rok. Její výška totiž závisí na vašem věku, povolání, na závazcích a na investicích a jejich povaze.

Povolání – čím více je vaše povolání žádané, tím menší rezervu budete potřebovat. Lidem, kteří se pohybují v méně žádaných oborech, by mohla vyšší rezerva přijít vhod. Naopak lékaři nebo IT programátoři se dlouhodobě bát nemusí.

Věk – druhým důležitým faktorem je věk. Čím jste starší, tím spíš potřebujete mít větší rezervu. I v dnešní době dávají firmy přednost spíše mladším kandidátům, kteří dokážou snadněji pojmout dynamiku současné doby. V některých oborech mohou být starší uchazeči znevýhodňováni.

Závazky – čím vyšší máte závazky, tím vyšší potřebujete mít finanční rezervu. Platíte hypotéku? Potřebujete zabezpečit širší členy rodiny? Pak se vyšší investiční rezerva bude hodit i pro vás.

Investice – Investujete s cílem dlouhodobého zhodnocení peněz na důchod? Nebo počítáte s nějakými dlouhodobými investičními cíli? I na tyto investice byste měli mít připravenou rezervu. Jinak může být například ohrožena vaše renta v důchodu.

Jakou mít finanční rezervu a jak ji vybudovat?

Šetřete, šetřete a šetřete. Odkládejte si část výdělku na spořící účet nebo jinam, kde budete mít peníze kdykoliv k dispozici. Experti radí, že minimální částka, kterou je vhodné si odkládat je 10 % z příjmu (rezerva na cokoliv ihned). Ideálně až 20 %, pokud si odkládáte i na důchod (10 % je možné nechávat si bezpečně zhodnocovat).

A jakou mít finanční rezervu? Zdroje uvádí, že finanční rezerva by měla být vysoká alespoň ve výši 3 měsíců. Ideálně ve výši 6 měsíců a nejlépe pak ve výši 12 měsíců. Svůj čistý příjem proto vynásobte 3, 6 nebo 12. Jedná se o finanční rezervu domácností určenou čistě na pokrytí nezbytných výdajů. Jaké další faktory ovlivňují výši vaší rezervy?

Vytvořte si správné návyky, které vám pomohou šetřit a ty postupně zapojte do života. Nečekejte, že vám na konci měsíce něco zbyde. Tento způsob šetření se hodí pouze pro úzkou skupinku lidí, která má sklony detailně plánovat. Pro spontánní lidi jsou ideální právě správné návyky. A jaké to jsou?

Navykněte si ihned po připsání mzdy, určitou část převést na spořící účet nebo jinam. Vyzkoušejte pravidelné ukládání částky do nějakého investičního nástroje, kde vás bude bavit pozorovat zvyšující se naspořenou částku. Nebo si začněte z každého nákupu odkládat určitou částku peněz stranou, například 100 Kč.

Finanční rezerva vs. investování

Nezapomeňte i na zhodnocení peněz. Ale pozor! Vytváření si finanční rezervy není investování nebo je to investice jen zčásti. Pořád musíte myslet na peníze, které máte na pokrytí nenadálých výdajů. Ty je dobré mít připravené na spořícím účtu.

U spoření na důchod si můžete dovolit bezpečnější nástroj, který vám peníze v dlouhodobém horizontu efektivně zhodnotí.