člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h

Proč dluhopisy a ne nemovitosti?

Velká část lidí žije v přesvědčení, že investice do nemovitostí je téměř bezriziková. Představují si jak nemovitost pronajímají a mají „své jisté“. Do toho navíc ze všech stran slýcháme o tom, jak rostou ceny nemovitostí a investory tak láká i představa zhodnocení dané nemovitosti. Jenže bezriziková není žádná investice, a to samozřejmě platí i o investici do nemovitostí.

Navzdory všem zprávám o tom, jak ceny nemovitostí stále rostou je třeba si říct, že i tento růst jednou skončí a dojde k poklesu cen nemovitostí. Česká národní banka se již delší dobu snaží trh nemovitostí zchladit celou řadou restriktivních opatření. Naposledy tak učinila 2.května, kdy zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 2%.

Vliv ČNB

Zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou má za následek zdražování úvěrů a hypoték. V kombinaci s přísnějšími pravidly pro získání hypotéky tak dojde k tomu, že stále méně lidí si bude moci nemovitost koupit a ceny nemovitostí by tak neměly stoupat. Tato skutečnost však nahrává investorovi, který se rozhodne nemovitost zakoupit za účelem pronájmu. Je však nutné dodat, že ani pronájem není žádným jistým a bezrizikovým příjmem.

Potencionální problémy

Nejčastější obavou těch, kteří pronajímají nemovitost je to, že nájemce přestane platit nájemné. Musíme si uvědomit, že zákon chápe právo na bydlení jako základní lidskou potřebu. Z tohoto důvodu je nájemce zákonem vnímán jako slabší smluvní strana a má v zákoně větší oporu než pronajímatel. Ten má hlavní oporu v nájemní smlouvě. Ani v ní však nemůže ošetřit úplně všechno, protože některé zákazy (například zákaz domácích zvířat), které by do této smlouvy chtěl zařadit, zákon zakazuje a jsou tak neplatné. V případě, že dojde k neplacení nájemného ze strany nájemce, může pronajímatel vypovědět smlouvu o pronájmu až když nájemce neplatí nájemné po dobu tří měsíců.

Další nepříjemností spojenou s pronájmem nemovitosti je riziko, že nájemce nemovitost poškodí. Pokud nájemce ničí danou nemovitost, má pronajímatel právo vypovědět smlouvu. V praxi se to však bohužel často neobejde bez vleklých soudních jednání. Ta jsou pak pro obě strany velmi nepříjemnou záležitostí.

V poslední řadě je třeba upozornit také na nepříjemnou administrativu spojenou s vlastnictvím nemovitosti. Stejně jako u dluhopisů, kde se platí daň z úroků, tak u nemovitostí se platí daň z nemovitosti. Zásadní rozdíl je však ve způsobu platby. Zatímco daň z úroků u dluhopisu strhává automaticky emitent, tak u nemovitosti je třeba komunikovat s příslušným úřadem. Krom toho je nutné počítat také s náklady spojenými s rekonstrukcí a údržbou dané nemovitosti.

Výhody nemovitostí

Naopak výhodou investování do nemovitostí je relativní bezpečnost investice. Ačkoliv často slýcháme, jak bublina na trhu nemovitostí brzy splaskne, tak stále dochází k růstu cen nemovitostí. Obzvlášť pokud investujeme do nemovitosti ležící na lukrativním místě (například v Praze). A pokud se nám podaří sehnat nájemníka, který řádně platí pronájem a byt nepoškozuje, je to víceméně jistý zdroj příjmů.

A co dluhopisy?

Naproti tomu dluhopis s sebou přináší rizika spojená s platební neschopností emitenta, který dluhopis emitoval. Výhodou dluhopisů oproti nemovitostem je naopak jejich malá náročnost na správu. V podstatě stačí si zkontrolovat, zda peníze za splátku přišly. Jak již bylo zmíněno, nemovitosti jsou na správu výrazně náročnější. Další výhodou dluhopisů je pak vyšší výnos. Mezitím co i relativně velmi lukrativní nemovitosti jako je například byt v Praze mají výnos 3-4% ročně, tak u některých korporátních dluhopisů může výnos dosáhnout až 9% ročně.

Investice do nemovitostí může být jistě velmi zajímavou a z jistého úhlu pohledu bezpečnou investicí. Je však třeba mít na paměti, že žádná investice není zcela bezriziková, a že i investice do nemovitostí přináší svá rizika a možné komplikace.