člen skupiny
PRO EMITENTY
Máte dotaz? Zavolejte nám
773 767 952
Po–Pá 9–18h

WARREN BUFFETT A DLUHOPISY

Společnost Berkshire Hathaway

Společnost Berkshire Hathaway, za kterou stojí světoznámý investor a guru hodnotového investování Warren Buffett, vydává nové emise korporátních dluhopisů. Cílem refinancovat své některé starší emise dluhopisů s plovoucím výnosem.

Celkem se jedná o dluhopisy ve výši 950 milionů dolarů. Tato nová emise ještě nemá veřejně známé zhodnocení. Nicméně podle informací agentury Bloomberg se očekává přibližně 150 až 155 bazických bodů výše, než je aktuální zhodnocení benchmarku. Výnosy 30letých amerických dluhopisů se aktuálně pohybují na nejnižších číslech od začátku roku 2018. Z hlediska dlouhodobého vývoje se v posledních několika letech pohybují na historických minimech kolem hodnoty 3 %. Právě tento fakt mohl představitele Berkshire Hathaway nejspíše zaujmout. Tím se nám naskytla unikátní příležitost nahlédnout očima Warrena Buffetta na budoucí vývoj v oblasti úrokových sazeb.

Investice do dluhopisů

Jako interpretace se zde nabízí, že společnost vidí aktuální výši sazeb za příležitost, která se nebude v blízké budoucnosti opakovat.

Aktuální výše sazeb je tak nízko, že není v budoucnu reálně udržitelná. Nemusí to samozřejmě být jediná možnost, ale jeví se jako pravděpodobná.

Zajímavé také je, že Berkshire Hathaway k tomuto kroku přistoupila v situaci, kdy se ani odborná veřejnost není schopna shodnout na směru, kterým se v příštím roce sazby vydají.

Navíc jsme v nedávné době mohli slyšet hlasy volající po pozastavení strmého růstu úrokových sazeb, ke kterému se Fed v poslední době uchyloval. Tento názor zastává mimo jiné guvernér dallaské pobočky Fedu Robert S. Kaplan.