19. 10. 2022, 8 minut čtení

Dluhopisomatí newsletter: Blíží se obrat. Ale co nás čeká?

dluhopisomati newsletter

Nová data z ekonomiky slibují další růst inflace. 

Výhled MMF však indikuje, že se blíží obrat. 

Poslední dva týdny byly hořkosladké. Hořký (a to velmi) byl růst cen. Spotřebitelské ceny podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) rostly v září meziročně o 18 %. To znamená, že všichni ti, kteří věřili, že v létě dosáhl růst cen svého vrcholu, se mýlili. Inflace půjde ještě výš.

Za vše mohou energie: Ceny průmyslových výrobců, kteří následně vstupují do cen spotřebitelských, meziročně vzrostly o vysokých 25,8 %. Kdybychom ovšem z růstu cen výrobců vyškrtli růst cen v energetice, rostly by ceny v průmyslu už „jen“ o 15,8 %. I to je ale hodně.

Ceny potravin: Za tímto růstem neenergetických cen stojí zejména růst cen potravinářského průmyslu, kde ceny meziročně vyskočily o 33,6 %. I tady je však v pozadí růst cen cítit zdražení energií, hnojiv a výpadek ruské a ukrajinské produkce. 

Obecně se tak dá říct, že za inflací stojí válka na Ukrajině. Ta se propisuje přímo či nepřímo do všeho.

Ceny v obchodech: Jak jsme již řekli, průmyslové ceny se s určitým zpožděním propíší i do cen spotřebitelských. Tedy těch cen, které vidíme v obchodech. Máslo přitom už nyní meziročně zdražilo o 51 % a mouka dokonce o 61 %. 

Ceny bydlení: Ještě horší, než ceny potravin jsou ale pro lidi ceny bydlení. Cena elektřiny vyskočila o 37,8 %, zemní plyn o 85,9 % a tuhá paliva o 55,8 %. To má bohužel politický přesah. Lidé u nás i v zahraničí již reptají. Důvěra v českou ekonomiku je podle ČSÚ aktuálně nejnižší od roku 2003, kdy se začala statistika sledovat.

kurzy-cz-bydleni















Graf úrokových sazeb hypoték v ČR k 30.9.2022. Zdroj: Kurzy.cz

Co nás čeká u inflace a co nás čeká u úrokových sazeb?

Nejbližší výhled není optimistický. Ale na jaře už můžeme čekat zlepšení. Tím, jak všechny indikátory inflace rostou nad únosnou mez, hrozí, že Česká národní banka (ČNB) změní svůj přístup k inflaci. Ta v posledních měsících vyčkávala a držela své úrokové sazby beze změny. Jiné centrální banky mezitím své úrokové sazby ale rychle zvyšovaly. Otázkou je, zda je nebude ČNB následovat.

Hypotéky: Rozhodnutí ČNB nezvedat úrokové sazby chápu. Už nyní je trh hypoték pro nezájem zmrazen. Pokud půjdou úrokové sazby ještě výš, bude to mít další negativní vliv na trh nemovitostí. To přitom v minulosti nikdy nevedlo k ničemu dobrému. Já osobně bych proto se zvyšováním úrokových sazeb nespěchal.

Riziko zvýšení úrokových sazeb: Nicméně inflace je tak vysoká, že pár členů bankovní rady ČNB nakonec dojde k závěru, že je nutné i s rizikem problémů trhu nemovitostí úrokové sazby ještě zvýšit. 

Výsledky hlasování: Poslední hlasování skončilo tak, že pět bankéřů hlasovalo pro ponechání úrokových sazeb beze změny a dva pro zvýšení sazeb. Po posledních statistikách se bojím, že pro růst sazeb bude hlasovat více bankéřů. Riziko vyšších úrokových sazeb proto roste.

Pro trh dluhopisů to znamená, že investoři budou vyžadovat vyšší výnosy. Pokud si ale přečteme výhled Mezinárodního měnového fondu (MMF) můžeme i toto vnímat pozitivně.

graf inflace
Graf inflace k září 2022. Zdroj: Kurzy.cz

Jak je to možné?

Růst i pro tento rok: MMF sice očekává výrazné globální zpomalení hospodářského růstu, nicméně pro ČR počítá jen s mírným zpomalením. Pro letošní rok očekává růst ekonomiky o 1,9 % a pro příští rok 1,5 %. To je jen malé zpomalení. A to i přesto že v Německu počítá MMF s mírnou recesí.

