2. 3. 2023, 4 minuty čtení

Dluhopisomatí newsletter: Nevystrkujte růžky a ani nespoléhejte na stát

Píšete si zejména o to, že byste chtěli probrat důchodovou reformu, neefektivitu fondů a alternativní investice.

Deficit je průšvih. Když se podíváme na výsledek hospodaření státu za první dva měsíce roku 2023, vidíme katastrofu. Stát dokázal jen během dvou měsíců vygenerovat deficit 119,7 mld. Kč. Jako největší průšvih se ukazuje, že s tím, jak vyskočily úrokové sazby a následně výnosy státních dluhopisů, musí stát na obsluhu státního dluhu vynakládat o 234 % více než před rokem. Na to najednou nemá.

Valorizace důchodů. Zároveň s tím se ukazuje, že největší výdajovou položkou jsou důchody. Na ně dal stát 113 mld. Kč. Na pojistném ale stát vybral jen 98 miliard. Najednou je jasné, že musí stát ořezat valorizace. Jenže to je věc, kterou všichni věděli už před rokem, nebylo nutné valorizace osekat v legislativní nouzi. Mnozí se proto právem cítí podvedení. A bude jich víc. Na důchody prostě nebude.

Nespoléhejte se na stát. Proto má smysl snažit se najít vlastní zajištění na důchod. Někdo se zajistí nákupem akcií, někdo zlatem, někdo dluhopisy, někdo mixem atd. Nicméně nesmí se spoléhat na stát. Ten je naprosto neschopný, protože ho neřídí profesionálové, ale politici, kteří jsou ochotni řídit jakékoli ministerstvo.

Alternativní investice. Mnozí z vás to vědí a snaží se investovat „mimo systém“. Chcete proto investovat do umění, památných mincí, historického nábytku, veteránů apod. Tomu já nerozumím. Myslím, že tomu nerozumí skoro nikdo, a proto by se tomu měla většina lidí vyhnout, protože tady to až moc zavání možným podvodem apod. Tyto investice jsou jen pro ty, kteří jim rozumí.

alternativní investice

Nevystrkujte růžky. Myslím, že by lidé měli být konzervativní a přemýšlet, jak nevystrčit růžky. Tato společnost se velmi posouvá doleva a bude trestat bohaté. Nemyslím si proto, že je bezpečné mít deset bytů. Na ty dají piráti speciální daň.

Mnozí si myslí, že to není spravedlivé, aby někdo neměl žádný byt a jiný deset. Než takto vystupovat z řady, je lepší koupit pole. To závistivým lidem neleží tolik v žaludku jako když pronajímáte byt. Podobné to je i se zlatem. To také nikdo nevidí, a proto nevadí.

Státu je lepší se vyhnout. Podobně lze vnímat i korporátní dluhopisy. Zde nikdo nevidí, že jste vlastníkem, a hlavně s vámi nemá nic společného stát. Víte, jak se vypořádal stát s akcionáři ČEZu. Uvalil na ně speciální daň a teď si připravuje půdu k tomu, aby je ze společnosti snadno vytlačil.

Jenže dluhopisů je moc a je dobré si je porovnat. Rozhodně bych preferoval ty dluhopisy, které jsou zajištěné. Čekají nás nejisté doby a zdánlivě dobré projekty nemusí vyjít.

Mnozí z vás chtějí investovat do nemovitostních fondů. Tady platí to, co jsem už říkal, vyhněte se bytům. Mít dva byty bude ve společnosti časem odsuzované jako nemorální. Když budete ale skrze fond spoluvlastnit třeba výrobní halu, tak to asi mladým svazákům vadit nebude. Při výběru fondu si ale dávejte pozor na poplatky. Ty jsou u těchto fondů obvykle velmi vysoké.

Pro příští newsletter si klidně napište, co vás zajímá a o čem bych měl psát. Rád zde odpovím vaše dotazy.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group a Dluhopisomatu

Mobil: 776 888 228; E-mail: vladimir.pikora@comfortfinancegroup.com