Tým Dluhopisomatu je pro Vás k dispozici online.

Proč dluhopisy a ne nemovitosti

Velká část lidí žije v přesvědčení, že investice do nemovitostí je téměř bezriziková. Představují si jak nemovitost pronajímají a mají „své jisté“. Do toho navíc ze všech stran slýcháme o tom, jak rostou ceny nemovitostí a investory tak láká i představa zhodnocení dané nemovitosti. Jenže bezriziková není žádná investice, a to samozřejmě platí i o investici do nemovitostí.

Navzdory všem zprávám o tom, jak ceny nemovitostí stále rostou je třeba si říct, že i tento růst jednou skončí a dojde k poklesu cen nemovitostí. Česká národní banka se již delší dobu snaží trh nemovitostí zchladit celou řadou restriktivních opatření. Naposledy tak učinila 2.května, kdy zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 2%.

Vliv ČNB

Zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou má za následek zdražování úvěrů a hypoték. V kombinaci s přísnějšími pravidly pro získání hypotéky tak dojde k tomu, že stále méně lidí si bude moci nemovitost koupit a ceny nemovitostí by tak neměly stoupat. Tato skutečnost však nahrává investorovi, který se rozhodne nemovitost zakoupit za účelem pronájmu. Je však nutné dodat, že ani pronájem není žádným jistým a bezrizikovým příjmem.

Potencionální problémy

Nejčastější obavou těch, kteří pronajímají nemovitost je to, že nájemce přestane platit nájemné. Musíme si uvědomit, že zákon chápe právo na bydlení jako základní lidskou potřebu. Z tohoto důvodu je nájemce zákonem vnímán jako slabší smluvní strana a má v zákoně větší oporu než pronajímatel. Ten má hlavní oporu v nájemní smlouvě. Ani v ní však nemůže ošetřit úplně všechno, protože některé zákazy (například zákaz domácích zvířat), které by do této smlouvy chtěl zařadit, zákon zakazuje a jsou tak neplatné. V případě, že dojde k neplacení nájemného ze strany nájemce, může pronajímatel vypovědět smlouvu o pronájmu až když nájemce neplatí nájemné po dobu tří měsíců.

Další nepříjemností spojenou s pronájmem nemovitosti je riziko, že nájemce nemovitost poškodí. Pokud nájemce ničí danou nemovitost, má pronajímatel právo vypovědět smlouvu. V praxi se to však bohužel často neobejde bez vleklých soudních jednání. Ta jsou pak pro obě strany velmi nepříjemnou záležitostí.

V poslední řadě je třeba upozornit také na nepříjemnou administrativu spojenou s vlastnictvím nemovitosti. Stejně jako u dluhopisů, kde se platí daň z úroků, tak u nemovitostí se platí daň z nemovitosti. Zásadní rozdíl je však ve způsobu platby. Zatímco daň z úroků u dluhopisu strhává automaticky emitent, tak u nemovitosti je třeba komunikovat s příslušným úřadem. Krom toho je nutné počítat také s náklady spojenými s rekonstrukcí a údržbou dané nemovitosti.

Výhody nemovitostí

Naopak výhodou investování do nemovitostí je relativní bezpečnost investice. Ačkoliv často slýcháme, jak bublina na trhu nemovitostí brzy splaskne, tak stále dochází k růstu cen nemovitostí. Obzvlášť pokud investujeme do nemovitosti ležící na lukrativním místě (například v Praze). A pokud se nám podaří sehnat nájemníka, který řádně platí pronájem a byt nepoškozuje, je to víceméně jistý zdroj příjmů.

A co dluhopisy?

Naproti tomu dluhopis s sebou přináší rizika spojená s platební neschopností emitenta, který dluhopis emitoval. Výhodou dluhopisů oproti nemovitostem je naopak jejich malá náročnost na správu. V podstatě stačí si zkontrolovat, zda peníze za splátku přišly. Jak již bylo zmíněno, nemovitosti jsou na správu výrazně náročnější. Další výhodou dluhopisů je pak vyšší výnos. Mezitím co i relativně velmi lukrativní nemovitosti jako je například byt v Praze mají výnos 3-4% ročně, tak u některých korporátních dluhopisů může výnos dosáhnout až 9% ročně.

Investice do nemovitostí může být jistě velmi zajímavou a z jistého úhlu pohledu bezpečnou investicí. Je však třeba mít na paměti, že žádná investice není zcela bezriziková, a že i investice do nemovitostí přináší svá rizika a možné komplikace.

Ondřej Vališík

Ondřej Vališík

Další články

Cena ropy se propadla do záporných hodnot

Poprvé v historii spadla cena ropy do mínusových hodnot.  Z důvodu zpomalení ekonomik států, nižšímu odběru ropy a omezeným skladovacím kapacitám neunesl americký trh s ropou v pondělí 20. dubna 2020 propad poptávky a zhroutil se. Cena americké lehké ropy (WTI) klesla o neuvěřitelných

Číst více

Koronavirus – zabiják akciových trhů

Koronavirus způsobuje spoustu nepokojů nejen na finančních trzích. Podniky se zavírají, ekonomiky států stojí, akcie po celém světě prudce klesají. Americká burza nezažila podobný propad od roku 1987. Nepochybně se dění začátkem roku 2020 podepíše na globální recesi. Obr. č.1

Číst více

Nová vlna podřízených dluhopisů

Tuzemská banka Air Bank emitovala tento měsíc nové podřízené dluhopisy. První emise proběhla již v roce 2014 a byla kótovaná na pražské burze. Nejnovější emise sice není veřejně obchodovatelná, i tak se ale Air Bank podařilo prodat dluhopisy v hodnotě

Číst více

Rozmach investic do realitních fondů

Deník E15 včera informoval o enormním rozmachu kapitálu v nemovitostních podílových fondech. Aktuálně činí celkové investice výše 36 miliard korun, zatímco před pěti lety tomu bylo kolem 5 miliard. Rostoucí apetit je způsoben “celkovou oblibou investování do nemovitostí jako investičního aktiva

Číst více

Úspěšný prodej zelených korporátních dluhopisů

Tuzemská realitní společnost CPI miliardáře Radovana Vítka se může pochlubit velkým úspěchem. Firma, jejíž emise je zcela unikátní nejen na českém trhu, ale i mezi zeměmi střední a východní Evropy, úspěšně prodala všechny emitované tzv. zelené dluhopisy. Celková výše dosahovala

Číst více

Investice do start-upových společností

Objem investic do evropských start-upových společností se vyšplhal v první polovině letošního roku na maximum. Dosáhl výše 16,9 miliardy eur představující 62% navýšení oproti předchozímu období. Na samotné špičce stojí Londýn, kde „každé třetí euro rizikového kapitálu investovaného v první polovině roku

Číst více