Slovníček investora – část druhá

Po týdnu vám přinášíme další várku často zmiňovaných pojmů týkajících se dluhopisů. Pevně věříme, že Vám to pomůže se lépe zorientovat ve světě dluhopisů a investic. První část můžete nalézt zde.

Pojmy

Ručitelské prohlášení – listina, která dokládá to, že jiná společnost, případně fyzická osoba ručí za emitované dluhopisy. V praxi to znamená, že pokud se firma, která dluhopisy vydala dostane do finančních obtíží ručitel má povinnost závazky splatit.

Prospekt – jedná se o oficiální propagační a informační materiál spojený s konkrétním cenným papírem, který schvaluje ČNB. Musí obsahovat zákonem dané informace.

Rating – Označuje určitou škálu, pomocí které se dluhopisy hodnotí. Zpravidla se jedná o seřazení do několika sestupných (od nejlepší po nejhorší) kategorií dle kreditního rizika. Rizikovost se odvíjí od velikosti tržeb, ziskovosti, zadluženosti ale i jiných finančních ukazatelů. Velké stabilní společnosti mají bežně vyšší ratingy (tzn. jejich dluhopisy jsou méně rizikové). Naopak malé, začínající firmy budou mít ratingy nižší (jejich dluhopisy jsou více rizikové).

Srážková daň – jedná se o právní termín daně, která se strhává (sráží) přímo u zdroje. Příkladem je například úrok na spořícím účtu, který se klientům připisuje už po odečtení daně, nebo právě při výplatě kupónů u dluhopisů.

Listinný dluhopis – tenhle dluhopis existuje v papírové podobě.

Zaknihovaný dluhopis – znamená, že neexistuje jeho listinná podoba.

Inflační dluhopis – jedná se o specifický druh dluhopisy, který má výnos vázaný na výši inflace (vyhlášenou ČNB). Inflační dluhopisy emituje také ministerstvo financí.

Výplata dluhopisu – výnos u dluhopisu se vyplácí podle stanovené frekvence (měsíčně, čtvrtletně, ročně apod.) Existují i dluhopisy, u kterých se výnos vyplácí až kumulativně na konci v době splatnosti.

Pokud vám není jakýkoliv jiný pojem jasný, neváhejte nás kontaktovat a my vám vše rádi osvětlíme.

Dominik Výborný

Dominik Výborný

Dominik je student Fakulty financí a účetnictví na Vysoké škole ekonomické v Praze oboru Zdanění a daňová politika. Ve skupině COMFORT FINANCE GROUP pracuje od října 2018 jako analytik. Mimo jiné se také dlouhodobě aktivně věnuje basketbalu jako rozhodčí na vrcholové úrovni.

Další články

Nová vlna podřízených dluhopisů

Tuzemská banka Air Bank emitovala tento měsíc nové podřízené dluhopisy. První emise proběhla již v roce 2014 a byla kótovaná na pražské burze. Nejnovější emise sice není veřejně obchodovatelná, i tak se ale Air Bank podařilo prodat dluhopisy v hodnotě

Číst více

Rozmach investic do realitních fondů

Deník E15 včera informoval o enormním rozmachu kapitálu v nemovitostních podílových fondech. Aktuálně činí celkové investice výše 36 miliard korun, zatímco před pěti lety tomu bylo kolem 5 miliard. Rostoucí apetit je způsoben “celkovou oblibou investování do nemovitostí jako investičního aktiva

Číst více

Úspěšný prodej zelených korporátních dluhopisů

Tuzemská realitní společnost CPI miliardáře Radovana Vítka se může pochlubit velkým úspěchem. Firma, jejíž emise je zcela unikátní nejen na českém trhu, ale i mezi zeměmi střední a východní Evropy, úspěšně prodala všechny emitované tzv. zelené dluhopisy. Celková výše dosahovala

Číst více

Investice do start-upových společností

Objem investic do evropských start-upových společností se vyšplhal v první polovině letošního roku na maximum. Dosáhl výše 16,9 miliardy eur představující 62% navýšení oproti předchozímu období. Na samotné špičce stojí Londýn, kde „každé třetí euro rizikového kapitálu investovaného v první polovině roku

Číst více

Pokrizový fenomén záporných úrokových sazeb

Více než čtvrtinu světového dluhopisového trhu tvoří dluhopisy nabízející zápornou úrokovou sazbu. Vyjádřeno v nominálních částkách se jedná o více než 17 bilionů amerických dolarů (asi 400 bilionů korun). Přitom ještě na počátku letošní roku se tento objem pohyboval kolem 8 bilionů.

Číst více

Dividendy, kupony, nebo oboje?

Dividenda neboli podíl na zisku z výnosu na akcii je mnohdy nezbytnou součástí dividendové politiky akciových společností. Obzvláště firmy kótované na pražské burze cenných papírů (BCPP) nabízejí velmi atraktivní dividendovou výnosnost. Průměrný výnos u 9 z uvedených společností vyplácející dividendu,

Číst více