10. 1. 2024, 6 minut čtení

Pasivní příjem v roce 2024 – jak ho vybudovat a tipy, čím začít už dneska

Život plný svobody a volnosti. Pasivní příjem v dnešní době láká mnoho lidí. I když aktuálně nemáte miliony na kontě, můžete s ním začít i vy! Toužíte po domku na pláži? Sníte o třech měsících dovolené? I takovýto pasivní příjem můžete získat. V tomto článku zjistíte, jak s ním začít.

Co je to pasivní příjem?

Je to příjem, pro který nemusíte dlouhodobě tolik pracovat. Mnozí tvrdí, že takovýto příjem neexistuje, neboť i při samotném vytváření je potřeba aktivně vynakládat práci a úsilí. Pokud však bereme jako pasivní příjem pronájem bytu, kde jste na začátku museli učinit větší investici, najít nájemce, o byt se pravidelně starat a po nějaké době ho i rekonstruovat, pak i online projekty s větším počátečním úsilí, je možné považovat za odnož pasivního příjmu.

I investice do akcií nebo do zlata vyžadují mnoho počátečního úsilí a práce, a to včetně studia a zkušeností. Pojďme se ještě podívat na rozdíly v aktivním a pasivním příjmu.

Pasivní vs. aktivní příjem

Pasivní příjem není zaměstnanecký poměr a ani podnikání. To jsou aktivní příjmy, které vám vydělávají pouze tehdy, když pracujete. Pokud ale podnikání vaši neustálou přítomnost nevyžaduje a všechno za vás obstarají jiní lidé, pak je již možné nazvat ho pasivním příjmem.

Pasivní příjem vám umožní navýšit příjem takovým způsobem, abyste nemuseli tolik pracovat. Je prakticky neomezený. V zaměstnání nemůžete pracovat více než 24 hodin, to je fyzicky nemožné. Výše výdělku u pasivního příjmu přitom není omezena. Nevyžaduje váš čas a vydělává nepřetržitě. Proč začít budovat pasivní příjem?

  1. Budete mít větší jistotu a bezpečí.
  2. Budete flexibilnější a svobodnější.
  3. Dočasná ztráta práce vás nijak nevykolejí.
  4. Můžete jít dříve do důchodu.
  5. Získáte radost z příjmu, který vám chodí, i když pro něj nepracujete.
  6. Získáte cenné zkušenosti.
pasivni prijem jak na nej

Jak si vytvořit pasivní příjem

Začněte investovat své peníze nebo si vytvořte vlastní zdroj pasivního příjmu. Investovat můžete i do nemovitostí, aniž byste museli nějakou vlastnit.

Pasivní příjem z nemovitosti – Možná vás právě napadla koupě nemovitosti a následně její pronajímání. Způsobů je ale více. Od AirBnb až po další zážitkové platformy. V dnešní době je ale pořízení nemovitostí velmi nákladné. Můžete využít různé platformy, kde investujete do nemovitostí a získáváte přitom pravidelný výnos.

Vytvořte si vlastní zdroj pasivního příjmu – fotíte rádi, vytváříte e-booky, průvodce, online kurzy nebo obsah pro affiliate web. Využijte toho, co máte rádi a zamyslete se, jaký model zvolit, aby vám váš koníček přinášel pasivní příjem.

Investování peněz – odkládáním malé částky z příjmu každý měsíc máte možnost naspořit si peníze třeba na důchod. Z větší částky vám pak měsíčně bude chodit pasivní příjem ve formě výnosu z investice. Na trhu je mnoho platforem, kde si můžete spořit po malých částkách či po větších jednorázově. Spořit si nemusíte nejen na důchod. S pouhou tisícovkou měsíčně a reinvestováním prostředků získáte díky složenému úročení poměrně velkou rentu.

Ostatní možnosti pasivního příjmu, se kterými můžete začít hned teď:

  1. Využijte cashback, aneb získejte zpět peníze z nákupu. Můžete je získávat z kreditní či debetní karty nebo přes portály typu Plná peněženka.
  2. Nechte vydělávat svoji zahradu, loď nebo sportovní vybavení přes aplikaci Bezkempu.cz.
  3. Nepoužíváte své auto? Pronajměte ho a nechte si vyplácet příjem z pronájmu.
  4. Využijte automatizovaný dropshipping on-line shop. Jedná se o model, který umožňuje majiteli e-shopu prodávat produkty, aniž by je musel nakupovat.
  5. Vytvářejte YouTube videa a nechte si platit příjmy z reklamy.
  6. Přijímejte dary na svém blogu. Požádejte čtenáře, aby vám darovali peníze.
  7. Vkládejte fotografie do fotobanky.

Pasivní příjem z dluhopisů

Investování do dluhopisů přináší pasivní příjem ve formě pevného výnosu. Jedná se o finanční prostředky, které poskytujete českým firmám na jejich rozvoj. Existují různé druhy dluhopisů, ale všechny fungují základním způsobem a mohou být chytrou metodou pro budování pasivních toků příjmu.

Dluhopisy jsou v podstatě dluhem, který emitent nabízí investorům za určité podmínky. Získané peníze pak může použít jakýmkoli způsobem podle výdajového plánu. Důležitou poznámkou je pak výnos. Pevně stanovený výnos je vyplácen po určité období a po splatnosti podle emisních podmínek pak investor dostanete zpět svoji investovanou částku.

Dluhopisy jsou atraktivní zejména v době poklesu úrokových sazeb a méně atraktivní při růstu cen. To platilo v minulosti. V dnešní době dluhopisy se svými vysokými úroky jsou atraktivní pro mnoho investorů, kteří se nebojí většího rizika. Přeci jen se jedná o firemní dluhopisy, ne o ty státní, které představují konzervativnější investici.