Proč dluhopisy a ne nemovitosti

Velká část lidí žije v přesvědčení, že investice do nemovitostí je téměř bezriziková. Představují si jak nemovitost pronajímají a mají „své jisté“. Do toho navíc ze všech stran slýcháme o tom, jak rostou ceny nemovitostí a investory tak láká i představa zhodnocení dané nemovitosti. Jenže bezriziková není žádná investice, a to samozřejmě platí i o investici do nemovitostí.

Navzdory všem zprávám o tom, jak ceny nemovitostí stále rostou je třeba si říct, že i tento růst jednou skončí a dojde k poklesu cen nemovitostí. Česká národní banka se již delší dobu snaží trh nemovitostí zchladit celou řadou restriktivních opatření. Naposledy tak učinila 2.května, kdy zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 2%.

Vliv ČNB

Zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou má za následek zdražování úvěrů a hypoték. V kombinaci s přísnějšími pravidly pro získání hypotéky tak dojde k tomu, že stále méně lidí si bude moci nemovitost koupit a ceny nemovitostí by tak neměly stoupat. Tato skutečnost však nahrává investorovi, který se rozhodne nemovitost zakoupit za účelem pronájmu. Je však nutné dodat, že ani pronájem není žádným jistým a bezrizikovým příjmem.

Potencionální problémy

Nejčastější obavou těch, kteří pronajímají nemovitost je to, že nájemce přestane platit nájemné. Musíme si uvědomit, že zákon chápe právo na bydlení jako základní lidskou potřebu. Z tohoto důvodu je nájemce zákonem vnímán jako slabší smluvní strana a má v zákoně větší oporu než pronajímatel. Ten má hlavní oporu v nájemní smlouvě. Ani v ní však nemůže ošetřit úplně všechno, protože některé zákazy (například zákaz domácích zvířat), které by do této smlouvy chtěl zařadit, zákon zakazuje a jsou tak neplatné. V případě, že dojde k neplacení nájemného ze strany nájemce, může pronajímatel vypovědět smlouvu o pronájmu až když nájemce neplatí nájemné po dobu tří měsíců.

Další nepříjemností spojenou s pronájmem nemovitosti je riziko, že nájemce nemovitost poškodí. Pokud nájemce ničí danou nemovitost, má pronajímatel právo vypovědět smlouvu. V praxi se to však bohužel často neobejde bez vleklých soudních jednání. Ta jsou pak pro obě strany velmi nepříjemnou záležitostí.

V poslední řadě je třeba upozornit také na nepříjemnou administrativu spojenou s vlastnictvím nemovitosti. Stejně jako u dluhopisů, kde se platí daň z úroků, tak u nemovitostí se platí daň z nemovitosti. Zásadní rozdíl je však ve způsobu platby. Zatímco daň z úroků u dluhopisu strhává automaticky emitent, tak u nemovitosti je třeba komunikovat s příslušným úřadem. Krom toho je nutné počítat také s náklady spojenými s rekonstrukcí a údržbou dané nemovitosti.

Výhody nemovitostí

Naopak výhodou investování do nemovitostí je relativní bezpečnost investice. Ačkoliv často slýcháme, jak bublina na trhu nemovitostí brzy splaskne, tak stále dochází k růstu cen nemovitostí. Obzvlášť pokud investujeme do nemovitosti ležící na lukrativním místě (například v Praze). A pokud se nám podaří sehnat nájemníka, který řádně platí pronájem a byt nepoškozuje, je to víceméně jistý zdroj příjmů.

A co dluhopisy?

Naproti tomu dluhopis s sebou přináší rizika spojená s platební neschopností emitenta, který dluhopis emitoval. Výhodou dluhopisů oproti nemovitostem je naopak jejich malá náročnost na správu. V podstatě stačí si zkontrolovat, zda peníze za splátku přišly. Jak již bylo zmíněno, nemovitosti jsou na správu výrazně náročnější. Další výhodou dluhopisů je pak vyšší výnos. Mezitím co i relativně velmi lukrativní nemovitosti jako je například byt v Praze mají výnos 3-4% ročně, tak u některých korporátních dluhopisů může výnos dosáhnout až 9% ročně.

Investice do nemovitostí může být jistě velmi zajímavou a z jistého úhlu pohledu bezpečnou investicí. Je však třeba mít na paměti, že žádná investice není zcela bezriziková, a že i investice do nemovitostí přináší svá rizika a možné komplikace.

Bc. Pavel Jiřičko

Bc. Pavel Jiřičko

Pavel je absolventem bakalářského studia na Fakultě informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze, v oboru Matematické metody v ekonomii. V současné době studuji navazující magisterské stadium v oboru Ekonometrie a operační výzkum. Ve skupině CFG pracuje jako analytik od září roku 2018.

Další články

Dividendy, kupony, nebo oboje?

Dividenda neboli podíl na zisku z výnosu na akcii je mnohdy nezbytnou součástí dividendové politiky akciových společností. Obzvláště firmy kótované na pražské burze cenných papírů (BCPP) nabízejí velmi atraktivní dividendovou výnosnost. Průměrný výnos u 9 z uvedených společností vyplácející dividendu,

Číst více

Jak vybrat správný korporátní dluhopis?

Je to jednodušší, než si myslíte a vyplatí se to. Korporátní dluhopisy vždy představovaly velmi zajímavou investiční příležitost. Investory láká zejména pravidelně vyplácená kuponová platba. Jak ale vybrat ten správný dluhopis je věcí zcela individuální, i tak se však pokusíme

Číst více

Jsou rostoucí úrokové sazby spořících účtů atraktivní?

V současné době dochází u spořících účtů ke zvyšování úrokových sazeb. Ty nabízejí především menší peněžní subjekty zejména z důvodu získání nových klientů. Nejatraktivnější nabízí Banka Creditas a Moneta Money Bank, jež nyní za určitých podmínek nabízejí klientům až 2

Číst více

Česká republika se zapojila do emise zelených dluhopisů

I české projekty se zapojily do emisí zelených dluhopisů. Zelené dluhopisy, jak název napovídá, jsou dluhové cenné papíry, které si kladou za cíl financovat environmentálně prospěšné projekty jako úsporné budovy, vývoj zelených technologií a v neposlední řadě samozřejmě obnovitelné zrdroje

Číst více

Obchodní válka – vývoj akcií a dluhopisů

Obchodní válka mezi Spojenými státy americkými a Čínou opět v současné době zesílila. Ani poslední snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) nenapomáhá současné náladě trhu. Obchodní válka se u Číny projevuje zejména na straně exportu do USA. Tarify uvalené na

Číst více

Cena zlata v kontextu obchodní války

Historicky nejznámější komodita za několik posledních měsíců zažila velký nárůst na ceně a opět se dostává do hledáčku jak menších investorů tak i států a centrálních bank. Od začátku roku 2019 se zlato zhodnotilo o 20% a v současnosti se

Číst více