3. 11. 2022, 5 minut čtení

Drama na trzích. Důvěra lidí na bodu mrazu

Nic jiného než drama. Tak by se dal charakterizovat vývoj na trzích během posledních dvou týdnů. Výška státního dluhu je šílená. Ke konci října dosáhl rekordních 2 890 miliard. Pokud ho vyčíslíme na hlavu a počítáme i miminka, pak je to neuvěřitelných 275 000 Kč. Takovýto rekord tu ještě nebyl.

Státu se přitom daří vybírat více peněz. Příjmy rozpočtu vzrostly o 7,8 %. A to je hodně, když vezmeme v potaz, že celkové výdaje meziročně vzrostly jen o 3 %. Už teď je ale jasné, že se ženeme do recese. Ve třetím kvartále ekonomika zpomalila svůj meziroční růst z 3,7 % ve Q2 na 1,6 % ve Q3. Klíčová informace pro vás ale je, že mezikvartálně padá o 0,4 %.

Asi si kladete otázku. Jaká recese bude: krátká a mělká, nebo hluboká a vleklá a co to pro mě znamená? Podle mě záleží na plynu. Pokud bude plyn na příděl, bude pokles prudký. Aktuální zprávy ukazující na plné zásobníky a tankery s LNG kroužící kolem Evropy. Podle mě nakonec bude plynu dost a ekonomika neutrpí tak moc, jak se mnozí obávají.

A lidé jako vy se bojí, že se budou mít hůř. 32 % dotazovaných podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) uvádí, že už nyní obtížně vystačí se svými penězi. A jen 47 % domácností něco uspoří. Důvěra lidí v ekonomiku klesla na bod mrazu. Od roku 2003 (datující počátek zjišťování) nebyla nikdy nižší. Jinými slovy, lidé jsou více vystresování než za finanční krize nebo koronakrize.


Zdroj: Kurzy.cz

A ještě pro vás máme hned několik dobrých zpráv

Rating agentury Standard & Poor’s zůstal beze změny na úrovni AA-. To je skvělé, neboť mnozí varovali, že skončíme bankrotem stejně jako Řecko. Přitom podle této agentury jsme jen o dva stupně níž než USA. A jak je tohle možné? Dluhy jsou rekordní, ale rating zůstává?

Paradoxně inflace je v tomto případě naší kamarádkou. Část dluhu automaticky požere a zároveň s tím působí i na hrubý domácí produkt. Zkrátka HDP poroste velmi rychle (nominálně). A to je celý fígl. Kdyby tu vysoká inflace nebyla, bila by ratingová agentura na poplach. Takto je v klidu.

Blíží se hlasování o úrokových sazbách. Ekonomická data ukazují, že roste riziko zvýšení úrokových sazeb. Otázkou ale je, zda se oblaka stáhla natolik, že i další dva centrální bankéři budou hlasovat pro vyšší sazby. Podle komentářů z minulého týdne, to ale nevypadá. Spíše budou proti zvyšování sazeb.

Všichni centrální bankéři se ale shodují v jednom. Že se blížíme vrcholu inflace a čeká nás pokles, což přináší otázku. Je nutné úrokové sazby ještě dále zvyšovat a nešlo by to vydržet rok se stávajícími?

Při započtení názorů bankovní rady, mělké recese a poklesu inflace, se mi zdá divné, že by většina bankéřů hlasovala pro zvýšení sazeb. Pravděpodobně nás čeká alespoň rok stagnace úrokových sazeb, po kterém přijde mírný pokles.

Investice v roce 2022 se vyplatí

Jak si vedou investice do nemovitostí, akcií, dluhopisů nebo do zlata v tomto roce? Na Finmagu od nás vyšel zajímavý článek o výnosech u těchto investičních nástrojů.

V posledním roce se reálně zhodnotily jen nemovitosti. Z hlediska budoucích výnosů už to s nemovitostmi tak růžově nevypadá. Jaké jsou predikce na následující tři roky pro tyto investiční nástroje? Čtete přímo na Finmagu.

OTÁZKY NA PIKORU:

Máte zajímavou otázku na Vladimíra Pikoru? Pošlete nám ji přes tento formulář. Odpovědi budeme sdílet na Facebooku, blogu i tady v newsletteru.

FINTREE: Dluhopisomat, největší srovnávač dluhopisů v Česku

Sledujete nás už nějakou dobu, ale zatím jste neměli odvahu investovat s Dluhopisomatem? Možná vás přesvědčí obsáhlá recenze od Radima Oulehly z portálu Fintree. Jak nás hodnotí si můžete přečíst přímo na Fintree.

Už nás sledujete na LinkedIn?

Týdenník, ve kterém získáte souhrn všech publikovaných nejen blogových článků z ekonomického dění, novinkách na Dluhopisomatu nebo dalších zajímavostech. Více info zde.

Máte k newsletteru nebo k investování otázky? Neváhejte mi napsat nebo zavolat. 

Přeji hezký víkend. 

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D.
Hlavní ekonom CFG a Dluhopisomatu
mobil: 776 888 228
email: vladimir.pikora@comfortfinancegroup.com