Nebuďme zbytečně pesimističtí: Fakt, že MMF počítá pro ČR jen s mírným zpomalením růstu je zajímavý, protože hodně lidí se domnívá, že příští rok přijde katastrofa. MMF to tak ale nevidí. Pochopitelně se může mýlit a být přehnaně optimistický, ale možná nám jen ukazuje, že jsme v Evropě zbytečně pesimističtí. 

Inflace v eurozóně: Zajímavé je i to, co si MMF myslí o inflaci. MMF očekává, že průměrná inflace v příštím roce v eurozóně zpomalí z letošních 8,3 % na 5,7 %. Podobný vývoj vidí i u zbytku světa. 

Netajíme vám: Říká nám, že konec roku 2022 bude z pohledu inflace špatný, ale během roku 2023 se inflace zlepší. Pokud má MMF pravdu, pak by ale centrální bankéři mohli situaci ustát se stávajícími sazbami a někdy koncem roku 2023 či počátkem roku 2024 své sazby dokonce snížit.

Pevný výnos dluhopisů se vyplatí: To znamená, že pokud dnes nebo v nejbližších měsících někdo koupí dluhopis s výnosem 10 či 11 %, jeho reálné výnosy (výnosy po odečtení inflace) v dalších letech porostou. Jinými slovy, za dva roky už bude těžké hledat tak výnosné investice jako dnes. Jinak řečeno, investor, který si koupí dluhopis nyní, si svým způsobem výnosy „uzamkne“ na řadu let.

Riziko tu stále je: Nesmíme ale zapomínat, že tak jako u všech prognóz i tato je zatížena mnoha riziky. Upozorňuje na to i sám MMF. Ten jako riziko vnímá např. plyn na příděl nebo novou vlnu covidu. To vše je opravdu možné a ekonomice by to určitě ublížilo. Klíčové ale je, že MMF s tím zatím nepočítá. Tak uvidíme a musíme doufat, že se MMF nemýlí.

otazky na pikoru2

Otázky na Pikoru: Má smysl investovat v době vysoké inflace?

Investovat se vyplatí! I když inflace už dosáhla 18 % a reálně proděláváte. Je to lepší, než mít peníze pod matrací a přijít o ně v celé výši inflace.

Roli totiž hraje investice na více let, jelikož se inflace v čase mění. Jak říká ekonom Vladimír Pikora, „inflace se většinou pohybuje v intervalu jedno až tří procent. V průměru tedy zhruba dvě procenta. Kdežto korporátní dluhopisy dnes mají výnos až 11 %.“ Celou odpověď si přečtěte zde.

OTÁZKY NA PIKORU:

Máte zajímavou otázku na Vladimíra Pikoru? Pošlete nám ji přes tento formulář. Odpovědi budeme sdílet na Facebooku, blogu i tady v newsletteru.

Rozhovor s Markem Kuskovem: S krizí přišly zbytečné emoce. Investoři se často chovají iracionálně, říká Kuskov

Na Finmagu tento týden vyšel zajímavý rozhovor s naším projektovým manažerem Markem Kuskovem. Hned v úvodu se redaktor ptá: „Dluhopisomat zvolil strategii nemilosrdného filtru a investorům nabídne jen zlomek zájemců o emisi. Přesto slibuje solidní výnos. V čem je tedy háček?

Článků o takzvaných „prašivých dluhopisech“ vyšlo mnoho. Investoři jsou poslední měsíce mnohem opatrnější a mají mnohem vyšší požadavky na zhodnocení dluhopisu. A to reflektuje současný Dluhopisomat.

Pokud by některý z našich emitentů padl, tak je to i poškození našeho jména a investoři by nám dál nechtěli svěřovat peníze. Proto klademe velký důraz na zajištění investice. Aby v něm byly nemovitosti, ručitelská prohlášení, notářské zápisy a podobně.

Celý rozhovor s Markem Kuskovem si můžete přečíst přímo na Finmagu.

Co o srovnávači dluhopisů vyšlo v médiích

V září jste mohli najít v investičním světě celou řadu článků o novém srovnávači dluhopisů. Co o nás napsala nezávislá média? V jakém světle vidí srovnávač odborníci a profíci? Přečtěte si v krátkém shrnutí.

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D.
Hlavní ekonom CFG a Dluhopisomatu
mobil: 776 888 228
email: vladimir.pikora@comfortfinancegroup.cz